Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Italský vodní pes chce aktivního a citlivého pána

Italský vodní pes nebo také lagotto romagnolo, jak je nazýván ve své italské domovině, patří mezi vzácnější plemena na českém území. Je to nepochybně škoda, protože jde o veselého a společenského psa. Plemeno bylo původně vyšlechtěno k práci ve vodě a posléze byly jeho schopnosti přeorientovány na hledání lanýžů. Díky jeho přátelské povaze je čím dál častěji chován jako aktivní společník.

Plemeno-italsky-vodni-pes (2)

Italský vodní pes patří mezi chytrá plemena, která se snadno učí. Je to vášnivý plavec, který rád tráví co nejvíce času ve vodě. Mezi jeho velké přednosti patří tichost – málokdy totiž štěká. Další výhodou je jeho hypoalergenní srst. Jde o energického psa, který potřebuje spoustu pohybu, je tak vhodnou volbou k aktivním lidem. Patří mezi citlivé psy, kteří se velmi váží na svou rodinu, mnoho jedinců plemene se proto potýká se separační úzkostí. Pro svou přátelskou povahu, hravost a trpělivost bývá doporučován do rodin s dětmi. Bavit ho bude řada sportovních disciplín, jako dog diving, vodní záchranařina, stopování, agility nebo dog frisbee.

Plemeno-italsky-vodni-pes (1)

Důvody, proč si pořídit italského vodního psa

 • Přátelská povaha je jedním z hlavních znaků tohoto psího plemene. Jde o oddané psy, kteří se velmi dobře snášejí s lidmi i dalšími zvířaty.
 • Asi podle názvu tušíte, že jde o psí rasu s velkou láskou k vodě. Je to skvělý a vytrvalý plavec. Pokud se chcete věnovat některému z vodních sportů, například dog divingu nebo vodní záchranařině, bude pro vás tento pes skvělou volbou.
 • Jeho kudrnatá srst mu dodává jedinečný vzhled, navíc je relativně jednoduchá na údržbu.
 • Patří mezi velmi chytré psy, kteří se rádi učí. Velmi rád a nadšeně spolupracuje při tréninku. Minimálně základní poslušnost zvládne levou zadní.
 • Je to pes plný energie, je tak perfektní pro lidi vyznávající aktivní životní styl, kteří se ideálně chtějí věnovat některému ze psích sportů. Kromě sportů spojených s vodou ho budou bavit dlouhé procházky nebo běh.
 • Má přirozené obranářské instinkty, patří tak mezi skvělé hlídače.

Plemeno-italsky-vodni-pes (10)

Důvody, proč si NEpořídit italského vodního psa

 • Je to aktivní pes, který potřebuje pohyb, pohyb a tak trochu pohyb. Pokud není dostatečně unavený, bude se nudit a bude mít prostor vymýšlet lumpárny. Zpravidla mívá destruktivní sklony.
 • Italský vodní pes je velmi chytrý, je tak třeba mu unavit nejen nohy, ale i hlavu. Psovi je proto potřeba věnovat se i několik hodin denně, a to i pokud má k dispozici zahradu. Jeho výcvik by měl být kreativní a různorodý, jinak se začne velmi snadno nudit.
 • I když jeho srst není nijak zvlášť náročná, přesto je třeba se jí alespoň občas věnovat. Především pokud žijete ve vlhkém prostředí, srst psa má tendenci plstnatět.
 • Jde o citlivého psa, který se část na svého pána velmi fixuje. Mnoho jedinců plemene tak trpí separační úzkostí a se psem je třeba na jeho samostatném pobytu doma velmi důsledně pracovat.
 • Je vhodnou volbou k domku se zahradou, pro pobytu v bytě, především někde v centru města, nebývá doporučován. Je vhodný spíše do přírody, na vesnici nebo okraj města, ideálně do domku se zahradou, na které se může z části vydovádět. Pouhé pobíhání po zahradě mu ovšem také stačit nebude.
 • Miluje vodu a pokud mu nedopřejte alespoň občasné smočení se, bude smutný. A pokud bude mít možnost vám při procházce přírodou utéct k vodě, určitě to udělá. Alespoň občas psovi dopřejte koupání, například v podobě bazénku na zahradu.

Plemeno-italsky-vodni-pes (11)

Historie italského vodního psa

Italský vodní pes, ve své domovině známý pod názvem Lagotto Romagnolo, má bohatou historii, která je kladena do 14. století. Plemeno bylo vyšlechtěno v bažinatých oblastech Romagny v Itálii. Jeho vrozená láska k vodě a skvělé plavecké dovednosti mu pomohly stát se nepostradatelným pomocníkem lovců vodního ptactva. Jeho schopnost pracovat ve vodě mu přinesla slávu v oblasti jeho vzniku. Díky postupnému vysušování bažin ovšem tento pes nebyl tolik potřeba jako v minulosti a jeho role se postupně začala měnit. Tak trochu ho zachránil jeho skvělý čich a vytrvalost – stal se mistrem v hledání lanýžu. Dodnes je lagotto romagnolo ceněn pro své čichové schopnosti, díky kterým již několik generací pomáhá s hledáním lanýžu, a to nejen v Itálii, ale i v zahraničí.

Plemeno-italsky-vodni-pes (12)

Povaha italského vodního psa

Italský vodní pes vyniká společenskou a vyrovnanou povahou, jde o psa do nepohody. Je to společenský pes se vším všudy, dobře vychází jak s dětmi, cizími psy a dalšími různými zvířaty. Patří mezi velmi chytré psy, kteří se rádi a snadno učí. Minimálně základní výcvik psa zvládne levou zadní. Tato psí rasa je velmi pracovitá, byla by škoda, kdyby všechny její pozitivní vlastnosti přišli vniveč, jeho povahu tak ocení především aktivní chovatelé. Tento pes je tak trochu citlivka, jeho výcvik musí být veden pozitivní metodou bez zbytečného křiku a bez fyzických trestů. Pes se jinak může stáhnout do sebe a nebude s vámi do budoucna chtít spolupracovat.

Plemeno-italsky-vodni-pes (13)

Jde o velmi aktivního psa, který potřebuje notnou dávku pohybu. Protože patří i mezi výrazně chytrá psí plemena, je důležité mu i zaměstnat hlavu. Díky dobrému sluchu se dodnes využívá k hledání lanýžů, nebo k dalším různorodým pachovým disciplínám. K vyhledávání lanýžů se využívá již několik generací a je to jeden z důvodů, proč rád hrabe. Oficiálně je řazen mezi lovecká plemena, má dodnes silný lovecký instinkt a venku je proto třeba být na pozoru – bez velmi dobrého přivolání by neměl jít z vodítka, jinak vám může utéct za potenciální kořistí. Dodnes se ho také drží velká láska k vodě a velmi rád z ní aportuje věci. Pokud se chcete věnovat nějaké sportovní disciplíně, bude nadšený z různých vodních sportovních disciplín.

Plemeno-italsky-vodni-pes (14)

Vzhled italského vodního psa

Italský vodní pes patří mezi menší středně velké psy. Má mohutnější stavbu těla a jeho výška je podobná délce těla. Jeho nohy jsou štíhlé, svalnaté a dlouhé, může se tak díky nim snadno pohybovat v bahně. Jeho kudrnatá srst pokrývá rovnoměrně celé tělo, s výjimkou hlavy. Na mohutné hlavě nalezneme středně velké uši, které jsou trojúhelníkový tvar a jsou nesené svěšeně.

Plemeno-italsky-vodni-pes (15)

Kulaté větší oči jsou postavené daleko od sebe. Barva očí koresponduje s barvou srsti, bývá okrová, oříšková až tmavě hnědá. Srst psa velmi dobře chrání před chladem a vodou. Mezi tradiční zbarvení patří bílá, bílá s hnědými nebo oranžovými znaky, jednobarevná hnědá (v různých odstínech), jednobarevná oranžová nebo stříkaná hnědá (tzv. hnědý bělouš). Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 41-48 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 11-16 kg.

Plemeno-italsky-vodni-pes (3)

Ke komu je italský vodní pes vhodný

Srst italského vodního psa není náročná na péči, stačí jí občas vykartáčovat a alespoň jednou za rok přistřihnout, aby nedocházelo k plstnatění. Jde o velmi chytrého, přátelského a energického psa, který vyžaduje aktivního a citlivého majitele. Je vhodnou volbou do aktivní rodiny s dětmi. Je velmi trpělivý a hravý, s dětmi tedy dokáže dovádět hodiny. Jeho srst je hyperalergenní, mnoho mírnějších alergiků proto jeho srst zvládá bez větších potíží. Lagotto romagnolo je velmi energický, potřebuje tedy dostatek pohybu a ideálně i zaměstnat hlavu.

Plemeno-italsky-vodni-pes (4)

Nadšený z tohoto psa bude majitel, který miluje dlouhé procházky, běh, plavání a další sportovní aktivity. Dodnes má silné lovecké instinkty, občas se tedy využívá nadále k lovu. Budou ho bavit především sporty spojené s vodou, například dog diving a občas se využívá i k vodní záchranařině. Má skvělý čich, využít ho lze tedy i k stopování a vyhledávání. Miluje aport, je tak vhodný i na dogfrisbee nebo flyball. Protože je mrštný a rychlý, bude ho bavit i agility. Prostě všestranný pes. Je vhodnou volbou především do domku se zahradou, pokud se mu budete dostatečně věnovat, zvládne i byt. Nejvíce spokojený bude na vesnici nebo na kraji města, z centra velkoměsta nadšený nebude.

Plemeno-italsky-vodni-pes (8)

Italský vodní pes v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 41-48 cm.
 • Váha plemene se pohybuje v rozmezí 11-16 kg.

Srst:

 • Kudrnatá, psa dobře chrání před chladem a vodou.

Zbarvení:

 • Bílá, bílá s hnědými nebo oranžovými znaky, jednobarevná hnědá (v různých odstínech), jednobarevná oranžová nebo stříkaná hnědá (tzv. hnědý bělouš).

Jak dlouho žije:

 • Italský vodní pes se dožívá 15 až 17 let. 

Odkud pochází:

 • Itálie

Ke komu je vhodný:

 • Italský vodní pes je energie sbalená v kudrnatém kožíšku. Pes potřebuje velkou dávku pohybu (a to i když má k dispozici velkou zahradu), jinak se bude nudit a bude destruktivní. Hodí se tak k velmi aktivním lidem, kteří s ním budou pracovat nebo se s ním budou věnovat některému ze psích sportů. Je vhodný například k dog divingu, vodní záchranařině, na agility, dog frisbee nebo k sportovnímu lovu.
 • Spokojený bude na venkově nebo na kraji města, v centru velkoměsta moc nadšený nebude. O trochu spokojenější bude i v domku se zahradou, než v bytě. Pokud se mu budete ale dostatečně věnovat, zvykne si i v bytě.
 • Pokud ho budete socializovat od štěněte, bude skvěle vycházet s dětmi i dalšími zvířaty. Přeci jen jde o citlivého, přátelského a hravého psa.
 • Je velmi chytrý a rád se učí. Zvládne ho i důsledný a nadšený začátečník.
 • Patří mezi velmi citlivé psy, kteří špatně snáší křik a hrubší zacházení. Při výcviku psa je třeba být trpělivý a především pracovat se psem pozitivní metodou. Pokud budete na vkus psa příliš drsní, nebude s vámi chtít spolupracovat. Nebývá tak vhodnou volbou k cholerikům.

Plemeno-italsky-vodni-pes (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu