Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Český fousek je psí lovec každým coulem

Lovecký pes, přesto snadno cvičitelný, zároveň univerzální parťák do přírody. Český fousek je prostě kamarád do nepohody, který pomůže s prací v lese i ve vodě a hravě zvládne i roli aktivního společníka. Má v sobě notnou dávku ohaře, potřebuje tak velké množství pohybu a alespoň základní poslušnost, pak budete mít doma ideálního hafana do každé situace.

Psi-plemeno-cesky-fousek (1)

Fouska zvládne i méně zkušený chovatel, a to díky velké inteligenci psa a jeho přátelské povaze. Toto české psí plemeno velmi dobře vychází i s dalšími lidmi a zvířaty. Při venčení přírodou je třeba se mít na pozoru, silné lovecké pudy občas zvítězí, proto je dobré mít u psa perfektní přivolání. Ideálním prostředím pro českého fouska je vesnice či menší město, kde hravě zvládne i celoroční pobyt na venku.

Psi-plemeno-cesky-fousek (2)

Důvody, proč si pořídit českého fouska

  • Chcete-li vyčnívat z pejskařského davu méně obvyklým plemenem, pak je pro vás český fousek tím pravým.
  • Snadná péče o srst je jednou z výhod tohoto plemene. Stačí ji zhruba dvakrát ročně vytrimovat, více se není třeba o ni starat.
  • Fousci jsou velmi chytří, učí se snadno a rychle. Minimálně základní výcvik zvládnou velmi snadno.
  • Jsou to energičtí psi, kteří potřebuji utahat. Milují přírodu, ocení tak horské túry, plavání nebo běh.
  • Český fousek je velmi společenský pes. Ocení nejen lidskou, ale i zvířecí společnost.
  • I když jde o přátelské psy nejen k rodně, ale i vůči cizím lidem a psům, jde o vynikajícího hlídače. Na vetřelce upozorní především štěkotem, v případě potřeby občas zasáhne i fyzicky.
  • Tito psi vychází velmi dobře i s menšími dětmi, vůči kterým jsou velmi trpěliví. Zároveň s nimi rádi vymýšlí různorodé skopičiny.
  • I navzdory kratší srsti jde o velmi otužilé a odolné psí plemeno, které při nepříznivém počasí ožívá a nečiní mu problém celoroční pobyt venku.
  • Milují lidskou společnost, pokud tedy máte domek se zahrádkou, ocení možnost pravidelného přístupu do domu, aby s vámi mohli být v „těsném“ kontaktu. Nicméně pokud se psovi budete denně věnovat, neměl by mu činit problém celoroční pobyt venku ani po psychické stránce.

Psi-plemeno-cesky-fousek (4)

Důvody, proč si NEpořizovat českého fouska

  • I když se dnes čím dál častěji využívají především jako aktivní společníci, mají stále velmi silný lovecký pud. Při procházkách přírodou je třeba mít buď 100% přivolání, nebo mít psa pro jistotu zajištěného vodítkem nebo alespoň stopovačkou. Pokud toužíte po klidných procházkách přírodou bez vodítka a nervů, pak se raději poohlédněte po jiném plemeni.
  • Jde o hodně aktivní psy, kteří potřebují pravidelný pohyb. Pokud jsou nevybití, začnou se velmi rychle nudit, což se pak projeví na stavu bytu či zahrady. Byt i zahrada budou velmi rychle rozebrané na prvočinitele.
  • Při pořizování psa je třeba dát si záležet na výběru vhodné chovné stanice, která dělá veškeré potřebné zdravotní testy. V minulosti toto plemeno trpělo na tzv. lysivost, na kterou málem vyhynulo. Je tak třeba vybrat chovnou stanici, která udělá oběma rodičům testy i na tuto chorobu.
  • Fousci jsou velmi přizpůsobiví, hravě zvládnou jak pobyt v bytě, tak i celoroční pobyt na zahradě. V obou případech je ovšem třeba psa pořádně utahat, jinak se zabaví sám, což se vám líbit nebude.
  • Je to lovec každým coulem. Pokud máte doma (nebo do budoucna plánujete) další domácí zvířata v podobě králíků či slepic, je třeba tato zvířata řádně zabezpečit a psa mít v případě kontaktu s těmito zvířaty pod kontrolou. Jinak velmi snadno můžou dojít k úhoně.
  • Ani v Čechách nejde o příliš známé plemeno. V kombinaci s roztřepeným vzhledem fouska si patrně poměrně často vyslechnete hlášení, že máte krásného voříška.

Psi-plemeno-cesky-fousek (3)

Historie českého fouska

Český fousek má dlouhou historii. První písemná zmínka o tomto plemeni pochází z roku 1348, kdy Karel IV. na svém dvoře choval početnou smečku těchto psů, kteří byli využíváni při lovu. Oficiální standard tohoto plemen vznikl v roce 1882, kdy také vznikla první česká plemenná kniha loveckých psů. Fousek patří do skupiny ohařů a jde o jednoho z nejstarších ohařů nejen v Čechách, ale i v Evropě. Roku 1896 vznikl první chovatelský klub plemene v Písku. Jako mnoho dalších plemen, i chov českého fouska byl ohrožen během první světové války. Během první republiky se podařilo plemeno obnovit. Při obnově se vycházelo z původního standardu z roku 1882. Český fousek byl mezinárodně uznán až v roce 1964.

Psi-plemeno-cesky-fousek (6)

Povaha českého fouska

Fousci jsou všestranní a pracovití, hravě zvládnou ledasjakou práci a výcvik, především v přírodě. Dodnes ho poměrně často využívají myslivci, ale hravě zvládne i roli aktivního společníka. Jde o temperamentní a přátelské psy, kteří velmi dobře vychází i s dětmi, jsou tak vhodnou volbou i do aktivní rodiny. Jsou velmi inteligentní, základní výcvik zvládnou levou zadní a ocení i náročnější úkoly. I když jde o temperamentní lovecké plemeno, jsou fousci poměrně často doporučováni i začátečníkům a mírně pokročilým chovatelům. Oproti jiným lovečákům jsou o něco méně tvrdohlaví a snadno se učí za pomoci pozitivní metody. Zároveň nemají v oblibě tvrdší zacházení a dril. Jejich lovecký pud je velmi silný, pokud se s nimi budete chtít věnovat sportovnímu lovu, velmi to ocení. Pro řadu běžných chovatelů ovšem může být silný lovecký pud překážkou. Nejenže se pravděpodobně nevyhnete vodítku při procházkách přírodu, ale je třeba mít se na pozoru i při chovu králíků či slepic ve stejné domácnosti. Český fousek ocení možnost věnovat se některému psímu sportu, vhodné jsou pro něj sporty typu dogtrakking, coursing nebo sporty založené na aportu.

Psi-plemeno-cesky-fousek (5)

Vzhled českého fouska

Hlava českého fouska je středně velká, úzká a dlouhá, se zřetelným stopem. Oči mandlového tvaru jsou tmavé. Uši jsou vysoko nasazené a svěšené. Krk je středně dlouhý a plynule přechází v široký hrudník s dobře klenutými žebry. Fouskovy končetiny jsou dobře osvalené, ocas je nesen v linii hřbetu nebo mírně nad ní. Srst je tvořena ze tří typů – krátká hustá podsada, delší pesíky a dlouhé vlníky. Obličej má typický výraz tvořený z vousů a bradky. Delší je i srst nad očima a napomáhá dodat psovi typický výraz. Fousci se vyskytují v zbarvení tmavého bělouše s plotnami nebo bez nich, hnědák nebo hnědák s bílými prokvetlými znaky. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 66 cm a váha mezi 22 a 34 kg.

Psi-plemeno-cesky-fousek (8)

Ke komu je český fousek vhodný

Otužilý pes, kterého lze chovat celý rok venku, při správném vyžití zvládne i byt. Vhodným místem k chovu českého fouska je vesnice či menší město, kde budete mít po ruce lesy, v kterých budete moci fouska dlouze venčit. Pobyt ve městě zvládne v případě, že trávíte velké množství času se psem na chalupě v přírodě, na cvičáku nebo nějakém psím sportovišti. A to ideálně denně. Srst fouska je nenáročná na péči, stačí občasné vyčesání a koupel v případě potřeby.

Český fousek v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 66 cm.
  • Váha mezi 22 a 34 kg

Srst:

  • Krátká, hustá podsada, delší pesíky a dlouhé vlníky

Zbarvení:

  • Tmavý bělouš s plotnami nebo bez nich, hnědák nebo hnědák s bílými prokvetlými znaky

Jak dlouho žije:

  • Český fousek se dožívá 12 až 13 let. 

Odkud pochází:

  • Česká republika

Pro koho se hodí:

  • Aktivní a inteligentní psi, kteří jsou vhodní nejen pro myslivce, ale i do aktivní rodiny.
  • Oproti mnoha jiným lovečákům jsou vhodní i pro začátečníky a mírně pokročilé chovatele. Nejsou až tolik tvrdohlaví jako mnoho jiných loveckých plemen a dobře pracují za pomoci pozitivní metody.
  • Milují především přírodu. Rádi tráví co nejvíce času v lese nebo ve vodě. Pozor je třeba dávat na jejich lovecký pud, aby vám neutekli za první srnou.
  • Hravě zvládnou celoroční pobyt venku a bez větších potíží zvládnou i byt. V obou případech je třeba se fouskovi velmi intenzivně věnovat, jinak se začne nudit a byt i zahradu dokáže rychle rozebrat na prvočinitele.

Psi-plemeno-cesky-fousek (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu