Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Krátkosrstá kolie miluje honit vše, co běží okolo

Krátkosrstá kolie je aktivní elegantní pes, který je vhodnou volbou do velmi aktivní rodiny. Potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb. Mnoho lidí si pod názvem kolie představí dlouhosrstého elegána, méně lidí již ví, že toto plemeno se objevuje i v krátkosrsté variantě. Krátkosrstá kolie je mnoha chovateli považována za prvotní typ kolie s o něco lepšími pracovními vlastnostmi, než má její dlouhosrstá varianta.

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (2)

Existuje několik kynologických organizací, které dlouhosrstou a krátkosrstou varietu považují za jedno plemeno, jiné v něm vidí dvě rozlišné rasy. Mezinárodní organizace FCI rozlišuje krátkosrstou a dlouhosrstou variantu jako dvě samostatná plemena. Krátkosrstá kolie je skvělý rodinný pes, vhodná je především pro milovníky různorodých sportovních aktivit. Vyžaduje velkou dávku fyzického pohybu a zvládne různorodé sportovní disciplíny. Důležité je pro ni trávit co nejvíce času v přítomnosti svého člověka. Dobře vychází i s dětmi, je tak doporučována do aktivní rodiny. Jde o velmi chytré psy, kteří se rádi a snadno učí a jsou tak vhodní i k začátečníkům. Toužíte-li po chytrém, hravém, laskavém a aktivním psovi, bude pro vás krátkosrstá kolie správnou volbou.

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (10)

Důvody, proč si pořídit krátkosrstou kolii

 • Pokud toužíte po aktivním čtyřnohém společníkovi, bude pro vás krátkosrstá kolie správnou volbou.
 • Ráda dovádí s dětmi, bývá proto doporučována do rodiny.
 • Je opravdu velmi chytrá a ráda spolupracuje při téměř jakémkoliv výcviku. Je považována za původnější varietu, která je vhodnější k náročnějšímu výcviku nebo k pracovnímu využití, oproti dlouhosrsté varietě.
 • Jde o chytré psy, kteří se rádi a ochotně učí, jsou často doporučováni i začátečníkům.
 • Krátkosrstá kolie je univerzálním sportovním psem. Ať se rozhodnete pro pasení, coursing, canicross, agility nebo úplně něco jiného, krátkosrstá kolie bude nadšeným parťákem.
 • Krátkosrstá kolie je i dobrým hlídačem. Na všechny nesrovnalosti většinou štěká.
 • Pokud nejste příliš nadšení z dlouhých chlupů všude, kam se podíváte, pak by právě krátkosrstá varieta kolie mohla být pro vás tou správnou volbou.
 • Svou rodinu velmi miluje a ráda tráví co nejvíce času v její přítomnosti. Jde o ideálního rodinného psa.
 • Jde o zdravé a odolné plemeno psa, na veterinu s trochou štěstí budete chodit jen na očkování.
 • Občas se v plemeni projeví tendence pást vše, co se pohne. S trochu snahy lze tyto tendence dostat pod kontrolu a psa budete moci bez větších potíží pouštět na volno. I začátečník by mě být schopen s tímto psem zapracovat na perfektním přivolání.

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (1)

Důvody, proč si NEpořídit krátkosrstou kolii

 • Mají tendenci poměrně hodně štěkat. Je potřeba zapracovat na povelu typu „ticho“ a hodit se budou i tolerantní sousedé.
 • Má tendenci nahánět a pást, a to téměř vše, co „proběhne“ okolo. Zpravidla včetně kol a automobilů. Je tak dobré tuto vlastnost dostat velmi rychle pod kontrolu, abyste psa mohli alespoň občas pouštět na volno.
 • I když jde v zásadě o univerzálního sportovního psa, není příliš vhodná do klasického služebního výcviku, na obrany nebo na myslivost.
 • Jde o psa vhodného do domku se zahrádkou a s přístupem dovnitř. Určitě není vhodná k celoročnímu pobytu venku. Svou rodinu velmi miluje a nezvládá nejlépe delší odloučení. Pokud se cítí osamělá a frustrovaná, projevuje svou nelibost většinou štěkáním, vytím a řadou dalších zvuků.
 • Je živá, energická a temperamentní, její dlouhosrstá varieta je oproti té krátkosrsté velký kliďas. Nicméně pokud toužíte po gaučovém povaleči, kterému bude stačit párkrát za den obejít barák, pak se raději podívejte po jiném plemeni.
 • Krátkosrstá kolie je opravdu velmi aktivní pes, který vyžaduje velké množství pohybu. A to každý den a i v momentě, kdy má k dispozici zahradu. Před pořízením krátkosrsté kolie zvažte své časové a fyzické možnosti.

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (4)

Historie krátkosrsté kolie

Historie krátkosrsté kolie je poměrně prostá. Základ tohoto plemene byl položen ve skalnatých oblastech Skotska, kde vznikla díky šlechtění tamních pastýřských psů, kteří se do této oblasti dostali pravděpodobně v průběhu 5. století spolu s Římany. Několik psů této psí rasy se dostalo do psince královny Viktorie. Tato panovnice v roce 1860 navštívila svá panství ve Skotsku, kde ji toto plemeno velmi zaujalo. Při této cestě odkoupila několik jedinců, které si ihned odvezla zpět do Anglie, kde nechala založit chovnou stanici. V té době bývalo běžné křížit krátkosrstou i dlouhosrstou variantu mezi sebou a v některých státech jsou dodnes obě plemena považována za jedno. V 70. letech 20. století uznala FCI krátkosrstou a dlouhosrstou variantu kolie za samostatná plemena a zakázala možnost křížit tato plemena mezi sebou.

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (3)

Povaha krátkosrsté kolie

Kolie jsou empatičtí psi, kteří snadno porozumí momentálním lidské náladě a pocitům. Svou rodinu má velmi ráda a je vůči jejím členům jemná a přátelská. Jde o velmi chytré psí plemeno, které se rádo a rychle učí nové pokyny a triky. S výcvikem většinou nemívají problém ani začátečníci. Krátkosrstá kolie je oproti dlouhosrsté variantě více univerzální a zachovala si spíše pracovní předpoklady. Také je o něco lepším hlídačem. Na vše, co se jí nezdá, upozorní štěkotem a svůj pozemek i majitele dokáže bránit. Má tendenci nahánět a pást téměř cokoliv, co se pohne, což podědila po svých pasteveckých předcích. Pokud se nehodláte věnovat pasení, je potřeba dostat tuto vlastnost pod kontrolu. Nejedna kolie se zranila či zahynula při pokusu pást auta nebo kola.

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (6)

Vzhled krátkosrsté kolie

Krátkosrstá kolie disponuje vyváženou stavbou těla a ladnými vary. Hlava kolie má tvar tupého klínu a poměrově odpovídá zbytku těla. Mandlově tvarované oči jsou středně velké a mírně šikmo položené. Nosní houba je černá. Polovztyčené uši jsou středně velké. Krk je svalnatý, přiměřeně dlouhý a dobře klenutý. Trup je pevný a rovný a plynule přechází do krku. Hrudník je hluboký a disponuje mírně klenutými žebry. Rovnoběžné končetiny jsou pružné a svalnaté. Ocas je dlouhý a nesen je pod úrovní hřbetní linie. Srst je krátká a má hustou podsadu. Dle standardu jsou uznávány tři zbarvení – sobolí bílá, tricolor nebo blue merle. Všechny variety bývají doplněny bílými znaky. Kohoutková výška plemene dosahuje 51-61 cm. Hmotnost plemene se pohybuje mezi 18 a 30 kg.

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (5)

Ke komu je krátkosrstá kolie vhodná

Krátkosrstá kolie je přizpůsobivý pes, který zvládne pobyt ve městě i na vesnici. Miluje svou rodinu z celého srdce a čím víc času může trávit v přítomnosti svých lidí, tím je šťastnější. Pokud se cítí frustrovaně nebo osaměle, pak má tendenci štěkat a výt. Pokud se psovi nebudete dostatečně věnovat a ještě jí zavřete do kotce v koutě zahrady, bude psychicky trpět a dá vám to náležitě najevo. Krátkosrstá kolie snadno zvládne pobyt v bytě i v domku se zahradou. V obou případch je ovšem potřeba se jí dostatečně věnovat a důkladně ji unavit – psychicky i fyzicky. Jde o sportovně univerzálního psa. Bavit ji bude prakticky cokoliv. Vhodná je na pasení, dog dancing, záchranářský výcvik, frisbee, coursing, canicross nebo i běžný běh. Jediné, k čemu snad nemá úplně ideální předpoklady, je tradiční služební výcvik nebo obrany.

Krátká srst kolie má své výhody, vyžaduje totiž minimální péči. Stačí ji zhruba jednou týdně pročesat a v případě potřeby psa vykoupat (většinou, když si pořídí nevábný odér).

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (7)

Krátkosrstá kolie v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene dosahuje 51-61 cm.
 • Hmotnost plemene se pohybuje mezi 18 a 30 kg.

Srst:

 • Krátká s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Sobolí bílá, tricolor nebo blue merle. Běžné je i doplnění bílými znaky.

Jak dlouho žije:

 • Krátkosrstá kolie se dožívá cca 13 let.

Odkud pochází:

 • Skotsko

Ke komu je vhodná:

 • Krátkosrstá kolie je ideální volbou do aktivní rodiny. Svou rodinu miluje z celého srdce a ráda tráví co nejvíce času v její přítomnosti.
 • Jde o univerzálního sportovního psa, který poměrně snadno zvládne téměř jakoukoliv sportovní disciplínu. S krátkosrstou kolii se můžete věnovat pasení, agiity, coursingu nebo dogfrisbee.
 • Jde o dobré hlídače, kteří na všechny nesrovnalosti upozorní štěkotem.
 • Dobře zvládnou pobytu ve městě i na vesnici. Jedinou podmínkou je se tomuto plemeni důkladně věnovat a unavit ho psychicky i fyzicky. A to i když má k dispozici zahradu.
 • Toto plemeno je velmi inteligentní a učí se snadno, rádo a rychle. Je tak ideální volbou i pro začínající chovatele.

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu