Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Kavalír King Charles španěl je šlechtic každým coulem

Kavalíři jsou společenští psi, kteří již po staletí tráví svůj život ve společnosti lidí. Jsou to šlechtici každým coulem, už jejich jméno ledacos napovídá o vznešeném původu. Sice bylo toto plemeno oficiálně schváleno relativně nedávno, historie jeho předků ale sahá do dob králů Karla I. a Karla II, kteří patřili mezi nadšené chovatele předků těchto roztomilých pejsků.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (3)

Kavalíři jsou klidní a přátelští pejsci, kteří milují neustálý kontakt s člověkem. V zásadě jde o psí plemeno do bytu, tedy o městského pejska, kterému nevadí ani pobyt v malém bytě. Zároveň jsou poměrně aktivní, takže kromě lenošení na gauči snadno zvládnou i celodenní výlet přírodou nebo se nadšeně zapojí do psích sportů jako agility, flyball nebo dogfrisbee. Kavalír King Charles španěl je inteligentní a učenlivé malé psí plemeno, které zvládne i začátečník. S ohledem na jejich něžnou povahu je třeba k nim přistupovat s citem. Křikem a rázností, na kterou můžete být zvyklí například od německých ovčáků, u nich moc nepořídíte.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (10)

Důvody, proč si pořídit kavalíra King Charlese španěla

 • Dokonalý pejsek do rodiny s dětmi. Kavalíři milují děti z celého srdce.
 • Kavalír je inteligentní a hravý. Tito pejsci se snadno a rychle učí, a to především hravou formou. Jde o vhodné plemeno i pro začátečníky.
 • Milujete delší procházky přírodou a/nebo různé psí sporty a zároveň hledáte spíše drobnějšího psího parťáka? Pak je pro vás kavalír tím pravým plemenem. Kavalír s vámi rád vyrazí do hor, ale bude vynikat i při sportech, u kterých je třeba rychlost, mrštnost a elegance (agility, dogdancing a další).
 • Jsou to aktivní, ale i velmi přizpůsobiví psi. Je sice třeba se jim pravidelně věnovat, zároveň zvládnou ale i pár dní lenošit na gauči.
 • Kavalíři jsou velmi přátelští a většinou snadno vychází i s cizími psy a lidmi.
 • Milují svého člověka, kterého rádi sledují při jakékoliv činnosti a nadšeně mu dělají společnost.
 • Kavalíři milují jídlo. Je to tedy poměrně nenáročný strávník, i díky jeho drobné velikosti vás granule nevyjdou příliš draho.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (2)

Důvody, proč si NEpořizovat kavalíra King Charlese španěla

 • Samotu nesnáší tito psi moc dobře, na svého člověka jsou velmi vázaní. Jsou tak vhodní především pro aktivnější důchodce, do rodin s dětmi, kde je často někdo doma, nebo pro lidi, kteří mají možnost pracovat často z domu.
 • Láska k jídlu má i stinnou stránku – kavalíři mají tendenci sezobnout kdeco a rádi loudí. I s ohledem na jejich sklony k obezitě je třeba být při krmení opatrní a nedávat psům nic navíc. A dávat si pozor, aby váš pejsek nesezobl během procházky něco, co nemá.
 • Chlupy, chlupy a zase chlupy. Jelikož jde o psa vhodného do městského bytu, je třeba se smířit s velkým množstvím chlupů. A to celoročně. Srst je třeba i pravidelně kartáčovat. Pokud vás tento typ péče neláká, poohlédněte se po jiném psovi.
 • Sice jde již několik staletí o společenské psy, přesto se v nich lovecký předek leckdy nezapře. Mnoho kavalírů čas od času neodolá a pronásleduje zvěř. Je tak třeba od malička pracovat na jejich loveckých instinktech.
 • Kavalírci jsou citlivky. Při výchově je třeba být trpěliví a používat především pozitivní metody výcviku. Křikem u tohoto plemene ničeho nedocílíte.
 • Jde o starší plemeno, které si za léta své existence vypěstovalo řadu dědičných onemocnění. Mezi časté problémy kavalírů patří srdce nebo onemocnění očí.
 • S ohledem na drobnější velikost plemene mají předpoklady k dlouhověkosti. Často jsou ovšem jejich zdravotní trable natolik vážné, že umírají předčasně.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (11)

Historie kavalíra King Charlese španěla

Populární společenské plemeno má kořeny v malých španělech, kteří byli oblíbení mezi šlechtou již po staletí. Ve společnosti vysoce postavených dam je naleznete na obrazech van Dycka, Rubense a Tyziana. Mezi nadšené chovatele vedle Karla I. a Karla II. patřila i Marie Stuartovna. 18. století mělo velký vliv na vznik dnešních kavalírů, a to především tehdejší móda společenských psů – s malou kulatou hlavou a krátkým čenichem.

Vévodové z Marlborough nicméně pokračovali v šlechtění hnědobílých španělů s dlouhým čenichem. I díky nim se toto plemeno zachovalo v původní barevné variantě (dnes s názvem blenheim). Koncem 19. století toužili angličtí chovatelé po obnově původních španělů s dlouhým čenichem zobrazovaným na starých obrazech. Byla dokonce nabídnuta odměna 25 liber tomu, kdo na výstavě předvede co nejvíce podobného psa z časů Karla II. Tato odměna byla vyplacena až v roce 1928 a v témž roce byl vypracován standard plemen. V roce 1945 byl Kavalír King Charles španěl uznán jako samostatné plemeno psa.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (5)

Povaha King Charles španěla

Kavalíři jsou inteligentní, hraví a především disponují velkou zásobou lásky vůči lidem i jiným zvířatům. Jde o oblíbeného rodinného společníka, který bude rád lumpačit i s malými dětmi. Zároveň bude nadšeně chodit na dlouhé procházky přírodou nebo se věnovat některému ze psích sportů. Při špatném počasí a lenivější náladě se s vámi spokojeně uvelebí na pohodlném gauči. Kavalír King Charles španěl je univerzálním pejskem vhodným i pro začátečníky.

Díky své inteligenci se rychle a snadno naučí vše potřebné. Při výběru pejska je třeba dbát na zdraví předků, mají totiž často skon k zdravotním problémům (nejčastěji srdce a oči), které mají tendenci přenášet se po generace. Určitou nevýhodou tohoto populárního psího plemene může být závislost na lidech, dlouhou samotu tito společenští psíci opravdu nenesou dobře. Jsou tak proto vhodní psi pro důchodce a aktivní seniory, kteří mají možnost trávit s nimi velké množství času a zároveň je neochudí o výlety do přírody.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (8)

Vzhled kavalíra King Charlese španěla

Kavalír King Charles španěl patří mezi malé psy, jejichž váha se pohybuje mezi 5,4 a 8 kg a kohoutková výška dosahuje 30-33 cm. Srst těchto roztomilých španělů je dlouhá, téměř hedvábná a rovná či jemně zvlněná. Povolené barevné varianty jsou black and tan, ruby, blenheim nebo trikolor.

Hlava poměrem odpovídá tělu, oči jsou tmavé a kulaté. Uši jsou dlouhé, vysoko posazené a svěšené. Uším se tedy doporučuje věnovat pozornost s ohledem na sklony k zánětům. Dříve se kupíroval ocásek, což se v současnosti nesmí.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (6)

Ke komu je kavalír vhodný

Kavalír King Charles španěl je menší pejsek vhodný jako rodinný společník nebo společník aktivních seniorů. Miluje lidskou společnost a špatně snáší dlouhodobou samotu. Díky přátelské povaze a inteligenci je vhodným parťákem i pro začátečníky. Ocení jak celodenní povalování na gauči, tak dlouhé procházky nebo aktivní zapojení do některého psího sportu.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (12)

Kavalír King Charles španěl v bodech

Velikost:

 • 30-33 cm a váha se pohybuje mezi 5,4-8 kg.

Srst:

 • Dlouhá, jemná a rovná či lehce zvlněná. Je nutné čas od času pročesat, především na uších či hrudníku, kde je nejdelší a snadněji se zacuchává.

Zbarvení:

 • Black and tan, ruby, blenheim nebo trikolor

Jak dlouho žije:

 • Kavalír King Charles španěl se dožívá 10 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Spojené království

Pro koho se hodí:

 • Pro začátečníky, do rodiny i k aktivním seniorům. Dokáže se celé dny povalovat na gauči, ale zároveň ocení a zvládne dlouhou procházku nebo celodenní túru.
 • Nepohrdne ani agility nebo hrou s frisbee. Miluje všechny lidi a snadno vychází i s dalšími zvířaty.
 • Na lidech dokáže být až závislý a špatně snáší delší samotu.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (4)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu