Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Afgánský chrt je psí elegán, ale pořádně tvrdohlavý

Za všech okolností elegantní a vznešený, to je afgánský chrt. Jeho krásný vzhled láká mnohé, ale určitě nejde o psa pro každého. Dokáže být totiž velmi tvrdohlavý a jen zkušenější a trpělivý chovatel si s ním dokáže poradit. 

Psi-plemeno-afgansky-chrt (17)

Afgánský chrt svou rodinu miluje, vůči cizím idem ovšem bývá ostražitý až přezíravý. Rozhodně nejde o psa, kterého umístíte na gauč jako elegantní dekoraci a on si bude spokojeně chrupat. Potřebuje spoustu a spoustu pohybu. V přírodě není dobré ho nechávat na volno, pokud nemáte perfektní přivolání (ideální je mít i navzdory dobrému přivolání psa pojištěného stopovačkou, kterou v případě problému zadupnete).

Tito psi velmi rádi běhají a jde o původem loveckého psa, který v případě že chytne stopu, může zmizet v nenávratnu. Pokud psovi dopřejete dostatek pohybu, zvládne i pobyt v bytě. Ale určitě ocení velkou zahradu s možností chodit dovnitř. Jeho krásný vzhled není zadarmo – péče o hebkou srst vám zabere poměrně dost času.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (10)

Důvody, proč si pořídit afgánského chrta

 • Elegantní vzhled a majestátnost, tak by se ve zkratce dal popsat vzhled afgánského chrta.
 • Jako správný chrt ovšem není pouze na parádu. Miluje běh a je perfektní volbou na psí sporty typu psí dostihy nebo coursing.
 • Toužíte-li především po rovnocenném společníkovi, pak je afgánský chrt tou správnou volbou. Rozhodně nejde o psa, který vám bude viset na rtech a plnit každé vaše přání, ale bude vás brát za sobě rovného.
 • Nejde o agresivní psy. Jde přeci o gentlemana každým coulem. Cizí psy a lidi bude většinou přehlížet. Kontakt, především agresivní, je prostě pod jeho úroveň.
 • Miluje svou rodinu, k cizím lidem bývá nedůvěřivý a chvíli trvá si získat jeho důvěru.
 • Afgánský pes je pes 2v1. Na jednu stranu velmi klidný společník, kterého téměř nic nerozhodí. Na druhou stranu aktivní sportovec, který při běhu ožije a náramně si ho užívá.
 • Jde o inteligentního psa, který ovšem potřebuje lehce specifický přístup. Vhodný je především pro zkušenější chovatele, který si umí poradit s jeho tvrdohlavostí.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (2)

Důvody, proč si NEpořizovat afgánského chrta

 • Jeho inteligence ve spojitosti s tvrdohlavostí může být pro řadu lidí překážkou. Je silně doporučován zkušenějším chovatelům, kteří si s ním poradí.
 • Krásná, dlouhá srst vyžaduje opravdu hodně péče. Pravidelné koupání, kartáčování, ale i kvalitní kosmetika na srst a velmi kvalitní strava (jak kvůli na srst, tak i kvůli kloubům). S tím vším je třeba před pořízením tohoto psího fešáka počítat.
 • K cizím lidem je většinou odtažitý a za plotem sice občas štěkne, hlídač z něj ovšem opravdu nebude.
 • Jako každý chrt je původem lovec. A i když se již po generace používá především jako společenský pes, stále v něm dřímá silný lovecký pud. Při dlouhých procházkách nebo běhu přírodou je třeba mít psa zajištěného – buď mít 100% přivolání, nebo psa zajištěného alespoň stopovačkou.
 • Je to aristokrat každým coulem a má svou důstojnost. Pokud toužíte po psovi, který se s vámi bude nadšeně hodiny mazlit, raději se poohlédněte po jiném psím plemeni. Afgánský chrt sice ocení občasné pohlazení, ale u většiny z nich nelze očekávat, že se nechají nadšeně drbat desítky minut v kuse při sledování televize.
 • Pokud plánujete dlouhé procházky lesem, máte se na co těšit při vyčesávání psa. Jejich dlouhá srst do sebe nechá zamotat opravdu velké množství lesního „čurbesu“.
 • I když nejde přímo o gaučového povaleče, rozhodně se nehodí k celoročnímu pobytu venku. Nejen díky lásce k lidem, ale i náročné péči o srst se nehodí do kotce.
 • Jde o psa vhodné na různé běžecké sporty, ale rozhodně od něj nelze očekávat bezmeznou oddanost a 100% poslušnost. Většina afgánských chrtů se nehodí na disciplíny sportovní kynologie. Mnoho chovatelů, především těch méně zkušených, s tímto plemenem bojuje i při běžném výcviku pro každodenní fungování.
 • V Čechách jde spíše o vzácnější plemeno. Sehnat štěně není proto moc jednoduché.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (3)

Historie afgánského chrta

Jak jeho název napovídá, pochází z oblasti dnešního Afganistánu. Za pomoci analýzy DNA se dnes ví, že jde o jedno z nejstarších psích plemen. Již na sumerských hliněných tabulkách můžeme nalézt podobně vypadající psy. Dříve byl afgánský chrt využíván k lovu antilop, gazel a menších šelem. Většina ostatních chrtů byla šlechtěna k lovu ve smečce nebo v páru, afgáni byli cvičeni k samostatnému lovu, a to ideálně i bez pomoci člověka. Díky tomuto způsobu chovu mu dodnes zůstala vytrvalost, odvaha a skvělý orientační smysl. A také nezávislost a schopnost se samostatně rozhodovat – s čímž dnešní chovatelé při výchově často bojují.

Koncem 19. století se první afgánští chrti dostali do Anglie, a to díky armádním důstojníkům, kteří se vraceli z britských provincií. Ideálem plemene se v Anglii stal pes Žardin, kterého v roce 1907 dovezl do Anglie kapitán Bariff. Toto plemeno bylo původně nazváno Perský chrt a počátkem 20. století vznikl první oficiální standard plemene. V Evropě tito psi byli výjimečně využívání k lovu, od počátku šlo především o společenského psa. Jako mnoho jiných plemen měl i afgánský chrt namále během první světové války, až později ve 20. letech minulého století se rozšířil z Anglie do zbytku Evropy a postupně i do USA, kde bylo plemeno uznáno v roce 1926. V Americe získalo toto plemeno na popularitě díky panence Barbie, které začal dělat společnost. Do Československa se toto psí plemeno dostalo v roce 1965 zásluhou ředitele zoo v Liberci Jiřího Badalce.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (7)

Povaha afgánského chrta

Afgánský chrt je klidný a nezávislý, někdy působí až lhostejně. Jde o inteligentního psa, ale kvůli jeho touze po nezávislosti je jeho výcvik náročný. Dokáže být velmi tvrdohlavý a nové triky a pokyny se učí oproti mnoha jiným plemenům poměrně pomalu, skoro až nerad. Z afgánského chrta patrně nikdy nebude dokonale poslušný pes typu německý ovčák nebo border kolie. Z celého jeho vzezření i chování jasně čiší chování aristokrata, který dělá jen věci, které ho baví. Při výcviku jsou třeba zkušenosti a velká dávka trpělivosti. Nejlépe na něj funguje pozitivní motivace a pochvaly. Nesnáší hrubší zacházení a tresty. Nejdále s tímto plemenem dojdete s laskavostí a spoustou trpělivosti. Mnoho chovatelů je i smířeno s tím, že během výcviku či při řadě běžných situací se afgánský chrt čas od času zasekne a odmítne spolupracovat.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (14)

Jde o původně lovecké plemeno, které potřebuje opravdu, ale opravdu hodně pohybu. Má stále silné lovecké pudy, i když se většina chovatelů v Evropě a Americe s tímto plemenem lovu nikdy nevěnovala. Velmi rádi loví vše, co se hýbe, při venčení v přírodě je třeba být opravdu na pozoru, tuto vlastnost lze ovšem využíti při řadě psích sportů. Jde o plemeno, které je často využíváno při psích dostizích nebo při canicrosu. Afgánští chrti jsou velmi rychlí, při ideálních podmínkách občas dokáží předběhnout i koně. Pokud vám ve volném prostoru uteče a vy nemáte psa zajištěného stopovačkou či nemáte 100% přivolání, pes se patrně nevrátí do té doby, dokud sám nebude chtít.

Svou rodinu, včetně dětí, velmi miluje. Cizí lidé mu bývají většinou lhostejní. Čas od času si štěknou, když postřehnou pohyb za plotem či na chodbě, ale rozhodně se nejedná o důsledné hlídače. Tito psi se většinou upnou na jednoho člověka nebo na celou rodinu. Většinou se považují lidem za rovnocenné společníky, ale ne poslušné mazlíky. Jde především o psa s vlastním rozumem a vlastním rozhodováním.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (5)

Vzhled afgánského chrta

Hrdost a elegance. To vás u afgánského chrta zaujme na první pohled. U tohoto plemene vás na první pohled zaujme i jeho orientální vzhled. Na hrdě nesené hlavě naleznete dlouhou čenichovou partii. Oči jsou jantarové nebo tmavé, uši jsou nízko nasazené a těšně přilehající k hlavě a jsou pokryté dlouhou srstí. Typický je pro ně rovný hřbet a hluboký hrudník s dobře klenutými žebry. Hedvábná, dlouhá jemná srst volně splývá dolů podél těla. Dlouhé, pevné nohy jsou pokryté dlouhou jemnou srstí. Ocas je zatočený a nese se výše a je málo osrstěný. U afgánských chrtů jsou přístupné všechny barevné varianty. Kohoutková výška je 61-74 cm, váha se pohybuje mezi 20 a 27 kg.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (13)

Ke komu je afgánský chrt vhodný

Tito psi milují pohyb, především běh. Dlouhá hedvábná srst vyžaduje pravidelnou a pečlivou péči, a to i pokud se nechytáte se svým čtyřnohým společníkem objíždět jednu výstavu za druhou. Pravidelné česání je samozřejmostí, oproti mnoha jiným plemenům se nevyhnete ani poměrně častému koupání a stříhání. Bez pravidelné péče o srst můžete počítat se srstí plnou dredů a zamotaných větviček či dalšího „smetí“, které se bude chrtovi držet v srsti. Dlouhé prověšené uši působí elegantním dojmem, ale zároveň vyžadují zvláštní péči. V tomto typu uší se snadno tvoří různé infekce, je třeba je pravidelně kontrolovat a čistit.

Tito chrti jsou vhodní pro chovatele, kteří nejen budou ochotní trávit spoustu času náročnou péči o srst, ale i budou se psy pravidelně sportovat. Chrti především rádi běhají a jsou velmi rychlí, je tak vhodné vybrat sport, kde tento potenciál využijí. Ke sportovní kynologii se většinou vůbec nehodí, i pro zkušenějšího chovatele bude oříškem naučit afgánského chrta i důkladnější základní poslušnosti.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (18)

Afgánský chrt v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška je 61-74 cm, váha se pohybuje mezi 20 a 27 kg.

Srst:

 • Dlouhá, hedvábná

Zbarvení:

 • Všechna zbarvení jsou povolena.

Jak dlouho žije:

 • Afgánský chrt se dožívá 12 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Afganistán

Pro koho se hodí:

 • Jde o elegantního hrdého psa s orientálním vzhledem a povahou aristokrata. Pokud toužíte upoutat pozornost, s tímto plemenem nesáhnete vedle.
 • Péče o srst je poměrně náročná a vyžaduje každodenní vyčesávání a poměrně časté koupání a stříhání. Je třeba s tím počítat, a to i v případě, že nehodláte se svým novým parťákem objíždět jednu výstavu za druhou.
 • Je vhodný především pro zkušenější chovatele, kteří jsou laskaví a trpěliví. Jsou to aristokrati každým coulem, pokud něco nechtějí dělat, prostě to neudělají.
 • Potřebují hodně pohybu. Milují především běh, ke kterému byli šlechtěni. Jsou perfektní volbou pro psí dostihy či další sporty, při kterých využijí svou rychlost.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu