Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Český strakatý pes vznikl původně v laboratoři

Český strakatý pes je novější plemeno, které bylo vyšlechtěno k laboratorním účelům v dnes pražských Klánovicích doktorem Horákem. Původní název plemene dokonce i zněl Horákův laboratorní pes. Dnes jde o jedno z českých plemen, které je ideální do rodiny a jako společník na sport. Strakáči jsou přátelští psi, kteří jsou vhodní i pro trpělivé a aktivní začátečníky.

Cesky-strakaty-pes-plemeno (1)

Historie českého strakatého psa

Horákův laboratorní pes, nebo-li Český strakatý pes byl, jak původní název napovídá, vyšlechtěn na pokusy v laboratoři. V 50. letech 20. století vznikla potřeba vytvořit plemeno, které bude hodné, snášenlivé, trpělivé a bude mít jednotnou velikost. Tohoto úkolu se ujal doktor František Horák, který jako základ budoucího plemene použil tříbarevného psa Míšu, který vážil okolo 10 kg a vlkošedou fenu Rigu vážící 25 kg. V dubnu roku 1954 se narodil první vrh o 9 štěňatech. Do dalšího chovu šli dvě štěňata z tohoto spojení. Postupně docházelo k dalšímu křížení a bylo využito několik plemen, včetně krátkosrstého ohaře. V roce 1960 došlo k registraci tohoto plemen v knize Československého svazu chovatelů drobného hospodářského zvířectva. V té době byl oficiálně vytvořen standard tohoto nového plemene. Dodnes není 100% jistý původ těchto psů, respektive nikdo dnes neví, která plemena byla při šlechtění strakáče využita. Tím, že šlo především o laboratorní psy, kteří nebyli určení do běžného chovu, šlo především o docílení jednotného vzhledu, váhy a přátelské povahy. Nebyly proto vedeny klasické záznamy při šlechtění jiných novějších plemen.

V 60. letech byli tito psi využívání pouze pro laboratorní účely, běžní chovatelé toto plemeno v té době téměř neznali. Poprvé se sice chovatelé mohli s tímto plemenem seznámit již v roce 1961 na výstavě v Praze, mezi lidi se ovšem v té době nešířilo. Koncem 80. let 20. století byla ukončena činnost Československé akademie věd a zbývající jedinci tohoto plemene byli převedení pod chovatelé v rámci Českého svazu chovatelů. V té době bylo oficiálně toto plemeno přejmenováno na Českého strakatého psa. V době, kdy byly na těchto psech dělání pokusy, byli využívání k výzkumu epilepsie, činnosti vyšší nervové soustavy nebo chirurgickým experimentům.

Povaha českého strakatého psa

Strakáči jsou milý a přátelští psi, kteří se rádi kamarádí s dětmi a vymýšlí s nimi nadšeně různé lumpárny. Snadno vychází i s ostatními psy a nemají problém se rychle sžít s dalšími zvířecími obyvateli domácnosti. Mají tendenci každý vzruch z okolí komentovat štěkotem, při správném přístupu to lze omezit. K cizím lidem bývají z počátku nedůvěřivý, ale rychle se dokáží spřátelit téměř s každým. Nebývají agresivní, jsou trpělivý, tolerantní a přátelští. Jsou zvyklí na život ve smečce, dělá jim tak radost, když můžou trávit čas ve společnosti dalších psů či jiných zvířat a i lidí. S těmito psy se velice snadno pracuje, navzdory občasné tvrdohlavosti jsou tak doporučováni i začátečníkům. K člověku mají tendenci se upínat a rádi s ním tráví co nejvíce času. Jde o aktivní psí plemeno, s čímž je třeba při pořizování počítat a dopředu se připravit na nutnost dlouhých procházek nebo se zaměřit na některý z psích sportů.

Cesky-strakaty-pes-plemeno (2)

Vzhled českého strakatého psa

Toto plemeno je středně veliké, tříbarevné a jak název napovídá, strakaté. Tito psi mají obdelníkovité tělo s délkou trupu v rozmezí 110-120 % výšky v kohoutku. Hloubka hrudníku tvoří 50 % výšky v kohoutku a délka hlavy tvoří 40 % kohoutkové výšky. Standardizovaný vzhled byl důležitý právě pro laboratorní pokusy. Hlava je lehká, klínovitá, čenich je stejně dlouhý jako mozkovna. Nosní houba může mít několik zbarvení – černo-žluto-bílých jedinců černá a hnědá u hnědo-žluto-bílých jedinců. Podle tvaru hlavy by mělo jít snadno rozeznat fenu od psa. U českých strakatých psů je poměrně běžné, že v čelisti občas chybí zub (pokud se jedná o molár nebo premolár nejde o vadu vylučující z chovu). Barva očí se zpravidla liší podle převažujícího zbarvení srstí. Relativně malé uši jsou klopené dopředu a mají tvar písmene V. Na krku většinou naleznete většinou volnější kůži na hrdle. Hrudník je dobře vyvinutý a při pohledu shora se zužuje k zádům. Ocas bývá nesen ve tvaru šavle i nad úrovní hřbetu.

Srst u strakáčů se vyskytuje ve dvou variantách – krátká a dlouhá. Krátká srst je patrová s výraznou podsadou, především během zimy. Dlouhá srst bývá nepatrně zvlněná s podsadou. Na končetinách se objevují praporce a „kalhoty“ v pánevní oblasti. Zbarvení srstí je vždy trikolorní. Jedná se buď o černo-žluto-bílé nebo hnědo-žluto-bílé zbarvení. Základem je tmavé (černé až hnědé) se žlutými znaky v kombinaci s bílou. Výška psů je 45-53 cm, fen 43-51 cm. Hmotnost psů i fen se pohybuje mezi 15-20 kg.

Ke komu je český strakatý pes vhodný

Toto plemeno miluje lidi a rád s nimi tráví co nejvíce času. Hodí se proto především do bytu, nebo do domku se zahrádkou a přístupem dovnitř. Srst s bohatou podsadou mu umožňuje pobyt ve venkovním kotci. Pokud při celoročním pobytu venku není ve smečce, je třeba se mu důkladně a pravidelně věnovat, aby netrpěl samotou a zároveň se nenudil a neměl prostor vymýšlet lumpárny. Jde o sportovně založené plemeno, které potřebuje buď dlouhé procházky nebo pravidelné věnování se různorodým pím sportům. Psi to jsou mrštní, rádi skáčou do výšky, jsou rychlí a vhodní do tahu. Snadno je využijete na agility, canicross nebo dogtrecking. Srst je náročnější na údržbu u dlouhosrsté varianty, kterou je třeba pravidelně vyčesávat.

Český strakatý pes v bodech

Velikost:

• Výška psů je 45-53 cm, fen 43-51 cm. Hmotnost psů i fen se pohybuje mezi 15-20 kg.

Srst:

• Krátká i dlouhosrstá varianta, v obou případech s podsadou. Dlouhosrstou variantu je třeba pravidelně vyčesávat.

Zbarvení:

• Zbarvení srstí je vždy trikolorní. Jedná se buď o černo-žluto-bílé nebo hnědo-žluto-bílé zbarvení. Základem je tmavé (černé až hnědé) se žlutými znaky v kombinaci s bílou.

Jak dlouho žije:

• Český strakatý pes se dožívá 12 až 17 let.

Odkud pochází:

• Česko

Pro koho se hodí:

• Učenlivý i když občas tvrdohlaví psi jsou vhodní i pro začátečníky.

• Jsou velmi aktivní, je třeba počítat s dlouhými procházkami nebo se věnovat některému psímu sportu jako agility, canicross nebo dogtrecking.

• Jde o přátelské plemeno, které je vhodné i k dětem.

• Snadno vychází i s ostatními zvířaty v domácnosti. Jde o smečkové zvíře, které ocení dalšího psího parťáka.

 

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení