Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Papillon vypadá jako motýl zkřížený se psem

Papillon je malý, skladný, velmi inteligentní a vyrovnaný pes. Snadno se učí a rychle se přizpůsobí chodu domácnosti. Již od pradávna se chová jako společenské plemeno a je zvyklý žít v těsné blízkosti lidí. I díky tomu má patrně velkou dávku empatie a umí se přizpůsobit momentální náladě svého majitele. Má sice delší srst, ale jde o drobného psa, který nemá rád chladné počasí.

Psi-plemeno-papillon (15)

I díky své drobné postavě a lásce k lidem je to pes předurčený k chovu v bytě. Výcvik těchto psů hravě zvládne i začátečník za pomoci pozitivní motivace. Jsou přirozeně inteligentní a hraví, rádi se učí nové triky. V kombinaci s mrštností a rychlostí se tito pejsci hodí i na různé psí sporty jako agility nebo dogdancing. Velmi dobře vychází i s dalšími zvířaty, a to jak ve stejné domácnosti, tak s těmi cizími.

Psi-plemeno-papillon (14)

Důvody, proč si pořídit papillona

 • Jeho jméno nebylo vybráno jen tak náhodou. Velké chlupaté uši dávají těmto kouzelným pejskům vzhled motýlka, odtud název plemene. Papillon je totiž francouzský výraz pro motýlka.
 • Jde o veselé pejsky, které jsou pro každou legraci.
 • Sice se jedná o malé psí plemeno, ale přesto nejde o žádné gaučové povaleče. Milují pohyb a díky rychlosti a mrštnosti jsou vhodní na agility nebo dogdancing.
 • Díky malé velikosti se vejde do každé psí tašky a můžete ho snadno „propašovat“ téměř kamkoliv.
 • Za odměnu bude nadšeně spolupracovat i se začátečníkem.
 • Jejich roztomilost a láska k lidem nalomí ledasjakého tvrďáka.
 • Jeho delší srst nevyžaduje náročnější péči, stačí ho čas od času vyčesat.
 • Dobře vychází s cizími i domácími zvířaty.

Psi-plemeno-papillon (4)

Důvody, proč si NEpořizovat papillona

 • Jako mnoho jiných drobných pejsků je i toto plemeno často bázlivé. I s ohledem na tuto povahovou vlastnost je dobré být důslední při výběru vhodného chovatele, pokud nechcete mít doma moc velkého bojínka.
 • Papilloni milují lidi, rádi tráví veškerý čas v jejich společnosti a velmi špatně snáší samotu. Je tak důležité psa na samotu odmala důsledně zvykat nebo počítat s tím, že budete pejska brát téměř všude s sebou.
 • Papilloni milují děti. Je ovšem třeba být opatrní, pokud máte doma malé děti nebo děti teprve plánujete. Tito pejsci jsou opravdu malinkatí a batole, které ještě nezná svou sílu, by jim mohlo nechtěně ublížit.
 • Opět z důvodu jejich velikosti není dobrý nápad, aby příliš dováděli s velkými plemeny – až moc snadno a nechtěně může dojít ke zranění. Na druhou stranu je důležitá socializace papillona s většími psy, abych se jich zbytečně nebál a hystericky na ně neštěkal.
 • Nejen bojácnost, ale občasné zdravotní problémy jsou důvodem pro pečlivý výběr vhodné chovné stanice, kde provádí všechna důležitá zdravotní vyšetření svých psů. Toto plemeno trpí často na luxaci patel nebo onemocnění očí.
 • Pokud plánujete hlídače na zahradu, poohlédněte se po jiném plemeni. Tito psi se dají chovat prakticky jen v bytě.

Psi-plemeno-papillon (5)

Historie papillona

Papilloni pocházejí z Francie, kde jim bylo přiřazeno jejich příznačné jméno. Díky velkým chlupatým ouškům tito pejsci připomínají motýly - a právě z francouzského výrazu pro motýla vychází jejich název. Kořeny těchto psů vychází z trpasličích španělů, kteří byli populární po celé Evropě. Pejsky podobné tomuto kouzelnému plemeni můžeme nalézt na obrazech Tyziana, Rubense nebo Cloueta. Drobní španělé byli velmi populární především u dam z vyšší společnosti hlavně v Itálii a Španělsku. S těmito psy se také poměrně často obchodovalo a díky jejich skladnosti je na hřbetech mul roznesli obchodníci po celé Evropě. Mezi nejznámější historické chovatele předků tohoto plemen patřila například Madame de Pompadour, Marie Terezie, Marie Antoaneta nebo Marie Medicejská.

Psi-plemeno-papillon (2)

Velmi populární bylo toto plemeno i mezi šlechtičnami na dvoře Ludvíka XIV. Mnoho milovníků tohoto plemene bychom našli i přímo mezi francouzskými panovníky a vždy několik zástupců této psí rasy bychom našli na dvoře francouzských králů až do francouzské revoluce. Po francouzské revoluci upadlo v nemilost vše, co se týkalo královského dvora, včetně těchto psů, a plemeno málem vyhynulo. Ve Francii a Belgii se koncem 19. století pokusili o záchranu tohoto společenského psíka a vznikly první organizované chovy. Chovatelé těchto psů překonali první i druhou světovou válku a plemeno se postupně začalo šířit opět nejen po celé Evropě, ale i po celém světě. Již v roce 1915 byli papilloni uznání v USA, ale ve větším se plemeno začalo šířit až po roce 1935. Do Česka, nebo spíše Československa, se plemeno dostalo v roce 1985 a velký boom plemene začal po revoluci.

Psi-plemeno-papillon (1)

Povaha papillona

Veselý, přátelský, inteligentní a energický pejsek, to je papillion. Miluje učení a za pomoci pamlsku zvládne levou zadní spoustu triků. Díky letitému soužití s lidmi má vysokou emoční inteligenci a snadno se vcítí do nálady svého majitele. Velmi miluje svou rodinu a nerad tráví více času o samotě. Je třeba počítat s tím, že je třeba tyto pejsky od malinka a důsledně zvykat na samotu nebo počítat s tím, že budete pejska brát téměř všude s sebou. Tito psi bývají plaší a je třeba je od malinka socializovat jak s cizími lidmi, tak cizími psy. Pokud socializace proběhne správně, bývají vůči cizím zvířatům a lidem sice rezervovaní, ale brzy si zvyknou, a i když se trochu bojí, nebývají agresivní. Díky vysoké inteligenci se velmi snadno cvičí, zvládnou tedy levou zadní nejen základní poslušnost, ale i řadu zajímavých a vtipných triků. Výcvik snadno zvládne i začátečník. I díky své rychlosti a mrštnosti jsou pak vhodní na různé psí sporty, kde tyto přednosti uplatní – například agility nebo dogdancing. Dobře si všímají svého okolí a jsou poměrně dobří hlídači.

Psi-plemeno-papillon (8)

Vzhled papillona

Tito malí španělé se vyskytují ve dvou variantách. Varieta se vztyčenýma ušima s nazývá papillon, varieta se svěšenýma ušima se jmenuje phalene. Papílloni jsou malí pejsci s harmonickou stavbou těla a dlouhou srstí, která nevyžaduje zvláštní péči. Dlouhá srst je bohatá a lesklá, bez podsady. Srst je bílá se skvrnami jakékoliv barvy. První, co vás na papillonovi zaujme, jsou jeho velké uši pokryté třásněmi, které dodávají tomuto plemeni charakteristický motýlí vzhled. Tělo je o něco delší, než je vysoké. Hrudník je prostorný s dobře klenutými žebry a břicho je mírně vztažené. Nohy jsou rovné, jemné a pevné. Ocásek je vysoko posazený, dlouhý a zatočený, pokrytý je dlouhou srstí která vytváří praporce. Kohoutková výška plemene je 23-28 cm a váha se pohybuje mezi 2 a 5 kg.

Psi-plemeno-papillon (7)

Ke komu je papillon vhodný

Jde o plemeno, které se dá chovat v bytě, a to i v malé garsonce. Důvodů, proč nelze toto plemeno chovat venku, je hned několik. Papilloni jsou psi, kteří sice mají poměrně dlouhou srst, jež je ale bez podsady. Tito drobní pejsci snadno prochladnou, v chladném nebo deštivém počasí je dobré je chránit pláštěnkou či oblečkem. Péče o srst je nenáročná, stačí ji čas od času vyčesat. Kvůli absenci podsady z nich nepadá moc chlupů. Psy se nedoporučuje koupat moc často, aby se srst moc neodmašťovala. Jde o snadno vycvičitelné plemeno, za dobrotu udělá cokoliv a s trochou snahy bude poslouchat i děti. Velmi rychle se naučí slušnému chování venku i v bytě. Jde o aktivní plemeno, přesto málokdy z nudy ničí vše kolem sebe. Mnoho zástupců malých plemen má tendenci lehce hystericky štěkat na všechno, co se pohne, papilloni jsou výjimkou. Štěkají, ale málokdy jde o uštěkané hysterky, k čemuž mají sklony spíše jiná společenská psí plemena. Jsou sice plní energie, ale nevyžadují dlouhé túry. Ocení vybití energie při různých psích sportech, ale stačí jím i hra v bytě či na zahradě a občasná delší procházka. Jsou tak vhodní i pro zaměstnanější lidi nebo seniory.

Psi-plemeno-papillon (12)

Papillon v bodech

Velikost:

 • Malá
 • Kohoutková výška plemene je 23-28 cm a váha se pohybuje mezi 2 a 5 kg.

Srst:

 • Dlouhá, bez podsady

Zbarvení:

 • Bílé se skvrnami jakékoliv barvy

Jak dlouho žije:

 • Papillon se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Francie

Pro koho se hodí:

 • Jde o perfektního psa do menšího městského bytu.
 • Vhodný pes pro důchodce nebo aktivní seniory či vytížené lidi, kteří milují společnost psa, ale nemají moc prostoru pro náročnější výcvik a dlouhé procházky.
 • Je to přátelský pes, který bude nadšeně trávit čas ve vaší společnosti.
 • Papillon je velmi inteligentní a energický, vhodný je tak i pro lidi, kteří chtějí tyto přednosti využíti při různých psích sportech, jako je agility nebo dogdancing.
 • Díky velké inteligenci a schopnosti se rychle a snadno se učit je vhodný i pro začátečníky.

Psi-plemeno-papillon (3)

Hledáte další malá psí plemena do bytu? Pak se podívejte, na naše tipy. Nebo dáváte přednost sportovním psím plemenům, se kterými se můžete věnovat některému ze psích sportů. Poznejte sportovní psí plemena, která baví běh i túry. A pokud hledáte psího parťáka k dětem, pak by vám neměly uniknout tipy na psí plemena vhodná k dětem

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu