Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, která si užijí vesnici a zahradu

Mnoho plemen špatně snáší ruch velkoměsta a jsou vhodná především do klidného prostředí vesnice či menšího města. Řada psů je perfektní volbou k celoročnímu pobytu na zahradě a ocení i delší procházky do přírody. 

Plemena-psu-na-vesnici-a-zahradu

Takových psích plemen je mnoho, my si představíme několik z nich.

 

Aljašský malamut

Aljašský malamut je krásný chundelatý pes, který je díky zemi svého původu perfektní volbou k celoročnímu pobytu na zahradě. V Čechách jde o stále populárnější plemeno, které pochází z chladné Aljašky. Tito psi byli šlechtěni k tahu a dodnes se k tomuto účelu využívají. Mají spousty energie a jsou tak perfektní volbou pro milovníky dlouhých treků.

Psi-plemeno-aljassky-malamut (14)

Malamut je kvůli svému původu nevhodný k celoročnímu pobytu v městském bytě. Jsou zvyklí na chladnější podnebí a v klasickém vytopeném bytě jim zpravidla bude teplo. Zároveň vyžadují každodenní dlouhé procházky přírodou, procházka městským parkem jim stačit nebude. Jde o krásné psy vhodné spíš pro zkušenější chovatele, kteří si poradí s jejich tvrdohlavostí.

Ke komu se hodí aljašský malamut? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Tibetská doga

Tibetská doga je větší pes původem z Tibetu. Díky zemi svého původu je zvyklý na chladné počasí a celoroční pobyt venku mu tak nečinní potíže. Hustá srst tohoto psa chrání nejen před mrazivým počasím, ale i před teplem. Tito psi jsou výborní hlídači, celoroční pobyt na zahradě je pro ně ideální volbou.

Plemeno-tibetska-doga-mastiff (14)

Tibetské dogy jsou krásní impozantní psi, kteří očekávají, že s nimi budou lidé zacházet jako se sobě rovnými. Jsou velmi inteligentní, ale také nezávislé, jsou tak vhodné spíše ke zkušenějším chovatelům. Milují svou rodinu, případného zloděje na pozemek určitě nepustí. Budou milovat pobyt v přírodě a ocení delší procházky lesem či na horách.

Ke komu se hodí tibetská doga? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bernský salašnický pes

Berňáci jsou pastevečtí psi původem ze Švýcarska. V zásadě jde o univerzální farmářské psy, kteří nejen naháněli stáda dobytka, ale pomáhali i s taháním vozíků a nošením břemen. Dnes jde především o oblíbené rodinné společníky, kteří bez větších potíží zvládnou celoroční pobyt na zahradě. Milují svou rodinu, ocení tak přístup do baráčku za svými lidmi.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (13)

Milují dlouhé procházky přírodou a budou vám nadšeně dělat společnost při celodenních túrách. Bernští salašničtí psi jsou téměř neustále dobře naladění a pro svého pána by udělali cokoliv. Poměrně dobře se cvičí a zvládne je tak i chovatel s menšími kynologickými zkušenostmi. Dobře také vychází i s dalšími zvířaty, je tak vhodnou volbou i na farmu či statek s dalšími zvířaty.

Ke komu se hodí bernský salašnický pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německý ovčák

Vlčáci“, jak se jim lidově říká, jsou velmi oblíbení pracovní, ale i společenští psi. Svému člověku jsou velmi oddaní a jsou připraveni ho chránit za všech okolností. Toto plemeno je velmi populární v armádě a u policie, ale i u běžných chovatelů. Díky husté a středně dlouhé srsti poměrně hravě zvládnou celoroční pobyt na zahradě, v případě chladnější zimy ocení zateplenou boudu či kotec. V zásadě jde o odolné plemeno, fyzicky i psychicky.

Psi-plemeno-nemecky-ovcak (1)

Pokud nechováte německého ovčáka jako služebního psa, bude mu dobře především na vesnici či v menším městě. Pobyt v bytě zvládne také, ale je třeba mít na paměti, že jde o energického a inteligentního psa, který vyžaduje alespoň základní výcvik. Při různorodých soutěžích obedience exceluje jak v rukou profíků, tak i běžných chovatelů. Je vhodný pro lidi s přirozenou autoritou, kteří mu dopřejí nejen základní výcvik, ale i dlouhé procházky přírodou.

Ke komu se hodí německý ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Belgický ovčák malinois

Belgických ovčáků existuje více variant, mezi nejoblíbenější v Čechách patří tzv. malina, tedy belgický ovčák malinois. Jde o středně velké psy, kteří dnes čím dál častěji vynikají v disciplínách obedience a jde o jedno z nejoblíbenějších plemen využívaných policí či armádou. Jde nicméně i o čím dál více oblíbené psy i mezi běžnými chovateli, kteří s nimi trénují nejen obrany a další obedience disciplíny, ale běžně stojí i na stupních vítězů při agility závodech.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

Jde prostě o univerzální pracovní, ale i sportovně laděné společenské plemeno, které vám bude dělat jen radost. Miluje svou rodinu, kterou bude chránit proti nepříteli. Při správném vyžití zvládne pobyt v bytě, velmi snadno ale zvládne i celoroční pobyt na zahradě, pokud bude mít i správné zázemí v podobě zateplené boudy či kotce. I při pobytu na zahradě je třeba psa denně zabavit, jde o velmi energické a inteligentní plemeno, které se snadno začne nudit a pak má tendenci přerovnávat své okolí.

Ke komu se hodí belgický ovčák malinois? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Chodský pes

Choďáci patří mezi jedno z nejoblíbenějších českých psích plemen současnosti. Jak jejich název napovídá pocházejí z oblasti Chodska, kde měli především pomáhat s ochranou hranic. Plemeno v zásadě zaniklo a podle starých záznamů a obrázků bylo obnoveno během druhé poloviny minulého století. Dnes jde o univerzální plemeno, které ocení pobyt na zahradě (s přístupem dovnitř, ale za pomoci zateplené boudy i celoročně venku), ale při správném vyžití zvládnou i pobyt v bytě.

Psi-plemeno-chodsky-pes (13)

Chodský pes nebývá nadšený z pobytu ve velkoměstě, přeci jen jde spíše o „sporťáka“, který potřebuje zaměstnat nejen fyzicky, ale i hlavu. Procházka městským parkem mu opravdu stačit nebude. Hravě zvládnou základní výcvik a ocení, když jim dáte možnost věnovat se některému ze psích sportů.

Ke komu se hodí chodský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Slovenský čuvač

Čuvači jsou u nás i v Evropě nejznámější psi z území Slovenska. Jde o krásné bílé psy, kteří se využívali k pasení, ale i ochraně ovcí na slovenských horách. Jejich bílá barva byla čistě praktická, bylo třeba, aby byli dobře vidět i na delší vzdálenost a pastevec je rozeznal od vlků. Dnes jde o plemeno, které se k pasení využívá spíše zřídka, častěji ho můžeme potkat jako rodinného společníka většinou na vesnici, na horách nebo v menších městech.

Psi-plemeno-slovensky-cuvac (7)

Slovenský čuvač si užívá chladné počasí a za pomoci husté srsti hravě zvládne i horské podmínky. Zpravidla nemá problém s celoročním pobytem venku, i tak je třeba ho pravidelně zaměstnat, i když určitě není nutné chodit s ním k ovcím. Pokud vlastníte menší farmu, bude čuvač určitě spokojeným parťákem. Pokud milujete dlouhé procházky přírodou a rádi jezdíte pravidelně do hor, s čuvačem také nesáhnete vedle. 

Ke komu se hodí slovenský čuvač? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Sibiřký husky

Sibiřský husky na první pohled upoutá svým vzhledem plyšáka. Jde ovšem o energického psa, který se bez pravidelného pohybu neobejde. Jeho krásná hustá srst a místo původu ho předurčuje k celoročnímu pobytu venku. Husky je tak perfektní volbou k celoročnímu pobytu venku a k lidem, kteří se mu budou pravidelně věnovat a chodit s ním na dlouhé procházky přírodou.

Psi-plemeno-sibirsky-husky (15)

Je třeba mít na paměti, že husky je smečkové zvíře, které velmi špatně snáší samotu. Ocení tak dalšího psího parťáka nebo je třeba počítat s tím, že bude nutné se psovi denně věnovat, aby netrpěl odloučením. Jde o plemeno, které je určené k tahu, pokud se tedy hodláte věnovat mushingu, bude pro vás husky tou správnou volbou. Stejně tak vám bude nadšeně dělat společnost při dlouhých horských túrách, u kola nebo při vašich výletech na běžkách.

Ke komu se hodí sibiřký husky? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Kavkazský pastevecký pes

Kavkazák byl původně vyšlechtěn k obraně a k hlídání dobytka. Jde tedy o drsňáka, který je vhodný spíše ke zkušenějším chovatelům s notnou dávkou přirozené autority. Jak název tohoto plemene napovídá, pochází z Kavkazu. Díky tamnímu chladnějšímu počasí dostal do vínku chundelatou srst, s níž hravě zvládá nevlídné počasí a nečiní mu potíže celoroční pobytu na zahradě.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (7)

Toužíte-li po psovi, který vám perfektně ohlídá dům i zahradu, bude pro vás kavkazský pastevecký pes správnou volbou. Na zahradu nepustí ani myš. Svou rodinu miluje, k cizím lidem je spíše nedůvěřivý, a proto je z něj velmi dobrý hlídač. Se správnou socializací bude dobře vycházet s dětmi, které zná, je z něj tak i dobrý rodinný pes.

Ke komu se hodí kavkazský pastevecký pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Beauceron

Beauceron na první pohled zaujme svým vzhledem, je totiž nápadně podobný dobrmanovi, ale je o něco mohutnější. Jde o všestranného psa, který se v posledních letech uplatňuje především jako dobrý hlídač nebo služební pes. Miluje pohyb a kromě dlouhých procházek přírodou ocení i možnost věnovat se různým psím sportům. Není pro něj dobrý ruch velkoměsta, vhodný je především na vesnici či do malého města a s pomocí zateplené boudy či kotce zvládne i celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-beauceron (14)

Toto plemeno je dnes i vhodným rodinným společníkem, s dětmi při správné socializaci vychází velice dobře, většinou vůči nim bývá nebývale trpělivý. K cizím lidem je naopak spíše odtažitý a je to jeden z důvodů, proč je z něj zpravidla perfektní hlídač. Je velmi inteligentní, přesto je spíše doporučován zkušenějším chovatelům se špetkou přirozené autority. I když bude mít beauceron k dispozici velkou zahradu, je třeba se mu kvůli velkému množství energie a vysoké inteligenci pravidelně věnovat, jinak se začne nudit a zahradu vám přerovná k obrazu svému.

Ke komu se hodí beauceron? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu