Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Australský ovčák se chce hýbat a používat hlavu

Australský ovčáci jsou krásní, a především aktivní a inteligentní psi. Australák bude příkladným rodinným společníkem aktivní rodiny, ale i všestranným pracovním psem například na farmě. Australští ovčáci byli vyšlechtěni především jako pastevečtí psi, kteří byli schopni přesouvat stádo z místa na místo celé dny. 

Australsky-ovcak (1)

Jde tedy o inteligentní psy, kteří jsou zvyklí při práci používat hlavu a zároveň se hodně hýbat. Při pořízení psa tohoto plemene je proto důležité zvážit své časové i finanční možnosti na různorodé aktivity, které s tímto psem budete podnikat. Pravidelné procházky jsou samozřejmostí a ideální je vymyslet tomuto psovi i nějakou činnost. Nemusí jít nutně o pasení ovcí, tito psi jsou vhodní na různorodé sportovní aktivity jako agility, caniccross, dog dancing nebo frisbee. Pokud asutralákovi nevymyslíte dostatečné vyžití, vymyslí si ho sám.

Australsky-ovcak (3)

Historie australského ovčáka

Australský ovčák má lehce nejasné začátky chovu. Nejasný je kupříkladu jeho matoucí název. Jde opravdu o ovčácké plemeno, které ale pochází ze západu Spojených států amerických, nikoliv z Austrálie. V současnosti jsou počátky tohoto inteligentního plemene kladeny na přelom 19. a 20. století. Hlavní činností těchto psů bylo pasní a ochrana koní a dobytka na rozsáhlých pastvinách a shánění zvířat na farmy.

Tito psi byli šlechtěni po generace tak, aby byli vytrvalí a vydrželi pracovat po celý den. Zároveň bylo třeba, aby zvládly různorodé počasí. Výhodou byla i rychlost, a především inteligence a snadná ovladatelnost. V době vzniku tohoto plemena byl vzhled upozaděn, první chovatelé si zakládali především na jeho vlastnostech. Aussíky proto dnes najdeme v mnoha barevných variantách. Výsledkem je velké množství energie, s kterou budoucí majitelé musí počítat.

Australsky-ovcak (6)

Povaha australského ovčáka

Australský ovčák je velice aktivní pes s velkou výdrží a inteligencí. Tyto psy je třeba utahat nejen fyzicky, ale i psychicky. Dobře reaguje především na pozitivně vedený výcvik za pomoci odměn. Je třeba ho každodenně zaměstnat psychicky i fyzicky. Pokud tak neučiníte začne se nudit a vymýšlet si zábavu sám. Nuda australáka se většinou projevuje nenadálými „výbuchy“ všeho, co mu přijde pod čumák, štěkáním, v krajním případě i agresivitou.

Tito psi mají často s ohledem na svůj původní účel silný pastevecký pud. Australský ovčák má tendenci pást vše co se pohne, tedy pokud nejsou zrovna po ruce ovce, vezme za vděk i dětmi, jinými zvířaty nebo koly a auty. Někteří jedinci tohoto psího plemena pasení téměř nezajímá a občasné pokusy jde snadno zkorigovat, jiní naopak mají pud opravdu silný a může pro ně být při běžném životě i nebezpečné. Je tak třeba ho dostat rychle pod kontrolu, aby nesmetl cyklistu z kola nebo ho nepřejelo auto při jeho pasteveckých pokusech. Pokud zrovna váš pejsek má silný pastevecký pud tak ho můžete zaměstnat jak pasením, tak jinými psími sporty a tím mu zaměstnat hlavu i ho utahat psychicky.

Tito psi jsou vhodní na agility, frisbee nebo flyball, ale hravě zvládají i klasickou sportovní kynologii. Zároveň jsou tito psi společenští a milují svou rodinu. Sice mají srst vhodnou pro celoroční pobyt venku, ale povahově to není většinou nic pro ně. Ocení pobyt v baráčku se zahradou, ale ideálně s přístupem dovnitř.

Australsky-ovcak (4)

Vzhled australského ovčáka

Australský ovčák je středně velký pes s harmonickou stavbou těla. Má středně dlouhou hustou srst s podsadou, kterou je vhodné cca jednou týdně česat. Srst má velké rozpětí barev. Mezi nejčastější zbarvení nicméně patří blue merle, red merle, černá trikolora nebo červená trikolora, a to v kombinaci s bílou, ale občas i bez ní. Na středně velké hlavě najdete trojúhelníkové uši, které jsou vysoko posazené. Hrudník má dobře vyvinutá žebra. Ocas může být přirozeně dlouhý, ale také se mnoho australáků přirozeně rodí bez ocasu (kupírovat se několik let již nesmí). Kohoutková výška plemene je 46-58 cm a váha se pohybuje mezi 18-28 kg.

Australsky-ovcak (9)

Ke komu je vhodný australský ovčák

Australský ovčák je vhodný především k aktivním lidem, kteří s ním budou rádi podnikat nejen dlouhé procházky. Díky své inteligenci je třeba jim zaměstnat i hlavu. Rádi a snadno se učí, jsou vhodní tedy i k sportovní kynologii nebo různým psím sportům jako agility, dog dancing nebo frisbee

Milují svou rodinu, je tak vhodné chovat je i v bytě, pokud pro ně vymyslí majitel dostatečné fyzické i psychické vyžití. Sice mají srst vhodnou k celoročnímu pobytu venku a přístup na zahradu opravdu ocení, ale s ohledem na jejich závislost na své rodině je pro ně lepší mít pravidelný přístup i do baráku. Tyto psy mohou snadno ovládat a chovat i začátečníci, pokud jsou ochotní přizpůsobit svůj životní styl novému čtyřnohému parťákovi a věnovat mu dostatek času.

Australsky-ovcak (7)

Australský ovčák v bodech

Velikost:

• 46-58 cm v kohoutku, váha se pohybuje mezi 18-28 kg.

Srst:

• Středně dlouhá až dlouhá s podsadou.

Zbarvení:

• Různá variabilita, nejčastěji blue merle, red merle, černá trikolora nebo červená trikolora, a to v kombinaci s bílou, ale občas i bez ní.

Jak dlouho žije:

• Australský ovčák se dožívá 12 až 14 let.

Odkud pochází:

• Spojené státy americké

Pro koho se hodí:

• Pro aktivní lidi, kteří jsou ochotní se psem věnovat buď pasení, nebo nějakému psímu sportu, chodit na dlouhé procházky a psovi věnovat velkou část dne.

• Pes miluje lidi, může tak bez potíží bydlet i v bytě, pokud má dostatečné vyžití.

• Vhodný je i na sportovní kynologii a díky své inteligenci i pro aktivní začátečníky, kteří jsou ochotní svůj život ve velké míře podřídit novému společníkovi.

Australsky-ovcak (8)


Autor: Lucka z Chlupáči.cz

Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení