Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Středně velká psí plemena, co se ještě vejdou do bytu

Do škály středně velkých psů se dá zařadit množství plemen. Do této skupiny se často zahrnují menší psi, například bíglové, jejichž váha se často pohybuje kolem 10 kg, a stejně tak labradoři, jejichž váha se běžně pohybuje kolem 35 kg. Mnoho středně velkých psů je vhodných především do bytu, často kvůli typu srsti a/nebo díky jejich úzkému citovému navázání na člověka. Jiní jsou naopak vhodní spíše k celoročnímu pobytu venku, a to díky husté podsadě a samostatnější povaze. Mnoho plemen je v tomto dokonce univerzální, při správném psychickém i fyzickém vytížení zvládnou jak pobyt na zahradě, tak i v městském bytě – záleží na preferencích majitele.

Stredne-velka-psi-plemena-do-bytu

Každopádně je třeba počítat s tím, že u středně velkých psů jde většinou o aktivnější psí plemena, kterým je třeba se pravidelně věnovat, ideálně každý den (dlouhé procházky, psí sporty, služební poměr, asistenční pes atd.). Z široké nabídky středně velkých plemen, která jsou vhodná do domu a/nebo na zahradu vám představíme několik zajímavých voleb.

Appenzellský salašnický pes

Appenzell patří do skupiny švýcarských salašnických psů. Oproti svému známější „bratranci“, bernskému salašnickému psovi, je o něco drobnější a skladnější. Jeho popularita čím dál víc roste, především mezi aktivními rodinami. Je to velmi inteligentní pes, který se snadno cvičí. Je přirozeně ostražitý a zpravidla funguje jako velmi dobrý hlídač. Většinou jde o velmi zdravé psy, za které byste na veterině neměli nechat miliony.

Plemeno-appenzellsky-salasnicky-pes (9)

Appenzellského salašnického psa je třeba důkladně socializovat, aby dokázal správně vyhodnotit různé situace a nezasahoval vůči cizím lidem v momentě, kdy to není nutné. Jako správný pastevec potřebuje velké množství pohybu, je vhodný především na dlouhé procházky (denně), má velmi rád vodu a také rád aportuje. Prostě všestranný pes k aktivním lidem.

Ke komu se hodí appenzellský salašnický pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Dalmatin

Dalmatin je aktivní a vytrvalý pes, který je vhodným společníkem pro nadšené běžce i turisty. Toto plemeno si s ohledem na svou minulost zachovalo dodnes lásku ke koním (doprovázel kočáry tažené koňmi). Pokud rádi vyrážíte na projížďky na koni, dalmatin vám bude rád dělat společnost.

Psi-plemeno-dalmatin (14)

Zároveň jde o přátelského a inteligentního psa, který svou rodinu miluje, k cizím lidem bývají spíše ostražitý. Jeho ostražitost z něj dělá skvělého hlídače. Díky krátké srsti není vhodné ho chovat venku, vhodný je tak do bytu nebo na zahradu s přístupem dovnitř. Snadno se cvičí za pomoci pamlsků, svému pánovi se při výcviku usilovně snaží zavděčit.

Ke komu se hodí dalmatin? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Flat coated retrívr

Ještě nedávno téměř neznámé plemeno, dnes ho potkáváme běžně. Mnoho lidí napadne, že jde o jinou barevnou variantu zlatého retrívra, a i když jde i povahově o podobné plemeno, má vlastní standard a jisté rozdíly v obou plemenech můžeme vidět. Flat coated retrívr miluje lidi i zvířata, při procházce v blízkosti vody se chopí každé příležitosti, aby do ní skočil. Často se využívá nejen při lovu, ale i jako rodinný společník, či canisterapeut nebo asistenční pes.

Plemeno-flat-coated-retrivr (2)

Flat coated retrívr je hravý do pozdějšího věku. Zpravidla se nejedná o dobré hlídače, případného zloděje s velkou pravděpodobností přivítají se psím úsměvem a vrtícím ocasem. Jeho výchova je jednoduchá, ale musí probíhat v klidu, velmi špatně snáší hrubé zacházení. Zvládne celoroční pobyt na zahradě i v bytě, v obou případech je nutné se mu velmi intenzivně věnovat. V případě pobytu psa v bytě o něco více. Přeci jen jde o aktivní plemeno, které potřebuje zaměstnat fyzicky i psychicky.

Ke komu se hodí flat coated retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Labradorský retrívr

Labradoři jsou populární stálice psí říše. Jde o oblíbené rodinné, ale i asistenční nebo služební psy. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno k lovu, především vodního ptactva. Dodnes těmto psům zůstala silná láska k vodě a řada chovných stanic se dodnes věnuje chovu labradorů určených ideálně k lovu. Čím dál častěji se ovšem jedinci tohoto plemene, díky své přátelské povaze a vysoké empatii, využívají jako rodinní společníci, psí záchranáři nebo psi vhodní na canisterapii.

Psi-plemeno-labradorsky-retrivr (14)

Mezi nesporné výhody labradorů patří jejich trpělivá a něžná povaha. I když jde o psy odolné vůči nepříznivému počasí a rozhodně nejde o drobečky, jsou doporučováni především k chovu v bytě či na zahradu s přístupem dovnitř. A to právě kvůli jejich specifické povaze. Navíc pokud toužíte po psovi, který vám ohlídá pozemek, labrador rozhodně není vhodnou volbou. Miluje všechny lidi bez rozdílu a případného zloděje by většinou uvítal s vrtícím ocasem.

Ke komu se hodí labradorský retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Sibiřský husky

Husky je dnes velmi populární, především mezi milovníky mushingu a turistiky. K lidem je přátelský, zpravidla vychází dobře i s dalšími zvířaty, menší zvířátka jako králíky či kočky má ovšem tendenci občas honit. Toto plemeno psů má sklony se toulat, v přírodě se zpravidla projevuje jeho silný lovecký pud. Je tak třeba důkladně zabezpečit zahradu a při venčení mít buď perfektní přivolání, nebo psa nepouštět z vodítka. Dokonce mnoho chovných stanic má ve smlouvě podmínku, že noví majitelé nesmí psa mimo oplocený pozemek pouštět na volno.

Psi-plemeno-sibirsky-husky (15)

Sibiřský husky je pes stvořený pro pohyb. Denní dlouhé túry a ideálně občasná možnost tahu je pro něj nutností. Zvláštností plemene je schopnost regenerace – čím větší námahu pes má, tím rychleji a lépe jeho svalstvo regeneruje. I když jde o velmi odolného psa, který špatné počasí miluje, není úplně nejlepším psem pro celoroční samostatný pobyt venku. Je to smečkové zvíře, které nutně potřebuje kontakt – ať se svou rodinou nebo s dalšími psy. Pokud chcete psa chovat venku, je nutné se mu opravdu důkladně věnovat, aby netrpěl psychicky anebo si psů pořídit více.

Ke komu se hodí sibiřský husky? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Australský ovčák

Australák je všestranný pracovní pes, ale i rodinný společník. Je perfektní volbou do aktivní rodiny, která ho zaměstná psychicky i fyzicky. I když jde původem o pastevecké plemeno, k pasení se dnes již moc nevyužívají. Přesto jde stále o aktivní psy, kterým se velmi často projevuje pastevecký pud vůči všemu, co se pohne. Je na to třeba pamatovat a psa především naučit, že nesmí pást běžce, auta nebo kola.

Psi-plemeno-australsky-ovcak (14)

Australského ovčáka můžete chovat v bytě i na zahradě, v obou případech je ovšem třeba psa unavit psychicky i fyzicky. Zároveň je to přátelský pes, který je rád ve společnosti lidí. Jeho lásku k pohybu a vysokou inteligenci můžete využít nejen k dlouhým procházkám, ale i k různým sportovním aktivitám. Jde o psy vhodné k agility, dogtrackingu nebo canicrossu.

Ke komu se hodí australský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bígl

I když je mezi středně velkými psy bígl spíš drobeček, jde o aktivního psa, kterého je třeba náležitě unavit. Tito psi mají skvělý čich, pokud chytnou zajímavou stopu, vydají se po ní a neslyší a nevidí. Na bígla je třeba si při procházkách přírodou dávat pozor, aby vám nevzal roha. Jejich skvělý čich lze využít i pozitivně, například je často využíván k vyhledávání drog nebo nezvěstných osob.

Psi-plemeno-bigl (13)

Bígl patří mezi smečkové psy, kteří milují společnost. Nebývá agresivní a je tolerantní i vůči dalším zvířatům v domácnosti. Jde o přátelského psa, který se rád učí novým věcem. Jejich výchova může být poměrně snadná, pokud přijdete na způsob, jak obejít jejich občasnou tvrdohlavost. I když jde o psa odolného vůči nepříznivému počasí, je určen spíš k pobytu v bytě nebo na zahradu s přístupem dovnitř.

Ke komu se hodí bígl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Irský setr

Psí elegán s láskou k dětem i zvířatům, to je irský setr. Tento nádherný lovecký pes je čím dál častěji využíván jako aktivní rodinný společník, právě pro své pozitivní vlastnosti. Miluje svou rodinu z celého srdce a zpravidla mu nedělá dobře delší odloučení. Jako správný lovečák miluje pohyb a je třeba ho řádně unavit, vhodný je jak k loveckému výcviku, tak k dogtracingu nebo canicrossu.

Psi-plemeno-irsky-setr (13)

Tito psi jsou sice odolní vůči nepříznivému počasí, přesto je lze chovat v bytě a v případě zahrady ocení možnost přístupu dovnitř, především kvůli své přátelské povaze a silné touze po kontaktu. Zpravidla nejde ani o dobrého hlídače, a i když občas na ruch na ulici upozorní štěkotem, většinu návštěvníků zahrady by přivítal s vrtícím ocasem.

Ke komu se hodí irský setr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Anglický buldok

Buldoci disponují natolik jedinečným vzhledem, že upoutají na první pohled, zároveň se z tohoto důvodu staly maskotem mnoha sportovních týmů nebo univerzit. Dříve šlo o bojovníky, dnes jde o mírumilovné psy, kteří miluji všechny lidi bez rozdílu a dobře vychází s domácími i cizími zvířaty. Dokáže být hodně tvrdohlavý a jeho výcvik není díky tomu jednoduchý. Je třeba být trpěliví, vše, co se naučí, si pak dobře a dlouho pamatuje.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (16)

I když jde o přátelské a nenáročné psy, je třeba si jeho pořízení náležitě promyslet. Buldoci jsou bohužel náchylní k řadě zdravotních problémů, je tak třeba si dát pozor na výběr chovné stanice, která dělá rodičům všechny potřebné zdravotní testy. Navzdory poctivému testování rodičů lze u nově pořízeného psího parťáka počítat s tím, že na veterinu budete chodit o něco častěji než s jinými plemeny.

Ke komu se hodí anglický buldok? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Samojed

Tento krásný bílý pes pochází ze Sibiře, snáší tak dobře i velmi chladné počasí. Dnes se chová především jako společenský pes, dříve šlo o pracovního psa určeného k tahu saní. Jde tak stále o aktivní psy, které je třeba řádně unavit, jinak se začnou nudit a vymýšlet lumpárny, zpravidla v podobě okusování, hrabání nebo i přeskakování plotů.

Psi-plemeno-samojed (9)

Samojed je klidný a přátelský pes, který miluje svou rodinu a hůře snáší delší samotu. Sice díky krásné husté srstí zvládne i velmi špatné počasí, přesto není dobrý nápad nechávat ho celoročně na zahradě - právě kvůli jeho silné nevázanosti na člověka a také kvůli náročnější péči o srst, kterou je třeba pravidelně kartáčovat. Výcvik zvládá sice dobře, přesto má svá úskalí, a je tak doporučován spíše zkušenějším chovatelům. Při výchově samojeda je třeba přijít na specifický přístup, který začátečník málokdy zvládne.

Ke komu se hodí samojed? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do města? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

 

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu