Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Bobtail umí dělat s dětmi psí kusy i hodiny

Bobtail, neboli staroanglický ovčák, je přátelský pes, který miluje své lidi. Původně se využíval jako pastevecký pes, který pásl stáda ovcí a pak majiteli pomáhal dostat příslušnou část stáda na trh. V současnosti se k pasení využívá spíše výjimečně, většinou plní roli aktivního rodinného psa a společníka.

Psi-plemeno-bobtail (10)

Bobtaila můžeme často vidět i na psích výstavách, především díky elegantnímu vzhledu, který mu dodává delší srst. Jde o přátelského a milého psa, který se dokáže přizpůsobit kdejaké situaci a prostředí. Je to hravý pes, který dobře vychází s lidmi i dalšími zvířaty, a zpravidla nezkazí žádnou legraci. Patří mezi pastevecké psy. Pokud máte již s nějakým pasteveckým psem zkušenost, tak asi tušíte, že bude tento pes k nezastavení. Jde o psa plného energie, který vyžaduje nejen velkou dávku pohybu, ale ideálně i zaměstnat hlavu. Pastevecké instinkty stále má, pokud se chcete se psem věnovat sportovnímu pasení, hurá do toho. Pokud se nechcete či nemůžete pohybovat kolem ovcí, vymyslete nějaký sport, kterému se psem budete věnovat. Málokterému bobtailovi totiž budou stačit pouze dlouhé procházky. Je vhodnou volbou na agility, pokročilejší obedience disciplíny nebo flyball. Před pořízením bobtaila zvažte, zda budete mít dostatek času na sportovní aktivity se psem, ale i zda stojíte o to starat se pravidelně o delší huňatou srst.

Psi-plemeno-bobtail (1)

Důvody, proč si pořídit bobtaila

 • Přátelský a společenský pes, to je bobtail. Lidi miluje a bývá doporučován do aktivní rodiny.
 • Svým majitelům je velmi oddaný. Je také velmi hravý a například s dětmi dokáže dovádět hodiny.
 • Je to velmi chytrý pes, který se snadno a rád učí. Základní poslušnost zvládne levou zadní, zpravidla ho baví i náročnější poslušnost.
 • Je velmi pozorný a bývá tak poměrně slušným hlídačem. Svou rodinu i domov bude hlídat.
 • Jde o energickou a hravou psí rasu. Je tak skvělým společníkem aktivních lidí, kteří milují pohyb v přírodě a kteří si se psem budou nadšeně hrát.
 • Na atraktivitě této psí rase dodává jejich delší hustá srst. Bobtail na první pohled zaujme svým elegantním vzhledem.
 • Jde o tradiční anglické psí plemeno s bohatou tradicí a historií. Pokud toužíte po zajímavém psovi nejen povahou, vzhledem, ale i se zajímavou historií, pak pro vás bude pes správnou volbou.
 • Bobtail se objevuje v různých barevných variantách, bez ohledu na vkus si určitě vyberete.
 • Jde většinou o zdravé a dlouhověké psy. S trochou štěstí budete na veterinu chodit pouze na očkování.

Psi-plemeno-bobtail (11)

Důvody, proč si NEpořídit bobtaila

 • Jde o středně velké a relativně mohutné psy, nejde tak o psa pro každého, respektive do každého prostoru. V menším městském bytě se kupříkladu budete s tímto psem patrně trochu mačkat.
 • Jde o velmi aktivní psy, kteří vyžadují zaměstnat jak nohy, tak hlavu. I pokud má pes k dispozici zahradu, je potřeba se psovi denně věnovat, ideálně několik hodin. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít na psa dostatek času, raději se poohlédněte po klidnějším plemeni.
 • Jeho delší a velmi hustá srst psovi sice dodává na atraktivitě, je ale třeba o ní pečovat. Pokud nemáte s péčí o tento typ srsti letité zkušenosti, pravděpodobně se nevyhnete občasné návštěvě psího salonu. Péče o srst tohoto psa tak zabere nejen čas, ale bude vás stát i poměrně hodně peněz. Před pořízením psa tak zvažte, zda budete mít na náročnější péči o srst náladu a dostatek financí.
 • I když jde o chytré psy, jejich výcvik často není jednoduchý. Občas dokáží být tvrdohlaví a mají tendenci mít vlastní hlavu. Je tak třeba přijít na ideální způsob, jak na ně.
 • Má ochranitelský instinkt, což může být dobře, ale i na obtíž. Je potřeba psa správně socializovat, může být totiž vůči cizím lidem nebo zvířatům až příliš podezřívavý.
 • Je to velmi společenský pes, který vyžaduje častou přítomnost člověka. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s nimi větší část dne.
 • V Čechách jde spíše o vzácnější, i když ne výslovně neobvyklé plemeno. Může být tak trochu obtížné sehnat štěně a pořizovací cena kvůli horší dostupnosti volného štěněte může být vyšší.

Psi-plemeno-bobtail (12)

Historie bobtaila

Bobtail neboli staroanglický ovčák patří mezi pastevecká plemena. Přesný počátek vzniku plemene je tak trochu záhadou, respektive nejsou žádné starší záznamy o původu plemene. S ohledem na vzhled i povahu bobtaila patří patrně mezi předky bearded kolie nebo jihoruský ovčák. S cíleným šlechtěním plemene se začala až koncem 19. století. Zpočátku nebylo snadné najít dostatečný počet chovných jedinců, především kvůli tomu, že farmáři vyžadovali perfektní pracovní vlastnosti psa, vzhled psa pro ně nebyl důležitý.

Psi-plemeno-bobtail (13)

Šlechtění plemene se postupně rozbíhalo a postupně vznikl první standard psího plemene. Mimo farmářské kruhy se postupně začalo plemeno rozšiřovat až poté, co se bobtail předvedl na první výstavě. Koncem 19. století se první jedinci plemene dostali do USA a postupně se stali symbolem bohatství a úspěchu. Psi si nejdřív pořizovali lidi s vyšším společenským postavením, představovali tak veřejně svůj úspěch. Americkou kynologickou organizací byl oficiálně uznán roku 1888. V současnosti hraje bobtail roli výstavního psa, aktivního rodinného psa a mazlíčka.

Psi-plemeno-bobtail (14)

Povaha bobtaila

Chytrý, přizpůsobivý a klidný pes, který nevyvolává konflikty, to je bobtail. Jde o velmi hravého psa, který má smysl pro humor. Je skvělým kamarádem dětí, rád s nimi dovádí, a to do vysokého psího věku. Miluje celou svou rodinu, včetně dětí, všem je velmi oddaný a věrný. Nejvíce spokojený je, když je v co nejčastějším kontaktu se svými majiteli. Při častém a dlouhém odloučení může trpět separační úzkostí.

Psi-plemeno-bobtail (15)

Bobtail je velmi chytrý pes, minimálně základní výcvik zvládne levou zadní. Jde o psa, která má velmi dobrou paměť, vše co se naučí, si dlouho pamatuje. Svému pánovi se snaží vyhovět a netrpí na tvrdohlavost, jeho výcvik tak bývá poměrně snadný i pro začátečníky a méně zkušené chovatele.

Psi-plemeno-bobtail (2)

Vzhled bobtaila

Bobtail sice v Čechách patří mezi vzácnější plemena, přesto ho podle jeho vzhledu pozná řada pejskařů i nepejskařů. Jde o středně velkého až velkého ovčáckého psa s hustou a dlouhou srstí a kvadratickou stavbou těla. Na čtvercové hlavě nalezneme jasně vyjádřený stop. Oči jsou posazené daleko od sebe a jsou kulaté. Každé oko může mít jinou barvu. Uši jsou svěšené a jsou relativně malé. Krk plynule přechází v kompaktní trup a je klenutý a dlouhý. Hrudník s dobře klenutými žebry je prostorný.

Psi-plemeno-bobtail (3)

Ocas bývá přirozeně krátký, přesto z pracovních důvodů může být v některých zemích kupírován. Končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Pro bobtaila je kromě dlouhé srsti typická i houpavá chůze. Jeho srst je dlouhá a krycí srst je doplněna kratší, voděodolnou podsadou. Zbarvení se objevuje ve všech odstínech šedé, grošované nebo modré. Kohoutková výška psa se pohybuje okolo 56 cm. Váha plemene se pohybuje kolem 30 kg.

Psi-plemeno-bobtail (4)

Ke komu je bobtail vhodný

Někteří chovatelé přirovnávají bobtaila k věčně hravému a neustále spokojenému dítěti. Tito psi dospívají pomaleji než řada jiných plemen, zpravidla jsou považováni za dospělé kolem 3 roku. Jde původně o pasteveckého psa, a i když se k tomuto účelu v současnosti využívá spíše sporadicky, má v sobě zakódovanou lásku k práci a velkou potřebu pohybu. Jde zároveň o velmi chytrého psa, kterého je potřeba unavit psychicky. S tímto plemenem se můžete věnovat jak pasení, tak náročnějším obedience disciplínám, treibballu, dogdancingu nebo agility.

Psi-plemeno-bobtail (5)

Bobtail je velmi přizpůsobivý, pokud se mu budete dostatečně věnovat, bude spokojený jak v domku se zahradou, tak i v městském bytě. Pokud má tento pes k dispozici zahradu, je ideální ho občas pouštět dovnitř, je totiž velmi vázaný na svou rodinu a při delším odloučení psychicky trpí. Zároveň je třeba myslet na to, že i když má možnost vyběhat se na zahradě, s velkou pravděpodobností mu to k zabavení stačit nebude. Přeci jen jde původně o pracovního psa, který potřebuje unavit nohy i hlavu.

Psi-plemeno-bobtail (6)

Jeho hustá srst ho poměrně dobře chrání před chladným a deštivým počasím a do jisté míry i před teplem. Přesto vyšší letní teploty nesnáší nejlépe a většímu pohybu je třeba věnovat se spíše v brzkých ranních hodinách. Jeho srst vyžaduje pravidelnou údržbu. Bez pravidelného složitějšího česání se pes neobejde, jinak budete mít doma velkou dredatou kouli. Mnoho chovatelů si péči o srst usnadní sestřihem, ovšem nesmí se to přehánět – srst psa chrání jak před chladným počasím, tak i do značné míry před horkem. Navíc je třeba pamatovat na to, že pokud chcete se psem chodit na výstavy, pes musí mít srst v přirozené podobě, tedy žádný sestřih.

Psi-plemeno-bobtail (8)

Bobtail v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psa se pohybuje okolo 56 cm.
 • Váha plemene se pohybuje kolem 30 kg.

Srst:

 • Krycí dlouhá srst, velmi hustá podsada.

Zbarvení:

 • Všechny odstíny šedé, grošované nebo modré.

Jak dlouho žije:

 • Bobtail se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Bobtail je energický a chytrý pes, s kterým se určitě nebudete nudit. Je to velký hračička, který by dováděl a hrál si od rána do noci.
 • Je vhodnou volbou do aktivní rodiny s dětmi. Miluje různorodý pohyb, a kromě pasení je vhodnou volbou na agility, dogdancing, canicross nebodogtrekking.
 • Patří mezi velmi chytré psy, kteří se snadno a dobře cvičí. Je tak vhodnou volbou i pro začínající nebo mírně pokročilé pejskaře. Zároveň je možné se s ním věnovat pokročilejším obedience disciplínám.
 • Je to společenský pes se vším všudy. Miluje lidskou přítomnost. Spokojený tak bude především u člověka, který má možnost trávit s ním velkou část dne.
 • I když je díky husté a voděodolné srsti odolný i vůči velmi špatnému počasí, nebývá doporučován k celoročnímu pobytu venku. Na své lidi se totiž velmi upíná a při delším odloučení psychicky trpí. Spokojenější tak může být v bytě, kde bude v centru dění. U domku se zahradou je ideální se mu velmi důkladně věnovat a alespoň občas ho pustit dovnitř.

Psi-plemeno-bobtail (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu