Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Kavalír King Charles španěl je šlechtic každým coulem

Kavalíři jsou společenští psi, kteří již po staletí tráví svůj život ve společnosti lidí. Jsou to šlechtici každým coulem, už jejich jméno ledacos napovídá o vznešeném původu. Sice bylo toto plemeno oficiálně schváleno relativně nedávno, historie jeho předků ale sahá do dob králů Karla I. a Karla II, kteří patřili mezi nadšené chovatele předků těchto roztomilých pejsků.

Kavalir-king-charles (1)

Kavalíři jsou klidní a přátelští pejsci, kteří milují neustálý kontakt s člověkem. V zásadě jde o městského pejska, určeného pro pobyt v bytě. Zároveň jsou poměrně aktivní, takže kromě lenošení na gauči snadno zvládnou i celodenní výlet přírodou nebo se nadšeně zapojí do psích sportů jako agility, flyball nebo frisbee. Kavalír King Charles španěl je inteligentní a učenlivé plemeno, které zvládne i začátečník. S ohledem na jejich něžnou povahu je třeba k nim přistupovat s citem. Křikem a rázností, na kterou můžete být zvyklí například od německých ovčáků, u nich moc nepořídíte.

Historie kavalíra King Charlese španěla

Populární společenské plemeno má kořeny v malých španělech, kteří byli oblíbení mezi šlechtou již po staletí. Ve společnosti vysoce postavených dam je naleznete na obrazech van Dycka, Rubense a Tyziana. Mezi nadšené chovatele vedle Karla I. a Karla II. patřila i Marie Stuartovna. 18. století mělo velký vliv na vznik dnešních kavalírů, a to především tehdejší móda společenských psů – s malou kulatou hlavou a krátkým čenichem.

Kavalir-king-charles (4)

Vévodové z Marlborough nicméně pokračovali v šlechtění hnědobílých španělů s dlouhým čenichem. I díky nim se toto plemeno zachovalo v původní barevné variantě (dnes s názvem blenheim). Koncem 19. století toužili angličtí chovatelé po obnově původních španělů s dlouhým čenichem zobrazovaným na starých obrazech. Byla dokonce nabídnuta odměna 25 liber tomu, kdo na výstavě předvede co nejvíce podobného psa z časů Karla II. Tato odměna byla vyplacena až v roce 1928 a v témž roce byl vypracován standard plemen. V roce 1945 byl Kavalír King Charles španěl uznán jako samostatné plemeno.

Povaha King Charles španěla

Kavalíři jsou inteligentní, hraví a především disponují velkou zásobou lásky vůči lidem i jiným zvířatům. Jde o oblíbeného rodinného společníka, který bude rád lumpačit i s malými dětmi. Zároveň bude nadšeně chodit na dlouhé procházky přírodou nebo se věnovat některému ze psích sportů. Při špatném počasí a lenivější náladě se s vámi spokojeně uvelebí na pohodlném gauči. Kavalír King Charles španěl je univerzálním pejskem vhodným i pro začátečníky.

Kavalir-king-charles (3)

Díky své inteligenci se rychle a snadno naučí vše potřebné. Při výběru pejska je třeba dbát na zdraví předků, mají totiž často skon k zdravotním problémům (nejčastěji srdce a oči), které mají tendenci přenášet se po generace. Určitou nevýhodou tohoto populárního plemene může být závislost na lidech, dlouhou samotu tito společenští psíci opravdu nenesou dobře. Jsou tak proto vhodní i pro aktivní seniory, kteří mají možnost trávit s nimi velké množství času a zároveň je neochudí o výlety do přírody.

Vzhled kavalíra King Charlese španěla

Kavalír King Charles španěl patří mezi malé psy, jejichž váha se pohybuje mezi 5,4 a 8 kg a kohoutková výška dosahuje 30-33 cm. Srst těchto roztomilých španělů je dlouhá, téměř hedvábná a rovná či jemně zvlněná. Povolené barevné varianty jsou black and tan, ruby, blenheim nebo trikolor.

Kavalir-king-charles (6)

Hlava poměrem odpovídá tělu, oči jsou tmavé a kulaté. Uši jsou dlouhé, vysoko posazené a svěšené. Uším se tedy doporučuje věnovat pozornost s ohledem na sklony k zánětům. Dříve se kupíroval ocásek, což se v současnosti nesmí.

Ke komu je kavalír vhodný

Kavalír King Charles španěl je menší pejsek vhodný jako rodinný společník nebo společník aktivních seniorů. Miluje lidskou společnost a špatně snáší dlouhodobou samotu. Díky přátelské povaze a inteligenci je vhodným parťákem i pro začátečníky. Ocení jak celodenní povalování na gauči, tak dlouhé procházky nebo aktivní zapojení do některého psího sportu.

Kavalir-king-charles (2)

Kavalír King Charles španěl v bodech

Velikost:

• 30-33 cm a váha se pohybuje mezi 5,4-8 kg.

Srst:

• Dlouhá, jemná a rovná či lehce zvlněná. Je nutné čas od času pročesat, především na uších či hrudníku, kde je nejdelší a snadněji se zacuchává.

Zbarvení:

• Black and tan, ruby, blenheim nebo trikolor.

Pro koho se hodí:

• Pro začátečníky, do rodiny i k aktivním seniorům. Dokáže se celé dny povalovat na gauči, ale zároveň ocení a zvládne dlouhou procházku nebo celodenní túru.

• Nepohrdne ani agility nebo hrou s frisbee. Miluje všechny lidi a snadno vychází i s dalšími zvířaty.

• Na lidech dokáže být až závislý a špatně snáší delší samotu.

Kavalir-king-charles (7)

 

Autor: Redakce Chlupáči.cz
Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení