Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Chodský pes patří k nejstarším českým plemenům

Chodský pes neboli choďák patří k českým plemenům. Toto plemeno má kořeny již v 13. století a spolu s pražským krysaříkem je jedním z nejstarších českých plemen. 

Psi-plemeno-chodsky-pes (13)

Tyto psy využívali především Chodové na Šumavě. S jejich pomocí střežili nejdůležitější cesty vedoucí od Domažlic do Německa. Dnes jde o všestranné psy, kteří budou dělat věrné společníky vám i celé rodině. Choďáky využijete nejen jako pracovní psy k ochraně objektu, podobně jako Chodové, ale i k agility, canicrossu nebo dogdancingu. Jde o opravdu inteligentní a všestranné plemeno, se kterým můžou začít i aktivní a důslední začátečníci.

Psi-plemeno-chodsky-pes (3)

Důvody, proč si pořídit chodského psa

 • Choďák je všestranný aktivní pes. Vhodný je proto do rodiny, která se psem bude chodit na dlouhé procházky a/nebo se věnovat některému ze psích sportů. Jaký sport zvolíte, záleží jen na vás a vašem psovi – tito psi jsou schopní se věnovat agility, záchranařině, obranám, ale třeba i pasení ovcí.
 • Mají rádi lidi a velice rádi vymýšlí lumpárny s dětmi.
 • Jde o poměrně skladného psa s váhou okolo 20 kg. Vejde se vám tak pohodlně i do bytu, ovšem za předpokladu, že se budete tomuto aktivnímu chlupáči náležitě věnovat. Za pomoci huňatější srsti a zateplené boudy zvládne celoroční pobyt na zahradě.
 • Jde o aktivní plemeno, takže i když máte psa na zahradě, je třeba ho zaměstnat. Když se začne nudit, vymyslí si vlastní zábavu, což se vám moc líbit nebude.
 • Chodský pes je inteligentní plemeno, které bude snadno ovládat i začátečník.
 • Je to dobrý hlídač, který na nesrovnalosti upozorňuje štěkotem.
 • Většina choďáků s ostatními domácími zvířaty i s cizími psy vychází poměrně dobře. Chce to pamatovat na dobrou socializaci od štěněte.
 • Historie tohoto plemene je dlouhá a členitá. Jeho chov byl obnoven relativně nedávno, zatím se ho nestihly chytnout větší zdravotní potíže. V kombinaci s drobnější konstitucí jde o dlouhověké plemeno.

Psi-plemeno-chodsky-pes (11)

Důvody, proč si NEpořizovat chodského psa

 • Jde o aktivní plemeno, které se nehodí jako parťák ke sledování televize. Při pořízení choďáka je třeba počítat s řadou aktivit, a tedy s tím, že vám péče o tohoto psa zabere poměrně dost času.
 • Nejde o psa, kterému by vystačila pouze fyzická aktivita, potřebuje zaměstnat i hlavu. Jde o všestranné plemeno, které se hodí jak na práci, tak na různé sportovní aktivity. Pokud vás aktivní výcvik příliš nezajím, poohlédněte se po jiném plemeni.
 • Jelikož jde o aktivního psa, je o to nutnější dbát na správnou a kvalitní stravu. Jde o středně velkého psa, denní krmná dávka tedy není nejmenší. Je třeba počítat s tím, že vám krmení může lézt trochu do peněz.
 • Jako u mnoha jiných plemen platí, že nudící se inteligentní pes si vymýšlí vlastní zábavu. Přeorganizovaná zahrada či byt nejsou výjimkou ani u nudícího se chodského psa.
 • Především pokud plánujete choďáka do bytu, musíte počítat s velkým množstvím chlupů. A to všude, kam se podíváte. Nejen v době línání. A právě především v době línání je třeba psa i párkrát vyčesat. Jinak je péče o srst poměrně nenáročná.

Psi-plemeno-chodsky-pes (4)

Historie chodského psa

Chodský pes je původem české pracovní psí plemeno. S jeho chovem se začalo ve 13. století, během kterého ho začali šlechtit Chodové k ochraně hranic. Již v době svého vzniku byli tito psi považováni za všestranné psy, kteří se využívali i k pasení nebo stopování zvěře. O chodském psovi se zmiňoval ve svých dílech Jindřich Šimon Baar. Mikoláš Aleš ho několikrát zvěčnil na svých malbách, které jsou součástí románu Aloise Jiráska Psohlavci.

Toto plemeno v průběhu historie zaniklo. V minulosti si někteří chovatelé pohrávali s myšlenkou toto české psí plemeno znovu oživit. Až v roce 1982 kynolog Vilém Kurz začal podnikat první kroky k znovuvytvoření tohoto unikátního plemene. Byla uveřejněna výzva v kynologickém časopise, aby se mu hlásili majitelé podobných psů. Z těch byli vybráni tři jedinci, kteří splňovali představy. Již v roce 1985 byl na světě první vrh chodského psa a o rok později druhý - z obou byla vybrána štěňata, která odpovídala nově vzniklému standardu. Do roku 1992 se odchovalo 32 vrhů a chodský pes pomalu začínal nabírat na popularitě. V dubnu 2019 bylo plemeno spolu s pražským krysaříkem prozatímně uznáno Mezinárodní kynologickou federací (FCI).

Psi-plemeno-chodsky-pes (10)

Povaha chodského psa

Choďáci jsou živí a společenští. Navzdory své přátelské povaze zvládne hravě i celoroční pobyt na zahradě. Je velice inteligentní a rád spolupracuje s lidmi, je tak vhodný jak na pracovní výcvik, tak na různorodé psí sporty jako agility, canicross nebo dogfrisbee. Je dobře ovladatelný, a je proto vhodný i pro důsledné začátečníky. Jako většina ovčáků se učí opravdu snadno a vše si dobře zafixuje, tedy včetně lumpáren. Při výcviku je třeba důslednost. Chodský pes nemá rád dril a jednotvárnost, začne se poměrně rychle nudit.

Navzdory tomu, že vzhledově připomíná německého ovčáka, nelze s ním zacházet podobným způsobem. Nemá tak například rád drsnější přístup, je třeba s ním komunikovat především v klidu. Je u něj třeba důsledná socializace, pak bez potíží vychází s jinými psy i zvířaty. Toto plemeno psů je poměrně ukecané, má tendenci komentovat vše, co se kolem něj děje. Jeho hlasové projevy málokdy mají původ v agresivitě, neznalé tohoto plemene včetně jiných psů jeho hlasové projevy mohou trochu zmást. V jádru jde většinou pouze o upovídané dobráky.

Psi-plemeno-chodsky-pes (9)

Vzhled chodského psa

Chodský pes je středně velké dlouhosrsté plemeno. Jeho tělo je obdelníkové, pohyb je lehký a volný. Jeho uši jsou krátké a špičaté. Hlava by měla být úměrně velká vůči tělu. Srst se vyznačuje tzv. hřívou kolem krku a hlavy a je hustá s podsadou. Na obličeji, uších a předních stranách obou párů končetin je srst krátká a hladká, na zbytku těla je delší, hustá a tvrdší. Srst může být černá až kovově černá se sytě žlutými znaky, jiné je nepřípustné. Zbarvení, délka srsti i stavba těla a hlavy je podobná německým ovčákům, mnoho lidí si je proto plete (nebo je považuje za křížence vlčáka). Váha se pohybuje mezi 16 a 25 kg, kohoutková výška je u psů 52-55 cm, u fen 49-52 cm.

Psi-plemeno-chodsky-pes (7)

Ke komu je vhodný chodský pes

Plemeno je inteligentní a velice aktivní, je tak vhodné pro sportovně založené lidi, kteří ho utahají jak psychicky, tak fyzicky. Hodí se na různé psí sporty jako canicross nebo frisbee, ale i jako pracovní pes (například stopování či záchranařina). Povalování na gauči není nic pro něj. Tito psi jsou velice rádi v přítomnosti člověka, při správném pracovním vytížení zvládnou hravě pobyt v bytě. Ocení ovšem i boudu na zahradě a celoroční pobyt venku jim i díky husté srsti s podsadou nečinní potíže. Choďáci jsou inteligentní a rádi spolupracují s člověkem, jsou tak vhodní i pro důsledné začátečníky.

Psi-plemeno-chodsky-pes (2)

Chodský pes v bodech

Velikost:

 • 16-25 kg, kohoutková výška je u psů 52-55 cm, u fen 49-52 cm.

Srst:

 • Hustá s podsadou. Středně dlouhá, na obličejové části, hrudníku a na přední části nohou kratší.

Zbarvení:

 • Srst může být černá až kovově černá se sytě žlutými znaky, jiné je nepřípustné.

Jak dlouho žije:

 • Chodský pes se dožívá 10 až 13 let.

Odkud pochází:

 • Česko

Pro koho se hodí:

 • Chodský pes je vhodný pro aktivní lidi, kteří se psovi rádi věnují.
 • Vyžaduje dlouhé procházky a ideálně i nějaké pracovní či sportovní vytížení (agility, frisbee, canicross atd.).
 • Je inteligentní, nicméně vyžaduje alespoň základní výcvik a důslednost, jinak si začne vymýšlet vlastní zábavu.
 • Správná socializace je nutností, pak bez potíží vychází i s jinými lidmi a zvířaty.

Psi-plemeno-chodsky-pes (6)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu