Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Zlatý retrívr je nejpřátelštější psí plemeno

Laskavý a inteligentní, tak by se dal ve zkratce popsat tento oblíbený pes. Toto aktivní plemeno je součástí mnoha domácností jako rodinný mazlíček do nepohody. Zlatí retrívři se díky své emoční inteligenci a chytrosti stali oblíbenými terapeutickými a asistenčními psy.

Psi-plemena-zlaty-retrivr (1)

Za pomoci voděodolné srsti s hustou podsadou můžou být celoročně venku, ale díky své přátelské a společenské povaze mnohem raději tráví svůj život ve společnosti lidí. Pokud tomuto plemeni dopřejete dostatek pohybu a práce, můžete ho bez potíží chovat i v bytě. Zlatí retrívři jsou kontaktní a přátelští psi, kteří se dobře snáší jak s vlastními, tak s cizími lidmi, ale i s ostatními zvířaty.

Historie zlatého retrívra

Toto populární plemeno bylo vyšlechtěno koncem 19. století ve Skotsku, i když se dlouho tradovalo, že pochází z ruského ovčáckého psa zakoupeného u cirkusu. První Lord z Tweedmouthu, Dudley Majorbanks, který miloval lov vodního ptactva, toužil po dokonalém loveckém psovi se skvělým čichem, dobrými vlastnostmi a líbivým vzhledem. Podle jeho záznamů vznikl zlatý retrívr křížením žlutého retrívra a dnes již neexistujícího tweedského vodního španěla. Později přibyl i irský setr, irský vodní křepelák a bloodhound.

Psi-plemena-zlaty-retrivr (2)

Za zakladatele rodu je považován žlutý retrívr Nous, který byl zakoupen v roce 1865 od švece nedaleko Brigtonu a fena tweedského vodního španěla jménem Bella. Jejich potomci byly kříženi s dalšími tweed vodními španěly a červenými setry. Lord Tweedmouth si ponechával pouze světlá štěňata, ostatní daroval mezi známé a přátelé. V chovu pokračoval vikomt Harcout s H. M. Charlesworthovou. Plemeno žlutých retrívrů bylo oficiálně uznáno v roce 1903 a v roce 1913 vznikl první klub tohoto plemene. Oficiální název zlatý retrívr byl přijat v roce 1920. Během druhé světové války byl chov tohoto přátelského plemene výrazně omezen. Po válce zažilo plemeno velký boom a stalo se jedním z nejoblíbenějších.

Psi-plemena-zlaty-retrivr (4)

Povaha zlatého retrívra

Zlatí retrívři patří mezi jedno z nejpřátelštějších plemen. Tito psi jsou velice inteligentní a i díky stále nasazenému psímu úsměvu patří mezi oblíbené rodinné psy. Vysoká inteligence a původně lovecký původ předurčují toto plemeno k vysokému pracovnímu nasazení. Retrívr miluje práci a v kombinaci s přátelskou a veselou povahou je vhodným společníkem aktivních dětí, ale rád pracuje i jako asistenční pes handicapovaných a nevidomých. Jejich inteligence, přátelská povaha a nadšení pro práci je předurčuje jako vhodné plemeno i pro začátečníky.

Psi-plemena-zlaty-retrivr (6)

Vzhled zlatého retrívra

Pro zlatého retrívra je typická vyvážená a souměrná stavba těla. Má širokou hlavu se středně dlouhým čenichem, silný krk a vyvinutý hrudník. Přední končetiny jsou rovné, zadní jsou dobře osvalené. Silný ocas je vysoko posazený. Toto plemeno disponuje všemi odstíny zlaté. Srst je hladká nebo zvlněná, s hustou nepromokavou podsadou. Kohoutková výška tohoto plemene je 51-61 cm. V dospělosti váží 27-36 kg.

Psi-plemena-zlaty-retrivr (7)

Ke komu je zlatý retrívr vhodný

Zlatý retrívr miluje lidskou společnost a každodenní cvičení. Navzdory husté a nepromokavé srsti se nehodí jako hlídací pes s celoročním pobytem na zahradě. Srst je nenáročná na údržbu, pokud pes žije v bytě, je dobré ji cca jednou za týden rozčesat. Je vhodné věnovat pozornost převislým uším, které je nutné pravidelně kontrolovat a čistit a předcházet tak ušním infekcím, ke kterým má toto plemeno sklony.

Psi-plemena-zlaty-retrivr (5)

Jde o inteligentní a původně lovecké plemeno, které je velice aktivní a je třeba mu zajistit dostatek pohybu a práce. Zároveň jde o hravé psy, kteří milují jak hru s dětmi, tak agility nebo aportování. Rozhodně se nehodí jako hlídací pes na zahradu, je velká šance, že případného zloděje spíše uvítá s úsměvem a vrtícím ocasem.

Zlatý retrívr v bodech

Velikost:

• 51-61 cm a váha se pohybuje mezi 27-36 kg

Srst:

• Hustá, nepromokavá s podsadou. Středně dlouhá, rovná i zvlněná.

Zbarvení:

• Všechny odstíny zlaté, od světlé až po tmavou.

Pro koho se hodí:

• Zlatý retrívr je přátelský pes vhodný i pro aktivní začátečníky.

• Jde o původně lovecké plemeno, které je velice inteligentní, je tak třeba zaměstnat mu hlavu i ho utahat fyzicky.

• Toto plemeno je díky své pracovitosti a přátelské povaze často využíváno jako canisterapeutický pes nebo asistenční pes pro nevidomé a handicapované.

Psi-plemena-zlaty-retrivr (3)


Autor: Redakce Chlupáči.cz

Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení