Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Labradorský retrívr je přátelský a učenlivý dobrák

Labradorský retrívr je přátelské a učenlivé plemeno, což jsou vlastnosti, které ho předurčují k oblíbenosti mezi běžnými chovateli, ale je čím dál oblíbenější i jako pracovní pes. Labrador miluje všechny lidi bez rozdílu, hodí se do rodin s dětmi, ale i jako asistenční pes nebo na canisterapii.

Labradorsky-retrivr (1)

Díky této vlastnosti se naopak vůbec nehodí jako hlídací pes. Na procházející lidi a psy za plotem si sice občas štěkne, ale téměř kohokoliv, kdo mu vnikne na zahradu následně přivítá jako nejlepšího přítele. Labradoři jsou přátelští a usměvavý společníci, které hravě zvládne i začátečník. Jak název plemena napovídá, jde o původně lovecké plemeno, které se k svému původnímu účelu, tedy lovu kachen, dnes používá málokdy. Nicméně jde tím pádem o aktivního psa, kterého je třeba náležitě utahat psychicky i fyzicky.

Labradorsky-retrivr (12)

Historie labradorského retrívra

Jak již název plemene napovídá, jde původně o loveckého psa, který aportoval zastřelenou zvěř. Mezi předky labradorského retrívra pravděpodobně patří novofundlandský pes. Na Newfoundlandských ostrovech se chovali dva typy psů, labradoři patrně byli vyšlechtěni z menší a krátkosrsté varianty tamního psa. Původně tyto psy využívaly rybáři, kteří vozili předky těchto psů s sebou na lodích. Psi pak přinášely zastřelené mořské ptáky z vody, tahali rybářské sítě a čas od času působili i jako záchranáři při vytahování tonoucích z vody. Rybáři toto psí plemeno rozšířili do zbytku Evropy v průběhu 19. století.

Mezi první chovatele v Anglii, z které se postupně rozšířili tito psi do zbytku Evropy, Lord Mlmesbury a Major Radclyfe. Tito pánové milovali lov vodních ptáků a labrador byl skvělým pomocníkem. V roce 1895 vešel v platnost zákon o karanténě nově přivezených psů, který téměř znemožnil dovoz dalších chovných psů ze zahraničí. Labradorský retrívr byl v té době v Anglii již rozšířen, tato rasa se mohla nadále šlechtit bez omezení. Postupně v Anglii začali vznikat různé barevné varianty této populární rasy. Toto plemeno postupně získávalo na popularitě i mezi členy královské rodiny. Například král Jiří VI. se stal čestným předsedou Britského klubu Labradorů, po jeho smrti tento čestný titul převzala jeho dcera, Alžběta II.

Labradorsky-retrivr (7)

Povaha labradorského retrívra

Labradoři jsou přátelští a snadno cvičitelní psi. Díky jejich skvělé povaze si mnoho lidí myslí, že není třeba u těchto psů důkladnější výcvik, což samozřejmě není úplně pravda. Pořád jde o původně loveckého psa, který potřebuje nastavit pravidla, aby se z něj nestala dobrácká neřízená střela. Tito psi se díky své inteligenci a lásce k člověku cvičí velice snadno. Pokud toužíte po labradorovi jako domácím společníkovi, počítejte s nutností alespoň základního výcviku, který díky nadšení těchto psů bude bavit vás i je. Výcvikem snadno zbavíte psa tahání na vodítku a eliminujete šanci, že převládne lovecký pud tohoto plemena. I důsledný začátečník si bude moc časem v bezpečných podmínkách moci dovolit tyto psy pustit na volno a nebát se, že se mu nový kamarád zatoulá.

Tito psi mají hustou a voděodolnou srst, z fyzického hlediska jsou tak předurčeni k častému pobytu venku. S ohledem na jejich přátelskou povahu a lásku k lidem se k celoročnímu pobytu na zahradě nicméně nehodí, při delším odloučení od lidí trpí a mají pak destruktivní sklony.

Labradorsky-retrivr (5)

S ohledem na své původní poslání, tedy aport ulovené zvěře, rád přináší věci dodnes. Hodí se tak k psím sportům, které fungují na principu aportu, například frisbee. Zároveň je tato vlastnost předurčuje k tomu, aby z nich byly skvělý asistenční psi handicapovaných, kterým nadšeně budou podávat vše potřebné. Skvěle poslouží i jako vodící psi nevidomých nebo canisterapeutičtí psi. Labradory využijí i záchranáři, a to především díky jejich skvělému čichu. 

Labradoři nejsou díky své přátelské povaze vhodní jako hlídači. Na podezřelý pohyb za plotem sice mají tendenci upozorňovat štěkotem, při případném překonání plotu mají tendenci se z nich stávat přátelští plyšáci. Labradoři milují jídlo, často se o nich mluví jako o popelnicích psí říše. Je tak třeba opravdu důkladně hlídat jejich stravu, mají totiž i tendenci snadno přibírat. Toto plemeno mívá problémy především s kyčelními klouby, tito psi milují a vyžadují fyzickou aktivitu, ale je třeba být opatrní právě s ohledem na klouby.

Labradorsky-retrivr (6)

Vzhled labradorského retrívra

Labradoři jsou středně velicí psi, kteří mají mohutnou, až robusní stavbu těla. Mají vyvinutý hrudník s klenutými žebry a širokou hlavu. Nohy jsou pevné s blánami mezi prsty (pozůstatek původního účelu tohoto plemene), díky čemuž tito psi dodnes vodu milují. Ocas mají pevný a dlouhý. Feny bývají výrazně drobnější než psi. Kratší hustá srst je jednotně zbarvená. V tuto chvíli převažuje zlaté (žluté), černé a hnědé zbarvení. Nedávno byli vyšlechtěni jedinci se tzv. zbarvením fox, které je ale stále spíše výjimečné. Kohoutková výška je 54-57 cm, váha v dospělosti se pohybuje mezi 32-40 kg.

Labradorsky-retrivr (2)

Ke komu je vhodný labradorský retrívr

Labradoři se hodí především k lidem, kteří jsou ochotni a schopni trávit dlouhé hodiny s tímto psem venku a v jeho společnosti. Psi se navzdory husté a odolné srsti a robusní postavě nehodí k celoročnímu pobytu venku. Nadšení budou v domku se zahradou s přístupem dovnitř. Při zajištění dostatečného pohybu a zábavy budou naprosto spokojení i v bytě v časté přítomnosti lidí. Určitou nevýhodou je časté línání, je tedy třeba počítat s pravidelnou likvidací chlupů.

Těmto psům je třeba dopřát dostatek pohybu nejen z toho důvodu, že jde o původně lovecké psy, kteří pohyb vyžadují, ale i proto, že mají tendenci snadno tloustnout. Labradorský retrívr je skvělým rodinným společníkem pro aktivní rodinu. V současnosti se často využívá jako služební pes mezi záchranáři nebo při hledání drog díky skvělému čichu. Díky přátelské povaze a inteligenci se často využívá jako asistenční pes handicapovaných a nevidomých.

Labradorsky-retrivr (10)

Labradorský retrívr v bodech

Velikost:

• Kohoutková výška je 54-57 cm, váha v dospělosti se pohybuje mezi 32-40 kg.

Srst:

• Kratší a hustá.

Zbarvení:

• Zlatá (žlutá), černá a hnědá. V posledních letech vzniklo nové zbarvení fox (tmavě zrzavá), které ale ještě není moc běžné.

Jak dlouho žije:

• Labradorský retrívr se dožívá 10 až 12 let.

Odkud pochází:

• Kanada a Spojené království

Pro koho se hodí:

• Labradoři se hodí k aktivním lidem, kteří budou rádi trávit většinu volných chvil se svým čtyřnohým parťákem. 

• Tito psi lidi milují z celého srdce, vůbec se tak nehodí jako hlídači a suverénně tak zvládají i pobyt v bytě – prostě co nejblíž k svým lidem.

• Jsou vhodní i k důsledným začátečníkům, kteří se dopředu počítají s velkým množstvím chlupů po celém bytě.

• Labradoři pohyb potřebují, a to s ohledem na jejich loveckou minulost , ale i aby se předešlo tloustnutí, ke kterému mají sklony.

• Vhodní jsou pro milovníky dlouhých procházek, fanoušky frisbee, ale i jako canisterapeuti, záchranáři nebo asistenční psi.

Labradorsky-retrivr (8)


Autor: Lucka z Chlupáči.cz

Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení