Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Coton de tulear miluje předvádění psích kousků

Coton de tulear je menší společenský pejsek, který je přítulný, láskyplný a přátelský. Právě díky svým pozitivním vlastnostem se o tomto psovi často mluví jako o „psím antidepresivu“. Tito dlouhosrstí elegáni milují lidi, především svou rodinu zbožňují z celého srdce. Jsou splněným snem většiny městských chovatelů – zbytečně neštěkají a téměř nelínají.

Plemeno-coton-de-tulear (2)

Srst coton de tuleara je bílá a dlouhá, dodává těmto psům typický vzhled. Zároveň je třeba počítat s tím, že je třeba o srst pravidelně pečovat. Základní výcvik zvládne levou zadní, chápe rychle a snadno se učí. Jde o vytrvalého pejska, který má rád především dlouhé procházky, ale snadno se přizpůsobí svému pánovi. Tento láskyplný pejsek je dnes především společenským tvorem, ale zvládne i agility, dogdancing nebo složitější poslušnost.

Plemeno-coton-de-tulear (10)

Důvody, proč si pořídit coton de tuleara

 • Coton je menší bílý pejsek, který je ideální volbou psa do městského bytu a na korzování po blízkém parčíku.
 • Téměř nelíná - o důvod víc mít tohoto pejska v bytě. Stejně tak je vhodný pro lidi s lehčí alergií na chlupy.
 • Snadno a rychle se učí, kromě základní poslušnosti zvládne i pokročilejší poslušnost. Za pomoci dobrot udělá cokoliv. Je tak vhodný i pro začátečníky.
 • Miluje předvádění „cirkusových kousků“. V kombinaci s elegantním vzhledem je perfektní volbou na dogdancing.
 • Zvládne i delší výlet. Pokud se unaví, snadno ho sbalíte do psí tašky a zbytek výletu ho můžete nést.
 • Je velmi přítulný a přátelský, miluje všechny lidi bez rozdílu. Je ideální volbou pro děti, ale i pro seniory.
 • Díky své přátelské, veselé a mazlivé povaze je vhodnou volbou i na canisterapii.

Plemeno-coton-de-tulear (12)

Důvody, proč si NEpořídit coton de tuleara

 • Coton rozhodně není hlídač. Miluje všechny lidi bez rozdílu, takže i zloděje přivítá s vrtícím ocasem.
 • Není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu na zahradu. Nemá podsadu, takže by velmi rychle prochladl. Navíc se velmi váže na svého člověka, delší odloučení špatně zvládá.
 • Mnoho jedinců tohoto psího plemene trpí separační úzkostí. Je tak vhodnou volbou pro lidi, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne. Přesto pejska nemůžete brát všude s sebou, a je proto potřeba od štěněte důsledně trénovat alespoň pár hodin o samotě.
 • Elegantní vzhled určitě není zadarmo. O srst je třeba pravidelně pečovat. Velmi intenzivní péče je především v době dospívání psa, v dospělosti není nutné srst vyčesávat denně, ale stačí jen několikrát za týden.
 • Jedním z typických znaků plemene jsou klopené uši. Tento typ uší s sebou nese řadu možných problémů, častěji než u vztyčených uší v nich vznikají infekce. Je třeba uši pravidelně kontrolovat a občas vyčistit.

Plemeno-coton-de-tulear (11)

Historie coton de tuleara

Národní plemeno Madagaskaru, to je coton de tulear. Dodnes není jasné, jak se předci tohoto plemene na ostrov dostali. Předpokládá se, že se na ostrov přijeli někdy na přelomu 16. a 17. století buď s francouzskými vojáky, evropskými obchodníky, ale možná i jako kořist na palubách pirátských lodí. Název plemene vychází z podoby tohoto plemene, konkrétně z jejich jemné „bavlněné“ srsti (coton v angličtině znamená bavlna). Další část jména odkazuje na madagaskarský přístav Toliara (Tulear).

Plemeno-coton-de-tulear (13)

I když není jasné, jak se tito pejsci na ostrov dostali, brzy získali na popularitě. Z počátku sloužili především jako společníci královské rodiny a bohatých měšťanů, „chudina“ tyto pejsky původně vůbec nesměla vlastnit. Až kolem roku 1970 se toto plemeno vrátilo do Evropy, konkrétně do Francie, kde se v chovu pokračovalo. Hlavní snahou evropských chovatelů bylo uznání coton de tuelara jako samostatného plemene. V 70. letech bylo plemeno převezeno i do USA, kde bylo uznáno AKC až v roce 2014. Do Čech se první balvníček dostal z Belgie roku 1991. Dnes jde o vzácnější plemeno, ale rozšířené po celém světě.

Plemeno-coton-de-tulear (15)

Povaha coton de tuleara

Coton de tulear, lidově bavlníček, je menší společenský pejsek, jehož hlavním posláním je milovat svého pána a dělat vše, aby byl jeho páníček šťastný a veselý. Tito pejsci zvládají základní výcvik levou zadní, ale zvládnou i složitější výcvik, včetně „cirkusových kousků“. Coton se rád předvádí, hodí se tak i k disciplínám typu dogdancing. Toto plemeno je vhodnou volbou pro děti, ale i aktivní seniory, skvělé je i pro lidi toužící se věnovat canisterapii.

Plemeno-coton-de-tulear (3)

Tito pejsci milují svého člověka, se kterým rádi tráví co nejvíce času. Po pořízení coton de tuleara nebudete nikdy sami, bavlníček s vámi bude rád trávit celý den. Jistou nevýhodou pak může být, že toto plemeno často trpí separační úzkostí. Je tak vhodnou volbou pro lidi, kteří s ním můžou trávit velkou část dne. Pejsky nicméně nemůžeme brát s sebou všude, o to důsledněji je třeba trénovat s těmito psy samostatný pobyt doma. Nicméně jde o chytré pejsky, kteří se snadno cvičí. Nejlépe za pomoci pozitivního výcviku a velké spousty chvály a dobrot. Fenky tohoto plemene jsou o něco samostatnější než pejsci, často mají tendenci jim velet. Svou rodinu milují a ocení i pohlazení od kohokoliv cizího. Jako hlídači nejsou ideální, prakticky na každého člověka jsou schopni se nadšeně vrhnout a říct si o pomazlení.

Plemeno-coton-de-tulear (4)

Vzhled coton de tuleara

Malý společenský pejsek, jehož nejtypičtějším znakem je bílá, dlouhá a jemná srst, která připomíná chmýří bavlníku. Srst je bez podsady a má samočistící schopnost, zároveň nelíná a nevyžaduje stříhání. Coton má nápadný černý čumák a velké, tmavé a kulaté oči. Trojúhelníkové svěšené uši jsou vysoko nasazené. Hrudník je dobře vyvinutý, navazují na ně rovné kratší a silné nohy. Ocásek je nesen nad hřbetem a je nízko nasazený. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 23 a 28 cm, hmotnost psa se pohybuje mezi 3,5 a 6 kg.

Plemeno-coton-de-tulear (9)

Ke komu je coton de tulear vhodný

Cotonci jsou odolní pejsci i vůči nepříznivému počasí, přesto jde spíše o psy určené na chov v městském bytě. Nespornou výhodou je, že tito pejsci téměř nelínají, proto jsou vhodní i pro lidi s lehčí alergií na chlupy. Štěňata potřebují o něco složitější péči o srst než dospělí psi, především v období 7-15 měsíců je potřeba srst česat výrazně častěji než pak v dospělosti. I dospělého psa je třeba kartáčovat pravidelně, aby srst nezplstnatěla. Není potřeba častěji mýt, stačí psa vykoupat v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. Jako u jiných psů s klopenýma ušima je třeba uši pravidelně kontrolovat, u tohoto typu uší se častěji objevují infekce.

Plemeno-coton-de-tulear (8)

Coton de tulear v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 23 a 28 cm.
 • Hmotnost psa se pohybuje mezi 3,5 a 6 kg.

Srst:

 • Dlouhá, jemná, bez podsady, téměř nelíná.

Zbarvení:

 • Bílá

Jak dlouho žije:

 • 14-16 let

Odkud pochází:

 • Madagaskar

Ke komu je vhodný:

 • Městský elegantní pejsek, který je vhodný pro lidi, kteří s ním můžou trávit velkou část dne.
 • Snadno a rychle se učí, je tak vhodný i pro začátečníky.
 • Tito pejsci zvládnou základní výcvik levou zadní, velmi rádi se učí i „cirkusové kousky“. V kombinaci s jejich elegantním vzhledem jsou perfektní volbou pro dogdancing.
 • Coton de tulear miluje lidi z celého srdce, nejen svou rodinu, ale i kohokoliv cizího. Nejsou ideální hlídači.
 • Díky své přátelské povaze a velké lásce k lidem jsou perfektní volbou pro canisterapii.
 • Coton je unikátní i tím, že téměř nelíná, je tak perfektní volbou do bytu, ale i k menším alergikům.

Plemeno-coton-de-tulear (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu