Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Yorkšírský teriér je malý, ale snadno zvlčí

Jorkšírský teriér, hovorově jorkšír, je jedno z nejoblíbenějších plemen současnosti. Původně šlo o lovecké psy, kteří se využívali k lovu hlodavců. Což v kombinaci s jejich drobností je důvodem, proč byli zařazeni mezi teriéry. Navzdory drobnému vzrůstu jim nechybí odvaha a verva, s kterou do všeho jdou.

Yorksirsky-terier (1)

Pro teriéry je typická i určitá dávka tvrdohlavosti, čemuž se nevyhnulo ani toto plemeno. Navzdory svému roztomilému kukuči potřebují i oni pevnou ruku a zvládnutí základní poslušnosti. Jorkšíři jsou dnes sice považování za společenské psí plemeno, ale teriér v nich stále dřímá. Pokud u nich nedojde alespoň k základnímu výcviku a zabavení jejich tvrdohlavých hlaviček, můžou lehce zvlčet a začnou si vymýšlet zábavu samy. Důležitá je i důsledná socializace s ostatními psy a lidmi, jinak může dojít až k hysterickému štěkání na všechno, co se jen pohne. Výhodou je pak jejich skladnost a veselá povaha.

Yorksirsky-terier (10)

Historie yorkšírského teriéra

Yorkšírský teriér byl vyšlechtěn v polovině 19. století v Anglii v hrabství Yorkshire. Původním posláním byl lov myší a potkanů v obydlích chudých řemeslníků a dělníků. V Anglii začal v 11. století platit zákaz lovu pro poddané, s tím byla spojená i možnost chovu loveckých psů. Poddaní mohli vlastnit pouze malé psy, kteří prošli obručí o průměru 18 cm. Cesta k tomuto malému a odvážnému plemeni byla připravena. Mezi předky jorkširského teriéra patří pravděpodobně Sky teriéři, Dandie dinmont teriéři a za dlouhou hedvábnou srst může Maltézáček.

První klub Jorkšírského teriéra byl založen v Anglii roku 1898. Během 19. století se díky svému atraktivnímu vzhledu stal miláčkem dam z vyšší společnosti a přestal být postupně využíván k svému původnímu účelu. Postupně začal být jorkšír vyhledávaným společníkem i k dětem, seniorům a jako přátelský a drobný pejsek vhodný do měst a malých bytů. V 70. letech 19. století byl York převezen do Ameriky, kde se vzhledově plemeno začalo měnit a začali vznikat zmatky v ideálním standardu tohoto plemene. V roce 1900 došlo k finální dohodě mezi Anglií a Amerikou a začali být upřednostňování drobní jedinci s delší srstí.

Yorksirsky-terier (3)

Povaha yorkšírského teriéra

Jorkšírští teriéři jsou inteligentní, aktivní a hravé psi. Díky svému původnímu určení, tedy lovu potkanů a krys, jsou odvážní a ostražití. Často štěkají a jsou schopni vyrazit do boje i s výrazně větším psem. Své lidi velice milují, k cizím bývají zpočátku ostražití a nedůvěřiví, po chvíli se dokáží spřátelit s každým. Jako mnoho teriérů mají tendenci být tvrdohlavý a je třeba jim určit hranice, jinak se snadno stanou panovačnými a navzdory své velikosti jsou schopni převzít velení nad celou rodinou. Jsou velice učenliví a inteligentní, není tak problém je čemukoliv naučit.

Naopak se velice doporučuje jorkšíry utahat psychicky i fyzicky, aby neměli prostor vymýšlet z nudy lumpárny. Jako správní lovci jsou mrštní a dokáží se pohybovat velice rychle i elegantně zároveň. V kombinaci s rostoucí oblibou psích sportů můžeme jorky čím dál častěji vidět na agility závodech, dogdancingu a u mnoho dalších sportů.

Yorksirsky-terier (15)

Vzhled yorkšírského teriéra

Jorkšírský teriér je malý pes s kompaktní stavbou těla a výškou v kohoutku 20-24 cm. Dlouhá srst je rovná, hedvábná a visí stejnoměrně po obou stranách těla. Zbarvení je sytě zlaté, tmavší po stranách hlavy, u kořínků a na uších čenichu. Barva hlavy by neměla přesahovat na krk a neměly by se na ní objevovat chlupy tmavé barvy. Tělo má barvu ocelově modrou, barva se pak táhne od týlu ke kořeni ocasu. 

Srst na hrudi je světlá a jasná. Všechny chlupy jsou u kořínku tmavší a směrem ke konečkům zesvětlují. Zajímavostí je, že štěňátka se rodí černá a při přesrstění začnou získávat typické zbarvení pro toto plemeno. Hlava jorkšíra je malá, plochá a s krátkým čenichem, který je vždy černý. Oči jsou středně velká, tmavá a posazená tak, že se pes dívá rovně před sebe.

Yorksirsky-terier (12)

Ke komu je vhodný yorkšírský teriér

Jorkšírský teriér je vhodný do městského prostředí a menších bytů, a to především díky své velikosti a přátelské povaze. Nevýhodou může být časté štěkání, ale správnou výchovou se dá usměrnit. V současnosti je jork řazen mezi společenská plemena a stal se z něj nejen rodinný parťák, ale i vhodný společník aktivních seniorů. I když svou malou velikostí a dlouhou srstí působí křehce, je to aktivní drsňák, který potřebuje zaměstnat psychicky i fyzicky.

Díky teriéří povaze často trpí tvrdohlavostí, je proto potřeba být při výchově důsledný a nastavit od začátku jasná pravidla a trvat na jejich dodržování. Je proto vhodný pro aktivní lidi, kteří jsou ochotní věnovat se psím sportům nebo chodit na dlouhé procházky a zároveň naučit jorkšíra základní pravidla slušného chování. Z tohoto milého, chytrého a roztomilého pejska se pod nesprávný vedením může snadno stát uštěkaný terorista, který dávat zabrat nejen své rodině, ale i širokému okolí.

Yorksirsky-terier (13)

Yorkšírský teriér v bodech

Velikost:

• Výška 20-24 cm, váha do 3,2 kg.

Srst:

• Srst dlouhá a rovná. Výstavní psi jsou poměrně nároční na péči o srst. Pokud nemáte výstavní ambice, je běžné srst ostříhat na krátko.

Zbarvení:

• Modrá s pálením, černý s pálením, černozlatá, modrozlatá.

Jak dlouho žije:

• Yorkšírský teriér se dožívá 12 až 16 let.

Odkud pochází:

• Spojené království

Pro koho se hodí:

• Společenský malý pes vhodný do městského bytu, ocení ale i přístup na zahradu.

• Vhodný je především k aktivním rodinám a seniorům, kteří rádi chodí na procházky nebo se rádi věnují psím sportům.

• Pes je vhodný i pro začátečníky, kteří budou trénovat základní poslušnost a autoritu u tohoto malého psího tvrďáka.

Yorksirsky-terier (11)


Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení