Australský ovčák se chce hýbat a používat hlavu
Australští ovčáci jsou krásní, a především aktivní a inteligentní psi. Australák bude příkladným rodinným společníkem aktivní rodiny, ale i všestranným pracovním psem například na farmě. Australští ovčáci byli vyšlechtěni především jako pastevečtí psi, kteří byli schopni přesouvat stádo z místa na místo celé dny.
Jde tedy o inteligentní psy, kteří jsou zvyklí při práci používat hlavu a zároveň se hodně hýbat. Při pořízení psa tohoto plemene je proto důležité zvážit své časové i finanční možnosti na různorodé aktivity, které s tímto psem budete podnikat. Pravidelné procházky jsou samozřejmostí a ideální je vymyslet tomuto psovi i nějakou činnost. Nemusí jít nutně o pasení ovcí, tito psi jsou vhodní na různorodé sportovní aktivity jako agility, caniccross, dog dancing nebo dogfrisbee. Pokud asutralákovi nevymyslíte dostatečné vyžití, vymyslí si ho sám.
Důvody, proč si pořizovat australského ovčáka
- Existuje mnoho barevných variant, včetně dnes populární merle varianty. Můžete tak vybírat nejen podle povahy, která vám je nejbližší, ale i zbarvení, které se vám nejvíce líbí.
- Ausíci jsou velice inteligentní, budou se rádi věnovat různým psím disciplínám. Stejně tak se velice rychle naučí základní fungování v domácnosti.
- Milujete toulání přírodou bez ohledu na počasí? Pak je australák vhodným parťákem, a to jak na běh, tak na dlouhé treky. Hustá srst ho ochrání před mrazem, deštěm i teplem (velká vedra ovšem nedělají dobře ani jim).
- Není sice primárně určen k dětem, ale pokud je na ně zvyklý odmalinka, vychází s nimi dobře a rád s nimi vymýšlí lumpárny všeho druhu. Jako u většiny dalších psích plemen je třeba, aby děti věděly, jak se k psovi chovat, přeci jen není australák pes, který by na sobě nechal dříví štípat. Hodí se tak i do aktivních rodin.
- Ocení dům se zahrádkou a přístupem dovnitř, ale velice rád bydlí se svým člověkem i v bytě. Při pobytu v bytě je ovšem o to více třeba dbát na psychické i fyzické zaměstnání psa, aby neměl potřebu v době vaší nepřítomnosti vymýšlet si vlastní zábavu.
- Australský ovčák je aktivní a inteligentní pes, je zároveň velmi mrštný a rychlý. Hodí se tak jak na klasickou sportovní kynologii a obedinece, ale i na sporty typu agility, canicross, dogtrekking nebo frisbee.
- Má sice vzhled krásného plyšáka, ale zvládne obstojně ohlídat zahradu i dům. Na případné vetřelce většinou upozorní štěkotem.
- Jde o středně velkého psa, který si svou velikostí dokáže zjednat respekt, ale zároveň je poměrně skladný.
- Při správné socializaci od štěněte dobře vychází s dalšími domácími i cizími zvířaty.
Důvody, proč si NEpořizovat australského ovčáka
- Utahat toto plemeno může být poměrně náročné. Péče o australáky tedy zabere docela dost času. Při pořízení jedince tohoto plemene je třeba počítat s tím, že většinu volného času vám zabere péče o psa.
- Je to pes pro středně pokročilé pejskaře, a to navzdory jeho inteligenci a snadné ovladatelnosti. Australáci vyžadují velmi důslednou výchovu. Kvůli vysoké inteligenci totiž můžou u nezkušeného člověka poměrně snadno převzít vedení.
- Je třeba důsledná socializace. Pokud se tak nestane, může dojít k bázlivosti vůči všemu neznámému a v krajním případě se může ze strachu i ohnat nebo kousnout.
- Srst sice působí majestátně a dává ausíkům vzhled plyšáků k pomazlení, ale zároveň vyžaduje pravidelné vyčesávání. Stejně tak si budete muset zvyknout na to, že i mimo línání budete mít všude neustále chlupy.
- Je třeba být opatrní při výběru vhodné chovné stanice a dát si pozor na vhodné spojení. Toto plemeno trpí různými nemocemi, které jsou ovlivněny geneticky. Jedná se třeba o epilepsii, oční vady, nemoci kloubů, různorodé alergie nebo i hluchotu.
- Plemeno bylo určeno k pasení a většina jedinců tohoto plemene má dodnes pastevecké sklony, i když konkrétní předkové vašeho parťáka ovce nepásli. Psi pak mají tendenci pást malé děti, kočky, kola i auta, což může být pro psy velmi nebezpečné. Je s tím třeba počítat a od štěněte na tomto „zlozvyku“ pracovat.
Historie australského ovčáka
Australský ovčák má lehce nejasné začátky chovu. Nejasný je kupříkladu jeho matoucí název. Jde opravdu o ovčácké plemeno, které ale pochází ze západu Spojených států amerických, nikoliv z Austrálie. V současnosti jsou počátky tohoto inteligentního plemene kladeny na přelom 19. a 20. století. Hlavní činností těchto psů bylo pasní a ochrana koní a dobytka na rozsáhlých pastvinách a shánění zvířat na farmy.
Tito psi byli šlechtěni po generace tak, aby byli vytrvalí a vydrželi pracovat po celý den. Zároveň bylo třeba, aby zvládli různorodé počasí. Výhodou byla i rychlost, a především inteligence a snadná ovladatelnost. V době vzniku tohoto plemena byl vzhled upozaděn, první chovatelé si zakládali především na jeho vlastnostech. Ausíky proto dnes najdeme v mnoha barevných variantách. Výsledkem je velké množství energie, se kterou budoucí majitelé musí počítat.
Povaha australského ovčáka
Australský ovčák je velice aktivní pes s velkou výdrží a inteligencí. Tyto psy je třeba utahat nejen fyzicky, ale i psychicky. Dobře reagují především na pozitivně vedený výcvik za pomoci odměn. Je třeba ho každodenně zaměstnat psychicky i fyzicky. Pokud tak neučiníte, začne se nudit a vymýšlet si zábavu sám. Nuda australáka se většinou projevuje nenadálými „výbuchy“ všeho, co mu přijde pod čumák, štěkáním, v krajním případě i agresivitou.
Tito psi mají často s ohledem na svůj původní účel silný pastevecký pud. Australský ovčák má tendenci pást vše, co se pohne, a pokud nejsou zrovna po ruce ovce, vezme za vděk i dětmi, jinými zvířaty nebo koly a auty. Někteří jedinci tohoto psího plemena pasení téměř nezajímá a občasné pokusy jde snadno zkorigovat, jiní naopak mají pud opravdu silný a může pro ně být při běžném životě i nebezpečné. Je tak třeba ho dostat rychle pod kontrolu, aby nesmetl cyklistu z kola nebo ho nepřejelo auto při jeho pasteveckých pokusech. Pokud zrovna váš pejsek má silný pastevecký pud, můžete ho zaměstnat jak pasením, tak jinými psími sporty a tím mu zaměstnat hlavu i ho utahat psychicky.
Tito psi jsou vhodní na agility, frisbee nebo flyball, ale hravě zvládají i klasickou sportovní kynologii. Zároveň jsou tito psi společenští a milují svou rodinu. Sice mají srst vhodnou pro celoroční pobyt venku, ale povahově to není většinou nic pro ně. Ocení pobyt v baráčku se zahradou, ale ideálně s přístupem dovnitř.
Vzhled australského ovčáka
Australský ovčák je středně velký pes s harmonickou stavbou těla. Má středně dlouhou hustou srst s podsadou, kterou je vhodné cca jednou týdně česat. Srst má velké rozpětí barev. Mezi nejčastější zbarvení nicméně patří blue merle, red merle, černá trikolora nebo červená trikolora, a to v kombinaci s bílou, ale občas i bez ní. Na středně velké hlavě najdete trojúhelníkové uši, které jsou vysoko posazené. Hrudník má dobře vyvinutá žebra. Ocas může být dlouhý, ale také se mnoho australáků přirozeně rodí bez ocasu (kupírovat se již několik let nesmí). Kohoutková výška plemene je 46-58 cm a váha se pohybuje mezi 18 a 28 kg.
Ke komu je vhodný australský ovčák
Australský ovčák je vhodný především k aktivním lidem, kteří s ním budou rádi podnikat nejen dlouhé procházky. Kvůli jejich inteligenci je třeba jim zaměstnat i hlavu. Rádi a snadno se učí, jsou vhodní tedy i ke sportovní kynologii nebo různým psím sportům jako agility, dogdancing nebo frisbee.
Milují svou rodinu, je tak vhodné chovat je i v bytě, pokud pro ně vymyslí majitel dostatečné fyzické i psychické vyžití. Sice mají srst vhodnou k celoročnímu pobytu venku a přístup na zahradu opravdu ocení, ale s ohledem na jejich závislost na rodině je pro ně lepší mít pravidelný přístup i do domu. Tyto psy mohou snadno ovládat a chovat i začátečníci, pokud jsou ochotní přizpůsobit svůj životní styl novému čtyřnohému parťákovi a věnovat mu dostatek času.
Australský ovčák v bodech
Velikost:
- 46-58 cm v kohoutku, váha se pohybuje mezi 18 a 28 kg.
Srst:
- Středně dlouhá až dlouhá s podsadou
Zbarvení:
- Různá variabilita, nejčastěji blue merle, red merle, černá trikolora nebo červená trikolora, a to v kombinaci s bílou, ale občas i bez ní
Jak dlouho žije:
- Australský ovčák se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Spojené státy americké
Pro koho se hodí:
- Pro aktivní lidi, kteří jsou ochotní se věnovat buď pasení, nebo nějakému psímu sportu, chodit na dlouhé procházky a psovi věnovat velkou část dne.
- Pes miluje lidi, může tak bez potíží bydlet i v bytě, pokud má dostatečné vyžití.
- Vhodný je i na sportovní kynologii a díky své inteligenci i pro aktivní začátečníky, kteří jsou ochotní svůj život ve velké míře podřídit novému společníkovi.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva