Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Curly coated retrívr je psí kudrnáč plný života

Curly coated retrívr, nebo-li kudrnatý retrívr, je větší lovecký pes, který je čím dál častěji využíván jako aktivní společník. Jako mnoho dalších retrívrů je velmi aktivní a temperamentní, určitě se s ním nudit nebudete.

Plemeno-curly-coated-retrivr (1)

Curly coated retrívr patří mezi stará lovecká plemena, pravděpodobně je jedním z nejstarších retrívrů. Jeho přesný původ je nicméně tak trochu záhadou. Podobně jako další retrívři, i tento rád plave. Zároveň jde o nadšeného aportéra, bez ohledu na to, zda jde o ulovenou kachnu, klacek nebo míček. U tohoto retrívra, jako u mnoha jiných loveckých psů, je potřeba být důsledný při výchově a při socializaci a mělo by mu být dopřán minimálně základní výcvik. Je přirozeně inteligentní, nemívá tak problém pochopit co se po něm chce. Výcvik ovšem komplikuje jeho tvrdohlavost a sklony k dominanci. Důsledný a ideálně zkušenější chovatel si s tímto chytrým pejskem poradí. Tento pes je ideální volbou pro každého, kdo touží po aktivním milovníkovi vody, s kterým na první pohled zaujme.

Plemeno-curly-coated-retrivr (11)

Důvody, proč si pořídit curly coated retrívra

 • Tato psí rasa na první pohled zaujme svou kudrnatou srstí. Pokud toužíte po psovi s unikátním vzhledem, pak pro vás může být curly coated retrívr správnou volbou.
 • Je inteligentní a rychle se učí novým pokynům a trikům. Rádi a nadšeně se tak věnují různorodým aktivitám, kde využijí svou inteligenci a nadšení pro pohyb zároveň, například agility.
 • Jsou energičtí a vytrvalí. Tato psí rasa je vhodnou volbou pro sportovně založení lidi, kteří rádi tráví čas venku.
 • Tento pes je oddaný svým majitelům a vytváří si s nimi silné pouto.
 • Patří mezi milovníky vody, je skvělým plavcem. Pokud vy sami milujete vodu a rádi trávíte u vody spoustu času, bude pro vás tento pes správným společníkem.
 • Jde o skvělého lovce. Asi málokoho překvapí, že byl vyšlechtěn k lovu vodního ptactva. Dodnes má silný lovecký pud.
 • Nespornou výhodou tohoto psa je jeho typ srsti. Jeho kudrnatá srst téměř nelíná, je tak vhodnou volbou psa i do bytu.
 • Toto psí plemeno je ideální volbou do rodiny s dětmi. Je velmi přátelský, svou rodinu miluje z celého srdce a s dětmi dokáže hodiny dovádět.
 • Je ideálním partnerem na různorodé sportovní aktivity. Radost bude mít z lovu, z různých vodních sportů nebo ze sportů, kde využije rychlost a vytrvalost.
 • Je vhodnou volbou k zkušenějším a aktivním majitelům, kteří nejen že tak trochu milují výzvu, ale i se rádi hýbou. Toto plemeno je sice velmi inteligentní, ale cvičit ho není jednoduché. Pokud přijdete na ideální přístup, pak bude tento pes velmi příjemným a aktivním společníkem.

Plemeno-curly-coated-retrivr (12)

Důvody, proč si NEpořídit curly coated retrívra

 • Je to pes plný energie. Je potřeba se tomuto psovi velmi důsledně věnovat, ideálně několik hodin denně. Jde o psa, kterému pouhé pobíhání na zahradě opravdu stačit nebude. Pokud nebudete mít na psa každý den dostatek času, raději se poohlédněte po klidnějším plemeni.
 • I když jde o velmi chytrého psa, jeho výcvik není jednoduchý. Dokáže být pěkně tvrdohlaví a kolikrát dokáže převést i zkušenějšího chovatele. Je proto doporučován trpělivým lidem, kteří disponují alespoň špetkou přirozené autority.
 • Psa je potřeba unavit fyzicky i psychicky, a to důkladně. Když se začne nudit, mívá destruktivní chování.
 • I když téměř nelíná, je potřeba jeho srsti věnovat určitou péči. Pokud jí nebudete pravidelně rozčesávat, budou se v ní tvořit uzli.
 • Jde o velkého milovníka lidí, který rád tráví co nejvíce času mezi lidmi. Má to ale svou nevýhodu, nerad tráví delší dobu sám doma a relativně hodně jedinců trpí separační úzkostí. Se samostatným pobytem doma je potřeba důsledně pracovat od štěněte.
 • Tento zajímavý pejsek se může prodražit. Především co se nákladů na péči o srst nebo stravu týče. Zároveň jde o vzácnější plemeno psů, tedy už jeho pořizovací cena může být výrazně vyšší, než u běžnějších plemen.
 • Je potřeba ho důkladně socializovat, především vůči cizím zvířatům. Mívá totiž dominantní sklony, které je potřeba dostat pod kontrolu, pokud tedy netoužíte po stresu při každém venčení při setkávání s dalšími psy.

Plemeno-curly-coated-retrivr (13)

Historie curly coated retrívra

Prvopočátky curly coated retrívra jsou tak trochu záhadou. V současnosti se předpokládá, že bylo toto plemeno postupně vyšlechtěno z dnes již neexistujících anglických vodních španělů. S velkou pravděpodobností se na vzniku této psí rasy podílel i velký pudl, setři a pointeři. Kudrnatý retrívr byl vyšlechtěn k aportu zastřeleného vodního ptactva. Do centra zájmu myslivců se postupně dostal labradorský retrívr, který curly coated retrívra zastínil. K rozšíření plemene nepřispěli ani obě světové války. Sice se chov kudrnatých retrívrů mezi oběma válkami oživil, díky příchodu druhé války zájem o toto plemeno opět opadl. Po druhé světové válce se počet chovných jedinců plemene odhadoval na pár desítek a obnova chovu byla poměrně složitá. Plemeno se nakonec podařilo zachránit a oživit. Dnes jde o méně známé plemeno, které má ovšem stabilní počet obdivovatelů. V současnosti se k lovu tento pes využívá minimálně, většinou jde o aktivního společníka.

Plemeno-curly-coated-retrivr (15)

Povaha curly coated retrívra

Curly coated retrívr je chytrý pes, který se snadno učí nové triky a povely. Přesto jeho výchova není snadná. Výcvik musí být velmi důsledný a od útlého věku mu musí být nastavena pravidla a hranice, která je třeba 100% dodržovat. Při výcviku vám také pomůže větší špetka přirozená autority. Pokud bude mít pes pevné vedení, bude z něj skvělý poslušný parťák. Svého člověka miluje z celého srdce a je své rodině velmi loajální. K cizím lidem ovšem bývá rezervovaný. Pevný výcvik psa je ovšem velmi důležitý už i proto, že jeho psychický vývoj a dospívání je poměrně pomalé. Nebývá výjimkou, že se ještě ve třech letech pes chová jako štěně.

Plemeno-curly-coated-retrivr (3)

Vzhled curly coated retrívra

Curly coated retrívr je elegantní pes, jehož hlavní charakteristikou je jeho kudrnatá srst. Klínovitá hlava svým poměrem odpovídá tělu. Oválné velké oči bývají šikmo posazené a barvou odpovídají barvě srsti. Vysoko nasazené uši jsou svěšené a malé. Plynule přecházející krk do plecí je středně dlouhý. Hrudník je hluboký a má dobře klenutá žebra, horní linie zad je rovná. Silné a svalnaté končetiny jsou zakončené kulatými tlapkami. Jeho srst je přiléhající a je tvořena těšně stočenými kudrnkami. Jeho srst nemá podsadu. Mezi typická zbarvení patří černá nebo játrově hnědá. Kohoutková výška tohoto plemene se pohybuje mezi 62-66 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 28-35 kg.

Plemeno-curly-coated-retrivr (8)

Ke komu je curly coated retrívr vhodný

Curly coated retrívra je venkovní pes se vším všudy. Potřebuje prostor a pohyb. Tohoto psa se moc nedoporučuje chovat v bytě, mnohem spokojenější bude na větší zahradě. Ale i když má k dispozici zahradu, je potřeba se psovi denně věnovat a psa je potřeba unavit nejen fyzicky, ale i psychicky. Tento pes je velmi temperamentní, a pokud se začne nudit, nedopadne to dobře. Mívá silné destruktivní sklony. Psa můžete zaměstnat mnoha způsoby, kromě loveckého výcviku je možné se s ním věnovat různým psím sportům. Vhodnou volbou je například na coursing, na běh, agility, flyball nebo dog-trekking.

Plemeno-curly-coated-retrivr (7)

Typický vzhled curly coated retrívrovi dodává kudrnatá srst, o kterou je potřeba se starat, i když péče o ni není až tak náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Srst je potřeba občas pročesat, aby se v ní netvořili uzle. Jinak není psa potřeba koupat, stačí ho vydrbat v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. Jeho klopené uši vyžadují občasnou kontrolu, v tomto typu uší se totiž často tvoří infekce.

Plemeno-curly-coated-retrivr (9)

Curly coated retrívr v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška tohoto plemene se pohybuje mezi 62-66 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 28-35 kg.

Srst:

 • Jeho srst je přiléhající a je tvořena těšně stočenými kudrnkami. Nemá podsadu.

Zbarvení:

 • Černé nebo játrově hnědé.

Jak dlouho žije:

 • Curly coated retrívr se dožívá 9 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Curly coated retrívr byl vyšlechtěn k lovu, konkrétně k aportu zastřeleného vodního ptactva. I když se k tomuto účelu dnes téměř nepoužívá, láska k vodě mu dodnes zůstala. Pokud sami patříte mezi milovníky vody a toužíte po stejně nadšeném psím parťákovi, bude pro vás toto plemeno vhodnou volbou.
 • Kudrnatý retrívr je akčňák. Potřebuje ze sebe dostat přebytečnou energii, nepočítejte tedy s tím, že by trávil dny na gauči. Vyžaduje dlouhé procházky nebo možnost věnovat se různorodým sportům jako například agility, flyballu nebo dogtrekkingu.
 • Jde o chytrého psa, kterého ale není jednoduché cvičit. Bývá tak doporučován spíše zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí s jeho tvrdohlavostí.
 • Nebývá doporučován do bytu, spokojenější bude spíše na zahradě. Ale i když má k dispozici zahradu, je třeba se mu důkladně věnovat. Když se totiž začne nudit, má destruktivní sklony, svou zahradu byste pak nepoznali.

Plemeno-curly-coated-retrivr (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu