Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Grifonek brabantský neboli brabantík se snadno urazí a pak hodiny "nemluví"

Grifonek brabantský neboli brabantík je veselý menší pes, který je připraven dělat svému pánovi pouze radost. Nejde o žádné třeštidlo, naopak, jde o rozváženého a klidného psa. Má velmi rád legraci a nadšeně dokáže dovádět s dětmi. S ohledem na jeho rozpláclý čumáček je třeba mít na paměti, že se poměrně rychle zadýchá a zahřeje, rychlejší pohyb a dovádění je tak třeba spíše omezit. Bude velmi rád ve společnosti dětí, velmi spokojený bude ovšem i jako klidný společník seniorů či u méně aktivních lidí.

Grifonek-brabantsky-brabantik (1)

Brabantíci jsou poměrně hodně závislí na svých lidech a špatně snáší odloučení. Velmi rádi se mazlí a svého majitele dokáží sledovat na každém kroku. Jsou tak vhodní k lidem, kteří s ním budou rádi trávit většinu volného času.

Důvody, proč si pořizovat brabantíka

• Roztomilý kukuč velmi rád využívá. Když nasadí oblíbený výraz „psí oči“, málokdo odolá.

• Jde o velmi veselé psa, který má téměř pořád dobrou náladu.

• Brabantík je velmi malý pejsek, který je perfektní volbou do menšího městského bytu.

• Málokterý majitel brabantíka skončí pouze u jednoho „kousku“. Kromě jejich skladné velikosti je totiž i brabantík i velmi společenský.

• Miluje jídlo, Velmi snadno se za pomoci pamlsků cvičí.

• Za pomoci pozitivní motivace, klidu a trpělivosti je vhodný i pro nadšeného začátečníka.

• Krátká srst je nenáročná na péči. Stačí čas od času „pročísnout“. S pár chlupy po bytě je třeba počítat, především během línání, ale oproti jiným chlupatějším plemenům nejde o nic strašného.

• I při venčení je velmi klidný a drží se svého majitele. Je velmi málo pravděpodobné, že ho vůbec napadne vyrazit za kočkou či zajícem. A pokud se nějakým zázrakem k běhu vyhecuje, tak se můžete vsadit, že ho to zase velice rychle přejde. Procházky městem i přírodou jsou s tímto pejskem velmi klidné.

Grifonek-brabantsky-brabantik (5)

Důvody, proč si NEpořizovat brabantíka

• Jde o „ukecaného“ pejska, který velmi rád vše kolem sebe komentuje. Většinou jsou schopni docílit poměrně intenzivního štěkotu, ale dá se s tím pracovat. Nicméně určitě oceníte ohleduplné sousedy.

• Poměrně často trpí separační úzkostí, je tak třeba s ním na občasném samostatném pobytu doma důsledně pracovat. Je tak vhodný především pro lidi, kteří jsou schopní a ochotní trávit s ním velkou část dne doma, a to především pokud bydlíte v bytě se spoustou sousedů. Jeho stesk se totiž projevuje často štěkotem, který mu povětšinou vydrží docela dlouhou dobu. 

• Láska k jídlu je sice jeho výhodou při výcviku, je ovšem třeba se mít na pozoru. Brabantíci jsou schopni slupnout na co přijdou a mají tendenci velmi snadno přibývat. V kombinaci s roztomilým výrazem má řada lidí dávat těmto pejskům zbytky svého jídla a z těchto pejsků se tak snadno stávají válečci, kteří následně trpí velkou spoustou zdravotních problémů spojených s nadváhou.

• Brabantík ze všech grifonků nejvíce líná. Sice disponuje velmi krátkými chloupky, ty se ovšem mají tendenci zapíchávat do oblečení, do pohovky či koberců, a poměrně špatně se pak odstraňují.

• Jsou to cíťové, kteří se velmi snadno dokáží urazit. Klidně pak s člověkem, který jim „ublížil“ dokáží „nemluvit“ i několik hodin v kuse.

• Jejich krátký čumáček působí roztomilým dojmem, ale jako u řady jiných plemen s tímto typem čumáku to nese řadu zdravotních komplikací. Psům se špatně dýchá, především v létě nebo při větší fyzické námaze a mívají často problémy se srdcem.

• S ohledem na jejich drobnou velikost bývá u tohoto plemene psů poměrně často problém s porodem, výjimkou nebývá císařský řez. Vrhy bývají navíc málopočetné, pořízení brabantíka tak může být poměrně náročné, především finančně.

• S většími dětmi vychází většinou velmi dobře, s těmi menšími to může být o něco horší. Není moc nadšený z častého a hlasitého pokřikování a ječení, a i když se rád mazlí, nemá rád příliš časté objímání. Pokud se cítí zahnaný do kouta, nemá problém se po dítěti výstražně ohnat.

Grifonek-brabantsky-brabantik (2)

Historie brabantíka

Brabantíci patří mezi plemena, jejichž přesný původ není příliš znám. Většina zdrojů se shoduje na tom, že byl vyšlechtěn v Belgii z menších hrubosrstých pejsků s názvem „smousje“, kteří byli chováni ve stájích v okolí Bruselu k lovu drobných hlodavců. Patří do rodiny grifonků – brabantský, belgický a bruselský. Přesný seznam plemen, z kterých byl brabantík vyšlechtěn, není znám. Většina odborníků ovšem nepochybuje, že se mezi předky nacházel opičí pinč, malí španělé a mopsíci (u kterých opravdu nelze pochybovat s ohledem na rozpláclý čumáček brabantíků, který je tomu mopsímu velmi podobný). Roku 1883 bylo toto plemeno uznáno Královskou společností sv. Huberta a roku 1889 vznikl Klub bruselského grifonka. Oficiální standard plemene vznikl až roce 1905.

Grifonek-brabantsky-brabantik (10)

Popularita tohoto plemene vzrostla velmi rychle a mezi oblíbené chovatele se zařadila například královna Anna, jejímž společníkem byl grifonek na procházkách i při projížďkách. Poměrně záhy po svém uznání se dostal do okolních evropských zemí a počátkem 20. století byl uznán i v USA nebo ve Velké Británii. V roce 1918 se speciální výstavy v USA, kde bylo představeno dokonce 53 jedinců. Postupem času vznikly tři zmíněné varianty grifonka, které dle standardů FCI tvoří tři veriety s vlastním stadardem. Rozdílem je v zásadě především ve struktuře, zbarvení a délce srsti. Jednotlivé varianty se mezi sebou mohou i za určitých podmínek křížit, což je u jiných plemen (i mezi těmi, které mají různé variety), raritou. Poměrně běžně se tak stává, že se v jednom vrhu narodí všechny variety naráz. Je tak trochu zvláštní, že stále existují oficiálně tři samostatné variety tohoto plemene. V Čechách je brabantík z grifonků oblíbený nejvíce.

Grifonek-brabantsky-brabantik (8)

Povaha brabantíka

Brabantíci jsou velmi odvážní a bystří, kteří velmi milují svou rodinu. Dokáží být zároveň dobrými hlídači. S ohledem na jejich krátkou srst, navázanost na své lidi a drobnou velikost je nelze trvale umístit na zahradu, jde o psí plemeno vhodné vlastně pouze do bytu nebo na zahradu s přístupem dovnitř. Na své lidi se váže velmi úzce a špatně snáší delší odloučení od svého majitele. Brabantík je velmi mazlivý a svého člověka má tendenci sledovat na každém kroku a dožadovat se pozornosti. Je zároveň inteligentní a pokud probíhá výcvik v klidu, zvládne minimálně základní poslušnost velmi snadno. S ohledem na jeho rozpláclý čumáček a zavalitější postavu nevyžaduje větší fyzickou aktivitu. Je nicméně velmi zvědavý, takže kromě možnosti sledovat bedlivě svého majitele ocení i možnost sledovat okolí, ať z vyvýšeného místa zahrady nebo z okna či balkonu.

Grifonek-brabantsky-brabantik (15)

Brabantík je dokonce přímo nevhodný k řadě větších sportovních aktivit a psích sportů, jde spíše o gaučového povaleče. Nicméně díky jeho lásce k lidem a klidné povaze se čím dál častěji osvědčuje jako canisterapeutický pes. Je velmi vhodný pro starší lidi, kteří nevyhledávají větší fyzickou aktivitu a zároveň jsou ochotni trávit velkou část dne ve společnosti tohoto roztomilého pejska. Přítomnost brabantíka ocení i lidé, kteří mají možnost pracovat často z domu, touží po společnosti, ale zároveň nechtějí či nemůžou trávit každodenně několik hodin procházkami v lese či na cvičáku. Velmi snadno vychází s dalšími domácími i cizími psy či dalšími zvířaty, nesmí se ovšem podcenit socializace. Se správným přístupem jde o poměrně tiché psy, kteří moc neštěkají, ale zato dokáží nahlas chrápat a občas si zachrochtají.

Grifonek-brabantsky-brabantik (11)

Vzhled brabantíka

Brabantík je menší robustnější pejsek, jehož výška se téměř shoduje s délkou trupu. Celkově působí kvadraticky a souměrně. Hlava je přiměřená k tělu. Tlama včetně nosu je velmi krátká (dědictví po mopsících) a neměla by přesahovat 1,5 cm. Nemá žádné vousy, takže jeho tlama působí delší, než u ostatních grifonků. Jeho spodní čelist se stáčí vzhůru a lehce vybíhá přes horní čelist, má tedy předkus. Kulaté a velké oči nikdy nejsou vypouklé. Oči by měly být ideálně tmavě hnědé bez viditelného bělma. Malé uši jsou vysoko postavené a umístěné dalek od sebe. Srst brabantíka je hrubší a rovně přiléhající a lesklá, maximálně 2 cm dlouhá. Zbarvení je černé, černotříslové nebo červené, jiné není povolené. Podmínkou je také černá maska. Kohoutková výška plemene je 22-28 cm, váha se pohybuje mezi 3-6 kg.

Grifonek-brabantsky-brabantik (13)

Ke komu je brabantík vhodný

Díky jeho drobné velikosti a přátelské povaze jde o perfektního pejska do menšího městského bytu. Tito pejsci nemají podsadu, takže málo línají, o důvod víc, což je nepochybně další výhodou pro pořízení tohoto pejska do bytu. Díky zmíněným vlastnostem ovšem nejde o psa vhodného k celoročnímu pobytu venku, i když možností vyběhnout na zahradu samozřejmě neopovrhne. Miluje své lidi a je pro něj důležité žít v jejich blízkosti. Stačí mu několik kratších her za den, občasná hra a spokojeně stráví velkou část dne stulený svému pánovi na klině či se k němu přitulí na gauči či v posteli. Brabantík je perfektní volbou pro starší či méně pohyblivé lidi, do menších bytů do města, a především k lidem, kteří s ním budou spokojně trávit velkou část dne.

Grifonek-brabantsky-brabantik (3)

Brabantík v bodech

Velikost:

• Kohoutková výška plemene je 22-28 cm.

• Váha se pohybuje mezi 3-6 kg.

Srst:

• Bez podsady, přiléhává, lesklá, o délce max. 2 cm.

Zbarvení:

• Černé, černotříslové nebo červené.

Jak dlouho žije:

• Brabantík se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

• Pravděpodobně Belgie

Pro koho se hodí:

• Drobný robustnější pejsek, který má neustále veselou náladu. Bude dělat radost především seniorům nebo lidem, kteří nemohou nebo nechtějí trávit mnoho hodin denně dlouhými procházkami.

• Jeho velikost a bezbřehá láska k lidem ho předurčuje k pobytu v menším bytě, kde bude svého pána oddaně sledovat na každém kroku.

• Velmi málo líná, je tak vhodný pro lidi, kteří nejsou nadšení z neustálého uklízené nánosů chlupů po celém bytě.

• Za pamlsek se div nepřetrhne. Velmi snadno se za pomoci dobrot cvičí, a je proto vhodný i pro trpělivé začátečníky.

Grifonek-brabantsky-brabantik (4)

 

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu