Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Plemena, kterým půjde psí sport hoopers

Sportovní disciplína hoopers patří mezi nové kynologické sporty původem ze Spojených států. Tento sport vznikl v průběhu 90. let a základy mu dala Debby Grossenbach. Inspirací jí bylo agility, které ale upravila tak, aby sport byl šetrnější pro pohybový aparát psa i psovoda.

Psi-plemena-vhodna-na-hoopers

Hoopers je tak vhodný například i pro starší psy nebo psy, kteří mají potíže s pohybovým aparátem v důsledku zranění či nemoci. V rámci této sportovní disciplíny je pes řízen psovodem na dálku za pomoci povelů, sám se nepohybuje přímo na závodní dráze jako při agility, ale v malém vymezeném prostoru. Na dráze nalezneme tradiční překážky jako tunel, ale i méně tradiční jako kruhy (hoopy – podle kterých nese sport název), barely které obíhá nebo sloupky které přeskakuje.

Kynologické sportovní disciplíně hoopers se můžete věnovat i se štěnětem nebo psím seniorem. Jedná se o zábavnou a dynamickou aktivitu, která podporuje především fyzickou kondici psa, posiluje jeho vztah s psovodem a psa unaví i psychicky, protože se musí soustředit na pokyny psovoda. Trénovat můžete téměř kdekoliv, v současnosti existuje již řada klubů se školenými trenéry po celé republice. Velkou výhodou tohoto sportu je, že se mu můžete věnovat s řadou psích plemen, s kterými byste se na agility patrně nevrhli. Nebo byste s nimi alespoň neměli závodní ambice. Pro zábavu se můžete věnovat tomuto sportu bez ohledu na věk nebo fyzickou zdatnost psa. Pokud přeci jen máte závodní ambice, určitá plemena budou o chlup vhodnější. V článku si představíme několik takových plemen.

 

Border kolie

Border kolie patří mezi tradiční sportovní plemena. Borderky se nejčastěji využívají k pasení ovcí, tedy k účelu, ke kterému byly vyšlechtěny. Jsou zvyklé pracovat každý den několik hodin v kuse. Jsou velmi pracovité, mají energii na rozdávání a jsou také, opět již tradičně, řazeny mezi nejchytřejší psy světa.

Psi-plemeno-border-kolie (9)

Borderka se v současnosti využívá nejen k pasení ovcí, ale je i hvězdou celé řady sportovních aktivit. Tradičně stojí na stupních vítězů různorodých sportů typu agility nebo dogdancing, hoopers nebývá výjimkou. V případě border kolií je hoopers vhodnou volbou pro štěňata, která při tomto sportu natrénují základy, které pak mohou využít při agility. Bordeří senioři pak často u hoopers končí se svojí aktivní kariérou.

Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pudl

Pudl patří mezi tradiční a velmi oblíbené psí rasy. Nespornou výhodou plemene je velká rozmanitost v barvách, ale i velikostech. Vyberete si tak každý, podle svého vkusu. Další velkou výhodu pudlů je jejich vrozená vysoká inteligence. Plemeno tak můžete využít jak k služebnímu výcviku, k náročnějším obedience disciplínám, ale můžete se s ním věnovat i řadě sportovním aktivitám.

Psi-plemeno-pudl (9)

Pudlíci se objevují ve čtyřech základních velikostech. Ti největší královští pudlové se hodí k sportovním aktivitám typu trekking, ti nejmenší jsou vhodní spíše ke korzování v přilehlých parcích. Středně velcí pudlové bývají o trošku mrštnější a rychlejší než zmíněné varianty, často se tak využívají k sportům, kde tyto vlastnosti využijí. Právě středně velké variety pudla se nejčastěji využívají u sportů typu dogdancing nebo agility. Hoopers je velmi univerzální sportovní aktivita, kterou hlavě zvládne i toy pudl.

Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Papillon

Papillon je velmi inteligentní a energický pejsek. Pro mnoho lidí je navíc velkou výhodou to, že je tento pes v kapesní variantě. Tito pejsci se učí velmi rychle a jsou velmi empatičtí. Můžeme je tak čím dál častěji vidět v roli canisterapeutického psa, což ocení především lidé, kteří z větších psů mají strach. Jsou přátelští, laskaví a v kombinaci s velkou inteligencí jsou vhodní i pro začátečníky.

Psi-plemeno-papillon (15)

Papillon je veselý a energický pejsek, kteří se citově velmi váže na svou rodinu. Je skvělou volbou k aktivní rodině, která se mu bude věnovat. I když jde o drobné elegantní pejsky, ocení možnost věnovat se řadě sportovních aktivit. Díky jejich eleganci a mrštnosti jsou vhodní například na dogdencing. Bavit je bude i agility, ale s ohledem na jejich drobnost řadě z nich půjde o chlup lépe právě hoopers.

Ke komu se hodí papillon? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Šeltie

Sheltie je menší chundelatý pejsek, který byl vyšlechtěn k pasení ovcí. K pasení se dnes využívá málokdy, dnes jde především o oblíbené plemeno aktivních rodin s dětmi. Je to nejen laskavý, přátelský a inteligentní pes, ale i malý akčňák, který potřebuje pohyb. Rychle se učí, miluje lidskou společnost a svou rodinu miluje z celého srdce.

Psi-plemeno-seltie (30)

Navzdory menší velikosti šeltie jde o energického psa, s kterým se nudit nebudete. Tito pejsci jsou hraví a kromě dlouhých procházek se rádi věnují řadě sportovních aktivit. Bývají často hvězdy dogdancingu nebo agility. Baví je ale i canicross, dog frisbee a i hoopers.

Ke komu se hodí šeltie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Jack Russell teriér

Jack Russell teriér je malý akční pes, který miluje pohyb. Tito drobnější pejsci jsou jak na pérkách a milují různorodé sportovní aktivity. Jde o psa vyšlechtěného k lovu menší zvěře a k této činnosti se dodnes využívá. Jde tak o oblíbené plemeno myslivců a sportovních lovců. Dnes se ale velmi často využívá i řadě psích sportů.

Plemeno-jack-russell-terier (13)

Jack russell teriér je rychlý, mrštný, energický, přátelský a chytrý. Ale i tvrdohlavý a jeho výcvik není pro každého. Pokud ale budete trpělivý a důslední, budete mít doma spokojeného a hodného parťáka. S tímto psem se můžete věnovat nejen hoopers nebo agility, ale i dog frisbee, triballu nebo různorodým obedience disciplínám.

Ke komu se hodí Jack Russell teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Maďarský ohař krátkosrstý (viszla)

Maďarský ohař je nejen skvělý lovec, ale i perfektní aktivní společník a rodinný mazel. Maďar má přátelskou a láskyplnou povahu. Je ideální volbou do aktivní rodiny, která se psovi bude věnovat. Svou rodinu miluje z celého srdce a při delším odloučení může trpět separační úzkostí.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (15)

Viszla, jak se ve své domovině nazývá, má silné lovecké instinkty a k tomuto účelu jí mnoho myslivců nadšeně využívá. Tito psi například milují vodu, jsou tak vhodní i na práci u vody. Pokud se nebudete se psem věnovat lovu, můžete se vrhnout nejen na dlouhé procházky, ale i na řadu sportovních aktivit. Pes je skvělou volbou například na coursing, flyball nebo dog frisbee. Hlavu i nohy jim zabaví hoopers.

Ke komu se hodí maďarský ohař krátkosrstý? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bearded kolie

Bearded kolie je chundelatý akčňák, který byl vyšlechtěn k pasení ovcí. Jako mnoho dalších pasteveckých psů, i tento byl vyšlechtěn v Anglii. I dnes se využívá k pasení ovcí, čím dál častěji ovšem plní roli aktivního rodinného společníka. Beardedtka je přátelský a chytrý pes, který svého člověka miluje z celého srdce.

Psi-plemeno-bearded-kolie (13)

Bearded kolie je velmi kontaktní, i když k cizím lidem bývá zpočátku nedůvěřivá, velmi rychle se s každým spřátelí. Na ledacos a ledaskoho ráda štěká, ideálem jsou tak tolerantní sousedé a dobré je od štěněte pracovat na pokynu typu „ticho“. Pokud se s kolií nebudete věnovat ovcím, můžete se vrhnout na dlouhé procházky nebo na řadu sportovních aktivit. Perfektní je například na agility, canicross, flyball a bavit ji bude i hoopers.

Ke komu se hodí bearded kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Šiperka

Šiperka pochází z Belgie a její název ve vlámském dialektu znamená „malý ovčák“, a to přesto, že se k pasení nikdy aktivně nevyužívala. Vždy byla sice malým, ale neohroženým hlídačem a společníkem. S kým se bude přátelit si pečlivě vybírá, svou rodinu ovšem miluje. Je velmi chytrá, energická a zvědavá. Šiperky dobře vychází s koňmi, je tak vhodnou volbou k nadšeným „koňákům“. Miluje děti, s těmi velmi ráda dovádí a ideálně se zapojuje do různorodých lumpáren.

Psi-plemeno-siperka (13)

Je velmi inteligentní, ale i si ráda dělá věci po svém, je tak vhodnou volbou pro lidi se špetkou přirozené autority. Při výcviku je třeba být důsledný, trpělivý, ale i důsledný a pozitivní. Šiperku je třeba důkladně unavit psychicky i fyzicky, pak budete mít doma skvělého parťáka. Vhodná je na dogtrecking a dlouhé procházky přírodou, svého člověka se přirozeně drží a nemá tendenci utíkat – řada chovatelů se tak nebojí jí pouštět na volno i v místech, kde je hodně zvěře. Vedle hoopers nebo agility, ale i na coursing, dog dancing a flyball.

Ke komu se hodí šiperka? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Finský špic

Finský špic je chundelatý menší pejsek, kterému nechybí sebevědomí a který má energie na rozdávání. Je to malý rošťák, který když se nudí, tak ničí vše, co mu přijde pod čumák. Je vhodno volbou k zkušenějším chovatelům s trochou přirozené autority, kteří mu dopřejí konzistentní výcvik. Tento diblík vás vytáhne ven za každého počasí a doma vás bude sledovat na každém kroku. K cizím lidem je nedůvěřivý, což z něj dělá skvělého hlídače.

Psi-plemeno-finsky-spic (1)

Finie je skvělou volbou do aktivní rodiny, která bude se psem trávit hodiny venku a psovi se bude věnovat. Kromě velmi dlouhých procházek ho bude bavit řada sportovních aktivit typu sportovní lov, coursing, dog frisbee, agility, hoopers nebo dog trecking.

Ke komu se hodí finský špic? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes patří mezi vzácnější plemena, jejichž popularita v posledních letech roste. Může za to jejich přátelská povaha, díky které vychází velmi dobře s lidmi i dalšími zvířaty. Jistou nevýhodou plemene je relativně náročná péče o srst, kterou je třeba ideálně denně česat, jinak se vám pes velmi zacuchá. Velkou výhodou je pak jejich přátelská a bezkonfliktní povaha.

Plemeno-portugalsky-vodni-pes (1)

Portugalský vodní pes je velmi chytrý a laskavý pes, který by dokázal hodiny ve vodě. K práci ve vodě byl vyšlechtěn, proto podobně jako labrador se mu vyvinuly menší plovací blány na tlapkách. Radost tak bude mít z různých vodních sportů, občas bývá využíván třeba i k vodní záchranařině. Vedle lovu ho pak baví řada sportovních aktivit, například canicross, traibball, dog frisbee, ale i agility a hoopers.

Ke komu se hodí portugalský vodní pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu