Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Plemena psů, co milují vodu a dog diving

Dog diving patří mezi kynologické sportovní disciplíny. Jde o zábavný a dynamický sport, který kombinuje pro mnoho psů přirozenou lásku k vodě s jejich atletickým dovednostmi. Hlavním úkolem tohoto sportu je skok psa z mola do bazénu s cílem dosáhnout co největší vzdálenosti (Big Air) nebo výšky (Extreme Vertical).

Psi-plemena-na-dog-diving

Počátky dog divingu sahají do 70. let minulého století. Se sportem se začalo v USA, kde se začali konat první neformální soutěže. Roku 1997 byl sport oficiálně uznán Americkou asociací pro vodní sporty psů (DAWG). Od 90. let 20. století se sport začal šířit do světa a postupně získával na popularitě.

Psí plemena vhodná na dog diving

Dog diving se dělí do 4 kategorií. Podle velikosti psa – malí, střední, velcí a obří). Sport se může dělit i podle disciplín (Big Air, Extreme Vertical). Bere se ohled i na věk psa, existují tedy kategorie pro štěňata, juniory a seniory. V rámci této sportovní disciplíny se bere v potaz i zkušenost psa, tedy zda patří mezi začátečníky, pokročilé nebo mistry. Existuje celá řada psích plemen, které milují vodu a udělají cokoliv, aby mohli být ve vodě. Pak jsou psí rasy, které vodu ze srdce nesnáší a bojí se i ve vaně při oplachování tlapek. Do vodních sportů se můžete pustit samozřejmě i s voříškem, který s vodou problém nemá a rád v ní dovádí. V článku si představíme několik plemen, které zpravidla vodu milují a budou tak nejvhodnější volbou pro dog diving.

Labradorský retrívr

Labrador je dnes znám svou přátelskou a laskavou povahou. Tohoto původně loveckého psa řada lidí chová jako skvělého rodinného společníka. Labík má skvělý čich, je proto čím dál častěji využíván při záchranářině nebo při vyhledávání drog. Jeho laskavá a empatická povaha z něj dělá skvělého canisterapeutického a asistenčního psa.

Psi-plemeno-labradorsky-retrivr (14)

Labradorský retrívr patří mezi aktivní psy, kteří potřebují dostatek pohybu. Přeci jen byli vyšlechtěni jako lovci. Konkrétně byli zaměření na aport zastřeleného vodního ptactva. Při lovu tak trávili mnoho času ve vodě a mnoha jedinců plemene zůstala velká láska k vodě. Plemenu se dokonce vyvinuly blanky na tlapách, které jim usnadňují plavání. Pokud se rozhodnete s tímto psem věnovat nějakému psímu sportu, bude pro ně dog diving vhodnou volbou.

Ke komu se hodí labradorský retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes patří mezi vyrovnané a přátelské psy. Je to všestranný a nenáročný pes, který miluje pohyb a svého člověka. Pro mnoho chovatelů je velkou výhodou, že toto plemeno téměř nelíná. V současnosti se tento pes chová jako aktivní společník nebo výstavní pes. Ocení možnost věnovat se některému ze psích sportů a čím dál častěji se uplatní i jako canisterapeut.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (1)

Původní role psa byla jeho pomoc při lovu ryb. Toto plemeno po staletí doprovázelo portugalské rybáře při jejich plavbách podél pobřeží. Rybářům pomáhal vytahovat sítě z vody, a i doručoval zprávy mezi plavidly. Když se celý proces rybolovu mechanizoval, nebyl tento pes tolik potřeba a počty těchto psů se velmi snížily. Dnes popularita plemene stoupá, a to nejen v Portugalsku, ale i v jiných zemích světa. I když se dnes k lovu ve vodě využívá sporadicky, láska k vodě tomuto psovi zůstala. Pokud i vy patříte mezi milovníky vody a budete se chtít věnovat nějakému vodnímu sportu, bude pro vás toto plemeno vhodnou volbou.

Ke komu se hodí portugalský vodní pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr patří mezi přátelské a empatické psy, kteří se dnes již tradičně chovají jako rodinní společníci. Milují lidskou společnost a dokáží se spřátelit téměř s každým. Nebývají dobří hlídači, většina zlatých retrívrů by případného zloděje přivítala s vrtícím ocasem. Kromě velké lásky k lidem patří mezi jeho přednosti i vysoká inteligence a ochota s člověkem spolupracovat. Čím dál častěji je tento pes využíván jako canisterapeut a jako asistenční pes.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (15)

Zlatý retrívr byl vyšlechtěn koncem 19. století na území Skotska jako pomocník při lovu vodního ptactva. Dodnes je jeho devízou skvělý čich a patří mezi nadšené milovníky vody. Má také spoustu energie, kterou ze sebe potřebuje dostat. Je tak vhodnou volbou k řadě sportovních aktivit. Mnoho chovatelů se s ním dodnes věnuje lovu, byť spíše rekreačně. Pokud sami patříte mezi milovníky vody a chcete se vrhnout na některý z vodních sportů, včetně dog divingu, se zlatým retrívrem budete za hvězdu.

Ke komu se hodí zlatý retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Kanadský retrívr (toller)

Nova scotia duck tolling retrívr je nejen pes mnoha názvů, ale i nadšený aportér a velký milovník vody. Je také velmi přátelský a zpravidla miluje lidi bez rozdílu. V současnosti se využívá především jako aktivní rodinný společník nebo asistenční pes. Rozhodně nejde o žádného gaučového povaleče, ale nadšeného sportovce, který vás nenechá chvíli v klidu.

Novoskotsky-retrivr-toller (13)

Kanadský retrívr je plemeno nejen mnoha názvů, ale plemeno s řadou pozitivních vlastností. Byl vyšlechtěn na jihovýchodě Kanady k lovu kachen. Dodnes mu zůstala velká láska k vodě, i když k lovu se dnes využívá spíše sporadicky. Je to pes, který se nadšeně vrhne do většiny sportovních aktivit. Jakožto skvělý aportér bude excelovat například při flyballu nebo dogfrisbee. Dodnes miluje vodu a rád by v ní trávil co nejvíce času. Dog diving je pro něj proto jak dělaný.

Ke komu se hodí kanadský retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Belgický ovčák malinois

Belgický ovčák malinois patří mezi pracovní všestranná plemena. Jde o psa, který je čím dál častěji využíván jako pracovní pes u policie nebo v armádě a který hravě zvládne řadu kynologických sportovních disciplín na profi úrovni. Paradoxně pasení ovcí nepatří mezi disciplíny, v kterých by zářil, a to byl k této disciplíně původně vyšlechtěn.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

Malina patří mezi oblíbená sportovní plemena současnosti. I když jde o velmi chytré psy, kteří hravě zvládnou nejen základní poslušnost, ale i náročnější obedience disciplíny, nejde o psa pro každého. Potřebuje člověka se špetkou přirozené autority a možnost se každý den důkladně vyblbnout. Mimo jiné má rád vodu a dog diving bývá jednou z jeho oblíbených sportovních disciplín.

Ke komu se hodí belgický ovčák malinois? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Flat coated retrívr

Flat coated retrívr patří mezi populární rasy současnosti. Není tomu tak dávno, kdy patřil méně známá plemena, dnes ho nicméně potkáváme čím dál častěji. Na první pohled připomíná zlatého retrívra, jen v jiné barevné variantě. Technicky jde o jiné plemeno, přesto zlatého retrívra připomíná i povahou – jde o chytrého a přátelského psa, který snadno vyjde jak s lidmi, tak dalšími zvířaty. A stejně jako zlatý retrívr miluje vodu.

Plemeno-flat-coated-retrivr (2)

Flat byl vyšlechtěn jako všestranný lovecký pes, který pracoval na vodě i na souši. Vznikl křížením labradorského retrívra, novofundlandského psa a irského setra a patrně má v sobě i špetku border kolie. Dnes jde především o všestranného aktivního psa, který se s vámi nadšeně pustí do ledasjakého sportu. Díky svým předkům je vhodnou volbou k sportovnímu lovu, na dogtrecking, coursing a canicross nebo na dog diving.

Ke komu se hodí flat coated retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Anglický špringršpaněl

Anglický špringršpaněl patří mezi středně velké přátelské psy, kteří se rádi a rychle učí. Je přátelský a zpravidla vyjde s každým. Výhodou tohoto krásného a sportovního psa je, že můžete vybírat z pracovní i výstavní linie. Pracovní linie s kratší srstí je o chlup vhodnější k sportovnímu lovu nebo na vrcholovou úroveň různorodých sportovních disciplín. Výstavní linie na první pohled zaujme krásnou delší srstí a stačit jí bude jedna delší procházka za den a občasné sportování bez závodních ambicí.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (1)

Název plemene může lehce mást, patří totiž mezi španěly, kteří se z území dnešního Španělska dostal na území Anglie za pomoci Římanů. Velká Británie má dnes nad plemenem oficiálně patronát. Lov má v Anglii mnohaletou tradici, málokoho asi tak překvapí, že se tohoto plemene „ujali“ právě tam. Pes byl vyšlechtěn k těsné spolupráci s lovcem a k tzv. práci „pod puškou“. Španělé byli postupně rozděleni na dvě skupiny – vodní a kontinentální. Sice byl anglický špringršpaněl zařazen pro práci na zemi, přesto díky svým předkům dodnes vodu miluje. Ocení tak možnost věnovat se řadě vodních sportovních aktivit, včetně dog divingu.

Ke komu se hodí anglický špringršpaněl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Chesapeake bay retrívr

Chesapeake bay retrívr je velký milovník vody, byl ostatně pro práci ve vodě vyšlechtěn. Před 200 lety začal být využíván k přinášení vodního ptactva. Zvládal práci i v zimě nebo během bouřky. Mezi předky plemene patří ohaři, setři a i novofoundlandští psi. Lásku k vodě a lovecký instinkt má tedy v genech.

Psi-plemeno-chesapeake-bay-retriever (2)

Tento retrívr bude nadšeným společníkem aktivních lidí, kteří s ním budou vyrážet na dlouhé procházky nebo se s ním budou věnovat různorodým sportům. Bavit ho bude sportovní lov, nadšení z něj budou i myslivci. Nejradši tráví čas u vody a bavit ho tak bude vodní záchranařina nebo dog diving. Je to milý a laskavý pes, který se velmi úzce váže na svou rodinu. Líbit se mu bude především na vesnici nebo na okraji města, kde bude mít více vyžití než ve městě.

Ke komu se hodí chesapeake bay retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Novofoundlandský pes

Novofundlandský pes patří mezi přátelské a klidné psy, kteří milují pohyb a práci. Jde také o typ psa, který vychází velmi dobře s lidmi i dalšími zvířaty, včetně psů. Jakožto velký milovník vody je velmi často využíván jako vodní záchranář, který neváhá skočit pro tonoucího i do ledové vody. Má chundelatou srst, která psa ochrání před velmi studenou vodou i před mrazivým počasím, je tak vhodnou volbou na hory a obecně do chladnějšího podnebí.

Plemeno-novofundlandsky-pes (1)

Plemeno bylo vyšlechtěno na kanadském ostrovu Newfoundland, odkud dostal svůj název. Přesný původ psa znám není, známe až finální variantu tohoto odolného, silného a pracovitého psa. Jeho dispozici pro práci v ledové vodě využili tamní rybáři, kterým pes pomáhal tahat těžké sítě z vody, zachraňoval tonoucí rybáře nebo tahal vozíky s nákladem. Dnes je pes kromě vodní záchranařiny využíván i jako společník k dlouhým procházkám nebo k různým vodním sportům typu dogdiving.

Ke komu se hodí novofoundlandský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Španělský vodní pes

Španělský vodní pes je středně velký akčňák, který potřebuje pohyb, pohyb… a zase pohyb. Je to velmi energický pes, který když se začne nudit, ničí vše, co mu přijde pod čumák. Proto je tento pes vhodnou volbou k velmi aktivním lidem, kteří mají možnost se mu věnovat několik hodin denně. Bývá doporučován do rodiny s dětmi, s kterými velmi rád dovádí.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (7)

Je to kudrnatý fešák, kterého jeho zvláštní srst ochrání od velmi špatného počasí, a i díky ní vydrží dlouhou dobu ve vodě. Umí se například skvěle potápět. Asi tušíte, že jde o plemeno, které miluje nejen svou rodinu, ale i vodu. Až mu budete vymýšlet zábavu, ocení, pokud se s ním vrhnete do některého z vodních sportů. Bavit ho bude například vodní záchranařina, ale i dog diving.

Ke komu se hodí španělský vodní pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu