Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Mops chrochtá a chrápe, ale své lidi z celého srdce miluje

Mops je skvělým společníkem a věrným přítelem, a to již po staletí. Pokud se poohlížíte po nenáročném plemeni, které vás bude z celého srdce milovat, pak sáhněte po tomto pejskovi. Jde o plemeno, které svého člověka velmi miluje a vyžaduje trávit velkou část dne v jeho společnosti.

Psi-plemeno-mops (15)

Je proto velmi vhodný pes pro důchodce a aktivní seniory nebo do rodiny s menšími dětmi. Jde o výslovně bytového psa, který není vůbec vhodný na celoroční pobyt venku. Jestli by se o jednom plemeni dalo mluvit jako o gaučákovi, byl by to patrně mops.

Je velmi nenáročný a stačí mu kratší procházky. Kvůli rozpláclému čumáčku velmi špatně snáší horka, ale i třeskuté mrazy. V kombinaci s krátkou srstí je pejskovi třeba do chladného a vlhkého počasí pořídit pláštěnku a/nebo teplý obleček. Tito pejsci poměrně běžně trpí na určité zdravotní komplikace. Kupříkladu velké oči jsou sice roztomilé, bohužel tím pádem i náchylné na různá poranění a záněty.

Psi-plemeno-mops (3)

Důvody, proč si pořídit mopse

 • Klidný a mírumilovný pes, který i rušnou domácnost s menšími dětmi snáší se stoickým klidem.
 • Tichý pes, který štěká jen výjimečně. O důvod víc, proč si toto plemeno pořídit do městského bytu s mnoha sousedy.
 • Není agresivní, a pokud dojde k nějakému konfliktu, mops zpravidla není původcem problému.
 • Miluje svého pána, se kterým bude nadšeně trávit velkou část dne. Svého majitele zpravidla sleduje na každém kroku i v malém bytě.
 • Gaučák každým coulem. Miluje povalování na pohovce či posteli. Bohatě mu stačí několik kratších procházek za den a občasná hra s dětmi.
 • Zpravidla jde o šťastné a vyrovnané psy, kteří rádi tráví čas v přítomnosti přátelského a pozitivního člověka.
 • Mopsové poměrně snadno zvládnou základní výcvik, jsou tak vhodní i pro začátečníky.
 • Jsou perfektní volbou do menšího městského bytu, a to jak díky jejich velikosti, tak lásce k lidem. Zahrádku sice ocení, ale snadno se obejdou i bez ní. I jeho srst a stavba těla nejsou vhodné na delší pobytu venku – v létě se snadno přehřejí, v zimě zase rychle prochladnou.

Psi-plemeno-mops (12)

Důvody, proč si NEpořídit mopse

 • Mopsíci špatně snáší samotu. Pokud nejste často doma a pejska nemůžete brát s sebou, není pro vás vhodným společníkem.
 • Milujete pohyb a čekáte, že vám váš nový čtyřnohý kamarád bude dělat společnost? Pak se poohlédněte po jiném psím plemeni. Mops je totiž typický gaučový povaleč, kterému stačí krátké procházky.
 • I když jde o relativně bezproblémového a klidného psa, dokáže být tvrdohlavý. Sice mu stačí základní výchova, musí být ovšem důsledná.
 • Sice mají mopsíci krátkou srst, přesto poměrně hodně línají. Je tak třeba počítat s chlupy po celém bytě.
 • Kvůli krátkému čumáku mají tendenci chrápat a chrochtat. Je třeba s tím počítat.
 • Velké očí jsou náchylné na zranění a záněty, je třeba je pravidelně kontrolovat.

Psi-plemeno-mops (6)

Historie mopse

Mopsík je společníkem člověka již po staletí. Již ve staré Číně byli mopsíci chováni v přepychu a pohodlí, a to dokonce na císařském dvoře. Postupně se plemeno rozšířilo po dalších částech Asie, jeho stopy lze například najít i v Tibetu, kde dělal společnost budhistickým mnichům. Plemeno se dostalo i do Japonska a řady dalších zemí.

Během 16. století se mopsové dostali do Evropy, a to díky holandským námořníkům, kteří jako jedni z mála v té době obchodovali s mnoha asijskými zeměmi. I v Evropě se velmi rychle mops stal součástí domova šlechty a královských rodin. Prý princi Vilému Oranžskému dokonce jeden z jeho mopsíků zachránil štěkotem život, když tak upozornil na příchod atentátníků. Dokonce Vilém III. Oranžský v roce 1688 vzal se svou ženou Marií II. Stuartovnou do Anglie své mopsíky, a to když jel převzít titul anglického krále.

Psi-plemeno-mops (7)

Mezi další slavné majitele patřili například William Hogarth, Marie Antoinetta, Jséphine de Beauharnais (manželka Napoleona), královna Viktorie, král Eduard VII. nebo král Jiří V.

Počátkem 19. století se ustálil standard tohoto plemene. Na výstavě roku 1885 bylo toto plemeno poprvé představeno. Počátkem 20. století zájem o mopse dočasně upadl, dnes jde o oblíbené společenské plemeno.

Psi-plemeno-mops (2)

Povaha mopse

I když jeho výraz působí smutně až zasmušile, jde ve skutečnosti o veselého a hravého pejska, který má rád lidi a je nadšením bez sebe, když je středem pozornosti. Miluje přítomnost člověka a špatně snáší samotu. Je třeba u něj důsledně od malinka trénovat občasný samostatný pobyt doma. I navzdory usilovnému tréninku je vhodný především do domácnosti, kde je „pořád“ někdo doma, tedy do velké rodiny s dětmi, pro seniory nebo lidi, kteří mají možnost pracovat často z domu. V zásadě jde o klidného a přítulného psa, který nebývá agresivní. Miluje děti, se kterými si rád hraje. Navzdory jeho občasným záchvatům tvrdohlavosti je vhodný pro začínající důsledné a trpělivé pejskaře. Díky jeho roztomilému výrazu se do něj snadno zamilujete. Jeho smutným očím je však třeba odolat, jinak se z něj snadno stane rozmazlenec.

Psi-plemeno-mops (10)

Vzhled mopse

Mopsík je drobnější, podsaditý pes s kvadratickou stavbou těla, velkou kulatou hlavou a krátkým čenichem. Oči jsou velké, kulaté a tmavé. Uši jsou malé a nasazené vysoko po stranách hlavy a bývají klopené dopředu či dozadu. Toto plemeno psů má lehký předkus, zoubky by ovšem neměly být vidět. Krk je silný a plynule přechází v krátké a podsadité tělo. Mopsi mají široký hrudník s dobře klenutými žebry, hřbet je rovný. Ocásek je těsně zatočený a vysoko nasazený. Nohy jsou silné a rovné. Srst je krátká a lesklá a těsně přiléhá k tělu, na obličeji tvoří patrné vrásky. Mezi běžné zbarvení tohoto plemene patří stříbrné, apricot, béžová nebo černá. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 25 a 28 cm a váha mezi 6,3 a 8,1 kg.

Psi-plemeno-mops (4)

Ke komu je mops vhodný

Mops je čistě bytovým psem. Je to hravý společník, který je klidný a nenáročný. Jediné, na čem trvá, je častá přítomnost pána. Jde tak o perfektního psa pro seniory, do rodiny, kde je neustále někdo doma, nebo pro člověka, který může často pracovat z domu. V rámci hlídání si mops občas štěkne, ale nepřehání to. Nemusíte se tak bát, že bude častým štěkotem rušit sousedy. Mopsíka jde poměrně snadno vychovat a hodí se i pro důslednějšího začátečníka. Je velmi rád středem pozornosti a rád bude návštěvám předvádět různé kousky, které se snadno naučí. Krátký čenich mnoho lidí obdivuje, ale má své nevýhody. Tito pejsci totiž kvůli tomuto specifickému tvaru čumáku poměrně hodně chrochtají a chrápou. Také kvůli této indispozici ještě o něco hůř než ostatní psi snáší horko a vlhko. Velké oči mopse vytváří roztomilý výraz, ale jsou o něco náchylnější k zranění či zánětům. Obličejové vrásky je třeba pravidelně kontrolovat, snadno se v nich tvoří plíseň.

Psi-plemeno-mops (13)

Mops v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška se pohybuje mezi 25 a 28 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 6,3 a 8,1 kg.

Srst:

 • Krátká

Zbarvení:

 • Stříbrná, apricot, béžová nebo černá

Jak dlouho žije:

 • Mops se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Čína

Pro koho se hodí:

 • Jde o ideální volbu do menšího městského bytu, jak díky jeho velikosti, tak tichosti.
 • Není náročný na pohyb, je tak vhodný pro každého, komu stačí kratší procházky po blízkém okolí.
 • Miluje a vyžaduje společnost lidí. Je tak ideální volbou pro lidi v důchodů či lidi pracující často z domu.
 • Je nenáročný na výcvik, je tak vhodný i pro nadšené začátečníky.

Psi-plemeno-mops (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu