Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Portugalský vodní pes je hravý jako štěně i v dospělosti

Portugalský vodní pes je aktivní společník, který miluje své lidi a velmi dobře vychází i s dalšími zvířaty. Jde o vyrovnané, přátelské a hravé psy, u kterých je až s podivem, že nejsou více rozšíření.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (1)

Portugalský vodní pes je nenáročný, bezkonfliktní a přizpůsobivý. Jeho srst sice potřebuje pravidelně vyčesávat, přesto je toto plemeno vhodné do bytu nebo k lidem s lehčí alergií. Toto psí plemeno totiž nemá podsadu a téměř nelíná. Jak název těchto psů napovídá, jejich původním účelem byla práce ve vodě, především při rybolovu. Dnes jde především o aktivní společníky, ale i výstavní psy. Využít je můžete i při mnoha různých sportech nebo při canisterapii.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (11)

Důvody, proč si pořídit portugalského vodního psa

 • Portugalský vodní pes je pracovitý, odolný a inteligentní.
 • Jde o středně velkého psa, který se snadno vejde i do bytu. S ohledem na svou minulost, v rámci které trávil velké množství času na rybářské lodi, je zvyklý „nezaclánět“ a umí se „uklidit“ na nevídaná místa.
 • Nemá podsadu, je tak vhodnou volbou do bytu (a nebudete se muset bát spousty chlupů po celém bytě) nebo k lidem s lehčí alergií na chlupy.
 • Jde v zásadě o zdravého psa, se kterým byste s troškou štěstí nemuseli trávit větší množství času na veterině. Zároveň jde o plemeno, které se poměrně běžně dožívá 15 let.
 • Jde o tiché psy, kteří téměř neštěkají. Další plus, pokud bydlíte v bytě.
 • Je velmi komunikativní a citlivý, zároveň se dobře cvičí. Základní výcvik zpravidla zvládnou i nadšení začátečníci.
 • „Portugalci“ dobře vychází i s dětmi. A to jak s těmi nejmenšími, se kterými mají až svatou trpělivost, tak i s těmi většími, s nimiž nadšeně lumpačí.
 • Pokud bude zvyklý od štěněte, hravě zvládne i další zvířata ve stejné domácnosti.
 • Je to velmi univerzální pes, který se s vámi bude nadšeně věnovat různorodým sportovním disciplínám. Zvládne kondiční běh, ale i běh u kola nebo koloběžky. Dokáže pracovat i jako canisterapeut. Miluje vodu a hodí se i k různým vodním sportům. Má skvělý čich, občas se využívá třeba i k záchranařině.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (10)

Důvody, proč si NEpořizovat portugalského vodního psa

 • Portugalský pes sice téměř nelíná, ale zato mu roste srst podobně jako lidské vlasy. Je třeba ji pravidelně stříhat.
 • Především v době puberty, kdy se mění štěněcí srst za dospěláckou, má tendenci se cuchat a je třeba pravidelně česat a občas psa vykoupat za pomoci kondicionéru.
 • Jde o velmi inteligentního psa, což vám paradoxně může i lehce znesnadnit život. Sice ho lze poměrně snadno cvičit, ale je třeba být důslední. Tito psi mají tendenci využívat řadu situací ve svůj prospěch, prostě se vás snaží za každou cenu přechytračit.
 • Má tendenci se silně fixovat na svou rodinu, nehodí se tak k celoročnímu pobytu v kotci nebo na zahradě.
 • Tohoto psa je třeba zaměstnat jak fyzicky, tak psychicky. A to denně, i pokud má pes k dispozici zahradu. Je tak třeba počítat s tím, že vám starost o psa zabere poměrně hodně času. Před pořízením tohoto psa tak zvažte své časové možnosti.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (9)

Historie portugalského vodního psa

Již v roce 1297 vznikla první zmínka o podobném psovi, který prý vytáhl z moře tonoucího námořníka. Po staletí tuto psí rasu využívali především rybáři, které doprovázel na jejich plavbách podél portugalského pobřeží. Na rybářských lodích šlo o tvrdě pracujícího člena posádky. Kromě vytahování sítí z vody i doručoval zprávy mezi loděmi a večer hlídal. Počátkem 20. století došlo k výrazným změnám v způsobu rybolovu, došlo především k výrazné mechanizaci a portugalský vodní pes nebyl již tolik potřeba. Počet jedinců tohoto plemene se tak výrazně snížil.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (13)

Plemeno přežilo především díky zásahu Vasca Bensaudeho, portugalského vodního magnáta a velkého milovníka psů. Roku 1937 odchoval první vrh štěňat a vznikl tak základ nové éry tohoto zajímavého plemene. Postupně se tato rasa dostala do Anglie a USA. Navzdory mnoha pozitivním vlastnostem portugalského vodního psa jde celosvětově spíš o vzácnější plemeno. Popularita plemene v posledních letech lehce vzrostla díky Baracku Obamovi, který tyto psy chová.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (4)

Povaha portugalského vodního psa

Portugalský vodní pes je učenlivý a inteligentní, ale i klidný a laskavý. Voda byla a bude vždy jeho oblíbené prostředí, ve kterém dokáže trávit hodiny. Jde o vytrvalého a dobrého plavce, kterému ve vodě vydatně pomáhají plovací blány. Zároveň si toto psí plemeno zachovává štěněcí vlastnosti a hravost do pozdějšího věku, dospívá o trochu později než řada jiných psů podobné velikosti. Miluje žvýkání, za pomoci hraček nebo lahůdek typu parůžek se dokáže zabavit na řadu hodin. Je chytrý a snadno se učí, zároveň miluje práci. Nadšeně vás tak bude doprovázet při řadě sportů, věnovat se ale bude nadšeně i různým psím pracím typu záchranařina. Snadno zvládne náročnější poslušnost, ale i agility. Povahově je vhodný i na canisterapii. Vychází velmi dobře nejen s lidmi, ale i dalšími zvířaty, včetně cizích psů. Tato psí rasa svou rodinu miluje z celého srdce a velmi dobře vychází i s menšími dětmi.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (5)

Vzhled portugalského vodního psa

Portugalský vodní pes je středně velké plemeno s harmonickou stavbou těla. Tělo je téměř kvadratické s pevnou kostrou a dobře vyvinutým svalstvem. Hlava je široká a silnější. Kulaté středně velké oči bývají černé nebo tmavé. Uši jsou svěšené, krk krátký a rovný. Široký hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry. Silnější ocas se zužuje směrem ke špičce. Srst je odolná, bez podsady a téměř nelíná, je tak doporučován do bytu i k lehčím alergikům. Srst se objevuje ve dvou délkách, buď dlouhá a zvlněná, nebo hustá a kudrnatá. Zbarvení plemene může být černé, různé odstíny hnědé, černobílé, hnědobílé a i čistě bílé. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 43 a 57 cm, váha pak mezi 16 a 25 kg.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (2)

Ke komu je portugalský vodní pes vhodný

Portugalský vodní pes si snadno zvykne na různé životní podmínky, a to jak na možnost dovádět na zahradě, tak i na pobyt v bytě. V obou případech je ovšem nutné zaměstnat mu hlavu i ho unavit fyzicky, jinak se začne nudit. Když se nudí, má menší destruktivní sklony v podobě žvýkání všeho, co mu přijde pod čumák. Miluje vodu a využije každou příležitost se smočit. Srst portugalského vodního psa není příliš náročná, přesto vyžaduje pravidelné česání. Protože srst roste podobně jako vlasy, je potřeba jí pravidelně zastřihávat. Střih není povinnost, ale i pokud netoužíte po konkrétním střihu, občasnému zkrácení srsti se nevyhnete. Tomuto plemeni je třeba pravidelně kontrolovat uši. Jako mnoho jiných plemen s klopenýma ušima se v nich mají tendenci tvořit záněty, také je občas potřeba vytrhat z uší chloupky, které mohou dělat neplechu.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (12)

Portugalský vodní pes v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 43 a 57 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 16 a 25 kg.

Srst:

 • Srst se objevuje ve dvou délkách, buď dlouhá a zvlněná nebo hustá a kudrnatá. Bez podsady.

Zbarvení:

 • Černé, různé odstíny hnědé, černobílé, hnědobílé a i čistě bílé

Jak dlouho žije:

 • Portugalský vodní pes se dožívá 12-15 let.

Odkud pochází:

 • Portugalsko

Ke komu je vhodný:

 • Portugalský vodní pes je velmi aktivní a velmi inteligentní a univerzální. Nudit se s ním rozhodně nebudete.
 • Vhodný je jak na vytrvalostní běh, ke kolu, ale i na agility, náročnější obedience disciplíny, ale například i na canisterapii.
 • Miluje svou rodinu a snadno vychází i s menšími dětmi.
 • Snadno se cvičí, často bývá doporučován i začátečníkům.
 • Téměř nelíná, je tak vhodnou volbou do městského bytu (kde se nebudete muset bát velkého množství chlupů) a zpravidla ho snese i řada lidí s lehčí alergií na chlupy.
 • Miluje vodu, pokud máte možnost chodit na časté procházky kolem vody, bude štěstím bez sebe.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu