Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Irský glen of imaal teriér je jako rozcuchaný voříšek

Irský glen of imaal teriér patří mezi vzácnější psí rasy. Je to menší pejsek, který je velmi aktivní a zabaví se v aktivní rodině s dětmi. Patří mezi irské teriéry s typickou teriéří postavou – jde o silnějšího pejska s charakteristickou rozcuchanou siluetou.

Plemeno-irsky-glen-of-imaal-terier (3)

Glen, jak se mu často říká, má typickou teriéří povahu. Je to osobnost každým coulem. Dokáže být tvrdohlavý, ale i oddaný a nezávislý. Děti má velmi rád, s ostatními zvířaty vychází velmi dobře. Je to oddaný a věrný společník, který svou rodinu miluje. Rád se zapojí do různých rodinných aktivit, a to jak do různorodých her, nadšený bude i z různých sportů. Jde o všestranného psa, který se rád vydá na dlouhou procházku nebo bude nadšeně chytat frisbee. Je to nenáročný pejsek na údržbu, jeho srst stačí občas pročísnout. Tento menší a aktivní rošťák patří mezi psy, s kterým se rozhodně nudit nebudete.

Důvody, proč si pořídit irského glen of imaal teriéra

 • Velkou výhodou glena je jeho kompaktní velikost. Jde o středně velkého psa, který se snadno vejde i do menšího bytu.
 • Jeho drátěná rozježená srst a výrazné oči mu dodávají typický vzhled. Pokud toužíte po psovi se zajímavým vzhledem, s glenem nesáhnete vedle.
 • Drátovitá srst téměř nelíná. Často bývá proto řazen mezi hypoalergenní psy. Mnoho lidí trpící menší alergií na srst tohoto psa snese. Nadšení z tohoto psa budou i milovníci perfektně uklizeného bytu. Tento pes vám nebude nechávat po celém bytě nánosy chlupů, budete mít tak o něco snadnější úklid.
 • Glen je věrný pes, který svou rodinu velmi miluj. Velmi rád se účastní všech rodinných aktivit, aby byl všem členům co nejvíc na blízku.
 • Patří mezi všestranné psy, kteří byli původně vyšlechtěni k lovení krys a dalších hlodavců. Dodnes má tento pes silný lovecký pes a je velmi chytrý. Dnes se využívá k řadě sportovních aktivit, vyniká například při náročnějších poslušnostních disciplínách, agility nebo při dog trekkingu.
 • Je velmi aktivní a přizpůsobivý. Pokud mu dopřejete dostatek mentální stimulace i pohybu, snadno si zvykne na vesnici i ve městě.
 • Má energie na rozdávání, přesto je oproti jiným loveckým psům relativně snadno unavitelný. Potřebuje alespoň jednu větší procházku za den nebo možnost se rekreačně věnovat některému ze psích sportů a bude spokojený. Zbytek dne stráví spokojeně chrupkat na gauči.
 • Je vhodnou volbou do rodiny s dětmi, s kterými rád dovádí a lumpačí. Ideální je, pokud má možnost socializovat se s dětmi od štěněte, pak si od nich nechá ledacos líbit.
 • Jeho srst je nenáročná na péči. Občasné vyčesání a trimování postačí a vy se nemusíte bát nánosů chlupů po celém bytě.
 • Toužíte-li po unikátním a vzácnějším plemeni, s kterým mezi ostatními pejskaři budete budit pozornost, s tímto psím plemenem nesáhnete vedle. Glen patří mezi vzácnější rasy a v kombinaci s jeho unikátním vzhledem budete všude budit pozornost.

Plemeno-irsky-glen-of-imaal-terier (1)

Důvody, proč si NEpořídit irského glen of imaal teriéra

 • I když se glen k lovu využívá v současnosti sporadicky, má stále silný lovecký instinkt. Není tak vhodnou volbou do stejné domácnosti ke králíkům, morčatům nebo kočkám, mohl by mít tendenci je lovit.
 • Jako řada dalších teriérů má sklony k nezávislosti a dokáže být tvrdohlavý. Sice je chytrý, jeho výcvik ovšem může být díky zmíněným vlastnostem krapet komplikovaný. Bývá doporučován k chovatelům se špetkou zkušeností, kteří si s ním spíše poradí.
 • Někdy bývá řazen mezi hypoalergenní plemena, přesto není vhod pro všechny alergiky. V jedné domácnosti s ním vydrží lidé s menší alergií na chlupy, řada lidí ale reaguje buď na jejich sliny, některým vadí i těch pár chloupků, které z nich vypadnou.
 • I když patří mezi méně aktivní psy, stále je to původně lovecký pes, který určitou dávku pohybu vyžaduje. Alespoň jedné větší procházce za den nebo rekreačnímu věnování se některému ze psích sportů se nevyhnete. Pouhé pobíhání po zahradě nebo krátké procházky parkem psovi stačit nebudou a pokud se začne nudit, mívá destruktivní sklony.
 • Při výběru psa se soustřeďte na chovnou stanici, která dělá oběma rodičům potřebné zdravotní testy. Vyhnete se tak potenciálním problémům do budoucna. Plemeno občas trpí na problémy typu luxace čéšky, dysplazie kyčelního kloubu nebo některým problémům s očima.
 • Je vhodnou volbou k lidem, kteří mají již zkušenost s chovem psů, ideálně těch loveckých. Glen teriér je nezávislý a občas slušně tvrdohlavý, člověk bez špetky přirozené autority a zkušeností s výchovou takovéhoto psa může mít potíže při komunikaci s tímto psem.
 • Jde o vzácnější psí plemeno, na volné štěně si patrně chvíli počkáte. Ruku v ruce s tím jde i vyšší pořizovací cena za štěně oproti běžnějším plemenům.
 • Jako mnoho dalších teriérů, i glen rád hrabe. Především pokud se bude nudit, můžete počítat s rozvrtanou zahradou. I zaměstnaný glen dokáže vaši zahradu předělat k obrazu svému, s perfektním záhonem i trávníkem pro jistotu rozlučte při pořízení tohoto psa.

Plemeno-irsky-glen-of-imaal-terier (2)

Historie irského glen of imaal teriéra

Jak jeho název napovídá, pochází z Irska. Pes byl vyšlechtěn v údolí Glen of Imaal v hrabství Wicklow, které se nachází na východě Irska. Glen v překladu znamená údolí, Imaal je název říčky, která protéká krajinou v blízkosti Dublinu, tedy územím, v kterém byl pes vyšlechtěn. Glen patří mezi starobylá plemena, kterému ovšem nebylo věnováno příliš pozornosti. Tento pes byl původně vyšlechtěn pro lov hlodavců a další menší zvěře. Kromě krys ve stodolách a obytných staveních byl využíván i k redukci lišek nebo jezevců. Byl zvyklý pracovat samostatně, schopnost se spoléhat sám na sebe mu vydržela dodnes. I toto plemeno bylo bohužel využíváno k psím zápasům v průběhu 18. století. Plemeno mělo poměrně komplikovanou historii a mělo několikrát namále. Protože jde o statečného a odolného pejska, podařilo se mu nepřízeň osudu překonat a existuje dodnes. Jde ovšem o vzácnější psí rasu a je v současnosti využíván především jako aktivní společník. V průběhu 30. let minulého století byl uznán irským Kennel clubem.

Plemeno-irsky-glen-of-imaal-terier (4)

Povaha geln of imaal teriéra

Glen je teriér každým coulem, nechybí mu tedy silná osobnost. Je nejen nezávislý, ale i statečný a oddaný. Pokud je dobře socializovaný, bude rád lumpačit s dětmi i s dalšími psy. Nebývá doporučován do jedné domácnosti s morčaty, křečky nebo kočkami. Pokud ho budete na další zvířata v domácnosti od štěněte zvykat, nebude s nimi mít problém ani v dospělosti. S dětmi rád vymýšlí rošťárny, nicméně bývá doporučován spíše k starším dětem, které již vědí, jak se k psovi správně chovat. K nejmenším dětem nebývá doporučován, pokud si ho přesto pořídíte, nenechávejte malé děti se psem bez dozoru. Vůči těm nejmenší dětem pes nebývá příliš trpělivý a pokud ho budou na jeho vkus často tahat za ocas nebo nějak jinak pošťuchovat, může se po nich výchovně ohnat.

Svou rodinu velmi miluje a nebývá rád delší dobu o samotě, při správném tréninku pár hodin denně o samotě zvládne. Přesto bývá doporučován k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne. Má natolik rád lidskou společnost, že vás bude po návratu domů sledovat na každém kroku. Dnes patří mezi aktivní společníky, přesto je třeba mu dopřát včasnou a důkladnou výchovu, jinak budete mít doma tvrdohlavce, který se za každou cenu bude rozhodovat podle sebe.

Vzhled irského glen imaal teriéra

Glen patří mezi menší, hbité a aktivní teriéry, se silnou a charakteristickou siluetou. Charakteristický vzhled mu dodává dlouhý trup a krátké končetiny. Jeho srst je drsnější a je doplněna jemnější podsadou. Má širokou a silnou hlavu s plochou lebkou. Mezi další charakteristické rysy patří silný čenich a dobře vyvinutý čelistní aparát. Jeho oči jsou menší a tmavé. Uši jsou středně velké a visí přirozeně dolů. Středně dlouhý ocas je nesený vzhůru. Štěňata se rodí modře, pšeničné nebo rudě zbarvené. Maska v obličejové části bývá inkoustově modrá. Na hřbetě, ocasu nebo na uších se občas objevují modré pruhy. Jak štěně roste a dospívá, tmavší stíny v srsti postupně mizí. Kohoutková výška psů plemene se pohybuje v rozmezí 33-36 cm, u fen se pohybuje mezi 30-33 cm. Váha psů se v průměru pohybuje mezi 14-16 kg, váha u fen se pohybuje v rozmezí 11-14 kg.

Ke komu je irský glen of imaal teriér vhodný

Srst glena je třeba pravidelně rozčesávat, aby se odstranily odumřelé chloupky a nečistoty. U psa se doporučuje i občasné trimování. Je to přizpůsobivý středně velký pes, který má energii i inteligenci na rozdávání. Má stále silný lovecký instinkt, k lovu se nicméně nevyužívá až tak často, jako dříve. Díky jeho věrnosti a náklonosti jsou skvělými společníky pro rodiny s dětmi. Jeho menší velikost z něj dělá vhodnou volbou do menšího bytu, je ale třeba pamatovat na to, že potřebuje dostatek pohybu a ideálně i zaměstnat hlavu. Tento pes ocení alespoň jednu dlouhou procházku za den, vhod mu přijde i možnost věnovat se některému ze psích sportů. Bavit ho bude například agility nebo canicross. Tato psí rasa je vhodnou volbou jak do aktivní rodiny, tak i pro nadšené a sportovně laděné jednotlivce.

Irský glenof imaal teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psů plemene se pohybuje v rozmezí 33-36 cm, u fen se pohybuje mezi 30-33 cm.
 • Váha psů se v průměru pohybuje mezi 14-16 kg, váha u fen se pohybuje v rozmezí 11-14 kg.

Srst:

 • Delší hrubší krycí srst je doplněna jemnou a kratší podsadou.

Zbarvení:

 • Štěňata se rodí v modré, pšeničné nebo rudě zbarvené. Maska v obličejové části bývá inkoustově modrá. Na hřbetě, ocasu nebo na uších se občas objevují modré pruhy.

Jak dlouho žije:

 • Irský glen of imaal teriér se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Irsko

Ke komu je vhodný:

 • Glen patří mezi menší psy, kteří se snadno vejdou i do menšího bytu. Domek se zahradou ocení, k celoročnímu pobytu na zahradě ovšem není doporučován.
 • Je to aktivní pes, který ocení alespoň jednu pořádnou procházku denně. Rád se bude věnovat i některému ze psích sportů, například agility, coursingu nebo canicrossu.
 • Má silný lovecký instinkt, nebývá tak doporučován do domácnosti s dalšími domácími mazlíčky typu křeček nebo morče. Procházky s ním bývají z tohoto důvodu poměrně dobrodružné, je potřeba aby měl perfektní přivolání nebo byl pojištěný alespoň stopovačkou.
 • Líbit se mu bude jak u aktivního jednotlivce, tak i u energické rodinky. Zpravidla dobře vychází s dětmi, i když bývá doporučován spíše k starším dětem, které již vědí, jak se k němu správně chovat. U nejmenších dětí zpravidla nebývá nadšený z pošťuchování nebo tahání za srst či ocas, v krajním případě se po dětech může i ohnat, pokud se mu nelíbí jejich jednání.

Plemeno-irsky-glen-of-imaal-terier (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu