Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jack Russell teriér je veselý pejsek na pérkách

Energický a veselý – patrně nejčastější popis tohoto populárního rošťáka. I když jde o drobnějšího krátkosrstého psa, rozhodně od něj nečekejte nadšené povalování na gauči. Jedná se o původně lovecké plemeno, potřebuje tak pohyb, pohyb a zase pohyb.

Plemeno-jack-russell-terier (13)

Pokud Russella neutaháte, vymyslí si vlastní zábavu. V posledních letech se sice využívá k loveckému výcviku spíše výjimečně, přesto má v sobě stále silný lovecký instinkt. S dalšími zvířaty v domácnosti si ovšem snadno zvykne, když u něj proběhne správná socializace. Jako správný teriér si dokáže postavit hlavu, při výchově je u něj třeba důslednost. Byli šlechtěni k tomu, aby byli samostatní a uměli se rozhodovat. Hodí se tedy i přirozená autorita, kterou budou respektovat. Jinak mají tendenci převzít v domácnosti velení, nebo se o to aspoň pokusí. Při důsledné výchově a socializaci jsou to přátelští a hraví pejsci, kteří s vámi nadšeně budou chodit na dlouhé procházky, aportovat míčky a vymýšlet s dětmi jednu lumpárnu za druhou.

Plemeno-jack-russell-terier (12)

Důvody, proč si pořídit Jack Russella teriéra

 • Malý, dobře stavěný a odolný. Perfektní skladný parťák do nepohody.
 • Jde o aktivního, živého a hravého psa.
 • Dobrý hlídač, který upozorňuje na nesrovnalosti štěkotem. V případě větších potíží by neměl problém svého pána bránit.
 • Při správné socializaci s lidmi i jinými zvířaty jde o přátelského psa, který dokáže vyjít s každým.
 • Je energický, rychlý, obratný a učenlivý. Jack Russell je perfektním psem na různé psí sporty, při kterých využije své přednosti.
 • Původně byl vyšlechtěn jako norník. Dodnes ho někteří myslivci využívají k tomuto účelu.
 • S dětmi vychází při správné socializaci perfektně a rád se zapojuje do jejich her.
 • Je to založením kašpárek, který se rád učí různé triky a následně je velice rád předvádí. Vhodný je tedy nejen na sporty typu agility, ale i dogdancing a další podobné disciplíny.
 • Jako správný lovečák je to velmi inteligentní pes, který se do všeho hrne po hlavě.
 • Krátká srst je nenáročná na péči.

Plemeno-jack-russell-terier (14)

Důvody, proč si NEpořizovat Jack Russella teriéra

 • Není vhodný pro lidi, kteří se bojí, že neukočírují jeho lovecké pudy.
 • Pokud chcete chodit na kratší procházky, vystačit si se základním tréninkem a především se mazlit s flegmatikem, poohlédněte se raději po jiném plemeni.
 • Russlové byli vyšlechtěni k norování. Tento svůj zvyk je pevně zakotven v jejich genetické výbavě. Většina raslíků vám díky tomu rozvrtá zahradu.
 • Především při nedůsledné socializaci si troufnou na cizí zvířata, včetně větších psů. Mají silnou osobnost a jsou přesvědčení, že musí všem velet. Při nesprávném výcviku můžete i při krátké procházce po okolí očekávat časté konflikty.
 • Mnoho Jack Russell teriérů má schopnosti Houdiniho a jsou schopni utéct i ze zdánlivě dobře zabezpečené zahrady. I když jsou drobnější, dokáží přeskočit poměrně vysoký plot. A když je plot i na ně moc vysoký? Jsou to přeci norníci – prostě se podhrabou.

Plemeno-jack-russell-terier (3)

Historie Jack Russell teriéra

Jako mnoho jiných drobnějších teriérů, i tento má své předky v Anglii. Vyšlechtěn byl koncem 19. století reverendem Johnem Russellem. Británie má dlouholetou loveckou tradici. Mezi lovecké klasiky patří lov ptáků nebo různorodé hony, včetně honu na lišku. Při honu na lišku byl důležitý kůň, kterého doprovázel pes. Když psi vystopovali lišku, od lovců s koňmi se oddělili a lišku pronásledovali s hlasitým štěkotem. Asi málokoho překvapí, že k této práci se nejčastěji používali foxteriéři (fox znamená liška). Poměrně často se stalo, že se liška schovala v noře, kam za ní již foxteriér s dlouhýma nohama nemohl. Postupně začala vznikat plemena s kratšíma nohama, která se snadněji do nory za liškou dostala.

Nejprve se začalo s šlechtěním foxteriérů. Tehdejším kynologům šlo původně o vzhled, nikoliv o lovecké schopnosti těchto psů. Tehdejší lovci s výsledkem nebyli spokojeni s vývojem plemene, které ztrácelo své původně skvělé lovecké schopnosti, a rozhodli se proto pro vyšlechtění vlastního norníka. Nově vznikající psí plemeno sice nemělo perfektní rodokmen a neúčastnilo se výstav, ale šlo o vynikající lovecké dovednosti a byli skvělými pomocníky při lovu. Největší podíl na tomto plemeni měl zmíněný pastor John Russell, podle kterého bylo plemeno pojmenováno. John Russell byl vlastníkem řady malých, bílých a hrubosrstých psů se skvělými loveckými vlastnostmi. Bílá barva byla velkou výhodou, v nízkém lesním porostu byli psi dobře vidět.

Plemeno-jack-russell-terier (7)

Povaha Jack Russell teriéra

Hravý a energický, tak by šly shrnout základní vlastnosti tohoto populárního plemene. Miluje především lidskou společnost, kterou často upřednostňuje oproti společnosti dalších psů. Je vhodným psem do rodiny s dětmi. Děti opravdu miluje, jsou mu blízké svou hravostí. Je vhodný k lidem, kteří žijí aktivně. Rád bude vymýšlet lumpárny s dětmi a s rodiči chodit na dlouhé procházky. Toto plemeno je třeba utahat jak psychicky, tak fyzicky. Pokud se nudí, má silné destruktivní sklony. Rozkopaná zahrada v případě nudícího se raslíka může být váš nejmenší problém. Dlouhou samotu a nudu je schopen řešit nejen ničením zahrady nebo bytu, ale i vytím a štěkotem. Díky své hravosti, rychlosti a mrštnosti je vhodný na různé psí sporty typu agility, dogfrisbee, freeball nebo aportování. Jako správný lovečák dokáže být tvrdohlavý. Při výcviku to chce pevnou ruku a dávku přirozené autority. Pokud chcete psa pouštět občas na volno, je prioritou mít 100% přivolání, a to i kdyby nic jiného neměl umět. Důvod je prostý – silný lovecký instinkt. Pokud přivolání nenacvičíte perfektně, nedoporučujeme pouštět psa z vodítka. Je schopen vrhnout se za zajícem, srnou, kočkou, ale i za vlajícím pytlíkem nebo šátkem.

Plemeno-jack-russell-terier (6)

Vzhled Jack Russell teriéra

Malý, aktivní pejsek s pružným tělem. Středně široká hlava se silnou čelistí a nůžkovitým skusem. Nos je černý. Oči jsou malé a tmavé, nesmí být vypouklé. Díky dobře osvaleným nohám zvládá dlouhý a vytrvalý běh. Srst může být hladká i drsná a měla by vždy převládat bílá barva. Barevné znaky by se měly vyskytovat nejčastěji na hlavě a u kořene ocasu. Ocas v zahraničí občas bývá kupírován, což je v Čechách v posledních letech zakázáno. Ocásek musí být při pohybu nesen vzpřímeně. Kohoutková výška tohoto plemene je 25-30 cm, váha se pohybuje mezi 6 a 8 kg.

Plemeno-jack-russell-terier (2)

Ke komu je vhodný Jack Russell teriér

Bystrý, hravý pes s velkou dávkou energie, to je Jack Russell teriér. Jde o menšího pejska s krátkou srstí, vhodný je proto do bytu, k celoročnímu pobytu venku se nehodí. Za zahrádku bude velice rád, ale s přístupem dovnitř. Bez ohledu na to, zda budete mít toto plemeno v bytě nebo v domku se zahradou, je třeba pamatovat na to, že tito psi mají energie opravdu hodně. Zároveň jsou inteligentní a rychle se učí. A to včetně lumpáren. Tyto psy je třeba pořádně utahat, jinak si začnou vymýšlet vlastní zábavu. Rozhrabaná zahrada je to nejmenší, co se může stát. Je tak vhodný do aktivní rodiny, která s ním bude chodit na dlouhé procházky a/nebo se věnovat některému psímu sportu, ve kterém tito psi využijí svou rychlost a mrštnost. I když se čím dál častěji tito psi využívají jako společenské plemeno, lze se s nimi věnovat původnímu účelu – lovu. Lovecký instinkt je stále velmi siný, při procházkou přírodu je tak nutné zapracovat především na perfektním přivolání. Péče o srst těchto pejsků je snadná, stačí občas vyčesat (především v době línání) a koupat v případě potřeby.

Plemeno-jack-russell-terier (5)

Jack Russell teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška tohoto plemene je 25-30 cm, váha se pohybuje mezi 6 a 8 kg.

Srst:

 • Krátká, hladká nebo hrubosrstá

Zbarvení:

 • Základem musí být vždy bílá, která převažuje na většině těla. Tříslové nebo černé znaky se nejčastěji vyskytují na hlavě a u kořene ocasu, objevit se můžou i na zbytku těla.

Jak dlouho žije:

 • Jack Russell teriér se dožívá 13 až 16 let.

Odkud pochází:

 • Velká Británie

Pro koho se hodí:

 • Do aktivní rodiny k dětem, které miluje z celého srdce a bude s nimi nadšeně vymýšlet jednu lumpárnu za druhou.
 • Díky drobné velikosti se perfektně vejde do městského bytu.
 • Je malý, ale šikovný. Je mrštný a rychlý. Bude milovat nejen dlouhé procházky, ale psí sporty, ve kterých tyto vlohy uplatní (agility, dogdancing, frisbee a mnoho dalších). Vhodný je i ke klasickému loveckému výcviku.

Plemeno-jack-russell-terier (10)

Existuje velké množství psích plemen, některá jsou perfektní volbou do rodiny s dětmi, jiná plemena se k dětem naopak vůbec nehodí. Poznejte psí plemena, která jsou vhodná k dětem a jejich přítomnost si budou užívat. Nebo hledáte spíše malá psí plemena do bytu? A co třeba sportovní psí plemena, která s vámi budou držet krok při běhu i na dlouhé túře?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu