Doprava ZDARMA nad 2 000 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 2 500 Kč

Pumi je kudrnatý pes, co nesmrdí, ale rád štěká

Pumi patří mezi maďarské pastevecké psy. Je to chlupatý sporťák, který je o něco méně náročný než jeho blízký příbuzný puli. Tomuto svému "bratranci" se velmi podobá, především hravostí a temperamentem, ale i inteligencí a krapet i vzhledem. V současnosti jde o rodinného aktivního psa, kterého je nutné unavit jak psychicky, tak fyzicky.

Pumi (1)

Pumi přitáhne pozornost svou upřímnou radostí ze života i hravostí a inteligencí. Je vhodnou volbou do menšího města či na vesnici, především kvůli své lásce k přírodě a velké potřebě pohybu. Pumi patří mezi zdravější psí plemena, která se dožívají vysokého věku. Je nenáročný na péči i výživu, zároveň si dlouho zachovává štěněcí hravost. Svou rodinu má rád z celého srdce, vůči cizím lidem bývá nedůvěřivý, a je proto dobrým hlídačem. Zároveň není zbytečně agresivní a při správné socializaci si velmi rychle oblíbí okruh vašich známých a příbuzných. Při správné socializaci také hravě zvládne kontakt s cizími zvířaty. Zajímavostí je, že ve větším počtu se chová kupříkladu ve Finsku a Skandinávii než ve své domovině, v Maďarsku.

Pumi (10)

Důvody, proč si pořídit pumiho

 • Pumi je pes, který má energie na rozdávání. Jde o perfektního parťáka pro aktivní lidi, kteří se mu budou denně věnovat.
 • Tito psi jsou přirozeně inteligentní a minimálně základní výcvik zvládnou snadno. Náročnější disciplíny poslušnosti jim zpravidla také nečiní potíže.
 • Kromě dlouhých procházek zvládne a ocení možnost věnovat se řadě psích sportů. S ohledem na ovčácký původ psa se nabízí pasení, ale třeba i agility nebo dogdancing.
 • Za pomoci zateplené boudy zvládne i celoroční pobyt na zahradě.
 • Svého člověka miluje a zvládne i děti, pokud děti vědí, jak se k němu správně chovat.
 • K cizím lidem bývá nedůvěřivý, ale nikoliv agresivní. Pumi bývá dobrý hlídač a na vše, co se mu nezdá, zpravidla upozorňuje štěkotem.
 • Se správnou socializací zvládne pobyt v jedné domácnosti s dalšími zvířaty. S ostatními psy vychází také poměrně dobře, pokud má jako štěně možnost se pořádně socializovat.
 • Pumi téměř postrádá typický „psí zápach“, což ocení především lidé žijící v bytě.

Pumi (4)

Důvody, proč si NEpořídit pumiho

 • Jeho kudrnatá srst s hustou podsadou vybízí k pohlazení. Je ovšem třeba se o ni starat, především ji pravidelně kartáčovat, jinak zplstnatí.
 • Je to původně ovčácký pes. I když se k pasení v současnosti příliš nepoužívá, má díky své aktivní minulosti energie na rozdávání. Je třeba se mu denně věnovat, a to i pokud má k dispozici zahradu. Je tak třeba před pořízením pumiho zvážit vaše časové možnosti.
 • Rád často štěká. I když relativně snadno pochopí povel „ticho“, je ideální mít kolem sebe tolerantní sousedy.
 • Výcviku je třeba věnovat se pravidelně a být důslední. Je doporučován alespoň trochu zkušeným chovatelům, kteří si spíše poradí s tendencí pumiho být občas samostatnější více, než je žádoucí.

Pumi (2)

Historie pumiho

Pumi je řazen mezi středně velké ovčácké psy. Pochází z Maďarska, kde byl vyšlechtěn zhruba před 300 lety. Plemeno vzniklo díky křížení plemene puli s ovčáckými psy z Německa a Francie. Tito psi se do Maďarska dostali spolu s hospodářskými zvířaty, se kterými se tehdy ve velkém obchodovalo. V Maďarsku postupně vznikla tři samostatná ovčácká plemena, jako první vznikl puli, následně pumi a jako poslední mudi. Zpočátku byl pumi považován za určitou odchylku puliho, která vznikla v některých maďarských regionech. Počátkem 20. století začaly vznikat standardy jednotlivých plemen a postupně bylo každé toto plemeno uznáno samostatně. Puli byl uznán jako první roku 1924, pumi v roce 1935 a mudi roku 1936. Občas bývá pumi označován jako „maďarský ovčácký teriér“, ale nemá s teriéry geneticky nic společného, i když mají v ledasčem podobnou povahu.

Pumi (3)

Povaha pumiho

Pumi je temperamentí a energický pes, který je rád středem pozornosti. Rozhodně nejde o žádného pecivála, který bude sedět v klidu na gauči. Původně šlo o pasteveckého psa, který se k tomuto účelu v současnosti využívá sporadicky. Z jeho pastevecké minulosti mu ovšem zůstala inteligence, odvaha, rozhodnost a velká dávka samostatnosti. Je často doporučován do rodin s dětmi, se kterými si velmi rád hraje a chrání je, stejně jako další členy rodiny. Svou rodinu velmi miluje, k cizím lidem bývá nedůvěřivý, ovšem nikoliv agresivní. Pokud je od štěněte správně socializován, vychází dobře s dalšími zvířaty jak ve stejné domácnosti, tak s těmi cizími.

Pumi bývá občas uštěkaný, ale s trochou snahy se naučí reagovat na povel „ticho“. Je vysoce inteligentní a hravý, je tak vhodný k řadě psích sportů. Velmi mu bude vyhovovat agility, pasení a i pokročilá poslušnost. Snadno zvládne i dogdancing, běh, ale i turistiku. Pumi je všestranný pes, kterého můžete využít i k záchranařině nebo hledání drog.

Pumi (5)

Vzhled pumiho

Pumi je řazen mezi kvadraticky stavěné středně velké ovčácké psy. Psi tohoto plemene jsou štíhlí a mají hustou kudrnatou srst, díky které vypadají větší, než jsou. Úzká hlava je dlouhá s protáhlou čenichovou partií. Oválně středně velké oči jsou šikmo položené. Krk je středně dlouhý a navazuje na osvalený trup. Ocas je vysoko posazený s delší srstí, nesen bývá v kruhovém oblouku nad zády. Srst se skládá ze silné a drátovité krycí srsti, nechybí měkká podsada. Nejběžnější zbarvení jsou odstíny šedé, občas se vyskytuje i v černé, žluté nebo plavé barvě. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 38 a 47 cm, váha se pohybuje mezi 8 a 15 kg.

Pumi (7)

Ke komu je pumi vhodný

Pumi je původně ovčácký pes, který se k tomuto účelu v současnosti příliš nepoužívá. Díky své pastevecké minulosti ovšem disponuje koňskou dávkou inteligence, temperamentu a hravosti. Před pořízením psa je třeba zamyslet se nad vašimi časovými možnostmi. Pumiho je třeba denně důkladně unavit, a to nejen velkou dávkou pohybu, ale i mu zaměstnat hlavu.

Jistou nevýhodou mohou být jeho sklony k uštěkanosti, vhodným prostorem je pro něj i proto vesnice či menší město, spíše než městský byt. Kromě toho, že případným štěkotem bude rušit méně lidí, budete mít vy on více možností k volnému pohybu. Pokud mu pořídíte zateplenou boudu, zvládne i celoroční pobyt venku.

Pumi (6)

Snadno a rád se učí, minimálně základní výcvik zvládne levou zadní. Hravě zvládne i náročnější obedience disciplíny, neopovrhne ani agility, dogdancingem a samozřejmě pasením. Je potřeba, aby jeho výcvik byl konzistentní, důsledný a pozitivní. O srst je třeba pečovat pravidelně, ale je celkem nenáročná. Je třeba ji pravidelně kartáčovat a trimovat, jinak začne plstnatět. Srst má samočisticí schopnosti, je tak třeba psa koupat, jen když je to třeba. Další nespornou výhodou je, že pes téměř postrádá typický psí zápach.

Pumi (8)

Pumi v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 38 a 47 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 8 a 15 kg.

Srst:

 • Hustá a kudrnatá. Skládá se ze silné a drátovité krycí srsti a měkké podsady.

Zbarvení:

 • Odstíny šedé, občas se vyskytuje i v černé, žluté nebo plavé barvě

Jak dlouho žije:

 • Pumi se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Maďarsko

Ke komu je vhodný:

 • Tento kudrnatý, středně velký pejsek je velmi energický, je tak vhodný do aktivní rodiny a k lidem, kteří mají možnost se jim každý den intenzivně věnovat – a to i pokud má pes k dispozici zahradu.
 • S pumim můžete vyrazit jak na dlouhou procházku, tak se věnovat různým psím sportům. Možností je jak pasení, tak i agility, dogdancning nebo flyball.
 • Jde o velmi inteligentní psy, kteří se snadno cvičí. Základní poslušnost zvládnou velmi rychle a zpravidla není problém se s nimi věnovat i náročnějším obedience disciplínám.
 • Tito psi jsou vhodnější spíše na vesnici nebo do menšího města, kde má pes přírodu „hned pod nosem“. Zároveň v takovém prostředí bude o něco méně rušit sousedy častějším štěkotem než v městském bytě.
 • Jeho srst je třeba pravidelně česat, jinak zplstnatí.

Pumi (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu