Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Český teriér zvládne bydlet ve městě i na vesnici

I když je český teriér novější plemeno, jeho popularita postupně vzrůstá. A to díky jeho veselé a přátelské povaze. Sice jde původně o loveckého psa, dnes se využívá především jako společník.

Psi-plemeno-cesky-terier (5)

Jde o drobnějšího přizpůsobivého psa, který hravě zvládne život na vesnici, ale i ve městě. Český teriér je inteligentní plemeno, které se velmi snadno a rychle učí. Je to aktivní pes, který najde uplatnění při různých psích sportech. Vynikat bude například při agility, dog dancingu ale i při různých obedience disciplínách. Jeho srst vyžaduje občasné vyčesání a trimování, ale nezabere vám to příliš času. Zároveň jde o dobrého hlídače, který miluje svou rodinu, k cizím je ovšem rezervovaný.

Důvody, proč si pořídit českého teriéra

 • Jde o jedno z národních plemen, jehož počty pomalu, ale postupně narůstají u nás i ve světě. Nepochybně s ním právě díky tomu všude vzbudíte pozornost, a to i díky jeho elegantnímu vzhledu.
 • I když jde o teriéra, je o něco méně tvrdohlavý a o něco klidnější než jeho teriéří příbuzní. Občasná delší procházka je sice nezbytností, přesto s ním není nutné trávit „nekonečné“ hodiny po lesích jako s mnoha dalšími teriéry.
 • Je velmi inteligentní a ochotně spolupracuje i se začátečníky. Využít lze jeho inteligenci i při složitějším výcviku obedience.
 • Český teriér je i velmi přizpůsobivý, hravě tak zvládne pobyt na vesnici i ve městě.
 • Miluje svou rodinu a zpravidla dobře vychází i s dětmi.
 • Dokáže být rychlý a je mrštný, což lze využít při řadě sportovních disciplín typu dogdancing nebo agility.

Psi-plemeno-cesky-terier (4)

Důvody, proč si NEpořídit českého teriéra

 • Jeho elegantní vzhled není zadarmo. Psa je třeba zhruba 2x týdně vyčesat a jeho srst je třeba zhruba 6x ročně zastřihnout.
 • Láska k jeho lidem je veliká a celodenní samostatný pobyt pro něj není nejvhodnější. Při důsledném cviku pár hodin denně sám doma samozřejmě zvládne, ale při delším a častém pobytu sám doma strádá. Pokud jste často a dlouho pryč, raději se poohlédněte po nějakém samostatnějším plemeni psů.
 • Jde původně o norníka. I když se dnes využívá především jako aktivnější společník, láska k norování mu zůstala. Je tak třeba počítat s tím, že v případě nudy vám na zahradě bude vesele hrabat.

Historie českého teriéra

Křížením sealyhamského a skotského teriéra vznikl roku 1948 český teriér. Cílem bylo vyšlechtit menšího, a především nízkého psa, který bude využíván jako norník. Na vzniku této rasy se podílel František Horák, chovatel, který se podílel i na vzniku českého horského psa nebo českého strakatého psa. Psi profesora Horáka měli dobré jméno po celém světě. Do světa se první čeští teriéři dostali v roce 1980, konkrétně do Ameriky. V Americe záhy vznikl klub plemene, který se staral o propagaci této rasy v USA. V Americe bylo toto plemeno oficiálně uznáno v roce 2011 a bylo zapsáno do plemenné knihy AKC. Do Velké Británie se český teriér dostal roku 1989 a posléze se začal šířit i do zbytku světa. I když nejde o nejpopulárnější české psí plemeno v zahraničí, jeho popularita postupně roste.

Psi-plemeno-cesky-terier (2)

Povaha českého teriéra

Jako z mnoha jiných původně loveckých psů se i z českého teriéra stal společenský pes. Jde o klidného, veselého a přátelského psa, který nebývá agresivní. Je vyrovnaný a zároveň dokáže být i jemný. Svou rodinu velmi miluje, k cizím lidem bývá rezervovaný, což je také jedním z důvodů, proč z něj bývá velmi dobrý hlídač. Jako mnoho jiných loveckých psů vyžaduje pravidelnou fyzickou aktivitu, ale oproti jiným teriérům je na pohyb méně náročný. I když bývají zpravidla lovečtí psi doporučováni spíše středně pokročilým chovatelům, český teriér je jednou z výjimek, je totiž často doporučován i začátečníkům. I když jde o poměrně klidného psa, ocení občasnou dlouhou procházku nebo možnost věnovat se některému ze psích sportů. Vhodný bude především na sporty, u kterých využije mrštnost a přesnost, například agility nebo dogdancing, bavit ho bude i stopování.

Hravě zvládne základní výcvik a potíže mu nebudou dělat ani pokročilejší obedience disciplíny. Během lovu byl využíván především jako norník, dodnes mu zůstala láska k hrabání. Především pokud bude mít možnost pohybovat se na zahradě, je třeba počítat s občasným hloubením děr. Pokud bude mít pes možnost běhat na zahradě, vystačí si pak s kratší procházkou, ale hravě zvládne občasnou celodenní túru. Bez potíží zvládne i pobyt v bytě, kde je ovšem třeba počítat s častější delší procházkou nebo s nutností psa utahat za pomoci některého ze psích sportů.

Vzhled českého teriéra

Jde o krátkonohého teriéra s delší srstí. Obdelníkové tělo je zakončené dlouhou hlavou s tupým klínem. Uši jsou vysoko nasazené, středně velké a klopené. Krk je středně dlouhý a plynule přechází v podlouhlý trup. Tělo je dobře osvalené, nohy jsou krátké a díky nim se snadno pes pohybuje v norách. Ocásek je silný a dlouhý okolo 20 cm. Hladká a pigmentovaná kůže je pokrytá delší, jemnou a lesklou srstí. Srst je třeba čas od času zastřihnout. Mezi povolené zbarvení patří šedomodrá a světle kávová. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 27 a 29 cm a váha se pohybuje mezi 6 a 10 kg.

Psi-plemeno-cesky-terier (3)

Ke komu je český teriér vhodný

Český teriér je přizpůsobivý pejsek, který hravě zvládne pobyt ve městě i na vesnici. Jako správný teriér vyžaduje pravidelnou dávku pohybu, ale mezi teriéry patří mezi ty klidnější. S trochou cviku zvládne několikahodinový pobyt sám doma, nicméně své lidi upřímně miluje a delší samotu nezvládá příliš dobře. Je tak vhodný především k lidem, kteří mají možnost trávit s ním větší část dne (například senioři, lidé s možností s občasnou prací doma nebo větší rodiny, u kterých je často někdo doma). Základní výcvik zvládne poměrně snadno a poradí si s ním i začátečník či méně zkušený kynolog. Srst je třeba pravidelně vyčesávat, ideálně 2x týdně a jednou za pár měsíců zastřihnout. Koupání těchto psů stačí čas od času, většinou především v případě, že si pes pořídí nevábný odér.

Český teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 27 a 9 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 6 a 10 kg.

Srst:

 • Delší, jemná a lesklá

Zbarvení:

 • Šedomodrá a světle kávová

Jak dlouho žije:

 • Český teriér se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Česká republika

Pro koho se hodí:

 • Jde o menší české plemeno, které hravě zvládne pobyt ve městě i na vesnici.
 • Jako správný teriér vyžaduje pohyb, přesto jde oproti jiným teriérům o dost klidnější.
 • Hravě zvládne základní výcvik, vhodný je tak i pro začátečníky nebo mírně pokročilé chovatele.
 • Dokáže být poměrně rychlý a mrštný, je tak vhodný i na různé sporty, kde tyto přednosti využije – například dogdancing nebo agility.
 • Je inteligentní, takže zvládne i náročnější obedience výcvik.

Psi-plemeno-cesky-terier (1)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu