Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Chodský pes patří k nejstarším českým plemenům

Chodský pes, nebo-li choďák je jedno z českých plemen. Toto plemeno má kořeny již v 13. století, spolu s Pražským krysaříkem je jedním z nejstarších českých plemen. 

Chodsky-pes (1)

Tyto psy využívaly především Chodové na Šumavě. S jejich pomocí střežili nejdůležitější cesty vedoucí od Domažlic do Německa. Dnes jde o všestranné psy, kteří budou dělat věrné společníky vám i celé rodině. Choďáky využijete nejen jako pracovní psy k ochraně objektu, podobně jako Chodové, ale i k agility, canicrossu nebo dogdancingu. Jde opravdu inteligentní a všestranné plemeno, s kterým můžou začít i aktivní a důslední začátečníci.

Chodsky-pes (10)

Historie chodského psa

Chodský pes je původem české pracovní psí plemeno. S jeho chovem se začalo v 13. století, během kterého ho začali šlechtit Chodové k ochraně hranic. Již v době svého vzniku byli tito psi považováni za všestranné psy, kteří se využívali i k pasení nebo stopování zvěře. O Chodském psovi se zmiňoval ve svých dílech Jindřich Šimon Baar. Mikoláš Aleš ho několikrát zvěčnil na svých malbách, které jsou součástí románu Aloise Jiráska Psohlavci.

Toto plemeno v průběhu historie zaniklo. V minulosti si někteří chovatelé pohrávali s myšlenkou toto české plemeno znovu oživit. Až v roce 1982 kynolog Vilém Kurz začal podnikat první kroky k znovuvytvoření tohoto unikátního plemene. Byla uveřejněna výzva v kynologickém časopise, aby se mu hlásili majitelé podobných psů. Z těch byli vybráni tři jedinci, kteří splňovali představy. Již v roce 1985 byl na světě první vrh chodského psa a o rok později druhý - z obou byla vybrána štěňata, která odpovídala nově vzniklému standardu. Do roku 1992 se odchovalo 32 vrhů a Chodský pes pomalu začínal nabírat na popularitě. V dubnu 2019 bylo plemeno spolu s Pražským krysaříkem prozatímně uznáno Mezinárodní kynologickou federací (FCI).

Chodsky-pes (4)

Povaha chodského psa

Choďáci jsou živí a společenští. Navzdory své přátelské povaze zvládne hravě i celoroční pobyt na zahradě. Je velice inteligentní a rád spolupracuje s lidmi, je tak vhodný jak na pracovní výcvik, tak na různorodé psí sporty jako agility, canicross nebo frisbee. Je dobře ovladatelný a je proto vhodný i pro důsledné začátečníky. Jako většina ovčáků se učí opravdu snadno a vše si dobře zafixuje, tedy včetně lumpáren. Při výcviku je tedy třeba důslednost. Chodský pes nemá rád dril a jednotvárnost, začne se poměrně rychle nudit.

Navzdory tomu, že vzhledově připomíná německého ovčáka, nelze s ním zacházet podobným způsobem. Nemá tak například rád drsnější přístup, je třeba s ním komunikovat především v klidu. Je u něj třeba důsledná socializace, pak bez potíží vychází s jinými psy i zvířaty. Toto plemeno psů je poměrně ukecané, má tendenci komentovat vše co se kolem něj děje. Jeho hlasové projevy málokdy mají původ v agresivitě, neznalé tohoto plemen včetně jiných psů jeho hlasové projevy mohou trochu zmást. V jádru jde většinou ovšem pouze o upovídané dobráky.

Chodsky-pes (5)

Vzhled chodského psa

Chodský pes je středně velké dlouhosrsté plemeno. Jeho tělo je obdelníkové, jeho pohyb je lehký a volný. Jeho uši jsou krátké a špičaté. Hlava by měla být úměrně veliká vůči tělu. Srst se vyznačuje tzv. hřívou kolem krku a hlavy a je hustá s podsadou. Na obličeji, uších a předních stranách obou párů končetin je srst krátká a hladká, na zbytku těla je delší, hustá a tvrdší. Srst může být černá až kovově černá se sytě žlutými znaky, jiné je nepřípustné. Zbarvení, délka srsti i stavba těla a hlavy je podobná Německým ovčákům, mnoho lidí si je proto plete (nebo je považuje za křížence vlčáka). Váha se pohybuje mezi 16-25 kg, kohoutková výška je u psů 52-55 cm, u fen 49-52 cm.

Chodsky-pes (8)

Ke komu je vhodný chodský pes

Plemeno je inteligentní a velice aktivní, je tak vhodné pro sportovně založené lidi, kteří ho utahají jak psychicky, tak fyzicky. Hodí se na různé psí sporty jako canicross nebo frisbee, ale i jako pracovní pes (například stopování či záchranařina). Povalování na gauči není nic pro něj. Tito psi jsou velice rádi v přítomnosti člověka, při správném pracovním vytížení zvládnou hravě pobyt v bytě. Ocení ovšem i boudu na zahradě a celoroční pobyt venku jim i díky husté srsti s podsadou nečinní potíže. Choďáci jsou inteligentní a rádi spolupracují s člověkem, jsou tak vhodní i pro důsledné začátečníky.

Chodsky-pes (11)

Chodský pes v bodech

Velikost:

• 16-25 kg, kohoutková výška je u psů 52-55 cm, u fen 49-52 cm.

Srst:

• Hustá s podsadou. Středně dlouhá, na obličejové části, hrudníku a na přední části nohou kratší.

Zbarvení:

• Srst může být černá až kovově černá se sytě žlutými znaky, jiné je nepřípustné.

Jak dlouho žije:

• Chodský pes se dožívá 10 až 13 let.

Odkud pochází:

• Česko

Pro koho se hodí:

• Chodský pes je vhodný pro aktivní lidi, kteří se psovi rádi věnují.

• Vyžaduje dlouhé procházky a ideálně i nějaké pracovní či sportovní vytížení (agility, frisbee, canicross atd.).

• Je inteligentní, nicméně vyžaduje alespoň základní výcvik a důslednost jinak si začne vymýšlet vlastní zábavu.

• Správná socializace je nutností, pak bez potíží vychází i s jinými lidmi a zvířaty.

Chodsky-pes (7)


Autor: Lucka z Chlupáči.cz

Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení