Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Čínský chocholatý pes je oblíbený naháč pro alergiky

Pro někoho pes jak z jiného světa, jiní na něj nedají dopustit. Čínský chocholatý pes je společenské plemeno, které mají v oblibě nejen alergici. Jde totiž o tzv. naháče. Naháčů je v psí říši vícero, čínský chocholatý pes patří patrně mezi ty známější. 

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (14)

Nicméně není výjimečné, že se v mnoha verzích objeví chlupatá varianta těchto pejsků, kterým se v takovém případě říká labutěnky. Jde o elegantní hravé pejsky, kteří rádi tráví čas se svými lidmi.

Vůči cizím lidem bývají nedůvěřiví a poměrně dlouho jim trvá, než si na někoho dalšího zvyknou. Snadno se přizpůsobí tempu své rodiny, a to i svou nenáročností. Těmto pejskům prostě stačí trávit čas v přítomnosti svých lidí. Čínský chocholatý pes je plemeno s dlouhou historií, nejedná se tak o módní společenské psí plemeno z posledních let. Jde patrně o jedno z nejstarších plemen světa, které vzniklo ještě před naším letopočtem.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (1)

Důvody, proč si pořídit čínského chocholatého psa

 • Jde především o společenského psa, který vyniká klidnou povahou a elegancí.
 • Ač to zní zvláštně, i čínský naháč se objevuje v chlupaté variantě, a to pod názvem labutěnka. V nahé i chlupaté variantě se doporučuje alergikům a lidem, kteří sice psy mají rádi, ale nejsou nadšení z chlupů po celém bytě. Číňané nelínají jako většina jiných psů, ale chlupy se jim obnovují podobně jako lidem vlasy.
 • Pokud máte alergii na prach a roztoče ze psí srsti, je tento pes ideálním parťákem.
 • Jde sice na první pohled spíše o křehkého pejska, přesto se stále častěji využívá k různým psím sportům. Tito psi jsou totiž rychlí a mrštní, vhodní jsou tak třeba na agility.
 • Tito pejsky ocení i aktivnější senioři. Jde o lehké chlupáče, se kterými se snadno manipuluje. Navíc jsou mazliví a působí jako živá elektrická dečka.
 • Čím dál častěji se tito pejsci využívají i jako canisterapeutičtí psi, právě díky své přátelské a mazlivé povaze.
 • Jde o poměrně snadno ovladatelné plemeno, které zvládne i nadšený začátečník.
 • K cizím lidem bývá čínský chocholatý pes nedůvěřivý až bázlivý, ale svého majitele miluje z celého srdce.
 • I když má poměrně dlouhou historii, nemá závažnější genetické zdravotní problémy. Dožívá se poměrně vysokého psího věku.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (10)

Důvody, proč si NEpořizovat čínského chocholatého psa

 • Chcete-li psa vhodného na zahradu, kde by trávil 99 % svého času, sáhněte po jiném plemeni. Naháči se nehodí k celoročnímu pobytu na zahradě jak kvůli své povaze, tak kvůli svému vzhledu. Jde naopak o skvělé malé psí plemeno do bytu
 • Čínský chocholatý pes vás zaujal, ale více ve variantě labutěnky? Pak počítejte s pravidelným česáním a koupáním. Srst je třeba občas trimovat, pokud si na to sami netroufnete, počítejte s občasnou návštěvou profesionálního salonu.
 • Naháčům je třeba na zimu či do deštivého počasí pořídit oblečky. Při deštivém počasí a častějších procházkách venku je pak třeba mít oblečků více, což se může prodražit. V létě je zase potřeba před pobytem na slunci namazat kůži, která se může snadno spálit. Pokud po nákupech oblečků a promazávání kůže opalovacím krémem netoužíte, budete se muset poohlédnout jinde.
 • Pokud chcete se svým novým parťákem chodit na výstavy, patrně se s naháčem nevyhnete občasné návštěvě psího salonu, kde mu upraví chocholky srsti na hlavě, na nohou a na ocásku. Srst občas roste v chomáčcích na zbytku těla, před výstavou by se měly tyto chomáčky z těla odstranit.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (11)

Historie čínského chocholatého psa

Čínský chocholatý pes patří do skupinky plemen, jejichž název je poněkud matoucí. V tomto případě jde o to, že toto plemeno nepochází z Číny, ale podle testů DNA a dalšího zkoumání patrně z Afriky. V Číně se nicméně toto plemeno poměrně rychle rozšířilo již před mnoha sty lety. Jeho přesný původ je zahalen tajemstvím, určitě ale víme, že již 200 let př. n. l. byl tento pes v Číně chován jako společník. Často se plavil s námořníky na lodích, kde kromě role společníka fungoval jako lovec krys. Jeho podoba je daná nikoliv cíleným šlechtěním, ale přirozenou genetickou mutací, kterou pak člověk nadále rozvíjel. Do světa se dostal během 19. století.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (12)

Ke komu je čínský chocholatý pes vhodný

Drobný a hbitý pejskem rád tráví čas ve společnosti lidí. Svou rodinu plně miluje, včetně dětí, a delší odloučení nesnáší moc dobře. K cizím lidem je nicméně odtažitý a často až bázlivý, při správné socializaci od štěněte se do značné míry dá předejít jeho strachům. Jde o inteligentní plemeno, které snadno chápe a rychle se učí. Často mu stačí krátké procházky v blízkosti domu, ale díky rychlosti a hbitosti ocení i nějaký psí sport, který mu dodá sebevědomí a využije své fyzické přednosti.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (13)

Vzhled čínského chocholatého psa

Toto plemeno se objevuje ve dvou variantách, v bezsrsté a chlupaté. Naháči jsou bezsrstí, nicméně na hlavě, krku, na ponožkách a ocásku mají chocholky delší srsti. Navzdory zmíněným chocholkám je vhodný pro alergiky, tato srst nejen že nevyžaduje péči, ale ani nevypadává. Kostra těchto elegantních pejsků je jemnější a vztyčená hlava je hladká a bez vrásek. Středně velké oči jsou posazeny daleko od sebe, většinou bývají tmavé až černé. Velké uši jsou nízko nasazené a vztyčené, labutěnky mohou mít uši svěšené.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (15)

Štíhlý krk přechází do silného hrudníku a středně dlouhé těle je pružné a osvalené. Dlouhé a štíhlé končetiny umožňují rychlí a ladný pohyb. Dlouhý, rovný ocas je nasazený vysoko a nesen bývá vztyčený nebo do strany. Labutěnky mají lehkou závojovitou srst s krátkou podsadou. Přípustná je jakákoliv barevná varianta. Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 23-33 cm a průměrná hmotnost okolo 5 kg. Patří tedy mezi zástupce malých psích plemen

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (2)

Ke komu je čínský chocholatý pes vhodný

Tito drobní a elegantní pejsci rádi tráví čas ve společnosti se svým člověkem a při dlouhé samotě trpí. Jsou tak vhodní psi pro důchodce a aktivní seniory nebo lidi, kteří mají možnost pracovat z domu či si tyto čtyřnohé parťáky mají možnost brát do práce. Velice rádi se mazlí a tulí, bez potíží vám usnou stočení do klubíčka na klíně. Díky kontaktní povaze jsou tak vhodní pro každého, kdo miluje pravidelný kontakt se zvířetem. Až na jejich silnou touhu po lidské společnosti jde o poměrně nenáročné psy.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (4)

Především u nahé varianty těchto pejsků je třeba mít na paměti, že snadno prochladnou, a je tak třeba jim na zimu pořídit obleček. Stejně tak je třeba být opatrní při delším pobytu na slunci, naháči se totiž můžou na sluníčku poměrně snadno spálit. Jinak horko snáší oproti jiným psům poměrně dobře. Jde o mrštné a rychlé pejsky, což lze využít při různých psích sportech, jako například agility. Jinak nemá na pohyb moc velké nároky, většinou mu stačí několik kratších procházek a nějaká hra, během které ze sebe dostane přebytečnou energii nebo se utahá psychicky. Čínský chocholatý pes je tak vhodný pro chov v bytě a absolutně nevhodný pro celoroční pobyt venku. Přístup na zahrádku ocení, ale nevyžaduje.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (5)

Čínský chocholatý pes v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 23-33 cm a průměrná hmotnost okolo 5 kg.

Srst:

 • Naháči mají chocholky srsti (bez podsady) na končetinách, hlavě a ocásku. Tzv. labuťenka má hedvábnou delší srst s krátkou podsadou po celém těle.

Zbarvení:

 • Různé barevné varianty

Jak dlouho žije:

 • Čínský chocholatý pes se dožívá 13 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Čína, Mexiko

Pro koho se hodí:

 • Čínský chocholatý pes je upnutý na svého pána, kterého nerad spouští z dohledu. Je tak vhodný pro seniory nebo lidi, kteří mají možnost trávit s ním větší část i pracovního dne.
 • Jde o kontaktní pejsky, kteří jsou schopní se mazlit a tulit ke své rodině od rána do večera. Je tak třeba mít na mysli, že tito pejsci vás budou neustále sledovat, ať půjdete kamkoliv.
 • Vůči cizím lidem jsou bázlivější a chvíli trvá, než si někdo cizí získá jejich důvěru. Je třeba s nimi třeba odmala pracovat na socializaci.
 • Jsou mrštní a rychlí, nabízí se tak s nimi trávit čas aktivně, například při agility nebo občasné delší procházce. Jinak jim většinou stačí kratší procházky po blízkém okolí a možnost si občas pohrát a vyblbnout se s člověkem.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu