Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Australská kelpie dokáže naběhat i 50 km za den

Australská kelpie patří mezi ovčácká plemena, která jsou k nezastavení. Toto plemeno by pracovalo od rána do večera a dokáže během dne naběhat i 50 km při ovládání stád ovcí a skotu. Zároveň jde o poslušné a vyrovnané psy, kteří dokáží být aktivními společníky. Je vhodnou volbou k aktivnímu majiteli, který psa zaměstná psychicky i fyzicky.

Psi-plemeno-australska-kelpie (2)

Australská kelpie svého majitele a celou rodinu miluje z celého srdce. Velmi dobře vychází s dětmi, je k nim laskavá a dokáže s nimi dlouhé hodiny dovádět. Snadno a ráda se učí novým povelům a trikům. Věnovat se s ní můžete nejen pasení, ale i různým psím sportům. Ať se rozhodnete pro jakoukoliv sportovní disciplínu, je nutné se psem pracovat a unavit ho. Kromě velkých nároků na pohyb je potřeba kelpii zaměstnat i psychicky. Tato psí rasa je ideální především na venkov či okraj města, kde má dost možností k pohybu ve volné přírodě. Není vhodná do centra velkoměsta, především pokud nemáte možnost trávit velkou část dne v přírodě.

Psi-plemeno-australska-kelpie (10)

Důvody, proč si pořídit australskou kelpii

 • Patří mezi nadšené pracanty a akčňáky. Je perfektní volbou pro aktivní lidi, rozhodně nejde o gaučového povaleče.
 • S ohledem na pasteveckou minulost má dodnes přirozené pastevecké instinkty. Pokud se nechcete či nemůžete věnovat pasení, můžete se vrhnout na téměř jakýkoliv jiný kynologický sport. Kelpii bude bavit canicross, flyball, dogtrecking, agility nebo i dogdancing.
 • Jde o velmi inteligentní plemeno, které se učí velmi rychle a snadno.
 • Svou rodinu velmi miluje a dobře vychází i s dětmi. S dětmi si ráda hraje a dovádí, klidně několik hodin v kuse.
 • Svůj domov a rodinu dobře a ráda hlídá. Na vše co se jí nezdá upozorní hlasitým štěkotem.
 • Je velmi náročná na pohyb, jinak jde o kliďase, který nevyžaduje žádnou další zvláštní péči.
 • velmi milou povahu, je zároveň přátelská a vstřícná. Prostě aktivní společenský pes se vším všudy.
 • Australská kelpie je ideální volbou na vesnici nebo na kraj města. Spokojená bude na velké zahradě a poměrně dobře zvládne i celoroční pobyt venku. Ale i s velkou zahradou je potřeba počítat s tím, že kelpie potřebuje dlouhou procházku, pár ovcí nebo možnost věnovat se některému ze psích sportů.
 • Svého pána z celého srdce miluje a udělá pro něj první poslední. Pracovat bude nejen proto, že jí to baví, ale i proto, že chce udělat radost svému pánovi.

Psi-plemeno-australska-kelpie (12)

Důvody, proč si NEpořídit australskou kelpii

 • Kelpie je poměrně přizpůsobivý pes, který zvládne ledasjaký sport. Jediné, na co si patrně nezvykne je lenivý způsob života. Pokud nebude mít dostatek vyžití, začne se nudit a bude vymýšlet lumpárny.
 • Kelpie je náročný pes na pohyb, ale i na zaměstnání hlavy. Pouhé pobíhání na zahradě a občasná delší procházka ji stačit nebude. Je potřeba se jí věnovat a zaměstnat ji i hlavu.
 • Toto plemeno není ideální volbou do centra města a do menšího bytu. Potřebuje prostor, přírodu a zaměstnat. Pokud bude delší dobu v prostředí, které jí nevyhovuje, nedopadne to dobře.
 • Je třeba, aby její výchova byla důsledná a rozmanitá, ale i pevná. Jde o velmi chytrého psa, který dokáže ledaskoho přechytračit. Při výcviku je ovšem třeba využívat spíše pozitivní metody, na křik a hrubší zacházení reaguje špatně. Respektive se může seknout a nebude vás ochotná s vámi spolupracovat.
 • Pastevecké instinkty jsou u tohoto plemene velmi silné. Což se může projevit i velmi negativně. Jako mnoho jiných pasteveckých plemen má tendenci pást i auta nebo cyklisty, což v krajním případě může skončit i smrtí kelpie. Je potřeba tento pud dostat velmi rychle pod kontrolu a nechat kelpii pást jen v momentě, kdy je to žádoucí.
 • Jejich hlídání má podobu štěkotu. Pokud bydlíte v hustěji osídlené oblasti, bude to chtít tolerantní sousedy a velmi rychle naučit psa povel typu „ticho“.
 • Toto plemeno svou rodinu velmi miluje a čas od času si ráda přijde pro pohlazení. Není ovšem vtíravá a kolikrát raději tráví čas sama na zahradě, než v těsném kontaktu se svou rodinou. Pokud toužíte po mazlivém psovi, který by se rád drbal od rána do večera, raději se poohlédněte po jiné psí rase.

Psi-plemeno-australska-kelpie (11)

Historie australské kelpie

Jak název plemene napovídá, počátky tohoto plemene sahají do Austrálie. Vznik plemene se datuje do poloviny 19. století, kdy přivezli skotští přistěhovalci své psy, kteří byli následně kříženi s australskými krátkosrstými psy. Při šlechtění byl patrně využit i pes Dingo, ale jak přesně šlechtění probíhalo se neví, neexistují totiž přesné záznamy. Nakonec vzniklo nové plemeno psa, které bylo a je dobře odolné vůči místním drsnějším klimatickým podmínkám. Australské kelpie jsou rychlé, vytrvalé, snadno a rychle se učí, dobře se ovládají a i poměrně dlouho vydrží bez vody. Jde o vlastnosti, kterých si místní farmáři velmi cenili a běžně využívali.

Psi-plemeno-australska-kelpie (13)

Její vlastnosti a dlouhá výdrž a další pozitivní vlastnosti z ní udělali neocenitelného pomocníka a kelpie se postupně rozšířila po celé Austrálii a posléze do celého světa. V současnosti některé země rozlišují pracovní a výstavní linie kelpie. U pracovní linie je kladen důraz především na pastevecké a pracovní schopnosti psů. Málokoho asi překvapí, že výstavní linie se zaměřuje na vzhled kelpie. V České republice se tyto dvě linie se v současnosti oficiálně neoddělují.

Psi-plemeno-australska-kelpie (14)

Povaha kelpie

Australská kelpie je chytrý pes, který rád a nadšeně pracuje. Je často považována za psího workoholika. Reakce kelpie jsou rychlé a ráda se učí nové triky a povely. Výcvik je snadný a zpravidla ho zvládne i nezkušený chovatel. Zpravidla respektuje celou rodinu a je ochotná pracovat i se staršími dětmi. Pokud je to potřeba, dokáže chránit všechny členy rodiny a i jejich majetek. Bývá z ní dobrý hlídač, na vše co se jí nezdá zpravidla reaguje štěkotem. Zároveň se ale nedá říci, že by to s štěkotem přeháněla. Vůči cizím není agresivní, ale bývá vůči nim odtažitá a ostražitá.

Psi-plemeno-australska-kelpie (15)

Vzhled australské kelpie

Australská kelpie patří mezi aktivní psy s chutí do práce, což je znát i na atletické postavě tohoto plemene. Hlava psa připomíná hlavu lišky a velikostí odpovídá zbytku těla. Mandlově tvarované oči jsou středně velké. Uši jsou široce nasazené a středně veliké, zpravidla jsou neseny vztyčené. Krk plynule přechází v plece a je lehce klenutý. Hluboký hrudník má dobře klenutá žebra. Osrstěný ocas je nesen svěšený v mírném oblouku pod hřbetní linií.

Psi-plemeno-australska-kelpie (1)

Dobře osvalené silné končetiny umožňují psům rychlý a pružný pohyb, také jim umožňují dobře manévrovat. Srst je tvořena z 2-3 cm dlouhé krycí srsti a z husté a krátké podsady. Srst na krku tvoří límec a je o něco delší, na končetinách trochu delší srst vytváří praporce. Zbarvení psa je černé s pálením nebo bez, červené s pálením nebo bez, čokoládové, kouřově modré nebo plavé. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 43-51 cm. Váha psa se pohybuje mezi 11-20 kg.

Psi-plemeno-australska-kelpie (4)

Ke komu je australská kelpie vhodná

Kelpie patří mezi velmi aktivní psy, u kterých nehrozí delší povalování na gauči. Je tak vhodnou volbou do sportovně založené rodiny. Jde o velmi vytrvalé psy, jejichž výhodou je dlouhá výdrž bez vody. Tato psí rasa je tak vhodnou volbou pro nadšené běžce, cyklisty nebo turisty. Zpravidla je dobrou volbou i na různé psí sporty. Kelpii zpravidla baví dogfrisbee, agility, dogtrecking, flyball a dodnes se využívá i k sportovnímu pasení. Toto psí plemeno je potřeba opravdu důkladně unavit a zaměstnat, jinak se začne velmi snadno nudit. A znuděná kelpie je poměrně velký průšvih – většinou je nervózní a může mít sklony k agresivitě a k destruktivnímu chování. Kelpie není příliš vhodnou volbou psa do bytu, potřebuje dostatek volného prostoru. Pokud tedy nehodláte se psem trávit každý den mnoho hodin venku, je vhodnější ji chovat na venkově nebo na kraji města na větším oploceném pozemku s domkem.

Psi-plemeno-australska-kelpie (3)

Kelpie je velmi náročná na pohyb, pokud jí ho dopřejete, v dalších ohledech nevyžaduje téměř žádnou zvláštní péči. Krátká srst plemene je nenáročná na péči, stačí jí občas vykartáčovat (především v době línání). Koupání psa stačí v momentě, kdy si pořídí nevábný odér.

Psi-plemeno-australska-kelpie (5)

Australská kelpie v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 43-51 cm.
 • Váha psa se pohybuje mezi 11-20 kg.

Srst:

 • Srst je tvořena z 2-3 cm dlouhé krycí srsti a z husté a krátké podsady. Srst na krku tvoří límec a je o něco delší, na končetinách trochu delší srst vytváří praporce.

Zbarvení:

 • Černé s pálením nebo bez, červené s pálením nebo bez, čokoládové, kouřově modré nebo plavé.

Jak dlouho žije:

 • Australská keplie se dožívá cca 12 let.

Odkud pochází:

 • Austrálie

Ke komu je vhodná:

 • Kelpie je vhodnou volbou pro sportovně založené lidi, kteří se s ní budou věnovat buď pasení nebo některému z psích sportů. Vhodné jsou například na dogtrecking, canicross, na běh ke kolu, na agility či flyball.
 • Jde o velmi chytré plemeno, které se snadno a rádo cvičí. Je tak doporučována i začátečníkům.
 • Kelpie není příliš vhodná do městského bytu. Je o něco vhodnější na rozlehlý pozemek na vesnici či na kraj města. Svou rodinu má sice velmi ráda a udělá pro ní první poslední, ale zároveň se na ní příliš neupíná. I díky tomu poměrně snadno zvládne celoroční pobyt venku.
 • Je to skvělý hlídač, který na nesrovnalosti reaguje štěkotem.

Psi-plemeno-australska-kelpie (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu