Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Německý ohař krátkosrstý je lovec a pes k neutahání

Německý ohař krátkosrstý patří mezi všestranná plemena, které bylo vyšlechtěno k lovu. I dnes si ho rádi pořizují myslivci a sportovní lovci, a to jak k práci na zemi, tak i ve vodě. Jde o energického psa, který se jen tak nezastaví. Je i velmi vytrvalý a nejšťastnější bude u velmi aktivních lidí.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (15)

Tento ohař miluje svou rodinu z celého srdce, zároveň je k lidem velmi laskavý a přátelský. Má ochranitelské pudy a svou rodinu bude bránit, bývá z něj skvělý hlídač. Zároveň ale není prvoplánově agresivní. Bude spokojený především na venkově nebo na kraji města, prostě v místě, kde bude mít blízko do přírody. Patří mezi psí plemena, která jsou stále aktivně využívána k lovu, má tak silný lovecký pud. Při venčení přírodou je proto třeba, aby měl pes perfektní přivolání nebo ho mít pojištěného alespoň stopovačkou.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (1)

Důvody, proč si pořídit německého krátkosrstého ohaře

 • Skvělý lovecký pes a pracák, prostě všestranný pes. Má skvělý čich a je vytrvalý, dodnes ho rádi využívají myslivci a sportovní lovci.
 • Díky skvělému čichu ho lze využít k různorodému vyhledávání a sledování.
 • Patří mezi sportovní psí rasy. Kromě lovu nebo stopování se s ním můžete vrhnout například na agility nebo obedience. Díky vynikajícímu čichu mu půjde i záchranařina.
 • Chytrost patří mezi další pozitivní vlastnosti německého krátkosrstého ohaře. Je velmi dobře cvičitelný a s trochou pozitivní motivace a trpělivosti ho snadno naučíte nejen základní poslušnosti, ale i řadu „cirkusových“ triků.
 • Je doporučován do rodin s dětmi. Svou rodinu z celého srdce miluje a zpravidla velmi dobře vychází i s těmi nejmladšími členy domácnosti. Pokud je zvyklý od malička, bude vycházet i s dalšími domácími zvířaty.
 • Toužíte budit pozornost za pomoci krásného a elegantního psa všude, kam s ním přijdete? S tímto plemenem nesáhnete vedle. Jde o štíhlého, dobře osvaleného a elegantního psa, který bude budit pozornost i na výstavním molu.
 • Jde o zdravější plemeno, s trochou štěstí, budete chodit na veterinu pouze na očkování. Při pořizování štěněte ovšem buďte obezřetní a pořiďte si psa z chovné stanice, která dělá oběma rodičům příslušné genetické testy, pak budete mít o to větší šanci na zdravého hafíka.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (10)

Důvody, proč si NEpořídit německého krátkosrstého ohaře

 • Tato psí rasa má energie na rozdávání. Zároveň je velmi chytrý, potřebuje tak kromě notné dávky pohybu i zaměstnat hlavu. Německému ohaři nebude stačit pouhé pobíhání na zahradě a je třeba se mu každodenně věnovat. Pokud dopředu víte, že na psa nebudete mít čas několik hodin denně, raději se podívejte po jiném plemeni.
 • Pokud se pes začne nudit, máte se na co těšit. Zpravidla se pustí do destrukce všeho, co mu přijde pod čumák.
 • I když zpravidla nejde o agresivního psa, mnoho jedinců plemene mívá sklony k dominantnímu chování vůči cizím psům. Je třeba psa správně socializovat a zvykat ho na cizí psy od štěněte. Pokud socializace proběhne v pořádku a včas, zmenšíte šanci, že se bude váš chlupáč pravidelně prát.
 • Plemeno trpí na potíže s klouby nebo s očima, vybírejte tak štěně pouze od prověřeného chovatele. Ano, přijde vás takové štěně na trochu více peněz, ale zvýšíte pak šanci, že při léčbě různorodých zdravotních problémů nenecháte na veterině majlant.
 • Při výcviku psa je třeba být velmi důsledný. Tito psi jsou sice velmi chytří a snadno cvičitelní, bývají ale o trochu lépe ovaldatelní lidmi, kteří mají špetku přirozené autority. Jejich výcvik by měl být důsledný, ale i pozitivní, bez zbytečného křiku a hrubostí ze strany člověka.
 • silný lovecký instinkt. Bez pořádného přivolání ho vůbec nepouštějte z vodítka, jinak vám uteče za první potenciální kořistí.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (11)

Historie německého krátkosrstého ohaře

Patří mezi novější psí plemena, byl vyšlechtěn v Německu v průběhu 19. století. Lovečtí psi s podobným vzhledem se v Německu objevovali již dříve, ale nešlo o cílený chov konkrétního plemene. Myslivost a lov má v Německu dlouholetou tradici, podobně jako v Anglii. Časem tak vznikla potřeba vyšlechtit psa, který bude splňovat specifické potřeby tehdejších lovců. Konkrétně německý ohař krátkosrstý vznikl jako univerzální pes, který zvládne práci na ve vodě i na zemi. Nejčastěji se využíval k lovu pernaté zvěře a dodnes má k lovu bažantů, koroptví nebo kachen největší předpoklady.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (12)

Mezi nejoceňovanější vlastnosti německého ohaře patří poslušnost, vytrvalost a nadšení pro práci. Mezi předky této psí rasy patří řada skvělých loveckých psů, například bloodhoud nebo pointr. Právě i díky těmto plemenům má dnešní německý krátkosrstý ohař vynikající čich. Plemeno bylo poprvé oficiálně představeno roku 1879 na výstavě v Hannoveru. V průběhu první poloviny 20. století se pes dostal do světa. Již v roce 1930 byl uznán v Americe, kde se velmi rychle zařadil do kategorie oblíbených plemen. I v Čechách bylo plemeno koncem 30. let představeno a velmi rychle se zde ujalo.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (13)

Povaha německého krátkosrstého ohaře

Německý krátkosrstý ohař je nejen veselý a přátelský pes, ale i chlupáč plný energie. Je to všestranný tvor, který miluje různorodou činnost, mezi které patří jak fyzické, tak i psychické aktivity. Patří mezi velké milovníky lidí, a bývá doporučován i k dětem. Je velmi temperamentní a energický, ty nejmenší děti tak může poměrně snadno zválcovat. Je tak lepší volbou k starším dětem, s kterým může od rána do večera vymýšlet různé lumpárny.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (7)

Jde o skvělého hlídače, který na vše, co se mu nezdá, upozorní štěkotem. Vůči lidem není agresivní a pokud je správně socializovaný, bude dobře vycházet i s dalšími zvířaty, a to jak těmi domácími, tak i těmi cizími. Lidskou společnost vyhledává a miluje, je tak perfektní volbou do rodiny, kde je „neustále“ někdo doma. Delší samotu nesnáší moc dobře. Pokud je osamocen příliš často, může se mu vyvinout separační úzkost.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (14)

Je velmi inteligentní, snadno a rychle se učí. Byl ovšem šlechtěn i k tomu, aby se v průběhu lovu byl schopný rozhodovat i sám na sebe a nezáviset pouze na pokynech majitele. Určitá dávka samostatného rozhodování ovšem může komplikovat jeho výcvik, občas se totiž zasekne a poslechne až v momentě, kdy sám uzná za vhodné. Při výcviku je tak třeba být 100% důsledný a vhod přijde i špetka přirozené autority. Nejvíce se psem dosáhnete nejen důsledností a trpělivostí, ale i pozitivní motivací a hračkou či dobrotou. Křikem a fyzickými tresty se psem moc daleko nedojdete. Radost z tohoto plemene budou mít nejen myslivci, ale i nadšení sportovci, kterým bude pes rád dělat společnost. Bavit ho bude například dog trekking, canicross, coursing nebo i dogdancing.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (2)

Vzhled německého krátkosrstého ohaře

Německý ohař patří mezi větší psy s harmonickými proporcemi. Je o něco delší, než vyšší. Na široké hlavě nalezneme mírně vyznačený stop. Tmavě hnědé oči jsou středně velké. Uši jsou středně velké a vysoko nasazení, délkou dosahují ke koutku tlamy. Krk je dobře osvalený a u trupu se rozšiřuje. Pevný trp je dobře osvalený a najdeme na něm dobře vyvinutá žebra. Ocas je vysoko nasazený a v řadě zemích se dodnes kupíruje, především u myslivců, kteří psa chtějí využít k lovu.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (3)

Nohy psa jsou dobře osvalené a pevné. Hladká kůže pevně přiléhá k celému tělu. Jeho srst je hustá a krátká, doplněna je krátkou a hustou podsadou. Krycí srst bývá hnědá, hnědá se skvrnami nebo hnědý bělouš, či tmavě hnědý bělouš, občas se objevuje i v bílé variantě s hnědou nebo černou kresbou. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 58-66 cm. Váha se pohybuje mezi 27-32 kg.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (4)

Ke komu je německý ohař vhodný

Německý ohař je odolný pes, který hravě zvládne celoroční pobyt venku. Jde o velmi aktivní plemeno, které se bez každodenní dávky pohybu neobejde. Vhod mu přijde domek se zahradou, kterou bude umístěný na vesnici nebo na okraji města. Z malého bytu v centru velkoměsta bude s velkou pravděpodobností nešťastný. I pokud má k dispozici velkou zahradu, potřebuje zaměstnat hlavu a ideálně alespoň jednu pořádnou procházku denně. Je to všestranný pracovní pes, který se využívá jak k lovu, tak k stopování, záchranařině a k řadě sportovních aktivit.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (5)

Byl vyšlechtěn tak, aby zvládal jak práci na suchu, tak na vodě. Bavit ho budou tedy i vodní sporty, například dog diving. Nadšený bude i z dogtrekkingu nebo coursingu. Pokud toužíte po sportovním psovi, s kterým budete moc vyrážet za různými venkovními aktivitami, s německým ohařem nesáhnete vedle. Pokud psa dostatečně neunavíte, bude se nudit. A nudící se ohař mívá zpravidla destruktivní sklony. Jde o velkého milovníka lidí, je nadšený, pokud se svou rodinou může trávit co nejvíce času. Pokud se rozhodnete psa chovat celoročně venku, je velmi důležité se mu dostatečně věnovat, aby se necítil osamělý. Nejvíce spokojené bude toto plemeno, pokud bude mít neomezený přístup do domu za svou rodinou a zároveň bude moci velkou část dne řádit na zahradě.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (6)

Německý krátkosrstý ohař v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 58-66 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 27-32 kg.

Srst:

 • Jeho srst je hustá a krátká, doplněna je krátkou a hustou podsadou.

Zbarvení:

 • Hnědá, hnědá se skvrnami nebo hnědý bělouš, či tmavě hnědý bělouš, občas se objevuje i v bílé variantě s hnědou nebo černou kresbou.

Jak dlouho žije:

 • Německý ohař krátkosrstý se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Německo

Ke komu je vhodný:

 • Německý krátkosrstý ohař je pes nabitý energií. Potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb. Bývá využíván nadále k lovu, ale i k stopování, záchranařině a k řadě různých sportů. Bavit ho budou jak aktivity na souši, tedy například dog trecking, coursing nebo flyball, ale i vodní sporty typu dog diving.
 • Je to odolný pes, který zvládne celoroční pobyt venku. Za předpokladu, že se mu budete dostatečně věnovat. Svou rodinu miluje z celého srdce a pokud se cítí osamělý, může pes trpět separační úzkostí.
 • Potřebuje unavit nohy i hlavu. Je potřeba se mu věnovat každý den, a to i když má k dispozici zahradu na celodenní dovádění. Pokud se bude nudit, může mít destruktivní sklony.
 • Bývá doporučován do rodiny s dětmi. Miluje lidskou společnost a rád svého člověka sleduje na každém kroku. Přesto bývá doporučován spíše k starším dětem. Od těch malých si sice nechá ledacos líbit, ale bývá velmi akční a může je poměrně snadno zválcovat. S těmi staršími dětmi pak dokáže dovádět hodiny a nadšeně s nimi bude vymýšlet jednu lumpárnu za druhou.

Plemeno-nemecky-kratkosrsty-ohar (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu