Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Patterdale teriér je doma kliďas, ale venku k neutahání

Pokud jste o patterdale teriérovi neslyšeli, pak vězte, že paří mezi menší, aktivní a neohrožené diblíky, s kterým se určitě nudit nebudete. Patík, jak se mu říká hovorově, je doma klidným, milým a mírným psem. Venku nebo při výcviku či sportu je nicméně k nezastavení.

Psi-plemeno-patterdale-terier (10)

Patterdale teriér je velmi aktivní chlupáč, který se do všeho vrhá po hlavě. Tento menší rošták není pro každého, je dobré mít alespoň špetku přirozené autority a při výcviku být důsledný. Přesto je dobré vést výcvik pozitivním způsobem, aby s vámi pes nadšeně spolupracoval. Je vhodnou volbou na různorodé psí sport nebo i k lovu. Pokud toto plemeno neznáte, při náhodném setkání patrně dospějete k názoru, že jde o voříška. Přesto jde o vyšlechtěného psa, u kterého se v minulosti koukalo především na povahu a vzhled šel tak trochu stranou.

Psi-plemeno-patterdale-terier (1)

Důvody, proč si pořídit patterdale teriéra

 • Patík je teriér každým coulem. Nadšení a energie mu určitě nechybí, a to bez ohledu na to, zda jde o norování nebo nějakou sportovní aktivitu.
 • Tato psí rasa má velkou výhodu v rozmanitosti, co se typu srsti nebo zbarvení týče. Můžete si vybrat například z hladké nebo hrubé srsti nebo z několika barevných variant. Díky jeho rozmanitému vzhledu, tak i díky jeho vzácnějšímu výskytu je slušná šance, že budete mezi pejskaři raritkou.
 • I když jde o teriéra, je poměrně tichý. Během sportu nebo práce si občas štěkne, doma se ozve málokdy.
 • Velmi dobře vychází s dětmi a zpravidla se s nimi velmi rychle spřátelí. Pokud dospěje k názoru, je jeho dětský parťák v ohrožení, bude ho bez rozmyslu chránit.
 • Byl vyšlechtěn jako norník a má dodnes silné lovecké instinkty. Stále je k lovu využíván a je k této činnosti skvělou volbou. Pokud se chcete třeba i rekreačně věnovat myslivosti a lovu, pak s tímto psím plemenem nesáhnete vedle.
 • Lov a myslivost vám nic neříká, přesto nad tímto plemenem přemýšlíte? Po plemeni samozřejmě můžete sáhnout i pokud nepatříte mezi nadšené myslivce. Jen je třeba pamatovat na to, že budete muset schopnosti a energii psa přesměrovat jiným směrem. Pokud rádi chodíte do přírody a chcete se věnovat nějakému sportu, bude i tak pro vás toto plemeno správnou volbou.
 • Pouhé pobíhání po zahradě nebo pár krátkých procházek přilehlým parkem psovi určitě stačit nebude. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem.
 • Přesto i když jde o menšího psa, vaši zahradu i dům spolehlivě ohlídá.
 • Při šlechtění psa se hledělo především na jeho pracovní schopnosti a jeho dobrý zdravotní stav. Výsledkem je inteligentní a pracovitý pes bez větších zdravotních potíží.

Psi-plemeno-patterdale-terier (11)

Důvody, proč si NEpořídit patterdale teriéra

 • I když jde o menšího psa, je třeba pamatovat na to, že jde o teriéra. Teriéři dokážou být velmi tvrdohlaví a mají energie na rozdávání. Pokud tedy nejste nadšenci ze specifik teriéří povahy, pak se raději podívejte jinam.
 • Zatím není patterdale oficiálně uznaným plemenem, nemůže tedy skládat zkoušky z lovecké upotřebitelnosti. Přesto je mezi řadou myslivců velmi oblíbený, a to i bez oficiálních zkoušek.
 • I když jde o menšího psa, je vhodnou volbou spíše k zkušenějším pejskařům. Vyžaduje důslednou výchovu. Začátečníkovi by velmi snadno mohl přerůst přes hlavu.
 • Je velmi důležité nepodcenit socializaci, především vůči cizím psům. Především psí kluci tohoto plemene mají tendenci vyhledávat konflikty, pokud u nich socializace neproběhne správně. O důvod víc, proč by si toto plemeno měl pořídit někdo, kdo již nějaké elementární zkušenosti se psy má. Nebo někdo, kdo si ochotně nechá poradit od zkušenějšího trenéra.
 • Chlupatá čtyřnohá energie, to je patterdale teriér. Energii by mohl rozdávat na potkání. Je velmi důležité se psovi každý den věnovat a pořádně ho unavit, jinak se bude nudit a bude si vymýšlet sám zábavu. Pouhé pobíhání po zahradě mu určitě stačit nebude. Pamatujte na to, že je to norník. Asi vytušíte, jak bude vaše zahrada vypadat, pokud tento rošťák nebude dostatečně unavený.
 • I když je to malý akčňák, který možnost zahrady uvitá, není vhodný k celoročnímu pobytu venku. Pokud disponujete zahradou, počítejte s tím, že minimálně přes zimu bude pejsek delegovaný uvnitř.

Psi-plemeno-patterdale-terier (12)

Historie patterdale teriéra

Název plemene může milovníky a znalce Anglických reálií krapte zmást. Plemeno totiž bylo vyšlechtěno v oblasti Lake District na severozápadě Anglie, nikoliv v anglické vesnici stejného jména. Patterdale teriér má s ohledem na oblast svého původu společného předka s lakeland teriérem. Plemena byla relativně dlouho považována za jedno a než se jednotlivé psí rasy oddělily, tak byli teriéři z této oblasti nazýváni Fell Terriers, a to podle hornatějšího terénu, v kterém pracovali a žili. Mezi nadšené chovatele, kteří ovlivnili vzhled i povahu psů patří Frank Buck a Cyril Breay. V průběhu šedesátých let byl jejich teriér ještě vylepšen díky dalšímu nadšenému chovateli, Brianovi Nutallovi.

Psi-plemeno-patterdale-terier (13)

Patterdale teriér patří mezi statečné psy, kteří byli využívání k lovu lišek přímo v norách nebo v komplikovanějším terénu. Pes zvládne buď zabít lišku sám přímo v noře nebo jí z nory vyhnat, aby jí dohnali honiči. Plemeno získalo na oblibě koncem 70. let i mimo Anglii, konkrétně v Severní Americe. V České republice v posledních letech pomalu roste jeho obliba. Plemeno prozatím nebylo uznáno FCI.

Psi-plemeno-patterdale-terier (14)

Povaha patterdale teriéra

Patterdale teriér patří mezi energické a temperamentní psy. Pes je velmi pracovitý, chytrý a nebojácný. Pokud se chcete věnovat pachovým a stopovacím pracím, bude pro vás správnou volbou. Dodnes má v krvi norování, ke kterému je přizpůsoben i fyzicky. Bohužel se s ohledem na současná pravidla nemůže účastnit v České republice loveckých zkoušek, a to protože není uznán FCI, přesto ho řada myslivců nebo sportovních lovců využívá.

Svou rodinu miluje z celého srdce a je jí velmi oddaný. Pokud ho pořádně zaměstnáte a unavíte, pak bude doma velmi klidný. Patří mezi milovníky dětí, velmi rád s nimi vymýšlí různé lumpárny. Přesto je doporučován spíše k těm starším, které již vědí, jak se k psovi správně chovat. S těmi nejmenšími nemívá vždycky trpělivost, v krajním případě se může i ohnat, pokud ho dítě již příliš tahá za ocas nebo jinak pošťuchuje. K cizím lidem bývá ostražitý a nedůvěřivý, je to jeden z důvodů, proč z něj bývá dobrý hlídač. Oproti jiným teriérům nebývá tolik uštěkaný.

Psi-plemeno-patterdale-terier (2)

Zároveň je velmi inteligentní, jeho výcvik tak může i nemusí být komplikovaný. Náročnost jeho výcviku se odvíjí od toho, jak moc se projeví zrovna u vašeho psa typická teriéří povaha. Bývá proto doporučován spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí s občasnými záchvaty tvrdohlavosti a dalšími specifiky povahy loveckého psa. U tohoto psa je nutností správná socializace a alespoň základní výcvik. Má velmi silné lovecké pudy, což se může projevit i ve společné domácnosti s dalšími domácími zvířaty nebo při venčení přírodou. Vůči cizím psům bývá dominantní a bez správné socializace si můžete zadělat na problémy i při běžném venčení. Pokud na socializaci zapracujete, nebude chodit do konfliktu za každou cenu, ale bude se při napadení určitě bránit.

Psi-plemeno-patterdale-terier (3)

Vzhled patterdale teriéra

Vzhled patterdale teriéra je ryze praktický, jde o klasického norníka. Na první pohled může působit menším a lehčím dojmem, než je skutečnost. Působí aktivní a vyváženým dojmem. Pevně stavěná hlava má silný výraz. Trojúhelníkovité uši jsou klopené a přiléhají k lícím. Silný a dobře osvalený krk plynule navazuje na obdélníkovité tělo. Užší hrudník umožňuje psovi snadný průnik do nory za kořistí. Také mu umožňuje snadněji hospodařit se vzduchem při práci v noře.

Psi-plemeno-patterdale-terier (4)

Srst patterdale teriéra se objevuje ve dvou variantách, a to hrubá nebo krátká. Krátká srst musí být pevná, a i v tomto případě se může objevit hrubší srst na mordě, kde vytváří tzv. vous a pes tak připomíná foxteriéra. Hrubá srst by měla být středně dlouhá a bývá doplněná kvalitní podsadou. Mezi tradiční zbarvení patří hnědé, černé nebo červené. Povolené je i pálení. Mezi povolené znaky patří i bílá, která se může objevit na hrudi nebo na konci končetin. Kohoutková výška se pohybuje mezi 28-38 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 4,5-7,5 kg.

Psi-plemeno-patterdale-terier (5)

Ke komu je patterdale teriér vhodný

Patterdale teriér patří mezi energické psy, s kterými se určitě nebudete nudit. Pokud netoužíte po znuděném psovi, který si vymyslí sám zábavu, tak je dobré u důkladně unavit. Je to pracovitý pes, který se rád vrhne do lovu nebo je možné ho využít na různorodé stopovací a pachové sporty. S ohledem na jeho rychlost a mrštnost je možné se s ním vrhnout i na agility, coursing nebo flyball. Především hrubosrstou variantu psa je třeba pravidelně vyčesávat, především v době línání. Jeho srst ho chrání před špatným počasím, přesto k celoročnímu pobytu venku není příliš doporučován. Přeci jen jde o menšího psa, pro kterého by byl minimálně přes zimu pobyt venku poměrně obtížný. Navíc je velmi vázaný na svou rodinu a je rád v centru dění, pokud se mu nebudete dostatečně věnovat, bude nešťastný.

Psi-plemeno-patterdale-terier (6)

Patterdale teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška se pohybuje mezi 28-38 cm.
 • Hmotnost se pohybuje v rozmezí 4,5-7,5 kg.

Srst:

 • Krátká hladká nebo hrubá s podsadou.

Zbarvení:

 • Hnědé, černé nebo červené. Povolené je i pálení. Mezi povolené znaky patří i bílá, která se může objevit na hrudi nebo na konci končetin.

Jak dlouho žije:

 • Patterdale teriér se dožívá cca 14 let.

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Patterdale teriér je malý rošťák, s kterým se určitě nebudete nudit. Je třeba pamatovat na to, že jde o teriéra, který má často svou hlavu. Sice jde o chytrého psa, přesto je právě pro specifika teriéři povahy doporučován spíše zkušenějším chovatelům.
 • Je to malý akčňák, který potřebuje důkladně zaměstnat. Má silné lovecké instinkty, pokud se chcete věnovat sportovnímu lovu či myslivosti, bude dobrou volbou. Nevýhodou pak je, že podle pravidel české myslivosti s tímto psem není možné skládat lovecké zkoušky, protože plemeno zatím není uznané FCI. Se psem se můžete ovšem bez překážek věnovat například stopovacím pracím nebo různorodým sportům typu coursing a agility. Dlouhé procházky by měli být samozřejmostí.
 • Je to menší pejsek vhodný do bytu. Pokud bude mít k dispozici zahradu bude nadšený, ovšem není to podmínkou. I pokud má možnost proběhnout se na zahradě, počítejte alespoň jednou delší procházkou za den, jinak se začne nudit. A co vám udělá nudící se norník se zahradou si asi snadno dovedete představit.
 • Je vhodný i do rodiny s dětmi. Doporučován je spíše k starším dětem, které již vědí, jak se správně k psovi chovat a nebudou ho neustále pošťuchovat v momentě, kdy o to pes nestojí. Pak se bude s dětmi nadšeně pouštět do různorodých lumpáren.

Psi-plemeno-patterdale-terier (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu