Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Plemena psů, kterým půjde skvěle nosework

Nosework patří mezi kynologické sportovní disciplíny. Jedná se o pachový sport, v rámci kterého pes vyhledává a označuje předměty, které jsou navoněné specifickými pachy. Soutěže a tréninky noseworku se konají v různorodém prostředí, například v budovách, lesích, parcích, ale třeba i ve skladech. Mezi nejčastěji používané pachy patří skořice, eukalyptus, fenykl, celer nebo citrusy.

Psi-plemena-na-nosework

V prostředí, v kterém trénink nebo soutěž probíhá, jsou umístěny dva nebo tři předměty, které jsou navoněné jedním z pachů. Trénink i soutěž začínají v momentě, kdy pes s psovodem vstoupí do prostoru a začnou hledat předměty. Nalezený předmět pes označí (lehnutím, čenichem položeným na předmět nebo pohybem kolem předmětu).

Soutěže jsou rozdělené na tři základní úrovně – Basic (pro začátečníky, kteří hledají v méně náročném prostředí pouze jeden předmět), Intermediate (pro středně pokročilé, kteří hledají dva předměty v složitějším prostředí) a Advanced (pro pokročilé, které v náročnějším prostředí hledají předměty tři). Asi všichni tušíme, že mají psi výrazně lepší čichové schopnosti než i ten nejnadanější člověk. Přesto ne každé psí plemeno je na pachové sporty, včetně noseworku, ideální volbou. Například psi s rozpláclým čenichem mívají potíže podobné sporty udýchat. Existuje pak řada plemen, která naopak v čichových sportech exceluje. Několik takových psích ras si představíme.

 

Bloodhound

Bloodhound, neboli pes svatého Huberta, patří již po staletí mezi stopařské hvězdy. Název plemene, který v češtině znamená krvavý pes, v kombinaci s větší velikostí psa, může ledaskoho odradit od pořízení tohoto plemene. Přesto jde o klidné a přátelské psy, kteří milují svého člověka z celého srdce.

Psi-plemeno-bloodhound (2)

Tato psí rasa je známá svým skvělým čichem nejen mezi myslivci a lovci, ale i mezi záchranáři nebo u policie a mezi celníky. Již před několikaset lety bylo „slovo“ bloodhounda určujícím důkazem u soudu, kdy tento pes dostal do vězení řadu pachatelů trestných činů díky svému skvělému čichu. Dnes je tento pes využíván velmi často jako psí záchranář. Dokáže sledovat i několik dní starou stopu a nalézt ztracené lidi i ve velmi složitých podmínkách. Celníci či policie často jeho služby využívají při označování balíčků s drogami či jinými zakázanými látkami. Pokud se toužíte věnovat některému ze psích pachových sportů, a to velmi aktivně, s tímto psem nesáhnete vedle.

Ke komu se hodí bloodhound? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Belgický ovčák tervueren

Tervueren patří mezi ovčácká plemena původem z Belgie. Tervík, jak se mu v Čechách občas přezdívá, spojuje v sobě skvělé ovčácké, hlídací, obranářské, ale i stopovací schopnosti. Má rád pohyb a je tak vhodnou volbou nejen pro milovníky dlouhých procházek přírodou, ale i na různorodé psí sporty. Spolu se svým o chlup známějším příbuzným – belgickým ovčákem malinois – je tak řazen mezi skvělá pracovní plemena.

Plemeno-belgicky-ovcak-tervueren (11)

Belgický ovčák tervueren patří mezi velmi chytré psy, kteří se rádi a rychle učí. V současnosti se postupně začíná využívat i jako asistenční a vodící pes. Kromě toho, že jde o skvělého hlídacího a pracovního psa, má velmi dobrý čich. Jednu dobu se využíval ve velkém i na hledání drog. V současnosti se s ním můžete velmi úspěšně věnovat řadě pachových sportů, včetně noseworku.

Ke komu se hodí belgický ovčák tervueren? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Foxteriér hladkosrstý

I když je foxík čím dál častěji chován jako aktivní společník, je to stále lovecký pes. Pokud ho správně socializujete a budete s ním sportovat, bude z něj skvělý společník. Je vhodnou volbou spíše k zkušenějším chovatelům, kteří tuší, jak správně pracovat se psem s „typickou“ teriéří povahou, tedy s jejími klad i zápory. Foxteriéři jsou totiž nejen velmi chytří, ale dokáží být i velmi tvrdohlaví se sklony k samostatnosti.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (1)

Hladkosrstý foxteriér je lovecký pes, který byl vyšlechtěn především jako norník. V zásadě jde o všestranného psa, který zvládne i řadu psích sportů. Je například vhodnou volbou právě na různorodé pachové sporty, včetně noseworku. Pokud se psem nebudete věnovat lovu, je třeba pamatovat na silné lovecké instinkty této rasy. Není tak doporučován k chovu s dalšími domácími zvířaty typu křeček nebo králík, v přítomnosti psa budou v ohrožení. Pokud se psovi budete dostatečně věnovat, budete mít doma přátelského aktivního společníka.

Ke komu se hodí foxteriér hladkosrstý? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Labradorský retrívr

Labradora je veselý a přátelský pes, který by se pro svého člověka rozdal. Zároveň je to chytrý pes, který se rád a dobře učí. Miluje také pohyb, aport a vodu. Přeci jen jde původně o loveckého psa, který byl vyšlechtěn k aportu vodního ptactva. V současnosti plní nejčastěji roli aktivního společníka nebo asistenčního či vodícího psa.

Psi-plemeno-labradorsky-retrivr (14)

Labík patří mezi velmi oblíbená plemena současnosti, především kvůli jejich pozitivní povaze a vysoké inteligenci. Je to velmi aktivní pes, s kterým se můžete věnovat řadě sportovních aktivit. Ocení dlouhé procházky nebo možnost věnovat se různorodým psím sportům. S ohledem na jeho skvělý čich je vhodnou volbou i k řadě pachových sportů, včetně noseworku.

Ke komu se hodí labradorský retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Výmarský ohař 

Výmarský ohař je lovec každým coulem, jde ovšem i o velmi přátelského psa, který miluje svou rodinu. Tato psí rasa vyniká silným loveckým pudem a skvělým čichem. Je to chytrý a i vytrvalý pes, který se rád a dobře učí nové věci a rád se věnuje různým sportovním aktivitám. Jeho majitel by měl být při výchově důsledný i laskavý a především psovi věnovat dostatek pozornosti. Je vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří budou se psem sportovat a cvičit, aby se nezačal nudit.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (5)

Výmarák má až neskutečné množství energie a dokáže pracovat několik hodin v kuse. S tímto psem se můžete věnovat řadě sportovních aktivit, díky jeho dobrému nosu se hodí na řadu pachových prací včetně záchranařiny nebo noseworku. Je i velmi rychlý a mrštný, hodit se tak bude i na flyball, trecking, jogging a samozřejmě na lov.

Ke komu se hodí výmarský ohař? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německý ovčák

Německý ovčák patří mezi neohrožené psy, kteří se využívají nejen jako aktivní rodinní společníci, ale i jako služební psi u policie nebo v armádě. Svou rodinu má velmi rád a je jí oddaný. Jde o chytrého a pracovitého psa, který minimálně základní výcvik zvládne velmi snadno. S člověkem spolupracuje rád a nadšeně, pokud víte jak na něj. O trochu lépe se bude s tímto plemenem pracovat středně zkušenému a zkušenému chovateli s špetkou přirozené autority.

Psi-plemeno-nemecky-ovcak (1)

Německý ovčák má silný ochranářský instinkt, je tak vhodnou volbou k ochraně domova, ale veřejných objektů. Bývá často využíván i celníky nebo dalšími záchrannými složkami k vyhledávání drog nebo k záchranařině v terénu, a to díky jeho dobrému čichu. Asi málokoho překvapí, že se s ním můžete věnovat i různým pachovým sportům, včetně noseworku.

Ke komu se hodí německý ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Rotvajler

Rotvajlera málokdo přehlédne díky jeho mohutné postavě a pověsti drsnějšího hocha. Přitom jde o přátelského rodinného, ale i nadšeného pracovního psa. Je to přizpůsobivé plemeno, které si zvykne na různorodé prostředí i režim a se správným přístupem z něj bude domácí mazlík nebo neohrožený ochránce. Potřebuje laskavou, ale i důslednou výchovu od pána s špetkou přirozené autority, pak bude pes šlapat jak hodinky.

Psi-plemeno-rotvajler (16)

I když se to řadě lidí může zdát zvláštní, bývá z tohoto psa i spokojený přátelský rodinný pes, který bude dovádět od rána do noci s dětmi. Svou rodinu bude bránit do roztrhání těla, své lidi z celého srdce totiž miluje. Zároveň je ale třeba pamatovat na to, že jde o chytrého a aktivního psa, který vyžaduje zaměstnat tlapky i hlavu. Kromě řady dalších pozitivních vlastností má i skvělý čich, je tak vhodný na pachové sporty.

Ke komu se hodí rotvajler? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bígl

Bígl je menší pes s velkým srdcem. Je to pes nabitý energií, který miluje nejen svého člověka, ale i stopování. Má totiž výtečný čich a pokud zachytí zajímavý pach, tak nevidí a neslyší a jde po stopě. Pokud se toužíte po menším psovi, s kterým se budete moc aktivně věnovat myslivosti, sportovnímu lovu nebo některému z dalších sportů, při kterých pes využije své skvělé čichové schopnosti, s bíglem nesáhnete vedle.

Psi-plemeno-bigl (13)

Bígl patří mezi smečková zvířata, miluje proto přítomnost dalších psů. Dobře vychází i s dalšími lidmi a bývá tolerantní i vůči dalších zvířatům ve stejné domácnosti, pokud je dobře socializovaný a zvyklý od štěněte. Toto plemeno bývá oblíbené i mezi celníky nebo mezi záchranáři, právě pro jeho skvělý čich. Na letištích například vyhledává drogy v zavazadlech nebo pátrá po ztracených osobách.

Ke komu se hodí bígl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Anglický foxhound

Anglický foxhound patří mezi tradiční lovecká plemena. Jak název napovídá, pochází v Anglii, kde je dlouhá tradice lovu. Byl vyšlechtěn k lovu lišek, má skvělý čich a je velmi vytrvalý. Miluje pohyb, pohyb a zase tak trochu pohyb. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se mu budou denně věnovat.

Foxhound není pes pro každého, dokáže být totiž velmi tvrdohlavý a rád se rozhoduje samostatně. Potřebuje pevné vedení a určit hranice, aby ho nenapadlo převzít velení v rodině. Kromě základního výcviku a řadě sportovních aktivit se můžete se psem věnovat i řadě sportovních aktivit, včetně pachových sportů.

Ke komu se hodí anglický foxhound? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Black and tan coonhound

Black and tand coonhound je specifické plemeno původem ze severní Ameriky. Specifický je především svým čichem. Patří mezi vynikající stopaře, a to díky jeho cílenému šlechtění s bloodhoundy. Je to také lovec každým coulem a je tak perfektní volbou především pro nadšené myslivce a sportovní lovce.

Toto aktivní plemeno potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb. Je vhodný k aktivním majitelům, kteří se mu budou věnovat. Je vhodné mu zabavit nejen nohy, ale i hlavu. Pokud pro něj vymyslíte zábavu/práci, kde využije svůj potenciál, bude nadšený. Kromě skvělého čichu je i vytrvalý. Je tak perfektní volbou například na záchranařinu nebo sporty typu nosework.

Ke komu se hodí clack and tan coonhound? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu