Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Zlatý retrívr je nejpřátelštější psí plemeno

Laskavý a inteligentní, tak by se dal ve zkratce popsat oblíbený zlatý retrívr. Toto aktivní plemeno je součástí mnoha domácností jako rodinný mazlíček do nepohody. 

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (15)

Zlatí retrívři se díky své emoční inteligenci a chytrosti stali oblíbenými terapeutickými a asistenčními psy. Za pomoci voděodolné srsti s hustou podsadou můžou být celoročně venku, ale díky své přátelské a společenské povaze mnohem raději tráví svůj život ve společnosti lidí. Pokud tomuto plemeni dopřejete dostatek pohybu a práce, můžete ho bez potíží chovat i v bytě. Zlatí retrívři jsou kontaktní a přátelští psi, kteří se dobře snáší jak s vlastními, tak s cizími lidmi, ale i s ostatními zvířaty.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (1)

Důvody, proč si pořídit zlatého retrívra

 • Chytrý pes, který se všechny praktické věci i různé triky naučí velice snadno.
 • Zlaťáci jsou krásní psi s kouzelným výrazem.
 • V létě i zimě nemá problém strávit celý den venku. Je to velmi odolný pes. Důležité je pro něj být neustále v přítomnosti páníčka.
 • Z celého srdce miluje děti, se kterými je schopen vymýšlet různé lumpárny od rána do večera. Jako bonus je většina zlatých retrívrů ochotná tolerovat i malé děti, které ještě nechápou, že některé chování se řadě psů nemusí líbit.
 • Srst a stavba těla sice snadno zvládnou častý pobyt venku, povaha zlaťáků ale časté odloučení od rodiny nese špatně psychicky. Tito psi jsou vhodní do bytu nebo do baráčku se zahradou a přístupem dovnitř.
 • Jde o všestranné plemeno, které zvládne různé psí sporty. Suverénně zvládá třeba dogfrisbee nebo dogdancing.
 • Jde o přátelského psa, který se správnou socializací snadno vychází i s dalšími zvířaty.
 • Jeho výchovu snadno zvládne i začátečník.
 • Milují aport. Pro míček nebo frisbee se přetrhnou.
 • Za pomoci jeho lásky k jídlu ho lze snadno cvičit na různé dobroty.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (10)

Důvody, proč si NEpořizovat zlatého retrívra

 • Zlatí retrívři rozhodně nejsou dobří hlídači. Za plotem si sice občas štěknou, případného zloděje ovšem nadšeně přivítají.
 • Jejich srst sice nevyžaduje zvláštní náročnou péči (až na občasné vyčesání), ale zároveň hodně línají. Pokud nejste nadšení z chlupů po celém bytě, poohlédněte se po jiném plemeni.
 • S ohledem na svou loveckou historii milují vodu a bahno. I když bude několik dnů v kuse přes 30 stupňů a nespadne ani kapka, vemte jed na to, že zlaťák najde i tu nejmenší loužičku v okolí. A využije jí bezezbytku.
 • Miluje své lidi z celého srdce. Snadno se naučí být každý den pár hodin sám. Ocení ovšem rodinu s dětmi, které se vrací brzy ze školy nebo lidi, kteří netráví v práci každý den do pozdních večerních hodin. Při dlouhých a častých hodinách, které je případně nucen trávit sám doma, velice trpí a je schopen to dát najevo.
 • Miluje jídlo. A to opravdu hodně. Je schopen vám vyluxovat koš nebo sezobnout kdejaký fujtabl venku. Zároveň má sklony k nadváze. Je třeba dodržovat krmnou dávku a pečlivé trénovat sebeovládání – bez vašeho svolení nesmí jíst, na co přijde.
 • Zlatí retrívři často trpí na problémy s pohybovým aparátem. Je třeba pečlivě vybírat chovnou stanici, kde důsledně testují své psy na tyto typy onemocnění. Pokud se navrch budete soustředit na vhodnou stravu a nenecháte psa ztloustnout, což podporuje problémy s klouby, budete mít doma fit parťáka dlouhou dobu.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (11)

Historie zlatého retrívra

Toto populární plemeno bylo vyšlechtěno koncem 19. století ve Skotsku, i když se dlouho tradovalo, že pochází z ruského ovčáckého psa zakoupeného u cirkusu. První Lord z Tweedmouthu Dudley Majorbanks, který miloval lov vodního ptactva, toužil po dokonalém loveckém psovi se skvělým čichem, dobrými vlastnostmi a líbivým vzhledem. Podle jeho záznamů vznikl zlatý retrívr křížením žlutého retrívra a dnes již neexistujícího tweedského vodního španěla. Později přibyl i irský setr, irský vodní křepelák a bloodhound.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (12)

Za zakladatele rodu je považován žlutý retrívr Nous, který byl zakoupen v roce 1865 od švece nedaleko Brigtonu a fena tweedského vodního španěla jménem Bella. Jejich potomci byli kříženi s dalšími tweed vodními španěly a červenými setry. Lord Tweedmouth si ponechával pouze světlá štěňata, ostatní daroval mezi známé a přátele. V chovu pokračoval vikomt Harcout s H. M. Charlesworthovou. Plemeno žlutých retrívrů bylo oficiálně uznáno v roce 1903 a v roce 1913 vznikl první klub tohoto plemene psů. Oficiální název zlatý retrívr byl přijat v roce 1920. Během druhé světové války byl chov tohoto přátelského plemene výrazně omezen. Po válce zažilo plemeno velký boom a stalo se jedním z nejoblíbenějších.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (13)

Povaha zlatého retrívra

Zlatí retrívři patří mezi jedno z nejpřátelštějších plemen. Tito psi jsou velice inteligentní a i díky stále nasazenému psímu úsměvu patří mezi oblíbené rodinné psy. Vysoká inteligence a původně lovecký původ předurčují toto plemeno k vysokému pracovnímu nasazení. Retrívr miluje práci a v kombinaci s přátelskou a veselou povahou je vhodným společníkem aktivních dětí, ale rád pracuje i jako asistenční pes handicapovaných a nevidomých. Jejich inteligence, přátelská povaha a nadšení pro práci je předurčuje jako vhodné plemeno i pro začátečníky.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (14)

Vzhled zlatého retrívra

Pro zlatého retrívra je typická vyvážená a souměrná stavba těla. Má širokou hlavu se středně dlouhým čenichem, silný krk a vyvinutý hrudník. Přední končetiny jsou rovné, zadní jsou dobře osvalené. Silný ocas je vysoko posazený. Toto psí plemeno disponuje všemi odstíny zlaté. Srst je hladká nebo zvlněná, s hustou nepromokavou podsadou. Kohoutková výška tohoto plemene je 51-61 cm. V dospělosti váží 27-36 kg.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (2)

Ke komu je zlatý retrívr vhodný

Zlatý retrívr miluje lidskou společnost a každodenní cvičení. Navzdory husté a nepromokavé srsti se nehodí jako hlídací pes s celoročním pobytem na zahradě. Srst je nenáročná na údržbu, pokud pes žije v bytě, je dobré ji cca jednou za týden rozčesat. Je vhodné věnovat pozornost převislým uším, které je nutné pravidelně kontrolovat a čistit a předcházet tak ušním infekcím, ke kterým má toto plemeno sklony.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (3)

Jde o inteligentní a původně lovecké plemeno, které je velice aktivní a je třeba mu zajistit dostatek pohybu a práce. Zároveň jde o hravé psy, kteří milují jak hru s dětmi, tak agility nebo aportování. Rozhodně se nehodí jako hlídací pes na zahradu, je velká šance, že případného zloděje spíše uvítá s úsměvem a vrtícím ocasem.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (4)

Zlatý retrívr v bodech

Velikost:

 • 51-61 cm a váha se pohybuje mezi 27 a 36 kg.

Srst:

 • Hustá, nepromokavá s podsadou. Středně dlouhá, rovná i zvlněná.

Zbarvení:

 • Všechny odstíny zlaté, od světlé až po tmavou

Jak dlouho žije:

 • Zlatý retrívr se dožívá 10 až 12 let.

Odkud pochází:

 • Spojené království

Pro koho se hodí:

 • Zlatý retrívr je přátelský pes vhodný i pro aktivní začátečníky.
 • Jde o původně lovecké plemeno, které je velice inteligentní, je tak třeba zaměstnat mu hlavu i ho utahat fyzicky.
 • Toto plemeno je díky své pracovitosti a přátelské povaze často využíváno jako canisterapeutický pes nebo asistenční pes pro nevidomé a handicapované.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (5)

Existuje velké množství psích plemen, některá jsou perfektní volbou do rodiny s dětmi, jiná plemena se k dětem naopak vůbec nehodí. Poznejte psí plemena, která jsou vhodná k dětem a jejich přítomnost si budou užívat. Nebo hledáte spíše malá psí plemena do bytu? A co třeba sportovní psí plemena, která s vámi budou držet krok při běhu i na dlouhé túře?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu