Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Azavak je ideální pes pro běžce a cyklisty

Azavak je řazen mezi chrty, na první pohled tak zaujme elegantním a atletickým vzhledem i aristokratickým chováním. Zároveň jde o jemného a velmi citlivého psa, který miluje svou rodinu. K cizím lidem ovšem bývá rezervovaný, někdy až nepřístupný. Původ azavaka sahá do horké Afriky, díky tomu velmi dobře snáší teplé až horké počasí. V našem podnebí jde tak trochu o raritního psa, s kterým se rozhodně nudit nebudete.

Psi-plemeno-azavak (2)

Azavak díky svému africkému původu špatně snáší zimu a vlhko, je tak určen především k chovu v bytě. Zároveň je potřeba brát ohled na to, že jde o varietu chrta, je tak velmi náročný na pohyb. Je perfektní volbou k běhu nebo ke kolu. Je vhodnou volbou pro aktivního majitele, který bude respektovat jeho zvláštnosti, například jeho citlivou povahu. K psovi je potřeba být zároveň asertivní i laskavý, pak budete mít doma milujícího a oddaného čtyřnohého parťáka.

Důvody, proč si pořídit azavaka

 • Svému člověku a rodinně je azavak oddaný a velmi je miluje. Velmi rád tráví co nejvíce času v jejich přítomnosti.
 • Byl vyšlechtěn jako lovecký pes a dodnes se k tomu účelu využívá. Pokud toužíte po skvělém společníkovi na lov, pak pro vás může být azavak tou správnou volbou.
 • Azavak má krátkou a hustou srst, kterou stačí čas od času pročísnout (především v době línání). Jinak pes v tomto směru nevyžaduje žádnou další zvláštní péči.
 • Tato psí rasa je velmi inteligentní a minimálně základní výcvik zvládne velmi snadno.
 • Jde o vytrvalého a rychlého psa, který je vhodnou volbou pro aktivní lidi. Pokud se chcete věnovat vytrvalostnímu běhu, agility, dogtreckingu a dalším podobným aktivitám, bude vám azavak nadšeným společníkem.
 • Jde o nenáročné plemeno na jídlo a nemá sklony k obezitě.
 • Jako mnoho jiných loveckých plemen má azavak tendenci být nezávislý. Pro řadu lidí je tato vlastnost velkou výhodou, především pokud netouží po psovi, který jim je neustále v patách.
 • Azawak je přátelský pes, který dobře vychází i s dětmi. Je tak vhodnou volbou i do rodin. Spokojený bude i u jednotlivce, který s ním bude aktivně sportovat.

Psi-plemeno-azavak (5)

Důvody, proč si NEpořídit azavaka

 • Azavak je pes plný energie, který vyžaduje velké množství pohybu. Pokud si na něj neuděláte dostatek času a neutaháte ho, pak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny. Většina lumpáren se v jeho případě projevuje destrukcí všeho, co mu přijde pod čumák.
 • I když jde o chytrého psa, který by minimálně se základním výcvikem neměl mít problém, nebývá doporučován úplným začátečníkům. Přeci jen jde o loveckého psa, tedy psa se specifickou povahou. Je potřeba psovi určit hranice a být při výcviku velmi důslední, aby vám pes nepřerostl přes hlavu.
 • Jako správný lovečák má sklony k nezávislosti. Pokud zavčas nepřijdete na to, jak na něj, bude mít tendenci dělat si co chce. Kdyby tedy pes neměl umět nic jiného, minimálně byste měli zapracovat na perfektním přivolání. Také je dobré psa naučit, že při toulkách přírodou si vás má hlídat a nedělat si samostatné výlety do okolí, kdykoliv ho napadne.
 • Jde o psa s krátkou srstí, jehož kořeny sahají do teplé Afriky. Špatně tedy snáší chladné a vlhké počasí, není tak vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. Také je potřeba počítat s tím, že psovi budete muset pořídit několik zateplených oblečků, což může lehce lézt do peněz.
 • Miluje lidskou společnost a na svých lidech dokáže být až závislý. Je tak vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost trávit s ním co nejvíce času. Pokud trávíte mnoho hodin mimo domovo, raději se poohlédněte po samostatnějším plemeni.

Psi-plemeno-azavak (3)

Historie azavaka

Azavak patří mezi nejstarší psí plemena. Vznikl v subsaharské Africe v oblasti údolí Azawakh (Nigérie), podle kterého nese své jméno. Azavaka chovali původně Tuaregové, u kterých byl velmi ceněný. Možnost chovat tohoto psa bylo známkou přepychu a společenského postavení. Tato psí rasa nevznikla cíleným šlechtěním, ale vyvíjela se přirozeně. Nepochybuje se o tom, že má stejné předky s chrtem sloughi. Tato plemena patří mezi potomky orientálních chrtů. Azavak se postupně šířil přes Burkinu Faso, Alžírsko, Niger a Mali do ostatních afrických zemí, záhy do zbytku světa. Do Evropy se dostal až během 20. století. Nicméně jde o psa, který dobře snáší horko a není příliš nadšený z chladného a vlhkého prostředí. Mimo Afriku se tak relativně tradičně chová především v zemích s podobným podnebím. Například v severských evropských zemích se vyskytuje spíše ojediněle.

Psi-plemeno-azavak (4)

Povaha azavaka

Azavak je loajální a nezávislý, zároveň je laskavý a jemný. Vůči své rodině je jemný, k cizím lidem bývá rezervovaný. Zpravidla i špatně snáší doteky lidí, které nezná. Azavak byl cvičen na lov ve smečkách, proto zpravidla dobře vychází s dalšími psy a je ochotný s nimi spolupracovat. Miluje pohyb a venku bývá k nezastavení. Pokud se vám povede ho důkladně unavit, pak bude doma spokojeně chrupat v pelíšku. Je ideální volbou na canicross, cyklistiku, dogtrekking nebo coursing. Je to pes nabitý energií, kterou ze sebe potřebuje dostat. Pokud se psovi nebudete dostatečně věnovat, pak může mít z nudy destruktivní sklony. Nemá rád zimu a vlhko, možná i proto nebývá nadšený z vody.

Psi-plemeno-azavak (6)

Vzhled azavaka

Azavak patří mezi chrty, jde tedy o vysokonohé psy s elegantním a ušlechtilým vzhledem. Na dlouhé hlavě nalezneme prodloužený čenich. Mandlově tvarované oči jsou tmavé a velké. Vysoko nasazené uši jsou tenké a jsou vždy svěšené. Lehce široký hrudník je dobře klenutý a hluboký, žebra mají být dobře viditelná. Směrem k bedrům je vtažené břicho. Ocas je dlouhý a nízko nasazený, směrem k špičce se postupně zužuje. Špička ocasu je zakončena štětečkem bílých chlupů. Azavak dokáže být velmi rychlý, což je dané i lehkou kostrou. Tělo je dobře vyvinuté a viditelně svalnaté, což mu také umožňuje lehký, rychlý a plynulý pohyb. Azavak má velmi tenkou kůži s jemnou a krátkou srstí v pískové barvě. Nohy jsou ozdobené bílými ponožkami. Bílé znaky se objevují i na hrudníku, špičce ocasu a někdy psi mívají i bílou lysinu. Kohoutková výška plemene se ohybuje mezi 60 a 74 cm. Váha se pohybuje mezi 15 a 25 kg.

Psi-plemeno-azavak (7)

Ke komu je azavak vhodný

Africký původ tohoto psího plemene mu zajišťuje velmi dobrou odolnost vůči teplému počasí a horku obecně. Naopak krátká srst a minimum tělesného tuku ho nechrání před chladem a mrazem, během podzimu a zimy tak v českých podmínkách může snadno prochladnout. Rozhodně není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu na zahradě, ale je určen výhradně k pobytu v bytě. Během deště a zimy je potřeba obléknout azavaka do oblečku, jinak velmi snadno nastydne. Doma si rád udělá pohodlí, na tvrdé podlaze spát většinou nebude. Zaručeně velmi rychle objeví to nejpohodlnější křeslo či deku, kterou si přivlastní. Venku jde o psa nabitého energií, který se jen tak nezastaví.

Především během procházek přírodou je potřeba mít psa 100% pod kontrolou, má totiž tendenci lovit cokoliv, co se pohne. Vlastně i při pohybu městem je potřeba se mít na pozoru, protože má tendenci lovit i auta nebo cyklisty. Pokud se vám nepodaří psovi upevnit přivolání, pak je lepší mít ho při venčení na vodítku. Pak je ovšem potřeba vymyslet psovi nějakou aktivitu, během které se pořádně vyběhá. Bavit ho bude téměř cokoliv, kdy bude moci běhat, běhat a běhat. Je tak perfektní volbou například na coursing, canicross nebo ke kolu. Jeho krátká srst ho sice nechrání před chladem a deštěm, má ale výhodu, co se péče týče. Stačí jí čas od času pročesat a otřít vlhkým hadříkem. Většina azavaků nemá ráda vodu a zpravidla nebývají nadšení ani z pravidelného koupání doma. Pravidelné mytí ostatně u tohoto psa není ani nutné, stačí mu po procházce otřít tlapky a celého ho vydrbat jen v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. Protože mají tito psi velmi citlivou pokožku, je potřeba být opatrní i při výběru vhodného šamponu.

Azavak v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se ohybuje mezi 60 a 74 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 15 a25 kg.

Srst:

 • Krátká, jemná

Zbarvení:

 • Pískové s bílými znaky a bílými ponožkami

Jak dlouho žije:

 • Azavak se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Nigérie, údolí Azavakh

Ke komu je vhodný:

 • Azavak je vhodnou volbou pro aktivní sportovce, kteří touží po čtyřnohém společníkovi. Tato rasa je totiž plná energie a není jednoduché ji unavit.
 • Tito psi jsou především rychlí a vytrvalí, ze všeho nejvíce milují běh. Jsou tak perfektní volbou na canicross, ke kolu nebo na coursing.
 • S ohledem na jejich nigérijský původ nadstandardně dobře snáší teplé až horké počasí. Naopak chlad, zima a vlhko jim vůbec nedělá dobře. Zatímco většina dalších psů bude během léta polehávat ve stínu, tito psi se nadšeně vydají na delší procházku.
 • V českých podmínkách jsou určeni pouze k chovu v bytě, při celoročním pobytu na zahradě by zmrzli již zkraje podzimu.
 • Mají silný lovecký instinkt, dodnes je lze k lovu využít.
 • Jejich krátká srst je nenáročná na péči, stačí ji čas od času pročísnout.

Psi-plemeno-azavak (1)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu