Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Velká psí plemena, kterým nevadí žít venku

Psích plemen je velké množství - nejen těch malinkatých a středních, ale i těch velikých. Mezi velká plemena někteří řadí již psy od cca 30 kg, někdo psy o této váze řadí do kategorie středních psů. Ono totiž existuje mnoho plemen, která jsou ještě mnohem větší, mají tedy běžně okolo 40 kg a nechybí plemena, která v dospělosti mají i více než 60 kg.

Velka-psi-plemena-do-bytu-a-na-zahradu

V článku si představíme několik plemen, která se zpravidla řadí mezi velké rasy psů. Tito psi zpravidla budí respekt svým vzhledem, pokud budete mít psy jako hlídače na zahradě, zlodějů se opravdu bát nemusíte. Tito velcí psi se zpravidla hodí především k celoročnímu pobytu venku, někteří z nich ovšem ocení možnost přístupu dovnitř kvůli psychické nevázanosti na člověka.

 

Bernardýn

Bernardýni jsou často spojováni s horami, a to díky jejich historii. Svatobernardský pes byl totiž vyšlechtěn ve Švýcarsku, konkrétně v klášteře sv. Bernarda, v úžlabině švýcarských Alp. Tamní mniši toto plemeno několik století používali jak k ochraně kláštera, tak k záchraně cestovatelů, kteří se v horách ztratili či zranili. Dodnes můžeme najít bernardýny u horských chat, ale i na venkově či na zahradě domku na kraji města po celém světě.

Psi-plemeno-bernardyn (9)

I když tito psi snadno zvládnou celoroční pobyt na zahradě díky husté srsti, nejde zrovna o ideální hlídače. Když už, tak odstraší případného narušitele svým mohutným vzhledem. Jde totiž v zásadě o přátelského psa, který dobře vychází nejen se svou rodinou, ale i s cizími lidmi i zvířaty. Základní výcvik těchto velikých psů je nutností a zvládne ho i začátečník. Pro pokročilejší obedience disciplíny nebo na řadu psích sportů se moc nehodí. Povely sice plní bez potíží, ale s jejich provedením si zpravidla dává načas. Pokud ovšem toužíte po velkém dobráckém psovi na dlouhé procházky, s bernardýnem nesáhnete vedle.

Ke komu se hodí bernardýn? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Irský vlkodav

Irský vlkodav patří mezi nejstarší psí plemena světa, jeho historie je stará zhruba 2 000 let. Jestli plemeno vzniklo v Irsku nebo se tam dostalo spolu s Kelty, dodnes není jisté. Jistotou ovšem je, že šlo zpočátku o populární plemeno mezi šlechtou a na královském dvoře. Dokonce platilo pravidlo, že čím prestižnější šlechtický titul, tím vyšší počet vlkodavů mohl daný šlechtic chovat. Dnes jde o populárního společenského psa mezi běžnými chovateli.

Plemeno-irsky-vlkodav (9)

Tito velcí psi „budí hrůzu“ spíše svou velkou postavou a svým názvem. Vlkodav je ve skutečnosti velmi přátelský pes, který vyjde dobře téměř s každým, jak s člověkem, tak i zvířetem. Tyto psy je nutné naučit alespoň základní poslušnost, a to především s ohledem na jejich velikost. Za pomoci pamlsků se nicméně učí dobře, pokud na něj budete křičet, začne vás na oplátku ignorovat. Je třeba počítat s vyššími náklady na kvalitní žrádlo a být opatrní, co se množství pohybu týče - obojí s ohledem na vývoj kostí a kloubů.

Ke komu se hodí irský vlkodav? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes, lidově berňák, je přátelský a inteligentní pes. Jeden ze zástupců švýcarských pasteveckých plemen byl původně vyšlechtěn k nahánění ovci a dobytka a k tahání vozíků s nákladem. V současnosti jde především o rodinného společenského psa s vyrovnanou povahou. Berňák bude ideální volbou především k domku se zahrádkou někde na kraji města či na vesnici.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (13)

Bernský salašnický pes patří mezi jedno z nejoblíbenějších větších psích plemen. Je to především jejich pozitivním přístupem k životu a láskyplnému vztahu k lidem. Jako mnoho dalších pasteveckých plemen ho lze relativně snadno cvičit za pomoci odměn. Jednou z jeho ceněných vlastností je i pozitivní vztah k dětem.

Ke komu se hodí bernský salašnický pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Aljašský malamut

Aljašský malamut je pan pes. Jak svým vzhledem, tak svou povahou. Tito psi zaujmou na první pohled přímým pohledem, krásnou hustou srstí a velkou postavou. Jde o psy, kteří si jdou za svým – když se jim něco nechce, dokáží si postavit hlavu a málokdo s nimi hne. Jsou proto vhodní především k zkušenějším chovatelům, kteří si s jejich specifickou povahou poradí.

Psi-plemeno-aljassky-malamut (14)

Svému pánovi, který potřebuje notnou dávku přirozené autority ke komunikaci se psem, bývají oddáni. S ostatními psy vychází, především pokud jsou dobře socializovaní. Děti respektují, pokud jsou na ně zvyklí odmala a děti ví, jak se k psovi chovat. Se správným přístupem jde nejen o krásného chundelatého psa, ale i parťáka vhodného k dlouhým procházkám přírodou či k mushingu.

Ke komu se hodí aljašský malamut? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Kavkazský pastevecký pes

Kavkazák je velký pastevecký pes, který byl určen především k obraně a hlídání dobytka. Dodnes je k tomuto účelu využíván. Případné narušitele pozemku odradí jak svým mohutným vzhledem, tak i svou drsnější povahou. Vhodný majitel by měl mít nutnou dávku autority a trpělivosti, pak bude mít doma nejen krásného, ale i pohodového parťáka.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (7)

Kavkazský pastevecký pes je nedůvěřivý k cizím lidem, je tak třeba ho od mala socializovat a naučit ho, kdy může proti někomu cizímu zasáhnout a kdy ne. Jde o odolného psa vůči nepříznivému počasí, který je vhodný především na zahradu, i když z přístupu do domu bude mít radost. Jeho hustá srst vyžaduje pravidelné vyčesávání, a především v době línání se můžete těšit na velkou dávku chlupů ve všem a všude.

Ke komu se hodí kavkazský pastevecký pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Cane corso

Atletický pes, který potřebuje pravidelný pohyb a důsledný výcvik - pak budete mít doma spolehlivého parťáka. Cane corso bývá vůči cizím lidem a zvířatům až lhostejný, svou rodinu pak miluje z celého srdce. Je vhodný ke zkušenějším chovatelům, kteří disponují přirozenou autoritou a jsou důslední při výcviku.

Psi-plemeno-cane-corso (14)

Cane corso je inteligentní pes, který bude bránit svého pána a jeho majetek.  Má velmi rád děti, se kterými rád dovádí a rád se s nimi mazlí. Tohoto psa je třeba důkladně unavit, milovat bude především dlouhé procházky nebo různorodé obedience disciplíny. Radost bude mít z velké a dobře zabezpečené zahrady s přístupem do domu.

Ke komu se hodí cane corso? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Rhodéský ridgeback

Ridgeback je v posledních několika letech čím dál oblíbenější především pro svou dobrosrdečnou povahu. Svou rodinu miluje z celého srdce a v případě potřeby ji dokáže chránit. Vhodný je ke zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s jeho občasnými záchvaty tvrdohlavosti.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (15)

Rhodéský ridgeback ocení zahradu s přístupem do domu, ale zvládne i byt - v obou případech je třeba ho unavit, jinak má destruktivní sklony. Toto plemeno bude spokojené především na dlouhých procházkách přírodou. Je to lovec a skvělý hlídač. Dobře vychází i s dětmi, které je ovšem třeba dopředu poučit, jak se k takto velkému psovi správně chovat.

Ke komu se hodí rhodéský ridgeback? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Neapolský mastin

Neapolský mastin zaujme na první pohled svou masivní hlavou se spoustou vrásek a kožních záhybů. Jde o psa, který z celého srdce miluje svou rodinu, kterou rád a dobře hlídá. Dobře vychází i s většími dětmi, které již vědí, jak se k takto velkému psovi správně chovat. Jde o psa, který má krátkou lesklou srst a je velmi vázaný na svou rodinu, není tak vhodný k celoročnímu pobytu venku.

Psi-plemeno-neapolsky-mastin (8)

I když je mastin opravdu velký pes, nevyžaduje větší množství pohybu. Stačit mu pohyb po zahradě a kratší procházky. U takto velkého psa je třeba počítat s vyššími náklady na žrádlo a bohužel i na veterinu (trpí alergiemi či plísněmi v záhybech kůže či potížemi s pohybovým aparátem). Zkušenějšímu chovateli, který se zaměří na socializaci a důslednou výchovu, bude věrným parťákem.

Ke komu se hodí neapolský mastin? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Knírač velký

Knírač velký, jak název napovídá, je z rodiny kníračů největší. Jde o aktivního všestranného parťáka, který bude dělat společnost aktivním lidem. Svého člověka miluje z celého srdce a je ochotný ho bránit. Ostatně k ochraně stáda a majetku byl vyšlechtěn. Jde o pracovního psa, který potřebuje unavit, a to jak psychicky, tak fyzicky, jinak má destruktivní sklony.

Psi-plemeno-knirac-velky (2)

Velký knírač je velmi inteligentní a snadno se učí, základní poslušnost zvládne levou zadní a zároveň snadno zvládá i náročnější disciplíny poslušnosti. Chce to určitou dávku přirozené autority a důslednosti, pak s ním zvládnete cokoliv. Vhodnou volbou je jak do služby, tak i jako aktivní rodinný parťák. Spokojený bude v časté společnosti svých lidí, aby netrpěl separační úzkostí. Radost bude mít především z domku se zahradou na vesnici či na kraji města, při správném vyžití ovšem zvládne i byt ve městě.

Ke komu se hodí knírač velký? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Akita-inu

Odvážný, důstojný a věrný, tak je často popisován akita-inu. Jde o psy, kteří respektují a milují členy domácnosti, které dokáží spolehlivě ochránit. Původním posláním tohoto plemene pocházejícího z Japonska bylo chránit majetek a pomoc při lovu zvěře. Akity byly zvyklé řadu věcí řešit samy, k čemuž mají dodnes tendenci. Jsou poněkud tvrdohlavé a chvíli jim trvá, než se rozhodnou, zda pokyn splní. Jsou tak většinou doporučované k zkušenějším chovatelům, kteří mají přirozenou autoritu a s jejich specifickou povahou si poradí.

Psi-plemeno-akita-inu (14)

Se správným přístupem jde o přátelské psy s krásnou hustou srstí, díky níž zaujmou na první pohled. Jde o psy zvyklé na chladné a nepříznivé počasí, přesto ocení možnost být v těsném kontaktu se svým pánem. Jsou tak vhodnou volbou k rodinnému domku s přístupem dovnitř.

Ke komu se hodí akita-inu? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu