Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Kavkazský pastevecký pes vzhledem odradí i zloděje

Kavkazský pastevecký pes nebo také kavkazský ovčák či lidově kavkazák byl určen k hlídání a obraně dobytka. Málokoho tedy překvapí, že jde o psa s drsnější povahou, kterou nezvládne každý. Jde o krásného psa, který je vhodný především pro zkušenější chovatele, jimž ohlídá majetek a kteří z něj udělají parťáka pro život.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (7)

Kavkazana díky jeho husté srsti a větší velikosti přehlédne málokdo. Mnoho lidí nadšených jejich krásným vzhledem ovšem podcení výchovu, což pak může být problém. Tito psi potřebují opravdu velmi důsledný výcvik a správnou socializaci, jinak bývají problémoví a mohou být i agresivní. Jsou tak doporučováni především zkušenějším chovatelům s notnou dávkou přirozené autority, kteří si s nimi poradí. Se správnou výchovou jde často o spokojeného rodinného mazlíka.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (12)

Důvody, proč si pořídit kavkazského pasteveckého psa

 • Kavkazáci rozhodně nejsou žádná ořezávátka. Jde o krásné větší psy, kteří i jen svým vzhledem odradí zloděje.
 • Máte raději samostatnější psy, kteří vás nepronásledují na každém kroku? Pak je pro vás kavkazák tou správnou volbou. Jde o věrné, přesto samostatné psy, kteří nemají problém se rozhodovat sami.
 • I když jde o poměrně velkého psa, je vcelku klidný a nevyžaduje větší aktivity. Nevyžaduje účast na psích sportech nebo každodenní mnohahodinové procházky. Na druhou stranu pravidelné procházky jsou nutností a občasnou celodenní túru hravě zvládne.
 • Jako mnoho dalších větších psů hárají feny většinou pouze jednou ročně. Což majitelům lehce usnadní život při hlídání feny před nechtěným nakrytím.
 • Velmi chlupatý větší pes, který je odolný vůči nepříznivému počasí. Tento pes za pomoci zateplené boudy či kotce hravě zvládne celoroční pobyt venku. Naopak v teplém městském bytě moc nadšený nebude.
 • Jeho hustou srst stačí čas od času vykartáčovat, především v době línání. Jinou další péči jeho srst nevyžaduje.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (11)

Důvody, proč si NEpořizovat kavkazského pasteveckého psa

 • Jde o sebevědomého psa, který se rád sám rozhoduje. Je tak třeba nepodcenit jeho výchovu a socializaci, jinak vám během puberty velmi snadno přeroste přes hlavu.
 • Nejde o psí plemeno vhodné pro začátečníky. Tento pes má sklony k tvrdohlavosti a dominanci, většinou si s jeho povahou poradí spíše zkušenější chovatel s notnou dávkou přirozené autority.
 • Svou rodinu mají rádi a respektují ji. Přesto nejde příliš o psy vhodné k menším dětem.
 • Kavkazáci jsou spíše solitéři a především při špatné socializaci mohou mít docela velký problém s cizími psy. S dobrou socializací s nimi budou vycházet při letmém setkání během venčení, moc ale nepočítejte s tím, že se běžně budete kamarádit s každým, koho potkáte.
 • Určitou ostrostí se vyznačují i vůči cizím lidem. Je tak třeba s nimi pracovat jak na socializaci jak se psy, tak i s lidmi. Nicméně jejich vrozená nedůvěra k cizím lidem z nich dělá povětšinou velmi dobré hlídače.
 • Jsou to inteligentní psi, kteří se základní poslušnost naučí, s trochou trpělivosti z vaší strany, poměrně snadno. Přesto patrně většina kavkazáků nebude patřit mezi hvězdy obedience jako němečtí či belgičtí ovčáci.
 • Tito psi potřebují svůj prostor, nejde tak o psy vhodné do menšího městského bytu. Stejně tak nejde o klasického rodinného parťáka, který bude nadšeně dovádět s vašimi dětmi. Pokud toužíte po „klasickém“ městském či/a rodinném parťákovi, pak se raději poohlédněte jinde.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (9)

Historie kavkazského pasteveckého psa

Kavkazan je odolný pes z oblasti Kavkazu. Sice nepatří k nejstarším plemenům světa, přesto je jeho historie poměrně dlouhá. Jeho původ lze vysledovat zhruba 600 let zpátky. Toto obří psí plemeno sloužilo především k obraně stád ovcí. V mnoha zemích, především těch rusky mluvících, se ke svému původnímu účelu chová dodnes, v dalších zemích se jeho funkce spíše převrátila do hlídače zahrady či rozlehlejšího pozemku. Do západní Evropy se kavkazák dostal po roce 1969, kdy se začal využívat na území bývalého NDR k ochraně státních hranic podél berlínské zdi. Do tehdejšího Československa se tito psi dostali po roce 1980.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (6)

Povaha kavkazského pasteveckého psa

Tento pes již svým vzhledem dokáže zastrašit ledajakého vetřelce. Zároveň jeho povaha není zrovna jednoduchá a rozhodně není určena pro každého. Kavkazák je poměrně sebevědomý a dominantní pes, který dokáže reagovat velmi rychle a rád uvažuje samostatně. Těmto psům je třeba dopřát alespoň základní výcvik. Může mít sklon k agresivitě a disponuje přirozenou nedůvěrou k cizím lidem, což z něj dělá skvělého hlídače. Tyto vlastnosti ovšem není radno podcenit a je třeba od štěněte psa zvykat na různé situace. Při správné výchově vám pes ochrání zahradu i dům a zároveň půjde o skvělého rodinného kamaráda.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (8)

Vzhled kavkazského pasteveckého psa

Kavkazský ovčák je větší pes, s masivní kostrou a mohutným svalstvem. Feny jsou o něco drobnější a méně osvalené, přesto nejde ani v případě feny o žádného drobečka. Váha kavkazáka se pohybuje mezi 50 a 75 kg a kohoutková výška dosahuje u fen nad 64 cm, u psů nad 68 cm. Srst těchto psů je rovná a dlouhá, díky venkovnímu pobytu je většinou hrubší a s hustou podsadou. Zbarvení je poměrně různorodé, od bílé až po tmavě šedou. Nesmí se vyskytovat v hnědé a černé barvě nebo jejich kombinacích.

Ke komu je kavkazský pastevecký pes vhodný

Důsledná výchova a přirozená autorita jsou velmi, velmi důležité, pokud se rozhodnete pořídit si kavkazského pasteveckého psa. Drsnější povaha je součástí tohoto psího plemene a je tak třeba nic neponechat náhodě, pokud si nechcete zadělat na pozdější problém. Pokud nedojde k správné socializaci a alespoň k základní výchově, velmi snadno se tento pes může stát agresivní vůči svému okolí. Jeho srst je samočisticí. I když máte psa venku a nebojíte se tak bytu plného chlupů, přesto je třeba psa alespoň čas od času vyčesat, především v době línání.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (4)

Kavkazský pastevecký pes v bodech

Velikost:

 • 50-75 kg
 • Kohoutková výška se u fen pohybuje nad 64 cm a u psů nad 68 cm.

Srst:

 • Delší a hrubší s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Zbarvení je poměrně různorodé, od bílé až po tmavě šedou. Nesmí se vyskytovat v hnědé a černé barvě nebo jejich kombinacích.

Jak dlouho žije:

 • Kavkazský pastevecký pes se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Kavkaz

Pro koho se hodí:

 • Kavkazáci jsou díky husté srsti perfektní volbou k celoročnímu pobytu venku. Zároveň nejde o žádné drobečky, do menšího městského bytu se jen tak nevejdou.
 • Tito psi vaši zahradu snadno ochrání, případné vetřelce odradí již svým mohutným vzhledem.
 • Jsou doporučení především zkušenějším chovatelům. Mají specifickou „drsnější“ povahu, se kterou si poradí především člověk s přirozenou autoritou.
 • Svou rodinu mají velmi rádi a dobře vychází i s trochu staršími dětmi, které již vědí, jak se k psovi správně chovat. K cizím lidem i psům jsou spíše nedůvěřiví, což je důvod, proč nepodcenit správnou socializaci, na druhou stranu to z nich dělá skvělé hlídače.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (3)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu