Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Anglický buldok je psí paličák, který miluje lidi

Anglický buldok na první pohled zaujme svým netradičním vzhledem. Patrně i díky své přátelské povaze a netradičnímu vzhledu je maskotem mnoha institucí včetně prestižních univerzit (např. Yale). Dnes jde o oblíbené společenské plemeno, které ovšem není pro každého. Kromě toho, že dokáže být hodně tvrdohlavý, tak trpí řadou zdravotních neduhů a je tak třeba počítat s náročnějším výcvikem a relativně častou návštěvou veteriny.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (16)

Pokud se rozhodnete pro pořízení anglického buldoka, zaměřte se velmi pečlivě na výběr vhodné chovné stanice, která dělá pečlivě svým psům všechny zdravotní testy. Zmenší se tak šance, že budete na veterině pečení vaření, ale budete tam docházet jen občas. Pokud se smíříte s o něco častějšími návštěvami veteriny než s jiným plemenem, budete mít doma přátelskou psa, který je velmi laskavý, klidný a vyrovnaný a s ohromnou láskou k člověku.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (9)

Důvody, proč si pořídit anglického buldoka

 • Svým vzhledem každopádně budí pozornost. Jedni jeho vzhled milují, jiní ho považují za velmi ošklivého. Tak jako tak s ním všude vzbudíte pozornost.
 • Buldok se sice v minulosti využíval k zápasům, dnes jde o velkého milovníka lidí.
 • Je to přátelský a bezstarostný pes, který dokáže vyjít téměř s každým.
 • Málokdy štěká, jde o velmi tiché psí plemeno.
 • Do jisté míry zastane roli hlídače, ale to spíše jen vůči lidem, kteří o tomto plemeni nic moc nevědí. Zjev buldoka totiž dokáže ledaskoho odradit od nevítané návštěvy. V jádru jde ovšem o dobráka, což znalci plemene moc dobře vědí, případného zloděje by patrně přivítal se stoickým klidem nebo i vrtícím ocáskem.
 • Pokud toužíte po klidném a rozvážném psovi, který nevyžaduje dlouhé túry, bude pro vás anglický buldok pravou volbou. Kolikrát ho přesvědčit i na kratší procházku po okolí může být oříšek.
 • Je to opravdu velmi přátelský pes, který miluje svou rodinu včetně dětí. S dětmi si i velmi rád hraje.
 • Vychází dobře i s cizími psy, pokud dojde ke rvačce, buldok nebývá prvotním agresorem. Pokud je to ovšem třeba, dokáže se bránit.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (11)

Důvody, proč si NEpořizovat anglického buldoka

 • Velmi špatně snáší vedra, a to především kvůli svému typickému brachycefalickému čumáku. Uprostřed horkého léta ocení delší procházku v brzkém chladném ránu, zbytek dne se bude raději povalovat někde ve stínu.
 • Rozhodně nejde o venkovního psa. Do značné míry sice ohlídá pozemek, především svou přítomností a svým vzhledem, ale určitě pro něj není vhodné být venku nonstop.
 • Je velmi teritoriální. Tuto vlastnost je třeba mít na paměti.
 • Typický vzhled buldoka zaujme na první pohled, ovšem nevýhod tohoto typu čumáku je více. Kupříkladu zpravidla chrápe. A to relativně hlasitě. Někomu to nevadí a řadě lidí to i přijde roztomilé, ale pochopitelně se najde i velká skupina lidí, která z hlasitého chrápání nebude nadšená, především pokud jsou zvyklí, že s nimi pes spí v jedné místnosti.
 • Mezi další nevýhody jeho čumáku jsou víceméně celoroční problémy s dýcháním. Což u tohoto plemene často způsobuje problémy i během anestezie. Pokud pes z jakéhokoliv důvodu potřebuje operaci, může být oříškem najít veterináře, který s tímto specifikem má zkušenosti.
 • Buldoci milují jídlo. A to velice. Lze to sice využít během výcviku, zároveň je ovšem třeba psovi hlídat váhu. Toto plemeno s nadváhou bohužel bojuje poměrně často.
 • Jde o klidného psa, který nevyžaduje větší aktivity. Pro někoho výhoda, pro nadšené sportovce velké negativum. Tento pes se snadno zadýchá, zároveň jeho robustnější postava a lehce kolíbavá chůze mu k rychlému pohybu opravdu nepomáhá. Pokud chcete psa jako sportovního parťáka, raději se poohlédněte jinde.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (12)

Historie anglického buldoka

Anglický buldok patří ke starším plemenům, jeho historie sahá několik století zpátky, ovšem jeho přesné začátky lze špatně vysledovat. S jistotou ovšem víme, že prvopočátky tohoto plemene nejsou pro slabé žaludky. První buldoci byli silní, neústupní a i poměrně agresivní. Z počátku se totiž toto plemeno psů využívalo při medvědích zápasech, někdy i jako návnada v průběhu býčích zápasů. Později byly tyto zápasy zakázány, původní povahové vlastnosti buldoka tak ztratily svůj význam. Zázrakem plemeno nevyhynulo, spousta chovatelů si buldoky cenilo především z důvodů jejich odvahy, síly a neústupnosti. Postupně u těchto psů převážila laskavá a mírná povaha, která mu vydržela dodnes.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (14)

Buldok byl poprvé představen roku 1859 na psí výstavě v Anglii. První chovatelský klub v Anglii vznikl již o pět let později a v té době vznikl i první standard plemene. Koncem 19. století se toto plemeno dostalo do USA, kde záhy získalo na popularitě. I když se anglický buldok neobjevuje na prvních místech žebříčků popularity, má již desetiletí stabilní počet nadšených obyvatelů.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (13)

Povaha anglického buldoka

Navzdory bojovnické minulosti jde dnes především o mírumilovného, přátelského a klidného společníka. Jedná se o velmi tolerantního psa, který se dnes snese téměř s každým. Zpravidla velmi dobře vychází s dětmi, ale i s dalšími zvířaty, s těmi domácími i cizími. I pro zkušenější chovatele může být výcvik buldoka poněkud oříšek, tito psi dokáží být opravdu velmi tvrdohlaví. V momentě, kdy se vám podaří s buldokem domluvit a pes se naučí pár povelů, velmi dobře si je pamatuje a s jejich uplatněním nemívá problém. Základem úspěchu při výcviku buldoka je trpělivost, klid a pozitivní motivace za pomoci pochval a dobrot.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (2)

Jde o tichého psa, který málokdy štěká. Štěká zpravidla v momentě, kdy má pro to dobrý důvod. Mnoho případných zlodějů, neznalých přátelské povahy buldoka, odradí jejich vzhled. I když se buldok běžně tváří „nebezpečně“ nebo minimálně nasupeně, jde o přátelského a klidného společníka, který miluje lidi.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (3)

Vzhled anglického buldoka

Anglický buldok je krátkosrstý, podsaditý, středně velký pes. Masivní hlava s krátkým čumákem je v poměru k tělu velká. Oči umístěné daleko od sebe jsou kulaté a středně velké. Mírně klopené uši jsou malé a tenké, posazené vysoko a široko od sebe na krajích hlavy. Nosní houba je posazena do špičky nosu, je černá a posazena dozadu směrem k očím. Typický vzhled buldokovi dodávají dlouhé horní pysky, které na stranách překrývají spodní čelist. Krk je široký a plynule přechází v silné, svalnaté a zavalitější tělo. Končetiny buldoka jsou silné a pevné, přední končetiny jsou o něco kratší než ty zadní. Ocásek buldoka je nízko nasazený a kratší. Mezi další typické znaky buldoka patří kůže, která především na hlavě a na krku tvoří patrné vrásky. Krátká a hustá srst buldoka se tradičně objevuje v plavé, červené, strakatě bílé, žíhané nebo žlutohnědé. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 31 a 36 cm a váha mezi 23 a 25 kg.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (4)

Ke komu je anglický buldok vhodný

Buldok sice na první pohled vypadá velmi zachmuřeně, jde ovšem o přátelského a klidného psa, středobodem jehož života je pohovka. I když nejde vyloženě o drobečka, je to pes vhodný především do bytu, nikoliv k celoročnímu pobytu na zahradě. Možnost jít se občas projít po zahradě ocení, ale nevyžaduje. Zpravidla mu stačí několik kratších procházek v okolí bydliště, rozhodně nejde o sportovce tělem a duší. Jestli se o nějakém psovi dá mluvit jako o typickém gaučákovi, pak jím bude právě anglický buldok. Jeho rozložitější stavba těla a rozpláclý čumák mu sice dodávají tolik typický vzhled, bohužel jde také o zdroj poměrně častých zdravotních potíží. Před pořízením anglického buldoka je třeba udělat si pečlivý průzkum chovných stanic a vybrat si tu, která dělá pečlivě všechny potřebné zdravotní testy obou rodičů. I při důkladném výběru kvalitní chovné stanice musíte počítat s tím, že budete patrně na veterině o něco častěji než se psy jiných plemen. Buldoci špatně snáší horko, ale i vlhko nebo větší zimu. Jako mnoho dalších psů s krátkým čenichem hodně chrápou a „pískají“.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (6)

Jejich krátká srst nevyžaduje náročnější péči, stačí občas vyčesat. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat vráskám a záhybům kůže. Často se v těchto místech drží vlhkost, která má tendenci dráždit kůži a přispívá ke vzniku plísní. Tyto záhyby je třeba pravidelně kontrolovat a čistit, jinak jde o jeden ze zdrojů relativně pravidelných zdravotních problémů tohoto plemene. Také je nutná pravidelná kontrola uší a očí, v kterých se často tvoří infekce. Rozložitá kostra plemene přispívá k problémům kloubů, mezi běžné problémy buldoka pak patří dysplazie kyčelního kloubu nebo luxace pately. Tomuto plemeni se bohužel nevyhýbají ani srdeční problémy. Pokud počítáte s většími výdaji za veterinu a toužíte po přátelském a klidném chlupatém parťákovi, pak je pro vás buldok tou správnou volbou.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (7)

Anglický buldok v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 31 a 36 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 23 a 25 kg.

Srst:

 • Krátká a hustá

Zbarvení:

 • Plavé, červené, strakatě bílé, žíhané nebo žlutohnědé

Jak dlouho žije:

 • Anglický buldok se dožívá 8 až 10 let.

Odkud pochází:

 • Anglie

Pro koho se hodí:

 • Jde o plemeno, které na první pohled zaujme vzhledem. Rozložitější pes se zachmuřeným výrazem zaujme na první pohled.
 • Buldok je klidný a přátelský pes, kterého lze suverénně zařadit mezi gaučové povaleče. Stačí mu kratší procházky po okolí nebo občasné popoběhnutí po zahradě.
 • Je to tradiční pes domácí, vhodný je především k pobytu v bytě, nehodí se k celoročnímu pobytu na zahradě.
 • I když jde o plemeno se stabilní popularitou, sehnat vhodné štěně nemusí být jednoduché. Je třeba se zaměřit na chovné stanice, které dělají pečlivé zdravotní testy, abyste během života psa nebyli na veterině více než doma.
 • I když si uděláte pečlivý průzkum chovných stanic, je třeba počítat s vyššími náklady na veterinu než u jiných plemen. Buldoci s ohledem na krátký čumák, početné záhyby kůže nebo robustnější stavbu těla trpí na různorodé zdravotní potíže, vyhřezlou patelou počínaje přes kožní infekce až po kardiovaskulární poruchy.

Psi-plemeno-anglicky-buldok (15)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu