Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Boloňský psík je perfektní volba pro rodiny s dětmi

Malý, veselý a čiperný pejsek, který vás vždy zaručeně rozveselí. Boloňský psík je velmi společenský a radost bude dělat jak seniorům, tak rodinám s dětmi.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (15)

Toto plemeno je perfektní volbou pro lidi s lehčí alergií na srst, jeho srst totiž téměř nelíná a strukturou se podobá vlasům. Boloňák je ryze společenský pes, který miluje mazlení a rád tráví čas ve společnosti lidí. Je ideální pes do městského bytu, a to jak díky své drobnější velikosti, tak i tím, že téměř neztrácí chlupy. Ocení občasnou delší procházku, přesto je na pohyb poměrně nenáročný. Pokud vám občas nezbyde čas na delší venčení, vystačí si s procházkou po okolí a mazlením na gauči po zbytek dne. Velmi rád se učí různorodé triky, je tak čím dál oblíbenější třeba při dogdancingu nebo jako psí parťák k dětem, které s ním budou nadšeně dovádět. V poslední době se čím dál častěji díky své přátelské povaze využívá i ke canisterapii. S trochou trpělivosti zvládne základní výcvik, je tak vhodný i pro trpělivé začátečníky.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (14)

Důvody, proč si pořídit boloňského psíka

 • Boloňák je pejsek menšího vzrůstu, který se vám snadno vejde do malého městského bytu. Spokojený bude i v domečku se zahrádkou a přístupem dovnitř.
 • Milý a hravý pejsek je perfektní volbou do rodiny s dětmi.
 • Dobře vychází i s dalšími zvířaty, domácími i cizími.
 • Sice jde tělem o malého pejska, ale povahově se jedná o nadšeného sportovce. I když se to na první pohled nezdá, snadno zvládne i delší procházku nebo nějaký psí sport.
 • Tito drobní pejsci téměř nelínají. Jsou tak vhodnou volbou pro lidi, kteří mají rádi pořádek, anebo pro lidi s menší alergií na srst.
 • Pokud si domů nepořídíte desetihlavou smečku, nezruinují vás náklady na krmivo. Díky menší velikosti jim lze pořídit balení kvalitního krmení, které jim poměrně dlouho vydrží.
 • Základní výcvik je nutností i u takto malinkého pejska. Dobrou zprávou je, že ho zvládne levou zadní.
 • Je velmi inteligentní, hravý a navíc miluje být středem pozornosti. Můžete s ním nacvičit řadu „cirkusový“ psích triků a bude je nadšeně předvádět. Nadšení pro různé blbnutí pak s tímto pejskem využijete třeba i při dogdancingu.
 • Je společenský a mírný. Díky jeho drobné velikosti se s ním i dobře manipuluje. Jsou to důvody, proč je také oblíbeným psem pro důchodce a seniory.
 • Boloňáčci jsou zdravé plemeno, které většinou netrpí zdravotními problémy. Výhodou tak je, že nenecháte na veterině jmění. Budou vám dělat radost dlouhou dobu, dožívají se totiž vysokého psího věku.
 • V posledních letech se z nich díky jejich mazlivosti stávají stále častěji canisterapeutičtí psi.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (5)

Důvody, proč si NEpořizovat boloňského psa

 • Péče o srst tohoto malého „plyšáka“ je většinou poměrně náročná. Při nesprávné péči se z nadýchané pejska snadno stane zacuchaná kulička.
 • I když jde o poměrně odolné plemeno proti nepříznivému počasí (oproti jiným drobným pejskům), není vhodný k celoročnímu pobytu venku.
 • Jde o malé závisláčky, kteří poměrně špatně snáší odloučení od svého páníčka. Nejsou vhodní pro člověka, který tráví velkou část dne mimo domov a nemůže je brát s sebou.
 • Boloňáčci jsou také cíťové. Většinou špatně snáší velké hádky v rodině a sami nesnáší hrubší zacházení.
 • V rámci menších společenských psích plemen jde o největší sporťáky. Přímo na vrcholový sport se nicméně nehodí.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (12)

Historie boloňského psíka

Boloňský psík je starobylé plemeno psa pocházející z Itálie. Jak jeho název napovídá, pochází z provincie Emilia-Bologna, tedy z okolí města Boloňa, ze severu Itálie. Toto plemeno má společné předky s bišonkem, často byla obě plemena zaměňována a v počátcích i označována za jedno. Od prvopočátku šlo o společenské plemeno, jehož úkolem bylo dělat radost lidem, zpočátku především šlechtě a evropským panovníkům. Jednotlivé šlechtické rodiny a královské dvory si tyto drobné psíky mezi sebou darovali. Mezi nejznámější chovatelé těchto načechraných pejsků patřili španělský král Filip II. Habsburský, Madame de Pompadour, carevna Kateřina II. nebo Marie Terezie. Císařovna Marie Terezie svého psího miláčka tolik milovala, že ho po smrti nechala preparovat a dodnes ho můžeme vidět ve Vídeňském přírodovědném muzeu.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (13)

Popularita tohoto plemene postupně klesala, a to dokonce rapidně. Po druhé světové válce zůstal prý jen jeden chovatel – Mario Persichi. V roce 1979 v zemi původu těchto pejsků bylo oficiálně registrováno pouze 7 jedinců. Na přelomu 70. a 80. let se manželé Bonannovi rozhodli, že se pokusí o záchranu této psí rasy. Posléze se ukázalo, že papíroví jedinci z té doby měli většinou vážné vady, začalo se tedy s křížením jedincům bez průkazu původu, ale byl brán ohled na jejich vzhled i povahu tak, aby odpovídaly stávajícím standardům. Roku 1984 se fenka Lilli stala italskou šampionkou a následovaly další úspěchy s dalšími pejsky těchto majitelů. V roce 1995 si přivezla Hildegarda Kuběnová do ČR první pejsky tohoto plemene a následoval úspěšný chov. Dnes jde o plemeno, které má v Česku i ve světě stabilní množství obdivovatelů a chovatelů.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (9)

Povaha boloňského psíka

Společenský a hravý pejsek, to je boloňský psík. Svou rodinu velmi miluje a poměrně dobře vychází i s cizími lidmi i psy. Nebývá agresivní, a pokud dojde k nějakému konfliktu, nebývá tím, kdo jej začne. Dobře vychází jak s dospělými, tak dětmi. Vhodný je tak do rodiny s dětmi, ale i k aktivním seniorům. I když jde o malého sportovce, je zároveň velmi přizpůsobivý. Pokud vám čas od času nevyjde delší procházka, vezme zavděk i oběhnutím baráku a povalováním se na gauči. Pokud se chcete věnovat nějakému psímu sportu, ale nemáte vyloženě ambice stát na prvních příčkách, bude boloňáček tou správnou volbou. Boloňáci jsou velmi aktivní, mrštní i chytří, zvládnou tak levou zadní řadu psích sportů. Jejich velikost v kombinaci s větším drivem potřebným k pravidelným vítězstvím z nich ovšem nedělá vrcholové sportovce. Pokud se chcete věnovat nějakému sportu spíš jen tak z legrace nebo jsou vám bližší dlouhé procházky, pak je boloňák tou správnou volbou pro vás.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (4)

Relativně často trpí separační úzkostí, je tak ideální volbou především do rodin, kde je často někdo doma, k seniorům nebo k lidem, kteří mají možnost pravidelně z domu pracovat. Boloňský psík je vhodný i pro začátečníky, je velmi inteligentní a snadno se s ním manipuluje. Základní výcvik zvládne většinou levou zadní. Občas trpí záchvaty tvrdohlavosti, ale s trochu trpělivosti se s tím dá pracovat. Špatně snáší tvrdší zacházení, a pokud jste na něj na jeho vkus příliš ostří, sekne se a nic s ním nehne. Vůči cizím lidem bývá ostražitý, ale zpravidla se rychle spřátelí. I když jde o drobnějšího psa, je třeba, aby majitel u sebe z velké části potlačil přehnané ochranitelské pudy. I takto malí pejsci snadno vyjdou s většími a energickými psy a rádi si s nimi i pohrají. Braním pejska do náruče pokaždé, když se k vám blíží větší pes či psů několik, docílíte maximálně toho, že budete mít doma hysterického bojínka, který bude z většiny venčení mezi větším množství psů akorát zbytečně vynervovaný.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (11)

Vzhled boloňského psíka

Boloňský psík je menší, podsaditý, kvadratický pes kompaktního vzrůstu. Bílá srst je bez podsady a připomíná vlasy. Středně velká hlava má mírně vejčitý tvar. Horní pysky nepřekrývají dolní rty a má rozvinutou čelist. Oči jsou kulaté a tmavé. Rty, okraje očních víček i nos jsou černé. Uši jsou dlouhé a svěšené a jsou vysoko posazené. Dlouhý ocásek je nesen do oblouku nad hřbetem. Kohoutková výška je 25-31 cm, váha se pohybuje mezi 3 a 4 kg.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (10)

Ke komu je boloňský psík vhodný

Boloňáček je malý, aktivní a přátelský. Zároveň jde o poměrně zdravé plemeno, které většinou nevyžaduje větší lékařskou péči. Nejnáročnější na péči je proto většinou jeho srst. Srst boloňáka je bez podsady, toto plemeno tak líná minimálně. Odumřelé srstí ho zbavíte vyčesáváním. Převislé uši je třeba pravidelně kontrolovat - jako u jiných plemen s tímto typem uší jsou i ty jejich náchylné k infekcím. Je také vhodné udržovat chlupy kolem očí krátké, abych nedocházelo k dráždění očí a nadměrnému slzení, tím pak dochází k tmavšímu zbarvení srstí kolem očí. Jde o ideálního pejska do městského bytu, a to jak díky jeho drobnějšímu vzrůstu, tak minimu chlupů, které z něj padají. Jedná se o aktivního a inteligentního psa, který bude dělat radost aktivním seniorům nebo rodině s dětmi.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (2)

Boloňský psík v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška je 25-31 cm, váha se pohybuje mezi 3 a 4 kg.

Srst:

 • Kudrnatá, bez podsady

Zbarvení:

 • Bílá

Jak dlouho žije:

 • Boloňský psík se dožívá 12 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Itálie

Pro koho se hodí:

 • Miluje společnost a nesnáší samotu. Vhodný je pro lidi, kteří s ním budou rádi trávit velkou část dne.
 • Perfektní volba do městského bytu – téměř nelínají, jsou drobní a relativně tiší.
 • Jde o aktivní plemeno, které bude dělat radost milovníkům delších procházek nebo lidem, kteří si chtějí vyzkoušet nějaké psí sporty, ale nemají přímo závodní ambice.
 • Boloňák je vhodnou volbou i pro trpělivé začátečníky, a to díky své inteligenci. I zkušenější chovatel občas bojuje s jejich záchvaty tvrdohlavosti, s trochu trpělivosti si s nimi ovšem poradí každý.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (1)

Existuje velké množství psích plemen, některá jsou perfektní volbou do rodiny s dětmi, jiná plemena se k dětem naopak vůbec nehodí. Poznejte psí plemena, která jsou vhodná k dětem a jejich přítomnost si budou užívat. Nebo hledáte spíše malá psí plemena do bytu? A co třeba sportovní psí plemena, která s vámi budou držet krok při běhu i na dlouhé túře?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu