Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Pořízení border kolie si raději dvakrát rozmyslete

Border kolie je jedno z nejpopulárnějších plemen současnosti. Důvodů zvýšeného zájmu o toto plemeno je několik. Jsou to chytří, aktivní a přátelští psi, které zvládne i důsledný začátečník. Pokud ale předpokladáte, že jejich výchova bude snadná, dvakrát si pořízení border kolie rozmyslete.

Psi-plemeno-border-kolie (9)

O těchto pasteveckých superhvězdách se často mluví jako o workoholicích psí říše. Jejich inteligence může být pro řadu lidí paradoxně oříškem, tyto psy je totiž potřeba pořádně utahat nejen fyzicky, ale i psychicky. Pokud se tak nestane, z přátelského, milého a snadno ovladatelného psa se snadno stane neřízená střela.

Pro koho se tedy tito psi hodí? Především pro aktivní lidi, kteří jsou ochotni koliím vymýšlet různorodou činnost několik hodin denně. O historii plemene i jeho přednostech i záludnostech si povíme.

Psi-plemeno-border-kolie (3)

Důvody, proč si pořizovat border kolii

 • Borderky jsou velice přizpůsobiví psi, co se bydlení týče. S ohledem na jejich původní účel – pasení – milují pobyt na farmě či statku, ale levou zadní zvládnout i pobyt ve městě, v bytě, i v domku se zahrádkou. Jen je potřeba se jim každodenně věnovat.
 • Po venčení stačí otřít či opláchnout tlapky, především v době línání psa vyčesat a smířit se s celoroční nadílkou chlupů po celém bytě. Větší péče o borderky není třeba (pokud tedy nemáte doma elegantního výstaváka).
 • Pokud vás fascinuje svět psích sportů, je border kolie tím správným parťákem pro vás. Dnes nejsou tito psi vhodní pouze k ovcím, ale i na velké množství psích sportů, ve kterých díky své inteligenci, rychlosti a mrštnosti pravidelně stojí na stupních vítězů. Mezi sporty, v nichž často vynikají, patří agility, dog dancing nebo flyball.
 • Jde o nejinteligentnější psí plemeno. Velice rychle se učí a snadno chápe, co se po něm chce. Mnoho povelů dokáže časem splnit dřív, než povel vyslovíte – snadno dokáže sledovat i drobná gesta či tón hlasu, kterými (často i nevědomě) pokyn pravidelně doprovázíte, a dokáže se podle toho zařídit. Když se jednou povel naučí, většinou ho nezapomene. Stejně snadno se učí i různé zlozvyky, je tak třeba být na pozoru, co kde tito psi odkoukají.
 • Tito psi se hodí nejen na farmu nebo jako aktivní psí parťáci, ale i na odborný výcvik. Canisterapie či slepecký výcvik je u nich běžný, hravě zvládnou i záchranřinu či policejní výcvik (např. pachové práce).
 • Borderky jsou často solitéři, kteří se mají tendenci upínat především na svého člověka a mají tendenci ostatní zvířata ignorovat. Při správné socializaci od štěněte s ostatními zvířaty ovšem bez potíží vychází a málokdy se stává, že by při rvačce byla border kolie prvotním agresorem. Toto plemeno je ovšem dnes natolik populární, že se občas dominantnější jedinci se sklonem k občasné agresi v některých liniích vyskytují častěji než dříve. Se správnou výchovou lze toto chování včas podchytit a odstranit.
 • Pokud chcete se psem především pracovat nebo profesionálně závodit, sáhněte po psovi z pracovní linie. Chcete aktivního parťáka, u kterého si chcete různé sporty především sami osahat, ale bojíte se, aby vám nevybouřený jedinec doma nelezl po hlavě, když budete mít někdy méně času na jejich utahání? Pak sáhněte po kombinaci psa z výstavní a pracovní line. Chcete především inteligentního psa, který se vše naučí levou zadní, závodní ambice mu ale budou cizí a k utahání mu bude stačit sranda běh, dlouhá procházka nebo občasný trénink čehokoliv? Pak bude pes z výstavní line tím pravým pro vás.

Psi-plemeno-border-kolie (13)

Důvody, proč si NEpořizovat border kolii

 • Pokud chcete především hlídacího psa na zahradu, poohlédněte se radši po jiném plemeni. Borderky si sice občas štěknou, ale mimo jiné se nehodí se na celoroční pobyt na zahradě. Navíc málokterá borderka bude opravdu důsledně hlídat.
 • Rády především pracují a sportují. Čím dál častěji se ale i mezi borderkami najdou „mamánci“ závislí na jednom člověku. V zásadě je ale většina border kolií nastavená tak, že je ochotná pracovat s kýmkoliv, tedy i s člověkem, kterého vidí poprvé v životě, s člověkem, který nemá absolutně žádné pejskařské zkušenosti nebo i s dítětem.
 • Jde o velice aktivní psy, které je třeba utahat psychicky i fyzicky – pro někoho výhoda, pro jiné spíše utrpení. Počítejte s tím, že po pořízení border kolie vám moc volného času nezbyde. I se psem z výstavní line, který je o něco méně náročný na pohyb a zaměstnání než pracák, budete trávit několik hodin denně venku a výcvikem. Povalováním na gauči ovšem nepohrdne, ale jen v případě důkladného utahání.
 • Border kolie sice patří stále mezi zdravější plemena, v posledních letech se ovšem ani jim nevyhýbá množství dědičných onemocnění. Mezi časté problémy borderek patří problémy s očima, pohybovým aparátem nebo i epilepsie. Pokud se chcete problémům vyhnout, je třeba vybírat chovnou stanici, kde důsledně dělají všechny zdravotní testy.
 • Borderky zaberou mnoho vašeho volného času, ale zároveň záleží, jak si to se psem nastavíte. Tito psi mají tendenci se „přetočit“ a mají dojem, že musí makat od rána do večera. Je tak třeba je naučit i odpočívat.
 • Pastevecký instinkt je u borderek často velmi silný, a to i psů, kteří nepochází z pracovní linie. Mají pak tendenci psát doslova cokoliv – děti, další zvířata, ale i kola nebo auta. Je s tím třeba počítat a od malička borderku učit, že pokud není u ovcí, pást nesmí. Již mnoho borderek se vážně zranilo či zemřelo, když se pokoušelo „usměrnit“ auto nebo kolo.
 • Nejsou vhodní pro hodně zaměstnané lidi nebo seniory, kteří mají již problém s pohybem. Při správném přístupu lze sice borderku utahat relativně rychle, ale většinou je třeba se jí věnovat opravdu důsledně a pravidelně, což pro zaměstnané či starší lidi, může být problém. Jiná věc je samozřejmě, pokud máte doma jedince tohoto plemene jako cvičeného asistenčního psa.

Psi-plemeno-border-kolie (4)

Historie border kolie

Název plemene vystihuje místo jeho původu a účel, ke kterému bylo vyšlechtěno. Border kolie byla vyšlechtěna koncem 19. století na hranicích Anglie a Skotska (border v angličtině znamená hranice), v oblasti Border Counties. Kolie je obecné a původní pojmenování ovčáckých psů v severní Anglii a Skotsku. Borderky, jak se jim přezdívá, vznikly křížením různých ovčáckých psů a cílem bylo vyšlechtit odolného, otužilého a dobře cvičitelného pasteveckého psa. Za zakladatele tohoto psího plemene je dodnes považován pes Old Hemp, který se vyznačoval jedinečnými pasteveckými vlastnostmi a stal se otcem zhruba 200 štěňat.

Border kolie záhy od svého vzniku začaly perfektně zvládat shánění a vedení početných stád ovcí v hornaté krajině na pomezí Anglie a Skotska. Plemeno bylo poprvé představeno v roce 1860 na druhé psí výstavě konané v Anglii. Krátce na to se s tímto nově vznikajícím plemenem seznámila královna Viktorie, kterou zaujalo vzhledem i povahou a borderky se záhy staly součástí královské psí smečky. Plemeno bylo poměrně dlouhou dobu drženo na Britských ostrovech. Dnes je rozšířené do celého světa a je považováno za jedno z nejchytřejších a nejpracovitějších plemen.

Psi-plemeno-border-kolie (6)

Povaha border kolie

Border kolie jsou velice aktivní psi, kteří byli vyšlechtěni k práci u ovcí po velkou část dne. Výsledkem je velice chytrý a aktivní pes, kterého není snadné unavit. Při pasení ovcí jsou zvyklí úzce spolupracovat s člověkem, což si přenášejí i na plnění jiných pokynů (často se proto zdá, že umí pokyny předvídat) a mají tendenci se na svého člověka upínat. Borderky jsou při správné socializaci přátelské a dobře vychází jak s ostatními zvířaty, tak s cizími lidmi. I když dokážou být při kontaktu s cizími lidmi zpočátku nedůvěřivé, až plaché, nebývají agresivní.

Poslední desetiletí se border kolie využívají jako aktivní parťáci, řada z nich se k ovcím proto dávno nehodí. Přesto mnoho z nich má silný pastevecký pud, který se projevuje pasením všeho, co se hýbe – pasou děti a jiná zvířata, ale i auta nebo kola. Pokud se s borderkou nehodláte věnovat pasení, je třeba tento pud co nejdříve dostat pod kontrolu. Mnoho jedinců tohoto plemene se při pokusu pást auta a kola vážně zranilo nebo i zemřelo.

Psi-plemeno-border-kolie (1)

Vzhled border kolie

Border kolie je středně velké plemeno. Psi v kohoutku mohou mít i 54 cm, feny bývají drobnější. Váha samců se může pohybovat mezi 14 a 22 kg, váha fen mezi 12 a 19 kg. Délka srsti může být dlouhá, středně dlouhá, ale i krátká. U tohoto plemene je mnoho barevných variant, nejčastější je černá s bílými znaky.

Čím dál častěji se objevuje hnědobílá, blue merle, red merle nebo trikolor. Nikdy by ovšem neměla převažovat bílá barva (zvýšené riziko nemocí jako epilepsie nebo slepota). Border kolie mají typický pohyb, který je plynulý, volný, plíživý a poměrně rychlý.

Psi-plemeno-border-kolie (15)

Ke komu je vhodná border kolie

Díky vysoké inteligenci a pracovnímu založení nejde o psa pro každého. Péče o border kolii je právě díky těmto vlastnostem poměrně náročná. Je tedy vhodná především pro aktivní lidi, kteří se budou schopni věnovat borderce každodenně několik hodin. Pobíhání po zahradě a občasná procházka těmto psům opravdu stačit nebude, není ovšem nutné věnovat se s těmito psy přímo pasení. Pokud jste milovníci a obdivovatelé psích sportů, je pro vás toto plemeno jako stvořené. Jedinci tohoto plemena psů se objevují běžně na prvních místech v soutěžích agility, canicrossu, dogfrisbee nebo dogdancing.

Nemusíte mít přímo závodní ambice, ale je třeba vymyslet aktivitu, která bude zajímat a bavit vás i vašeho psího parťáka. Nudící se border kolie má tendenci vymýšlet si vlastní zábavu, což uvítá málokterý majitel. „Samovolně“ vybuchující nábytek a zahrada je v takových případech běžnou normou, výjimkou nebývá ani agresivní chování vůči okolí. Pokud neplánujete se svou borderkou závodit ani chodit k ovcím, ale máte rádi aktivní život, poohlédněte se po jedinci z výstavní, nikoliv pracovní linie. Výstavákům sice také nebude většinou stačit pobíhání po zahradě, ale jsou přeci jen o něco klidnější a je krapet snadnější je utahat.

Psi-plemeno-border-kolie (8)

Borger kolie v bodech

Velikost:

 • Střední velikost
 • Psi 14-22 kg, feny 12-19 kg

Srst:

 • Krátká, středně dlouhá i dlouhá

Zbarvení:

 • Černá s bílými znaky (typický je bílý límec, bílé nohy a náprsenka a černé tělo a hlava), blue a red merle, hnědá s bílými znaky nebo trikolora. Nesmí převažovat bílá.

Jak dlouho žije:

 • Border kolie se dožívá 10 až 17 let.

Odkud pochází:

 • Spojené království

Pro koho se hodí:

 • Border kolie jsou přátelští, inteligentní a aktivní psi, kteří se hodí i do rodiny s malými dětmi. Navzdory svým pozitivním vlastnostem je třeba si jejich pořízení pořádně promyslet.
 • Tito psi jsou opravdu aktivní a je třeba se jim pravidelně věnovat, jsou tak vhodní především pro aktivně zaměřené lidi.
 • Milují lidskou společnost. I když jsou díky zemi původu a husté srsti vhodní na celoroční pobyt na zahradě, dávají často přednost pobytu uvnitř, aby si mohli užívat společnost svých lidí.

Psi-plemeno-border-kolie (11)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu