Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, která vynikají jako záchranáři

Psi se již několik století využívají jako záchranáři po boku člověka. Jejich skvělý čich, odolnost a odvaha jim velmi pomáhají při boji o lidský život. Psi jsou neocenitelní pomocníci při prohledávání trosek po zemětřeseních, hledání ztracených osob v přírodě nebo při záchraně tonoucích v rozbouřených vodách.

Psi-plemena-zachranari

Základem úspěšné spolupráce při záchranářských pracích je silné pouto mezi člověkem a psem a vzájemná důvěra. Jako u jiných „sportovních“ a pracovních disciplín platí, že se k záchranařině hodí někteří psi více než jiní. Pes by měl mít například vynikající čich, měl by být fyzicky zdatný a odolný, ale je také důležité, aby byl psychicky stabilní a odvážný. Psovod musí psa vést pevnou rukou, ale i laskavě.

Existuje mnoho typů záchranářských prací, ve kterých psi excelují. Mezi nejběžnější patří vyhledávání v troskách, ke kterým se využívají psi s dobrým čichem a v dobré fyzické kondici. Psi hledají zavalené osoby v sutinách po zemětřesení, po výbuchu a dalších katastrofách. Psi vycvičení na vodní záchranářinu pomáhají tonoucím osobám v moři nebo na jezeře. Psi pátrají i po ztracených osobách v lese či na horách. Psi pomáhají i při vyhledávání lidí zasypaných sněhovou lavinou. Trénink záchranářského psa vyžaduje trpělivost, píly a řadu odborných znalosti. Existuje řada kynologických center, které se specializují na výcvik záchranářských psů. Záchranařině se můžete věnovat, jako řadě dalších psích sportů, nejen profesionálně, ale i jako sportovní disciplíně. V článku si představíme psí plemena, která se k různým druhům záchranařiny využívají nejčastěji.

Psi vhodní na vodní záchranařinu

Novofoundlandský pes

Novofoundladský pes patří mezi nejznámější vodní záchranáře z psí říše. Kromě velké lásky k vodě vyniká i přátelskou a vyrovnanou povahou. Čím dál častěji se chová jako rodinný společník, který má dobrý vztah nejen s lidmi, ale i dalšími zvířaty. Preferuje chladnější počasí, spokojený tak bude i na horách.

Plemeno-novofundlandsky-pes (1)

Pochází z kanadského ostrova Newfoundland, kde byl vyšlechtěn k tahání těžkých břemen a k práci v ledové vodě. Dodnes vodu miluje a je velmi otužilý, nemá tak problém tahat tonoucí i z velmi studené vody. Existuje poměrně velké množství psů vyšlechtěných pro práci ve vodě, nicméně právě novofoundlandský pes se k vodní záchranařině využívá nejčastěji pro jeho sílu, odvahu, otužilost a odolnost.

Ke komu se hodí novofoundlandský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Italský vodní pes/Logotto Romagnolo

Italský vodní pes je akční tvor v kudrnatém a voděodolném kožíšku. Miluje pohyb a nadšený bude z jakéhokoliv pobytu venku. Byl vyšlechtěn pro pohyb v bažinách, kde pomáhal tamním rybářům. Dodnes mu zůstala silná láska k vodě a k aportu. Když se začali bažiny vysušovat, jeho skvělý čich mu umožnil přeorientovat se na vyhledávání lanýžů.

Logotto romagnolo je skvělým aktivním parťákem, který bude nadšený ze sportovního majitele. Především pokud milujete vodu, budete ze společného soužití s italským vodním psem nadšení. Pokud je to jen trochu možné, bude tento pes trávit ve vodě co nejvíce času. Nadšený bude, pokud se s ním budete věnovat různorodým sportovním aktivitám spojeným s vodou, a to jak lovu vodního ptactva, dog divingu, nebo i vodní záchranařině.

Ke komu se hodí italský vodní pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Labradorský retrívr

Labrador má pověst přátelského a společenského psa, který miluje lidskou společnost a snadno se učí. Jde o psa se skvělým čichem a velkého milovníka vody. Přeci jen byl vyšlechtěn k aportování uloveného vodního ptactva. Skvělý čich, láska k vodě a přátelská povaha jsou vlastnosti i velmi dobrého vodního záchranáře.

Psi-plemeno-labradorsky-retrivr (14)

Labík je středně velký silný pes, který miluje pohyb a lidskou společnost. Bývá proto často využíván k řadě aktivit, které souvisí se službou člověku a vyžadují úzkou spolupráci mezi člověkem a psem. Často plní roli canisterapeuta nebo asistenčního psa, mnohdy plní i úlohu služebního psa – vyhledává například drogy. Je to všestranný pes, který patří mezi oblíbené psí rodinné společníky. Prostě milující a všestranný parťák do nepohody.

Ke komu se hodí labradorský retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Irský setr

Irský setr je pro svou eleganci čím dál častěji využíván jako manekýn obrážející výstavní mola. Přesto jde o všestranného pracovního psa se silným loveckým instinktem. Mnohdy plní roli aktivního rodinného společníka, který snadno vychází s celou rodinnou, včetně dětí a dalších domácích zvířat.

Psi-plemeno-irsky-setr (13)

Je to pes milující člověka a miluje pohyb. Bez dlouhé procházky a ideálně nějaké sportovní aktivity se neobejde. Toto plemeno patří mezi akční tvory s velkou inteligencí, láskou k lidem i k vodě. Proto se kromě lovu využívá čím dál častěji i k řadě dalších sportovních aktivit, ale i k služebnímu nebo záchranářskému výcviku.

Ke komu se hodí irský setr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes sice v českých končinách patří mezi vzácnější plemena, přesto jeho popularita postupně vzrůstá. Jde o velkého milovníka lidí, ale i různorodých sportovních aktivit. Asi vás již díky názvu plemene napadlo, že tento pes miluje vodu. Pokud se rozhodnete věnovat se s ním aktivitám spojených s vodou, bude nadšený.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (1)

Portugalský vodní pes byl vyšlechtěn k práci ve vodě při lovu ryb. Tahal například různorodá břemena (například rybářské sítě) nebo doručoval zprávy mezi jednotlivými plavidly. Plemeno je tak geneticky uzpůsobené práci ve vodě, podobně jako labradorům se mu například vyvinula blanka na tlapkách, která mu usnadňuje pohyb ve vodě. Je to vytrvalý a silný pes, který dokáže pracovat dlouhé hodiny. V kombinaci s jeho velkou láskou k lidem je pro vodní záchranařinu jak dělaný.

Ke komu se hodí portugalský vodní pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Plemena vhodná k vyhledávání v troskách

Belgický ovčák malinois

Belgický ovčák typu malinois je pracovitý pes, který je čím dál častěji oblíbený mezi služebními složkami. Je to pracovitý pes, který potřebuje spoustu pohybu a i zaměstnat hlavu. Je chytrý a vytrvalý, nové povely se učí snadno a rychle a pracovat dokáže několik hodin v kuse. Původně šlo o pasteveckého psa, u ovcí ho ale dnes potkáme sporadicky.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

Maliňák, nebo také belgičák je skvělou volbou nejen k služebnímu výcviku, ale vhod přijde i profesionálním sportovcům. Bývá hvězdou agility nebo i obedience disciplín. Tento pes váží okolo 20 kg, je tedy dostatečně lehký a mrštný, pohybovat se opatrně v troskách je pro něj tedy snadné. V kombinaci s jeho až vojenskou přesností při práci, snadnou trénovaností a dobrým čichem z něj bývá skvělý záchranářský pes.

Ke komu se hodí belgický ovčák malinois? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Basenji

Basenji je malá neřízená střela, která potřebuje notnou dávku pohybu. Patří mezi starobylá plemena původem z Afriky, kde byl využíván k lovu. Dnes plní roli aktivního společníka. Dodnes má ovšem silný lovecký instinkt, je tak nezávislý a ostražitý. Díky svému africkému původu nebývá nadšený z chladného počasí a z deště, naopak při teplém a slunečném počasí ožívá.

Psi-plemeno-basenji (26)

Basenji je menší diblík, s kterým rozhodně není nuda. Se správným přístupem se snadno cvičí, v kombinaci se skvělým čichem a menší váhou ho lze využít i k záchranařině, tedy i k vyhledávání v troskách. V suti se pohybuje mrštně a opatrně. K záchranařině se pro jeho schopnosti využívá čím dál častěji.

Ke komu se hodí basenji? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Jack Russell teriér

Jack Russell teriéra často vidíte jen rozmazaný flek, tento menší pes je totiž neustále v pohybu. Radost z něj budou mít především aktivní majitelé, kteří jsou rádi velkou část dne venku. Jako řada dalších teriérů, dokáže být i jack russell tvrdohlavý a velmi rád se rozhoduje samostatně. Proto je vhodnou volbou k důsledným majitelům se špetkou přirozené autority. Jack russell byl původně vyšlechtěn k lovu, dodnes má silné lovecké instinkty a perfektní čich. Dnes tento pes plní velmi často roli aktivního společníka, ale stále se běžně využívá i k lovu.

Plemeno-jack-russell-terier (13)

Často jeho služeb, tedy lásky k pohybu a skvělému čichu, využívají služební složky. Tento pes se jen tak nezastaví, potřebuje tedy pohyb a i zaměstnat hlavu – je proto jak dělaný pro náročnější služební výcvik. Ve službě se čím dál častěji využívá k vyhledávání drog, ale i k stopování. Protože je lehký a mrštný, snadno se pohybuje v troskách. Díky skvělému čichu najde zavalené osoby poměrně snadno.

Ke komu se hodí Jack Russell teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pudl – střední nebo standardní

Pudl patří mez oblíbená společenská a aktivní plemena. Je to velmi chytrý pes, který v žebříčcích pracovní inteligence často šlape na paty border koliím. Nejčastěji ho můžete vidět v roli aktivního rodinného společníka nebo jako výstavního psa. Mezi výhody pudla patří i různé barevné a velikostní varianty, vybere si tak téměř každý.

Psi-plemeno-pudl (9)

Pudlové jsou aktivní psi, kteří potřebují pohyb a zaměstnat hlavu. Především střední a standardní pudlové jsou vhodní k náročnějším obedience výcviku nebo k různým sportovním aktivitám typu agility nebo dog dancing. Toto plemeno se čím dál častěji využívá pro své pozitivní vlastnosti i k služebnímu výcviku a čím dál častěji se také objevuje v roli psího záchranáře.

Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německý ovčák

Německý ovčák, lidově vlčák, patří mezi psí stálice již několik desetiletí. Plemeno paří mezi služební hvězdy u policie nebo v armádě, ale i u běžných chovatelů – běžně tohoto psa můžeme vidět na zahradách rodinných domků, na dlouhých procházkách lesem i na cvičácích při tréninku různorodých obedience disciplín.

Psi-plemeno-nemecky-ovcak (1)

Plemeno má velmi dlouhou historii jakožto služební pes. Německý ovčák je velmi chytrý a energický pes, který se snadno a rychle učí. Zvládá velmi náročný výcvik a při plnění pokynů bývá velmi přesný. Bývá proto využíván při různorodém vyhledávání, stopování i při záchranařině, kde jsou zmíněné vlastnosti nejen žádané, ale i velmi potřebné pro úspěch akce.

Ke komu se hodí německý ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu