Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Ibizský podenco je psí parťák na kolo, běh i túru

Ibizský podenco byl původně vyšlechtěn jako lovecký pes, konkrétně byl zaměřen na lov drobné zvěře bez pomoci lovce. Při lovu byl úspěšný díky dobrému čichu, očím, sluchu a rychlým nohám. V současnosti se k lovu téměř nepoužívá, zpravidla plní roli aktivního společníka. Pokud toužíte po skvělém parťákovi na sport, bude pro vás ibizský podenco správnou volbou.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (3)

Ibizský podenco dnes patří mezi aktivní společníky a velmi často dělá radost i rodinám s dětmi. Je to přátelský a veselý pes s hravou povahou, s dětmi se tak rád zapojí do jejich her a lumpáren. Je to zároveň velmi přizpůsobivý pes, zvládne život v městském bytě, ale i na venkově v přírodě. Bez ohledu na prostředí, v kterém bude bydlet, je třeba pamatovat na to, že toto psí plemeno miluje pobyt v přírodě a vyžaduje velkou dávku pohybu. I když se v současnosti minimálně využívá k lovu, má stále silné lovecké instinkty, je tak třeba mít ho v přírodě pod kontrolou. Má krátkou srst, díky které není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku, a na zimu vyžaduje zateplený obleček.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (1)

Důvody, proč si pořídit ibizského podenca

 • Ibizský podenco je velmi aktivní a energický pes. Pokud sami milujete fyzickou aktivitu, bude pro vás tato psí rasa perfektní volbou. Tento pes je perfektním společníkem k běhu, ke kolu nebo jako společník na bruslích. Bavit ho bude i coursing, canicross, dlouhé túry nebo i psí závody.
 • Je to přátelský a oddaný pes, který miluje svou rodinu. Podenco je věrným a milým společníkem.
 • Má krátkou srst, která se snadno udržuje. Pokud nepatříte mezi fanoušky načesaných psů, pak bude pro vás správnou volbou.
 • Patří mezi zdravější a dlouhověká plemena. S trochou štěstí s ním budete chodit na veterinu pouze na očkování.
 • Jde o plemeno s dlouhou a zajímavou historií, dnes je nedílnou součástí ibizské kultury. Pokud toužíte po psovi tzv. s příběhem, a zároveň tak trochu po exotice, bude tou správnou volbou.
 • Je velmi chytrý a rád se učí. Pokud budete i trošku trpěliví a důslední, bude se vám s tímto psem spolupracovat snadno. Minimálně základní poslušnost zvládne velmi snadno, řada jedinců plemene zvládne i náročnější výcvik bez potíží.
 • Toužíte-li po psovi se zajímavým vzhledem, který na první pohled zaujme, pak jste tu správně. Typický vzhled psovi dodává štíhlé tělo a velké uši. Na mnoha místech s ním vzbudíte pozornost.
 • I když spíše sporadicky, i dnes se využívá toto plemeno k lovu. Toužíte-li se věnovat sportovnímu lovu, ibizský podenco vám velmi rád pomůže.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (10)

Důvody, proč si NEpořídit ibizského podenca

 • Ibizský podenco je velmi aktivní pes, který vyžaduje každodenní dávku pohybu. Pokud netoužíte věnovat se psovi velmi aktivně, a to každý den, pak se raději poohlédněte po klidnějším psovi.
 • Má silné lovecké instinkty a má potřebu pronásledovat vše co se pohne. Při procházkách přírodou je ideální mít ho pod kontrolou, buď zapracovat na perfektním přivolání, nebo ho mí ideálně na vodítku. Stejně tak může být problém s dalšími zvířaty v jedné domácnosti. Pokud máte doma morčata, křečky, nebo i kočky, můžou být v ohrožení.
 • Vůči cizím lidem a dalším psům bývají rezervovaní a odtažití. Psa je potřeba od štěněte důsledně socializovat. Pokud není správně socializovaný, může to být v dospělosti problém se strachovou agresí vůči všemu, co se mu nezdá.
 • Rád a hodně štěká. A nahlas. Je tak třeba od štěněte pracovat na povelu typu „ticho“. A doufat v tolerantní sousedy.
 • Jako mnoho dalších loveckých psů má sklony k nezávislosti a k občasným záchvatům tvrdohlavosti. Přesto jde o chytré psy, a pokud jste při výcviku konzistentní a trpělivý, pak z něj uděláte dobře vychovaného parťáka.
 • Bývá doporučován k dětem, s kterými si rád hraje a dovádí. Přesto je vhodnější volbou spíše k starším dětem, a to především díky jejich občasné zbrklosti. Ty nemenší děti má tendenci slušně převálcovat.
 • Je vhodnější volbou spíše k středně zkušeným pejskařům, kteří si spíše představí co to znamená výchova psího loveckého poděsa.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (11)

Historie ibizského podenca

Jak název plemene napovídá, tento kouzelný pes pochází ze španělského poloostrova Ibiza. Na toto místo se dostal pravděpodobně před mnoha sty lety s Féničany. Podle jedné teorie sahá historie tohoto plemene dokonce do doby egyptských faraonů, do Evropy se tak měli předci plemene dostat ze starověkého Egypta. Velmi podobné psy s červenobílým zbarvením a úzkou hlavou můžeme vidět na některých staroegyptských malbách – podobá se kupříkladu egyptskému bohu Anupovi, bohovi zemřelých.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (12)

Dodnes je největší výskyt jedinců plemene ibizský podenco ve Španělsku, odkud s největší pravděpodobností tito psi i pochází. Až počátkem 20. století došlo k většímu rozšíření plemene za hranice Španělska. Největší popularitě se ovšem toto plemeno vždy těšilo především v zemi svého původu. Až roku 1978 se dostalo oficiálnímu uznání v USA, posléze se v tamních končinách začal více rozšiřovat chov tohoto plemene.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (13)

Povaha ibizského podenca

Silný lovecký pud a velká dávka energie, to je ibizský podenco. Má tendenci honit vše, co se rychle hýbe, bez ohledu na to, zda jde o zajíce, cyklistku nebo kočku. Při venčení je potřeba být velmi obezřetný a psa mít plně pod kontrolou. Málokterý jedince díky svému sinému loveckému pudu zvládne přivolání na 100%. Většina chovatelů plemene tak doporučuje mít psa během venčení na vodítku, nebo ho alespoň mít pojištěného stopovačkou.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (14)

Podenco je pes milující svou rodinu z celého srdce a zpravidla velmi dobře vychází i s dětmi. Je to chytrý pes, který se rád učí nové pokyny i triky. Jeho výcvik ovšem musí být veden pozitivně, ideálně bez trestů a křiku – jde přeci jen o citlivé psy. Pokud je výcvik veden zábavnou formou, bude spolupracovat o to nadšeněji. Protože jde o opravdu chytrého psa, při neustálém opakování jednoho povelu a při drilu se začne nudit. Přestane se o výcvik zajímat a vy se psem nenacvičíte ani základní poslušnost. Ibizský podenco miluje skoky, ocení tak například sporty, při kterých může skákat přes překážky – agility či některé typy psích dostihů. Je velmi důležité mít psa pod kontrolou i při jeho pobíhání po zahradě. Málokterý plot je pro něj dostatečně vysoký, je tak třeba pozemek velmi důkladně zabezpečit, jinak je schopen utéct za potenciální kořistí, kterou za plotem zahlédne.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (15)

Vzhled ibizského podenca

Ibizský podenco patří mezi větší psy s atletickou a štíhlou postavou. Má protáhlou a dlouhou hlavou a při porovnání s tělem je poměrně malá. Jantarové oči jsou šikmo položené. Vztyčené uši jsou dobře pohyblivé. Krk je dobře osvalený a plynule přechází do mírně klenutých plecí. Tělo je dobře osvalené a štíhlé. Úzký hrudník je hluboký a dlouhý. Vtažené břicho dotváří elegantní postavu psa. Končetiny jsou dlouhé a dobře osvalené, zakončené jsou „zaječími“ tlapkami s delšími prsty. Ocas je nasazený poměrně nízko a je dlouhý. Ibizský podenco může mít dlouhou, hladkou ale i hrubou srst. Preferované zbarvení je červenobílé, bílé nebo červené. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 60-72 cm. Váha psího plemene se pohybuje mezi 19-25 kg.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (2)

Ke komu je ibizský podenco vhodný

Ibizský podenco se v minulosti využíval především k lovu v hustém porostu, zaměřoval se především na králíky. V současnosti lovecké schopnosti uplatní výjimečně, čím dál častěji se využívá jako aktivní rodinný společník. Díky jeho lásce k běhu je ideálním společníkem k běhu, canicrossu nebo jako společník ke kolu. Protože nejen rád běhá, ale i rád skáče přes překážky, je vhodnou volbou ke sportům, při kterých využije oboje schopnosti – například agility nebo některé typy psích dostihů. Bavit ho ale bude i simulace lovu, například coursing. Pokud se psovi budete dostatečně věnovat, přizpůsobí se i pobytu ve městě, i když je o něco vhodnější spíše do blízkosti přírody, tedy spíše na venkov, nebo alespoň na kraj města.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (4)

Jde o psí plemeno vhodné do bytu nebo do domu se zahradou, ale s přístupem dovnitř. Určitě není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. Tento pes s ohledem na kratší srst a také zemi svého původu hůře snáší chladné počasí. Na zimní procházky tak potřebuje teplejší obleček.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (5)

Ibizský podenco v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 60-72 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 19-25 kg.

Srst:

 • Může být jak krátká a hladká, tak i krátká a hrubší, nebo středně dlouhá.

Zbarvení:

 • Červenobílé, bílé nebo červené.

Jak dlouho žije:

 • Ibizský podenco se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Španělsko

Ke komu je vhodný:

 • Ibizský podenco je aktivní tvor, který vyžaduje velkou dávku pohybu. Velmi rád a dobře běhá, je tak vhodnou volbou na různorodé aktivity, při kterých bude především běhat – běh u kola, canicross, coursing, flyball a řada dalších. Také velmi rád skáče přes překážky, v kombinaci s láskou k běhu je vhodnou volbou například na agility nebo na některé typy psích dostihů.
 • Je vhodnou volbou psa do bytu, především díky jeho krátké srsti a minimu podkožního tuku. Delší dobu v chladnějším podnebí tak nezvládá a je třeba ho vybavit zatepleným oblečkem.
 • Podenco je doporučován i k dětem, s kterými rád dovádí a vymýšlí lumpárny.
 • Je to chytrý pes, kterého lze poměrně snadno cvičit. Jeho výcvik ovšem musí být pestrý a kreativní, klasický dril ho velmi rychle přestane bavit.
 • I když se k lovu využívá spíše sporadicky, má stále silné lovecké instinkty. Je tak možné ho využít k řadě disciplín sportovního lovu.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu