Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Rotvajlerovi se přezdívá řeznický pes. Víte proč?

Rotvajler je větší rodinný, ale i pracovní hlídací pes, který miluje svého pána, jemuž se rád přizpůsobí. Pokud se jeho výchova od malinka pojme správným způsobem, budete mít doma vyrovnaného, klidného a mírumilovného psa, který bude milovat celou rodinu včetně dětí. Nejde o psa vhodného do nezkušených rukou.

Psi-plemeno-rotvajler (16)

Potřebuje především důslednou, ale i laskavou výchovu z rukou zkušenějšího chovatele s přirozenou autoritou. V nezkušených rukách se z rotvajlera se může stát dominantní a s ohledem i na větší velikost poměrně nebezpečný pes. Se správným přístupem jde o oblíbené plemeno jak mezi běžnými chovateli, tak mezi policisty či vojáky.

Důvody, proč si pořídit rotvajlera

 • Rodinný parťák, ale i skvělý ochránce. Rotvík je prostě 2v1.
 • Jde o velmi odolné psy, kteří zvládnou bez potíží i zimu. I když jde o krátkosrsté plemeno, nedělá mu potíže celoroční pobyt venku. Jako mnoho jiných aktivních plemen bude ovšem rotvajler vyžadovat vaši pozornost i při celodenním pobytu na zahradě.
 • Má velmi rád děti a hodí se tedy i do rodin. Velmi rád sám sebe považuje za osobní ochranu dětí. I když děti miluje, je to pořád pes, a to poměrně veliký. Děti by měly vědět, jak se k psovi správně chovat, a především ty menší by neměly být se psem bez dozoru. Což platí o jakémkoliv plemeni, nejen o rotvajlerovi.
 • Rotvajler má rád společnost lidí. A i když jde o většího psa, velmi rád s vámi bude bydlet v bytě nebo v domku se zahradou s přístupem dovnitř.
 • Jde o perfektního psa na obrany a další disciplíny sportovní kynologie.
 • Rotvajler je velmi inteligentní pes, který se rychle učí, což je i jeden z důvodů, proč se jedná o pracovní psí plemeno vhodné k policii nebo do armády. Při srovnání s ostatními pracovními plemeny je ovšem rotvajler jedno z nejtvrdohlavějších. Je třeba s tím počítat a při výcviku být důslední a trvat na plnění povelů.
 • Vzhled rotvajlera jasně napovídá, že nejde o žádnou třasořitku. Ať půjdete s tímto psem kamkoliv, zaručeně vzbudíte pozornost.
 • Za svou rodinu je ochoten položit život. Určitě vám na mysli vytane spousta situací, při kterých se tato vlastnost může hodit (a zároveň pevně doufáte, že to nikdy nebudete muset zkusit). Přesto je třeba být při výchově důslední a psovi určit hranice – kdy a jak moc může být ostřejší, aby se i nějakou „banalitu“ nerozhodl vzít do svých rukou a nereagoval přehnaně.

Psi-plemeno-rotvajler (14)

Důvody, proč si NEpořizovat rotvajlera

 • Při špatné socializaci může docházet k poměrně častým konfliktům s cizími psy. Rotvajler totiž nebývá sám od sebe příliš kamarádský. Jako u mnoha dalších plemen je u něj třeba velmi důsledná socializace odmalička, aby si na cizí psy zvykl.
 • Opravdu je vhodný pro zkušenější, a především důsledné chovatele s přirozenou autoritou, ale rozhodně nemusí být pouze v rukou profíka. Jako mnoho jiných psů má i rotvajler tendenci během dospívání zkoušet, co si může dovolit. Protože jde o většího a silného psa, který dokáže být tvrdohlavý, je třeba být při výchově opravdu důslední.
 • Výhodou tohoto plemene je, že může bydlet celoročně v bytě i na zahradě. V případě jeho chovu v bytě ovšem musíte počítat se spoustou chlupů. Krátká srst je v tomto případě možná i trochu nevýhodou – dokáže se zapíchnout téměř do všeho oblečení, koberců i potahů.
 • Při výběru psa je třeba soustředit se na kvalitní chovnou stanici, která nepodceňuje zdravotní testy obou rodičů. Rotvajleři mohou trpět řadou zdravotních neduhů, a to především s ohledem na svou velikost těch, které se týkají pohybového aparátu. Mezi další relativně časté problémy tohoto plemene se řadí nemoci srdce nebo alergie.
 • Rotvajleři mají spoustu energie, kterou je třeba vypustit. Bez ohledu na to, zda máte psa v bytě či na zahradě, je třeba se mu důsledně věnovat, jinak svůj volný čas vezme do vlastních pacek.
 • I když jste zodpovědní při socializaci a výchově a váš pes je mazlík, na kterém by se dalo dříví štípat, tak se čas od času setkáte se nedůvěřivými pohledy jiných lidí. Bohužel má toto plemeno, vinou nedůsledné výchovy některých lidí, pověst drsňáka, který nejde pro kousnutí daleko.

Psi-plemeno-rotvajler (10)

Historie rotvajlera

Rotvajleři patří mezi nejstarší psí plemena. Jeho současná podoba je dána šlechtěním posledních cca 200 let. Jeho historie ovšem sahá do dob římských legií, které ho měly přivést ze svých tažení do východních zemí. Staří Římané tyto psy nejdříve využívali k lovu divoké zvěře, ale i shánění stád velkého dobytka. Jméno plemene je odvozeno od jihoněmeckého města Rottweil, které bylo významnou římskou osadou. Mnoho řezníků v tomto městě chovalo předky rotvajlerů, a právě těm psi pomáhali hnát dobytek na trh a rozvážet maso. Proto se rotvajlerovi občas přezdívá „řeznický pes“. Paradoxně téměř vymizel s příchodem železnice. V roce 1910 byl oficiálně uznám jako policejní plemeno a chov byl opěr rozšířen.

Psi-plemeno-rotvajler (15)

Povaha rotvajlera

Miluje svého pána i celou rodinu. Má ovšem tendenci zvolit si jednoho člena rodiny jako svého hlavního pána. Je velmi inteligentní a poslušný, se správným přístupem jde o skvělého rodinného psa. Pokud mu z jeho pohledu chybí pozornost, má tendenci si ji vynucovat. Svou rodinu miluje z celého srdce, nemá problém ji bránit. Je to vynikající hlídač, který se přesně těchto důvodů využívá často jako pracovní pes u policie či armády. Přesto není zbytečně agresivní nebo uštěkaný. Aby byl skvělým společníkem v běžné rodině, je u něj třeba být důslední při výchově a dbát na socializaci od štěněte. Miluje děti, ale jako u každého psa, především takto velkého, je třeba, aby děti věděly, jak se správně k psovi chovat. A stejně jako u jiných psů by ty nejmenší děti neměly být nechávány v přítomnosti psa bez dozoru.

Psi-plemeno-rotvajler (5)

V průběhu své dlouhé historie byl tento pes vychováván především jako pracovní pes, až posledních několik generací je využíván čím dál častěji jako společenské plemeno u běžných chovatelů. Pokud pořizujete rotvajlera jako domácího mazlíčka, je třeba brát na jeho pracovní historii ohled. Musíte počítat s tím, že péče o tohoto psa vám zabere poměrně hodně času a energie – a to jak při samotné socializaci a výcviku, tak i v dospělosti, kdy je nutné chodit na dlouhé procházky či se věnovat nějakému psímu sportu, aby se pes utahal psychicky i fyzicky. Vedle obran či jiných disciplín sportovní kynologie ocení i dlouhé procházky přírodou, canicross nebo běh u kola. I s ohledem na sklony k tvrdohlavosti je vhodným psem především pro zkušenější chovatele, kteří dopředu počítají s tím, že velké množství volného času budou věnovat psovi.

Psi-plemeno-rotvajler (8)

Vzhled rotvajlera

Rotvajleři jsou středně velcí až mohutní psi a jejich robustní stavba ukazuje velkou sílu. Rotvajler nesmí působit lehce, ale ani těžkopádně. Oficiálně se rotvajler dělí na 4 velikostní skupiny – malý, střední, velký a zvlášť velký. Hlavní rozlišení je pak v kohoutkové výšce. Kohoutková výška v kategorii velký pes se pohybuje v rozmezí 65 až 66cm u psů a 60 až 61 cm u fen. Hmotnost je u psů kolem 50 kg, u fen 42 kg.

Podle standardu plemene je srst rotvajlera patrová – skládá se z krycí srsti a podsady. Krycí srst je středně dlouhá, drsná, hustá a pevně přiléhající. Na zadních končetinách je srst o něco delší. Povolené zbarvení je černé s pálením, sytě červenohnědé barvy na lících, tlamě, spodní straně krku, hrudníku a končetinách, pak nad očima a pod kořenem ocasu. Dříve byl ocas kupírován, což se v ČR u tohoto psího plemene v současnosti oficiálně nesmí.

Psi-plemeno-rotvajler (6)

Ke komu je vhodný rotvajler

Robustní, odolný a především všestranný pes, který hravě zvládne jak pobyt v bytě, tak celoroční pobyt v kotci na zahradě. V obou případech ovšem musí mít dostatek pohybu a ideálně mu i zaměstnat hlavu. Zároveň je pro tyto psy důležitý kontakt s rodinou, kterou nade vše miluje a je na ni velmi vázán. V kotci by se proto měl naučit především odpočívat. Péče o srst není nijak zvlášť náročná, stačí občasné kartáčování.

Psi-plemeno-rotvajler (1)

Rotvajler v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška v kategorii velký pes se pohybuje v rozmezí 65 až 66cm u psů, 60 až 61 cm u fen.
 • Hmotnost je u psů kolem 50 kg, u fen 42 kg.

Srst:

 • Kratší s podsadou.

Zbarvení:

 • Černá s pálením sytě červenohnědé barvy na lících, tlamě, spodní straně krku, hrudníku a končetinách, pak nad očima a pod kořenem ocasu.

Jak dlouho žije:

 • Rotvajler se dožívá 8 až 11 let.

Odkud pochází:

 • Německo

Pro koho se hodí:

 • Tito mohutnější psi milují svou rodinu, při správné socializaci jsou vhodnou volbou i k dětem.
 • Jde o perfektního pracovního psa vhodného především na ochranu objektu.
 • Rotvajler je pes plný energie. Je třeba ho utahat za pomoci dlouhých procházek či pravidelného výcviku. Tito psi budou milovat především disciplíny sportovní kynologie.
 • Jde o vhodné plemeno především do zkušenějších rukou a pro člověka s přirozenou autoritou. Přeci jen jde o většího psa, který dokáže být správným drsňákem, a je proto třeba mu od malinka určit pevné hranice. Při správné socializaci jde o přátelského psa, který je pro každou špatnost.

Psi-plemeno-rotvajler (3)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu