Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Německý ovčák nepustí do hlídaného místa ani myšku

Německý ovčák, často hovorově označovaný jako vlčák, je jedním z oblíbených pracovních i rodinných psů. Toto původně pastevecké plemeno se dnes k svému původnímu účelu využívá málokdy. Pokud se německý ovčák využívá jako pracák, tak většinou jako služební pes v armádě nebo u policie.

Nemecky-ovcak (1)

Zároveň je ale oblíbeným rodinným společníkem, který vás donutí zvednout z gauče a vyrazit na pořádnou procházku nebo si zacvičit. Jde o psí plemeno, které práci doslova miluje a je zvyklé slepě poslouchat příkazy. Německý ovčák je učenlivé a snadno se naučí téměř cokoliv. Zároveň je třeba, aby měl ve svém majiteli člověka s přirozenou autoritou, který mu dopřeje alespoň základní výcvik. Pokud tomu tak není, má Německý ovčák tendenci přebrat vedení nejen nad svým pánem, ale i celou rodinou.

Nemecky-ovcak (5)

Historie německého ovčáka

Německý ovčák je oblíbené psí plemeno, které vzniklo za účelem vyšlechtit ideálního ovčáckého psa, který je vhodný nejen hnát stádo z místa na místo, ale zároveň ho hlídat. Vznikl tak odvážný, obratný a inteligentní pes. Toto plemeno začalo vznikat od roku 1899, a to díky kapitánu Max von Stephanitzovi. V momentě, kdy tento muž odešel od armády, začal se věnovat své vášni – experimentování s chovem psů s cílem vyšlechtit německého, ovčáckého psa. Stephanitz věnoval pozornost především chovu ovčáckých psů v Británii, z jejichž rukou vyšla celá řada vynikajících pasteveckých psů.

Na jedné z výstav v Německu upoutal jeho pozornost pes, který se posléze stal zakladatelem chovu Německého ovčáka. Plemeno se poměrně rychle uchytilo jako jedno z výtečných honáckých plemen. Po druhé světové válce začalo být stigmatizováno s ohledem na události války, což se dočasně vyřešilo v anglosaských zemích změnou názvu plemene. V Americe se posléze začal klást větší důraz na vzhled plemene oproti jeho charakteru a vlastnostem. V posledních desetiletích se celosvětově sjednotil přístup k tomuto plemeni, a kromě vzhledu se začal opět klást důraz nejen na vzhled, ale i povahu. Výsledkem je i základní dělení tohoto plemene na exteriérové a pracovní linie.

Nemecky-ovcak (15)

Povaha německého ovčáka

Němečtí ovčáci jsou nadšení pracanti, kteří vám ochotně splní každé vaše přání. Jsou to odvážní psi, kteří díky svému původnímu účelu, pást stádo a zároveň ho chránit, mají vysoce vyvinutý smysl pro obranu. Jsou proto schopni bránit svou rodinu s nasazením vlastního života. Je to také důvod, proč mají tendenci být k cizím lidem zpočátku nedůvěřiví a pro cizí lidi často není jednoduché si získat jejich důvěru. Vlčáci potřebují pevnou ruku a ideálně pravidelný nebo alespoň základní výcvik.

Němečtí ovčáci potřebují řád a autoritu, pokud se tak nestane, mají tendenci převzít kontrolu nad svým člověkem a celou rodinu. Z psa se v takovém případě často stane dominantní a občas i agresivní jedinec nejen vůči ostatním psům, ale i vůči lidem. Při správné socializaci a výcviku se s ostatními zvířaty i lidmi bez potíží snese, byť může být zpočátku nedůvěřivý. Je to velmi dobrý hlídač, proto se často využívá jako policejní a armádní pes k ochraně objektů, ale i k ochraně firemních budov. Využíván bývá často i jako stopovací pes či záchranář.

Nemecky-ovcak (14)

Vzhled německého ovčáka

Německý ovčák patří mezi velké psy s pevnou kostrou a dobře vyvinutým osvalením. Má hustou srst, v krátké i dlouhé variantě, vždy s podsadou. Tito psi jsou sice vázáni na svého člověka, ale zároveň díky svému vzhledu a husté srsti dobře snáší celoroční pobyt venku. Barevných variant tohoto plemene je více, v poslední době je stále populárnější celočerné zbarvení. Běžně se také objevuje černé s červenohnědými, hnědými, žlutými nebo šedými znaky, ale i vlkošedé zbarvení. Bílá barva je nepřípustná. Hlava německého ovčáka je klínovitého tvaru a čenich je vždy černý. Uši jsou vzpřímené a vysoko posazené. Ocas je hustě osrstěný a dlouhý. Kohoutková výška tohoto plemene se pohybuje mezi 55-65 cm a váha se pohybuje mezi 30-50 kg.

Nemecky-ovcak (4)

Ke komu je vhodný německý ovčák

Německý ovčák je vhodný jako pracovní pes na hlídání objektů, ale využití najde i jako záchranář nebo stopař. Jde o aktivního a inteligentního psa, který se snadno cvičí. Zároveň ale potřebuje pevnou ruku, nehodí se tedy k úplným začátečníků, především pokud nejsou ochotni si nechat poradit s výchovou a psovi se opravdu na plno věnovat. Tento pes snadno zvládne celoroční pobyt na zahradě, na kterou se bez jeho svolení nedostane ani myška. Ovčáci potřebují zaměstnat jak psychicky, tak fyzicky. Každodenní procházky a nějaká práce by tak u tohoto plemene měly být samozřejmostí. Pokud plánujete Německého ovčáka jako rodinného parťáka na dlouhé procházky a běžný výcvik, bude se vám trochu snadněji pracovat s jedincem z exteriérové linie. Chcete se aktivně věnovat ochraně budov nebo záchranařině? Pak sáhněte po psovi z pracovní linie.

Nemecky-ovcak (13)

Německý ovčák v bodech

Velikost:

• 55-65 cm a váha se pohybuje mezi 30-50 kg.

Srst:

• Hustá s podsadou. Krátká i dlouhá.

Zbarvení:

• Celočerné, vlkošedé, černé s červenohnědými, hnědými, žlutými nebo šedými znaky.

Jak dlouho žije:

• Německý ovčák se dožívá 10 až 12 let.

Odkud pochází:

• Německo

Pro koho se hodí: 

• Vhodný je nejen jako ryze pracovní pes, ale i jako parťák do aktivní rodiny se zájmem o dlouhé procházky a alespoň základní výcvik. Snadno zvládne celoroční pobyt na zahradě s přístupem do kotce či boudy.

Nemecky-ovcak (6)


Autor: Lucka z Chlupáči.cz

Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení