Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Basenji je pes, co nelíná a čistí se jako kočka

Basenji patří mezi středně velké psy, kteří vynikají chytrostí a přítulností. Svého člověka mají velmi rádi, vůči cizím lidem bývají ostražití. Jednou z největších zajímavostí basenjiho je, že tito psi prakticky neštěkají, většinou vydávají zvuk připomínajících smích a jódlování.

Psi-plemeno-basenji (26)

Basenji je pes se zajímavou historií a podobou, ovšem nejde o psa pro každého. Majitel basenjiho by měl disponovat velkou dávkou trpělivosti i smyslem pro humor, především díky schopnosti této psí rasy vymýšlet jednu lumpárnu za druhou. V minulosti byl basenji chován zpravidla jako lovecký pes, v současnosti jde většinou o aktivního společníka. Je vhodnou volbou na různorodé psí sporty, kde tento pes využije svou chytrost, skvělé stopařské vlastnosti a rychlost. Bude rád dělat společnost nadšeným turistům, běžcům nebo cyklistům. Mimo oplocený pozemek by měl být pes ideálně na vodítku nebo alespoň stopovačce, abyste za všech okolností měli psa pod kontrolou v případě, že chytne stopu. Toto psí plemeno je vhodnou volbou do bytu, k celoročnímu pobytu na zahradu se nehodí především kvůli krátké srsti a lásce k teplému počasí.

Psi-plemeno-basenji (25)

Důvody, proč si pořídit basenjiho

 • Jednou z největších zajímavostí basenjiho je, že neštěká. Namísto toho vydává zvuky podobné jódlování.
 • Baseji o sebe dbá. Čistí se podobně jako kočka a patří mezi nejčistotnější psí plemena.
 • Díky atletické postavě se toto plemeno dokáže nést velmi elegantně. S tímto psem na vodítku rozhodně zaujmete a můžete se těšit na obdivné pohledy kolemjdoucích.
 • Péče o srst je u nich velmi jednoduchá, téměř nelínají a zároveň se většina z nich vyhýbá bahnu, protože nemají rádi vlhko.
 • Díky jejich africkému původu dobře snáší teplé, ba přímo horké, počasí. Naopak zima a deštivé počasí jim nedělá nejlépe. I na kratší procházku v zimě či na podzim se nevyhnete použití zatepleného oblečku, jinak psa nedostanete ven.
 • Mají rádi různé hry, jako správní lovci milují především hry, při kterých se můžou honit a něco chytat.
 • Jde o středně velké psy, které poměrně snadno poskládáte i do menšího městského bytu.
 • Jde o velmi aktivní rasu, které vyžaduje pravidelný pohyb. Mají velmi rádi dlouhé túry a překonávání překážek. Po důkladném utahání pak zbytek dne spokojeně proleží na gauči.

Psi-plemeno-basenji (16)

Důvody, proč si NEpořizovat basenjiho

 • Rádi se hýbají, ale zároveň nebývají na prvních příčkách v psích sportovních disciplínách. Základní poslušnost zvládnou, ale v obedience disciplínách excelují výjimečně. Přesto jde o chytré psy, kteří ovšem mají vlastní rozum, podle kterého se rozhodují.
 • Mají podobnou povahu jako kočky, například jsou přesvědčeni, že všechny věci v domácnosti (a vlastně celá domácnost) jen a jen jejich. Vše, na co dosáhnou, berou za své.
 • Pokud se jim nebudete dostatečně věnovat, budou vám vaše věci nadšeně likvidovat.
 • I když jde o chytré psy, nečekejte od nich 100% poslušnost. Basenji je prostě svůj za všech okolností a bude poslouchat jen pokud uzná za vhodné.
 • Basenji je původně lovecké plemeno. I když se k tomuto účelu již využívá málokdy, má stále velmi silný lovecký pud a je třeba si při toulkách přírodou dávat na psa opravdu pozor, aby vám nevzal při první příležitosti roha.
 • I na zahradě je třeba mít je pod dohledem, za jejich útěky by se totiž nemusel stydět ani Houdini. Dokáží překonat téměř jakýkoliv plot, pokud je něco na druhé straně upoutá.
 • Bez pořádného teplého oblečku je budete mít problém dostat v zimě přes práh.
 • Basenji je velmi vázaný na svého člověka, jde o jeden z důvodů, proč se nehodí k celoročnímu pobytu venku. Další důvod je zřejmý – v našich podmínkách by vám přes zimu zmrzl i v dobře zateplené boudě.
 • Lovec v něm dřímá opravdu velmi pevně, není tak doporučován do domácnosti s dalšími, především drobnými zvířaty. I když ho budete zvykat odmala, bude je většinou brát jako kořist.

Psi-plemeno-basenji (17)

Historie basenjiho

Basenji patří mezi nejstarší psí plemena světa, která pochází z Afriky. Podobné psy můžeme vidět na malbách v hrobech faraónů, jde o psy kteří sedí po boku svých pánů. Tato psí rasa se postupně rozšířila po celé Africe. Mezi tradiční chovatelé jednu dobu patřili afričtí Pygmejové, kteří je využívali především k lovu. Nejen Pygmejové, ale i další obyvatelé Konga využívali tyto psy k pronásledování volně žijící zvěře, kterou měli za úkol vehnat do připravených sítí. Snaha rozšířit basenjiho do zbytku světa se ukázala jako náročný úkol. První psi převezeni do Evropy krátce po příjezdu uhynuli. Až roku 1930 došlo nejen k úspěšnému převozu psů do Anglie, ale i jejich úspěšnému chovu. Až posléze byli psi dovezeni do USA, do Čech se dostal první basenji roku 1974.

Psi-plemeno-basenji (18)

Povaha basenjiho

Basenji je původem lovecký pes, který ke svému původnímu účelu již není příliš využíván. Dodnes jde ovšem o aktivního a inteligentního psa, který svého pána má velmi rád. Je nezávislý a ostražitý, což do značné míry komplikuje jeho výchovu. Jeho nezávislost v kombinaci se silným loveckým instinktem z něj dělá tak trochu rebela, kterého není radno ve volné přírodě pustit na volno. Když chytne stopu, jako by přestal slyšet. I základní výcvik může být pro začátečníka slušným oříškem, je proto většinou doporučován zkušenějším chovatelům.

Psi-plemeno-basenji (19)

Není příznivcem chladného a deštivého počasí, především bez oblečku budete mít často potíž psa v nepříznivém počasí přemluvit k procházce. Jde o velmi čistotné psy, kteří svou „posedlostí“ čistotou a způsobem čištění připomínají kočku. Velmi rád leze po vyvýšených místech, odkud rád sleduje dění kolem sebe. Jde o chytrého psa, který povely chápe snadno a rychle, přesto není jeho výcvik jednoduchý, kvůli jeho „záchvatům“ tvrdohlavosti. Je třeba, aby výcvik byl 100% důsledný a zároveň pozitivní. Basenji zpravidla dobře reaguje na výcvik za pomoci dobrot a hraček. Také rád žvýká a kouše, především pokud se začne nudit, dokáže rozžvýkat téměř cokoliv kolem sebe. S dalšími zvířaty, i ve stejné domácnosti, zpravidla vychází velmi dobře, až na výjimky. Mezi tyto výjimky většinou patří menší hlodavci jako morčata či králíčci, které basenji většinou vidí jako kořist.

Psi-plemeno-basenji (20)

Vzhled basenjiho

Basenji patří mezi středně velké psy s atletickou stavbou těla. V poměru ke zbytku těla má basenji velmi dlouhé nohy. Na středně velké hlavě nalezneme úzký čenich. Špičaté uši jsou vztyčené, pod nimi nalezneme vrásky na tvářích. Mandlové oči jsou tmavé barvy a jsou široce posazené. Výrazně klenutý krk podporuje hrdě drženou hlavu. Rovný hřbet je kratší, nad ním bývá nesen stočený vysoko posazený ocas. Nohy a hruď mají bílé zbarvení, zbytek těla je zbarven do červena, tříslové, černé nebo žíhané barvy. Srst je krátká a hustá, také velmi jemná. Kohoutková výška plemene dosahuje 40-43 cm, váha se pohybuje mezi 9,5 a 11 kg.

Psi-plemeno-basenji (29)

Ke komu je basenji vhodný

Aktivní pes, kterého je nutné každý den psychicky i fyzicky unavit. Jedině pak udržíte psa v dobré fyzické kondici a zároveň se nezačne nudit. Basenji je skvělým parťákem pro vytrvalostní cyklistiku, ale i běh nebo turistiku. Mezi jeho atypické vlastnosti patří dobré snášení teplého, ba přímo horkého počasí, a oproti tomu špatné snášení chladného a deštivého počasí. V Českém prostředí nelze toto psí plemeno chovat celoročně venku a pro život v kotci, byť zatepleném, je nevhodný. Zároveň povahově velmi špatně snáší delší odloučení od své rodiny, nejspokojenější pak je v domku se zahrádkou s přístupem dovnitř.

Psi-plemeno-basenji (28)

V momentě, kdy máte basenjiho volně puštěného na zahradě, je vhodné ho mít pod dohledem, jde totiž o mistra útěků, který dokáže překonat kdejaký plot. Při toulkách přírodou by měl být na vodítku nebo stopovačce, a to kvůli silným loveckým instinktům. Feny tohoto plemene zpravidla hárají pouze jednou ročně. Jde o čistotné psy, kteří téměř postrádají typický psí zápach, stačí je tedy koupat pouze v případě potřeby.

Psi-plemeno-basenji (21)

Basenji v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene dosahuje 40-43 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 9,5 a 11 kg.

Srst:

 • Krátká, hustá, jemná

Zbarvení:

 • Nohy a hruď mají bílé zbarvení, zbytek těla je zbarven do červena, tříslové, černé nebo žíhané barvy.

Jak dlouho žije:

 • Basenji se dožívá 12 až 16 let. 

Odkud pochází:

 • Afrika

Ke komu je vhodný:

 • Chytré plemeno, které trpí „záchvaty tvrdohlavosti a samostatnosti“. Povely se učí snadno a rychle, ale jen se správným přístupem. Není vhodnou volbou k začátečníkům, ale spíše k zkušenějším chovatelům, kteří budou důslední a zaměří se na výcvik pozitivní metodou.
 • Zvláštností plemene je jeho nadšení pro sebečistotu, čistí se velmi důkladně jako kočka. I z tohoto důvodu je vhodnou volbou i do městského bytu.
 • Téměř nelíná, a je tak vhodnou volbou i pro lidi s menší alergií.
 • Basenji je atletický pes, který je vhodnou volbou k vytrvalostním běžcům, turistům nebo cyklistům.
 • Svou rodinu velmi miluje a je rád v její těsné blízkosti. V kombinaci s jeho špatným snášením chladného počasí není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku.

Psi-plemeno-basenji (27)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu