Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Border kolie je odolný psí pracant

Border kolie je jedno z nejpopulárnějších plemen současnosti. Důvodů zvýšeného zájmu o toto plemeno je několik. Jsou to chytří, aktivní a přátelští psi, které zvládne i důsledný začátečník. Pokud ale předpokladáte, že jejich výchova bude snadná, dvakrát si pořízení border kolie rozmyslete.

Psi-plemena-border-kolie (8)

O těchto pasteveckých superhvězdách se často mluví jako o workoholicích psí říše. Jejich inteligence může být pro řadu lidí paradoxně oříškem, tyto psy je totiž potřeba pořádně utahat nejen fyzicky, ale i psychicky. Pokud se tak nestane, z přátelského, milého a snadno ovladatelného psa se snadno stane neřízená střela.

Pro koho se tedy tito psi hodí? Především pro aktivní lidi, kteří jsou ochotni koliím vymýšlet různorodou činnost několik hodin denně. O historii plemene i jeho přednostech i záludnostech si povíme.

Historie border kolie

Název plemene vystihuje místo jeho původu a účel, ke kterému bylo vyšlechtěno. Border kolie byla vyšlechtěna koncem 19. století na hranicích Anglie a Skotska (border v angličtině znamená hranice), v oblasti Border Counties. Kolie je obecné a původní pojmenování ovčáckých psů v severní Anglii a Skotsku. Borderky, jak se jim přezdívá, vznikly křížením různých ovčáckých psů a cílem bylo vyšlechtit odolného, otužilého a dobře cvičitelného pasteveckého psa. Za zakladatele tohoto plemene je dodnes považován pes Old Hemp, který se vyznačoval jedinečnými pasteveckými vlastnostmi a stal se otcem zhruba 200 štěňat.

Psi-plemena-border-kolie (1)

Border kolie záhy od svého vzniku začaly perfektně zvládat shánění a vedení početných stád ovcí v hornaté krajině na pomezí Anglie a Skotska. Plemeno bylo poprvé představeno v roce 1860 na druhé psí výstavě konané v Anglii. Krátce na to se s tímto nově vznikajícím plemenem seznámila královna Viktorie, kterou zaujalo vzhledem i povahou a borderky se záhy staly součástí královské psí smečky. Plemeno bylo poměrně dlouhou dobu drženo na Britských ostrovech. Dnes je rozšířené do celého světa a je považováno za jedno z nejchytřejších a nejpracovitějších plemen.

Povaha border kolie

Border kolie jsou velice aktivní psi, kteří byli vyšlechtěni k práci u ovcí po velkou část dne. Výsledkem je velice chytrý a aktivní pes, kterého není snadné unavit. Při pasení ovcí jsou zvyklí úzce spolupracovat s člověkem, což si přenášejí i na plnění jiných pokynů (často se proto zdá, že umí pokyny předvídat) a mají tendenci se na svého člověka upínat. Borderky jsou při správné socializaci přátelské a dobře vychází jak s ostatními zvířaty, tak s cizími lidmi. I když dokážou být při kontaktu s cizími lidmi zpočátku nedůvěřivé, až plaché, nebývají agresivní.

Psi-plemena-border-kolie (4)

Poslední desetiletí se border kolie využívají jako aktivní parťáci, řada z nich se k ovcím proto dávno nehodí. Přesto mnoho z nich má silný pastevecký pud, který se projevuje pasením všeho, co se hýbe – pasou děti a jiná zvířata, ale i auta nebo kola. Pokud se s borderkou nehodláte věnovat pasení, je třeba tento pud co nejdříve dostat pod kontrolu. Mnoho jedinců tohoto plemene se při pokusu pást auta a kola vážně zranilo nebo i zemřelo.

Vzhled border kolie

Border kolie je středně velké plemeno. Psi v kohoutku mohou mít i 54 cm, feny bývají drobnější. Váha samců se může pohybovat mezi 14 a 22 kg, váha fen mezi 12 a 19 kg. Délka srsti může být dlouhá, středně dlouhá, ale i krátká. U tohoto plemene je mnoho barevných variant, nejčastější je černá s bílými znaky.

Psi-plemena-border-kolie (3)

Čím dál častěji se objevuje hnědobílá, blue merle, red merle nebo trikolor. Nikdy by ovšem neměla převažovat bílá barva (zvýšené riziko nemocí jako epilepsie nebo slepota). Border kolie mají typický pohyb, který je plynulý, volný, plíživý a poměrně rychlý.

Ke komu je vhodná border kolie

Díky vysoké inteligenci a pracovnímu založení nejde o psa pro každého. Péče o border kolii je právě díky těmto vlastnostem poměrně náročná. Je tedy vhodná především pro aktivní lidi, kteří se budou schopni věnovat borderce každodenně několik hodin. Pobíhání po zahradě a občasná procházka těmto psům opravdu stačit nebude, není ovšem nutné věnovat se s těmito psy přímo pasení. Pokud jste milovníci a obdivovatelé psích sportů, je pro vás toto plemeno jako stvořené. Jedinci tohoto plemene se objevují běžně na prvních místech v soutěžích agility, canicrossu, dogfrisbee nebo dogdancing.

Psi-plemena-border-kolie (2)

Nemusíte mít přímo závodní ambice, ale je třeba vymyslet aktivitu, která bude zajímat a bavit vás i vašeho psího parťáka. Nudící se border kolie má tendenci vymýšlet si vlastní zábavu, což uvítá málokterý majitel. „Samovolně“ vybuchující nábytek a zahrada je v takových případech běžnou normou, výjimkou nebývá ani agresivní chování vůči okolí. Pokud neplánujete se svou borderkou závodit ani chodit k ovcím, ale máte rádi aktivní život, poohlédněte se po jedinci z výstavní, nikoliv pracovní linie. Výstavákům sice také nebude většinou stačit pobíhání po zahradě, ale jsou přeci jen o něco klidnější a je krapet snadnější je utahat.

Psi-plemena-border-kolie (5)

Borger kolie v bodech

Velikost:

• Střední velikost

• Psi 14-22 kg, feny 12-19 kg

Srst:

• Krátká, středně dlouhá i dlouhá

Zbarvení:

• Černá s bílými znaky (typický je bílí límec, bílé nohy a náprsenka a černé tělo a hlava), blue a red merle, hnědá s bílými znaky nebo trikolora. Nesmí převažovat bílá.

Pro koho se hodí:

• Border kolie jsou přátelští, inteligentní a aktivní psi, které se hodí i do rodiny s malými dětmi. Navzdory svým pozitivním vlastnostem je třeba si jejich pořízení pořádně promyslet.

• Tito psi jsou opravdu aktivní a je třeba se jim pravidelně věnovat, jsou tak vhodní především pro aktivně zaměřené lidi.

• Tito psi milují lidskou společnost. I když jsou díky zemi původu a husté srsti vhodní na celoroční pobyt na zahradě, dávají často přednost pobytu uvnitř, aby si mohli užívat společnost svých lidí.

Psi-plemena-border-kolie (6)


Autor: Redakce Chlupáči.cz

Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení