Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Bearded kolie miluje všechny lidi, včetně zlodějů

Původně chundelatý, středně velký ovčácký pes, dnes aktivní společník. Bearded kolie jsou psi, kteří vynikají vysokou inteligencí, zdravým sebevědomím, veselou a přátelskou povahou.

Psi-plemeno-bearded-kolie (13)

Bearded kolie jsou společenští pejsci, kteří s vámi budou velmi rádi trávit velkou část dne. Nejsou tak vhodní k celoročnímu pobytu venku, zahradu ocení ovšem ideálně s přístupem dovnitř. Pokud se rozhodnete pořídit si tyto veselé pejsky do bytu, chce to tolerantní sousedy. Beardedky totiž rády štěkají. Mají tendenci komentovat téměř cokoliv, co se kolem nich děje, Ať už si hrají nebo se bojí, štěkají. Komentovat dokážou i výcvik. Jinak jde o inteligentní psy, kteří zvládnou základní výcvik levou zadní. Jako mnoho jiných ovčáckých plemen jde o citlivky, které špatně snáší křik a „dril“. Pokud začnete křičet, beardedka s vámi přestane mluvit. Jde o tolerantní zvířata, která dobře vychází s dalšími zvířaty i lidmi.

Psi-plemeno-bearded-kolie (3)

Důvody, proč si pořídit bearded kolii

 • Inteligentní, hravá, veselá, přátelská. Bearded kolie má spoustu pozitivních vlastností.
 • Učí se rychle a velmi snadno se cvičí. Zvládnout by ji měl i důsledný začátečník.
 • Má dobrou paměť, naučené povely jen tak nezapomene. V momentě, kdy si pes upevní nějaký cvik, nebudete si muset dělat hlavu s častějším opakováním, aby ho nezapomněl.
 • Miluje všechny lidi bez rozdílu. Ráda dovádí i s dětmi, ke kterým je velmi ohleduplná. Jde proto o vhodného rodinného aktivního parťáka.
 • K cizím lidem bývá zpočátku nedůvěřivá, i při běžném venčení si může párkrát na někoho zvláštního štěknout, ale není agresivní. Velmi rychle se s každým spřátelí.
 • S tímto plemenem psů se můžete věnovat nejen pasení, ale i řadě sportovních disciplín. Velkou radost vám budou dělat při agility, dogdancingu, flyballu nebo dogtrackingu.
 • Nejvíc jí sedne pozitivní trénink. Za pomoci pamlsků a vlídného zacházení se můžete vrhnout i do náročnější obedience disciplíny.

Psi-plemeno-bearded-kolie (4)

Důvody, proč si NEpořizovat bearded kolii

 • Štěká. Pořád. Má tendenci komentovat téměř cokoliv, co se v jejím okolí děje. Pokud se rozhodnete bearded kolii chovat v bytovém době, bude to chtít tolerantní sousedy.
 • Existuje řada plemen, jejichž srst je mnohem náročnější na péči, i tak se s chlupy bearded kolie nudit nebudete. Srst je třeba cca 2-3x za týden vyčesat, jinak budete mít doma jeden velký chuchvalec chlupů. Patrně se ani nevyhnete občasné návštěvě psího salonu. Beardedku ovšem není třeba pravidelně mýt.
 • Nesnáší dril a hrubší zacházení. Určitě nejde o vhodné plemeno pro choleriky. Pokud budete na psa často křičet, přestane s vámi mluvit.
 • Bearded kolie, jako mnoho dalších pasteveckých psů, je lekavá. Je proto důležité štěně od začátku připravovat na různé situace, se kterými se bude během života setkávat. Pokud podceníte socializaci, budete mít doma roztřeseného pejska z každé méně obvyklé situace.
 • Nejde o dobrého hlídače. Na lidi za plotem sice bude štěkat, pokud tito lidé překonají plot, z bearded kolie se jako mávnutím kouzelného proutku stane nejlepší kamarád.

Psi-plemeno-bearded-kolie (2)

Historie bearded kolie

Bearded kolie pochází ze Skotska, kde místní farmáři potřebovali odolného ovčáckého psa, který zvládne hnát stádo skotu v náročnějším terénu a v rozmanitém počasí. Jde o jedno z nejstarších psích plemen, jehož kořeny sahají do Velké Británie. Farmáři po staletí využívali různé psy, u kterých se cenila především povaha psů, nikoliv jejich podoba. Stejně tak se nikdo nenamáhal vést záznamy o chovu, proto neznáme přesné počátky tohoto psího plemene. Pravděpodobně vzniklo počátkem 16. století, a to křížením polského nížinného ovčáka s anglickým ovčáckými plemeny. Po několik staletí bylo plemeno využíváno téměř výhradně pastýři, a i když se mezi nimi velmi rychle rozšířila a posléze se začala dostávat i mezi běžné chovatele, neměla dlouho svůj standard.

Psi-plemeno-bearded-kolie (15)

Po druhé světové válce se bearded kolie postupně začaly dostávat z pastvit i do výstavních kruhů a popularita plemene u běžných chovatelů rostla. Plemeno se postupně z Anglie začalo šířit do celého světa. V USA bylo oficiálně uznáno roku 1977, do České republiky se plemeno dostalo koncem 20. století. V současnosti se využívá stále jako ovčácké plemeno, ale čím dál častěji jde o aktivního společníka.

Psi-plemeno-bearded-kolie (14)

Povaha bearded kolie

Beardedky jsou přátelské, hravé, veselé a kontaktní. Jde o společenské psy, kteří milují všechny lidi bez rozdílu, včetně dětí. Na cizí lidi upozorňuje štěkotem, ale dokáže se téměř s každým rychle spřátelit. Velmi dobře vychází i s dalšími psy a není vůči nim agresivní. Bearded kolie nebývá vhodným hlídačem, na zloděje by sice párkrát štěkla, po překonání plotu by se s ním patrně okamžitě spřátelila. Jde opravdu především o aktivního společníka. Bearded kolie jsou cíťové, kteří se v nových situacích bojí a snadno se leknou všeho neznámého. Je třeba je od štěněte připravovat na různorodé situace, abyste v budoucnu předešli zbytečným strachům. I při výcviku je třeba být v klidu a výcvik vést ideálně pozitivně. Při hrubém zacházení se bearded kolie zasekne a odmítne s vámi spolupracovat. Učí se rychle a snadno, povely si dlouho pamatuje. Jako mnoho jiných pastevců má ovšem vlastní vůli, často si pokyny rozmýšlí, než je splní.

Psi-plemeno-bearded-kolie (12)

Vzhled bearded kolie

Bearded kolie je středně velký ovčácký pes s delší srstí. Tito psi jsou mírně delší než vysocí. Hlava poměrově odpovídá tělu. Oči jsou velké a široko posazené a odpovídají barevně barvě srsti. Uši jsou středně velké a svěšené. Krk je středně dlouhý a lehce klenutý, plynule přechází v rovný hřbet. Hrudník disponuje dobře klenutými žebry a je hluboký. Bohatě osrstěný ocas je nízko nasazený. Celé tělo včetně hlavy je bohatě osrstěné. Srst je tvrdá, dlouhá a hladká s jemnou a hustou podsadou. Srst se nezkracuje, je třeba ji pravidelně vyčesávat. Mezi běžná zbarvení patří šedá, modrá, písková, černá či hnědá s bílými znaky nebo bez znaků. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 51 a 56 cm a váha mezi 19 a 25 kg.

Psi-plemeno-bearded-kolie (8)

Ke komu je bearded kolie vhodná

Bearded kolie je sice velmi aktivní, ale zároveň i přizpůsobivá. Se správným vyžitím tak zvládne pobyt v městském bytě, ale i v domku se zahrádkou na venkově či na kraji města. Její delší a hustá srst psa chrání před chladným i deštivým počasím, z fyzické stránky delší pobyt venku zvládne. Ovšem jde o psa, který rád tráví co nejvíce času mezi svými lidmi, ideální tak je pro ně možnost často využívat zahradu s přístupem dovnitř. Srst je třeba zhruba 3x týdně rozčesávat, jinak se začne zacuchávat. Proti cuchání lze využít kondicionér a speciální šampony na dlouhé psí chlupy.

Psi-plemeno-bearded-kolie (11)

Bearded kolie miluje pohyb a potřebuje každý den procházku nebo se věnovat některému ze psích sportů, a to i když má k dispozici zahradu. Učí se ráda a rychle. Zároveň je mrštná a rychlá, bude ji tak bavit aportování, agility, flyball nebo dogfrisbee. Věnovat se s ní můžete samozřejmě i pasení, ke kterému má stále silné vlohy.

Psi-plemeno-bearded-kolie (7)

Bearded kolie v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 51 a 56 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 19 a 25 kg.

Srst:

 • Středně dlouhé chlupy s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Mezi běžná zbarvení patří šedá, modrá, písková, černá či hnědá s bílými znaky nebo bez znaků

Jak dlouho žije:

 • Bearded kolie se dožívá 14 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Anglie/Skotsko

Pro koho se hodí:

 • Aktivní pastevecký pes, který je stále využíván ke svému účelu. Běžní chovatelé se s ním mohou věnovat i agility, dogdancingu nebo flyballu.
 • Psa je třeba pravidelně kartáčovat, jinak budete mít doma místo krásného psa jeden velký chuchvalec.
 • Jde o přizpůsobivého psa, který při správném vyžití zvládne pobyt ve městě i na vesnici.
 • Sice má srst, která ho chrání před nepříznivým počasím, přesto k celoročnímu pobytu venku nebývá doporučován. Je velmi vázán na svého majitele. Zahradu ocení, ale ideálně s přístupem do domu.
 • Je přátelská a miluje i děti. Zároveň jde o hravého a veselého psa, který bude dovádět s každým.
 • Jde o inteligentního psa, který se snadno a rychle učí. Je ovšem třeba bearded kolii cvičit pozitivně a s klidem, pokud se budete vztekat, přestane se s vámi bavit.

Psi-plemeno-bearded-kolie (1)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu