Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Bedlingtonský teriér je pes, co vypadá jako ovečka

Bedlingtonský teriér nebo také bedlington teriér, ale také pouze bedlington je všestranný, ale i povahově rozporuplný pes. Tento pes dokáže být na jednu stranu citlivý a jemný, ale je to zároveň i lovec. Tedy dokáže při lovu zabít zvíře nebo se s cizím psem porvat. Zároveň jde o skvělé plavce a úžasní hlídači. Prostě psí rošťák, s roztomilým kukučem, s kterým se nudit nebudete.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (9)

Bedlington byl vyšlechtěn jako lovec, má dodnes silné lovecké instinkty, i když dnes je chován především jako aktivní společník nebo i jako výstavní pes. Toto plemeno má specifickou srst, která vyžaduje péči. Hledáte-li odvážného a aktivního společníka, který navíc zaujme na první pohled netradičním vzhledem, pak pro vás bude toto plemeno skvělou volbou.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (1)

Důvody, proč si pořídit bedlingtonského teriéra

 • Jde o psa s velmi netradičním vzhledem. Jeho hlava připomíná ovečku, a to především díky vlnité srsti. Pokud toužíte po plemeni s krásným a atypickým vzhledem, bude tento pes skvělou volbou.
 • Bedlington patří mezi středně velká plemena. Je tak vhodnou volbou pro každého, který nechce nebo nemůže mít velkého psa, ale zároveň nechce „prcka“, kterého by zašlápl. Prostě zlatá střední cesta.
 • Je vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří mají rádi pohyb. Pokud milujete pohyb v přírodě, budete si s tímto psím plemenem rozumět.
 • Bedlingtonský teriér je velmi inteligentní a učenlivý, což usnadňuje výcvik. Pokud se rádi věnujete složitějšímu výcviku, pak se s tímto plemenem můžete vydovádět.
 • Své rodině je tento pes věrný a oddaný až za hrob. Se všemi členy domácnosti si vytváří velmi silné pouto.
 • Jejich atypická vlnitá srst má určité výhody, například je vhodná pro lidi s menší alergií. Málo totiž líná. Zároveň je tento pes vhodnou volbou pro lidi milující pořádek, nebudou se totiž potýkat s velkými nánosy chlupů.
 • I když jde o výstavního psa a jeho srst vyžaduje určitou dávkou péči, přesto je péče o srst o něco méně náročná, než u jiných podobných plemen s vlnitou srstí, například výstavních pudlů.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (10)

Důvody, proč si NEpořídit bedlingtonského teriéra

 • Bedlington je velmi aktivní plemeno, které potřebuje notnou dávku pohybu a ideálně i unavit hlavu. A to několik hodin denně. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít na psa čas každý den, pak se raději poohlédněte po línějším plemeni.
 • Toto plemeno se na svého majitele silně váže. Miluje lidskou pozornost, kterou má tendenci si vyžadovat. Pokud netoužíte po tom, aby vás pes sledoval na každém kroku, raději se poohlédněte jinde.
 • Nesmí se podcenit socializace vůči dalším zvířatům. Někteří jedinci mají totiž tendenci chovat se agresivně a dominantně vůči cizím zvířatům.
 • Jejich vlnitá srst jim dodává typický vzhled, což ovšem není zadarmo. I když existuje mnoho plemen s náročnější péčí o srst, přesto je třeba počítat s tím, že je potřeba se o ni pravidelně starat. Pokud nepatříte mezi fanoušky pravidelného pročesávání srsti, raději se koukněte po jiném a ideálně krátkosrstém psovi.
 • Jde o chytré plemeno, přesto jejich výcvik není jednoduchý. Jako většina teriérů dokáže být pěkně tvrdohlavý. Jeho výcvik tak musí být trpělivý a důsledný a úplný začátečník může mít s tímto psem potíže.
 • Bedlington patří mezí vzácnější plemena, budete si tak patrně muset chvíli počkat na volné štěně. Stejně tak je třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady za štěně.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (11)

Historie bedlingtona

Bedlingtonský teriér byl vyšlechtěn na severu Anglie, dodnes ovšem není jasné, jak se tam jeho předci dostali. Údajně se tam měli dostat spolu s kočujícími cikány, kteří měli jeho předky využívat k lovu drobné zvěře. Podle klenutého hřbetu je patrné, že má tato psí rasa mezi předky whippeta. Soudě dle typu srsti mezi předky patří i kerry blue teriér. Původně plemeno neslo název Rothbury teriér a později byl přejmenován na Bedlingtona. Mezi první známé majitele tohoto psa patřil Joseph Ainsley z Bedlingtonu, který měl ve svém vlastnictví psa jménem Piper.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (12)

Plemeno postupně získávalo na popularitě, a to u různých sociálních skupin. Například tovární dělníci toto plemeno využívali k lovu hlodavců. Střední třída psa zase využívala psa lovu králíků, jezevců a lišek. U vyšších společenských vrstev nalezl pes uplatnění především jako výstavní pes a společník. Poměrně běžně se tento pes účastnil i psích závodů, z role favorita ho ovšem sesadil vipet. Již roku 1877 byl založen první klub plemene, konkrétně v Anglii. Americká organizace AKC plemeno registrovala roku 1886. V současnosti je plemeno rozšířené do celého světa, i když v Čechách jde spíše o vzácnějšího psa. Nejčastěji se objevuje v roli výstavního psa nebo aktivního společníka.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (13)

Povaha bedlingtnského teriéra

Bedlington na první pohled vypadá jako plyšová ovečka, nenechte se ovšem jeho zjevem oklamat. I když se k lovu využívá po generace spíše sporadicky, má stále zachované mnohé instinkty teriérů. Je například odvážný a vytrvalý a dokáže být vůči cizím psům (především stejného pohlaví) poměrně ostrý. Zároveň je hravý a svou rodinu velmi miluje. S dětmi dokáže lumpačit hodiny, je ovšem vhodnou volbou spíše k starším dětem, které již vědí, jak se k psovi chovat. Pokud se mu totiž chování dětí nelíbí, dá to poměrně jasně najevo. Mnoho jedinců psího plemene si vybere jednoho člověka z rodiny, kterého považuje za hlavního páníčka a podle toho se k němu chová. Je skvělým hlídačem, zpravidla hlídá za pomoci štěkání.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (14)

Miluje vodu a je skvělý plavec. Dokonce svými plaveckými schopnostmi konkuruje další plavecké psí hvězdě, novofundlandskému psovi. I když se v současnosti využívá k lovu velmi výjimečně, má stále lovecké instinkty. Například rád honí a loví menší zvířata. Zpravidla považuje cizí psy za konkurenci a bez správné socializace má potřebu vyvolávat konflikty. Svou rodinu ovšem miluje z celého srdce a je vůči nim laskavý a vřelý. Je rád středem pozornosti a je rád za kašpárka, zpravidla je velmi rád baví svými kousky. Je velmi chytrý a nové povely chápe a učí se velmi rychle a snadno. Přesto jeho výcvik může být poměrně oříškem, především pro úplné začátečníky. Jako mnoho dalších teriérů totiž dokáže být velmi tvrdohlavý. Pokud se vám nepovede přijít na ideální způsob jak na něj, můžete být obtížné ho přesvědčit, aby poslechl. Je proto doporučován spíše zkušeným chovatelům, kteří si spíše poradí se specifiky teriéří povahy.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (2)

Vzhled bedlingtonského teriéra

Typický vzhled bedlngtonovi dodává jeho kudrnatá srst, díky které pes připomíná ovečku. Držením těla a postavou se velmi podobá whippetovi, což není náhodou – patří mezi jeho předky. Úzká hlava je nesena vysoko a má hruškovitý tvar. Tenké uši jsou nízko nasazené a sametové. Štíhlé pružné tělo navazuje na dlouhý krk. Břicho je vtažené a přechází do hlubokého hrudníku. Středně dlouhý ocas se od kořene postupně zužuje a je nízko nasazený. Jeho srst nelíná a je kudrnatá. Mezi běžná zbarvení patří modrá, písková nebo jantarová. Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 40 cm. Váha psa se pohybuje mezi 7-10 kg.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (3)

Ke komu je bedlington vhodný

Je potřeba se připravit na to, že se budete muset psovi starat o srst. Ta je složená z kombinace měkkých a tvrdých chlupů, což není snadné udržovat. Plemeno přirozeně nelíná, je tak potřeba srst pravidelně česat, ideálně alespoň pár minut denně. Srst je také třeba čas od času trimovat. Koupat psa není nutné, zpravidla stačí mu dopřát koupel v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. Příliš časté mytí naruší kvalitu srsti.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (4)

Bedlington je vytrvalý pes, který miluje pohyb, pohyb a pohyb. Je tak například dobrou volbou na delší běh, například canicross. Je velmi chytrý a minimálně základní výcvik zvládne velmi snadno, pokud budete důslední i trpělivý. Jako správný teriér je schopen dát svému pánovi tak trochu „sežrat“. Je vhodnou volbou na venkove nebo na kraj města, kde bude mít blízko do přírody. Je potřeba pamatovat, že je to pes plný energie, kterou ze sebe potřebuje dostat. Pouhé pobíhání po zahradě mu určitě stačit nebude.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (6)

Bedlingtonský teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 40 cm.
 • Váha psa se pohybuje mezi 7-10 kg.

Srst:

 • Kudrnatá. Je složená z měkké i tvrdé srsti.

Zbarvení:

 • Modrá, písková nebo jantarová.

Jak dlouho žije:

 • Bedlingtonský teriér se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Bedlingtonský teriér dnes plní roli aktivního společníka a výstavního psa. Je to fešák každým coulem a zaujme na první pohled i nepejskaře. Vypadá totiž tak trochu jako ovečka, a to díky krásné kudrnaté srsti.
 • I když se k lovu v současnosti využívá spíše sporadicky, je třeba pamatovat na to, že je to stále teriér. Dokáže být tak pěkně tvrdohlavý, a i když je velmi chytrý, jeho výcvik tak může být poměrně komplikovaný. Je proto doporučován spíše zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s jeho specifickou povahou.
 • Má stále velmi silné lovecké instinkty, nebývá tak doporučován k dalším menším domácím zvířatům. Má totiž tendenci je lovit. Stejně tak je třeba být obezřený při procházkách přírodou, aby vám neutekl za první věcí, která se pohne.
 • I když jde spíše o menšího a elegantního psa, je vhodnou volbou spíše na venkov či okraj města, než do centra velkoměsta. Je totiž velmi energický a miluje pohyb v přírodě. Pouhá kratší procházka přilehlým parčíkem mu stačit nebude.
 • Miluje pohyb, je energický a vytrvalý. Je tak vhodnou volbou nejen na dlouhé procházky a túry, ale i na canicross nebo agility.

Psi-plemeno-bedlingtonsky-terier (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu