Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Kanadský či novoskotský retrívr nebo toller. Spousta jmen, ale jeden pes

Nova scotia duck tolling retrívr je velký milovník vody a nadšený aportér. Že vám název plemene nic neříká? Možná ho znáte pod názvem toller, kanadský retrívr nebo novoskotský retrívr. Ano, známý je opravdu pod všemi těmito názvy. Jde o středně velkého loveckého psa, který byl vyšlechtěn k nalákání kachen do blízkosti lovce a následný aport zastřelených kusů. Pokud toužíte po akčním parťákovi do přírody, pak pro vás bude kanadský retrívr tou správnou volbou.

Novoskotsky-retrivr-toller (13)

Toller je přátelský a inteligentní pes, který se díky mírumilovné povaze čím dál častěji využívá jako aktivní rodinný pes. Čas od času ho můžeme vidět i jako psa asistenčního. I když je to od pohledu fešák, rozhodně to není žádný gaučový povaleč. Dodnes se tato psí rasa využívá k lovu, ale bude mít radost i z různých psích sportů. Pokud máte rádi pohyb přírodou, bude tento pes dobrým společníkem.

Novoskotsky-retrivr-toller (7)

Důvody, proč si pořídit kanadského retrívra

 • Jako většina dalších retrívrů je i toller přátelský, empatický a je ideálním rodinným společníkem. Zpravidla velmi dobře vychází i s dětmi.
 • Je dobře cvičitelný, a to především díky inteligenci a hravosti.
 • Jde o psa plného energie, je tak ideální volbou pro aktivně založeného člověka. Dlouhé procházky, lov či canicross jsou vhodné sporty pro tohoto akčňáka.
 • Toto plemeno psa patří mezi velké milovníky vody a aportu. Ve vodě a ideálně s míčkem v hubě bude velmi šťastný. Nicméně pokud se s ním budete chtít věnovat jeho původnímu účelu, tedy lovu kachen, bude přímo nadšený.
 • Pokud tohoto fešáka dostatečně unavíte, pak budete mít doma spokojeného a jinak nenáročného společníka.
 • Svou rodinu miluje z celého srdce. Na svou rodinu a svého pána si vytváří velkou citovou vazbu. Bude proto nejšťastnější ve společnosti svých lidí.
 • Nebývá agresivní, málokdy se připlete ke rvačce. Zároveň se poměrně snadno učí, jsou tak vhodnou volbou i k méně zkušeným chovatelům.
 • Kanadský retrívr je ideální volbou pro řadu sportovních disciplín. Vyblbne se například na agility, při sportovní kynologii, flyballu, canicrossu, ale i při stopování a záchranařině.

Novoskotsky-retrivr-toller (6)

Důvody, proč si NEpořídit kanadského retrívra

 • Toto plemeno je nabité energií, občasná delší procházka a hození míčku mu opravdu stačit nebudou. Zvažte své nadšení pro pohyb a časové možnosti, unavit tohoto psa vám totiž zabere každý den několik hodin.
 • Delší samota není nic pro něj. Na svou rodinu se velmi citové upíná a občasný samostatný pobyt doma je potřeba důsledně cvičit od štěněte. Mnoho jedinců tohoto plemene totiž jinak trpí separační úzkostí.
 • Jako mnoho dalších retrívrů dokáže být i ten kanadský krapet tvrdohlavý a dokáže se i urazit. Při výcviku je proto potřeba být důsledný a trpělivý.
 • I když je chytrý a alespoň základní výcvik zvládne poměrně snadno, nemusí to s ním být díky typické teriéří povaze jednoduché. Pokud patříte mezi úplné začátečníky v chovu psů, zvažte své možnosti. Máte kupříkladu v okolí bydliště cvičák nebo někoho, kdo by vám v případě potřeby s výchovou poradil? Pak hurá do toho. Pokud ne, možná se raději zamyslete nad tím, zda nezvolit pro začátek nějaké trošku snadnější plemeno na výchovu.
 • Jde v zásadě o přátelské psy, kteří nebývají nejlepší hlídači. Občas si za plotem štěknou, při překonání plotu by patrně většina z nich vetřelce přivítala s vrtícím ocasem.
 • Do menšího bytu v centru města není nejvhodnější volbou. Spokojenější bude v domku se zahradou (s přístupem do domu) někde na kraji města či na vesnici. Pokud se psovi budete dostatečně věnovat a důkladně ho unavíte, pak zvládne i pobyt v bytě. Opět ovšem ideálně někde, kde budete mít blízko do přírody, kterou miluje.

Novoskotsky-retrivr-toller (4)

Historie nova scotia duck tolling retrívra

Málokoho asi nechá název tohoto plemene na pochybách o tom, odkud pochází. Tato psí rasa má své počátky v kanadské provincii Nové Skotsko, nacházející se na jihovýchodě Kanady. Cílem chovu bylo vyšlechtit menšího retrívra, který bude nejen ulovené kachny přinášet, ale ideálně je i naláká do blízkosti lovce. Mezi předky tollera patří labradorský retrívr, irský setr, šeltie, hnědý anglický kokršpaněl a coated retrívr. Roku 1945 byla rasa schválena kanadským kennel klubem (CKC). V té době získalo plemeno i svůj oficiální název Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Až v roce 1981 byla tato rasa uznána mezinárodní kynologickou federací FCI. V roce 1984 bylo plemeno oficiálně uznáno i americkou kynologickou organizací AKC.

Novoskotsky-retrivr-toller (3)

Povaha kanadského retrívra

Kanadský retrívr patří mezi přátelská a dobře ovladatelná psí plemena. Jde tak o vhodnou volbou pro mírně pokročilé chovatele. S ohledem na jejich kladný vztah k dětem jsou vhodnou volbou i do rodiny. Na svou rodinu se velmi upínají a rádi jí projevují svou náklonost. I díky jejich velké navázanosti na svého člověka poměrně špatně snáší delší odloučení. Je proto potřeba s nimi od malinka trénovat samostatný pobyt doma. Přesto jsou dobrou volbou k aktivním lidem, kteří mají možnost s nimi trávit velkou část dne. Či prostě do početné rodiny, kdy je „pořád“ někdo doma. Jde o laskavého psa, který je chytrý a rád a dobře se učí. Povely si většinou dobře pamatuje. Jako jiní retrívři i toller miluje vodu a dokáže v ní trávit hodinu. Při procházkách přírodou je tak nutné počítat s tím, že skončí v každé „kaluži“ či vodním toku.

Novoskotsky-retrivr-toller (2)

Vzhled nova scotia duck tolling retrívra

Kanadský retrívr je středně velký, dobře osvalený a kompaktní pes s typickým rezavo-bílým zbarvením. Hlava je jasně řezaná a klínovitá. Mandlově tvarované středně velké oči jsou posazeny široko od sebe. Trojúhelníkovité uši jsou nasazeny vysoko a bývají neseny sklopené. Krk je dobře osvalený a středně dlouhý. Hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry, břicho bývá mírně vztažené. Končetiny jsou pevné a dobře osvalené. Jako mnoho dalších retrívrů má i tento mezi prsty blány, které mu usnadňují plavání. Srst tohoto plemene do značné míry dokáže odpuzovat vodu a zároveň dobře chrání proti chladu. Psovi tak umožňuje i plavbu v cstudené vodě. Zbarvení srsti je v různých odstínech červené nebo oranžové se světlejšími praporci. Typický vzhled mu dodává i alespoň jeden bílý znak na těle. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 45-51 cm. Hmotnost plemene se pohybuje mezi 17-23 kg.

Novoskotsky-retrivr-toller (15)

Ke komu je kanadský retrívr vhodný

Toller miluje lidi, nejšťastnější tak bude v početné rodině s přístupem na zahradu. Pokud psa důkladně unavíte, pak zvládne i život ve městě. Ať už bude pes žit v bytě nebo bude mít k dispozici zahradu, je třeba se mu důsledně věnovat. Jde totiž o velmi energického psa, kterému totiž pouhé pobíhání na zahradě nebo kratší procházka s míčkem stačit nebude. Nova scotia duck tolling retrívr potřebuje opravdu důkladně fyzicky unavit. Nejspokojenější bude toto psí plemeno při loveckém výcviku, ale radost bude mít i z řady sportovních disciplín. V tomto směru jde o všestranného psa, využít ho můžete například na agility cross či agility, dog dancing, canicross, aportování, stopování, dog trecking i turistiku.

Novoskotsky-retrivr-toller (10)

Středně dlouhá srst nevyžaduje zvláštní péči, stačí ji čas od času vykartáčovat. Pokud chcete, aby si srst tollera zachovala své voduodpudivé vlastnosti, psa nekoupejte příliš často. Zpravidla stačí psa vykupat jen v momentě, kdy si pořídí nevábný odér.

Nova scotia duck tolling retrívr v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 45-51 cm.
 • Hmotnost plemene se pohybuje mezi 17-23 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá

Zbarvení:

 • Různé odstíny červené nebo oranžové se světlejšími praporci. Typický vzhled mu dodává i alespoň jeden bílý znak na těle.

Jak dlouho žije:

 • Kanadský retrívr neboli toller se dožívá 10 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Kanada, provincie Nové Skotsko

Ke komu je vhodný:

 • Jde o akčňáka každým coulem. Vyžaduje velkou dávku pohybu, a to denně. Je tak vhodnou volbou do aktivní rodiny.
 • Původně jde o loveckého psa, který se k svému účelu (lovu kachen) dodnes využívá. Pokud se chcete lovu věnovat, pak pro vás bude toto plemeno dobrou volbou.
 • Zároveň jde o sportovního univerzálního psa. Tento pes zvládne a ocení celou řadu kynologických sportovních aktivit. Je například vhodnou volbou na agility cross, agility, flyball, canicross, dog-trecking stopování nebo záchranařinu.
 • Kanadský retrívr je přátelský a svou rodinu miluje z celého srdce. Dokáže na ní být až závislý, je tak potřeba od malinka trénovat samostatný pobyt doma, aby se mu nerozvinula separační úzkost.
 • Pokud psa dostatečně unavíte, zvládne pobyt v městském bytě i v domě se zahradou.

Novoskotsky-retrivr-toller (14)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu