Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, co se hodí na běh a canicross

Canicross je kynologická sportovní disciplína, která spojuje rychlost a vytrvalost. Jde o specifický způsob běhu se psem, při němž jsou pes a běžec spojení speciálním vodítkem. Při této sportovní disciplíně je úkolem psa pomoci člověku při běhu tahem, je tedy potřeba, aby byl pes připoután na sportovním postroji. Při běhu s menším pejskem stačí spojení mezi psem a člověkem za pomoci relativně obyčejného vodítka. 

Plemena-psu-canicross

Pokud běháte se středně velkým nebo velkým psem, je dobré zvolit vodítko s tzv. amortizérem (ve vodítku je speciální guma, která tlumí tah a pes ani člověk si zbytečně neničí páteř). Pes je k člověku připoután přes tzv. bederní pás. U menších pejsků a u kratších tras při tréninku může stačit obyčejnější pás v podobě opasku. Pokud máte většího psa či psa s velkým zápřahem, vybavte se raději kvalitním „podsedákem“, který vám nezničí bedra a páteř v momentě, kdy pes důkladně zabere.

Pokud nejste zvyklí vy a váš pes běhat, raději si před prvním tréninkem něco málo o tomto jedinečném sportu načtěte. Je totiž velký rozdíl mezi tím, když při běhu necháte psa běžet na volno a když chcete, aby vám pes pomáhal tahem. Pokud vás tento sport zaujme a budete se mu chtít pravidelně věnovat, počítejte s nutností pořídit vybavení v podobě bederního pásu, sportovního vodítka či kvalitního postroje. Jako u jiných kynologických sportovních disciplín, i ke canicrossu se některá psí plemena hodí o něco více než jiná. Snad kromě mopsíků, francouzských buldočků či molossoidních psů se můžete běhu věnovat téměř s jakýmkoliv psem. V článku vám představíme několik málo plemen, která jsou ke canicrossu o ždibec vhodnější než jiné psí rasy.

 

Australský ovčák

Australský ovčák úspěšně mate názvem. Sice jde o ovčácké plemeno, ale nepochází z Austrálie, nýbrž z Ameriky. Dnes tito psi plní především roli aktivních rodinných společníků, k pasení se využívají o něco méně než v minulosti. V zásadě jde o chytré psy, kteří se dobře učí za pomoci pozitivní motivace. Psovi je tak potřeba dopřát nejen notnou dávku fyzické aktivity, ale i mu zaměstnat hlavu.

Psi-plemeno-australsky-ovcak (14)

Ausíci jsou chlupatí a středně velcí energičtí psi, kteří se využívají jak k práci, tak i k různorodým sportovním aktivitám. Toto plemeno bude mít radost nejen z pasení ovcí, ale i záchranařiny či stopování. Ideální volbou je pak samozřejmě i na canicross, agility nebo flyball. Stačí si jen vybrat sport, který je blízký i vám.

Ke komu se hodí australský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Belgický ovčák malinois

Belgický ovčák malinois patří do skupiny belgických ovčáků, tedy všestranných pracovních a sportovních psů. Spolu s německými ovčáky je můžeme nejčastěji vídat mezi armádními či policejními psy. Nejde ovšem pouze o psy vhodné do služebního poměru, v současnosti jde i o populární rodinné sporťáky. Jejich všestrannost a inteligence může být paradoxně pro řadu lidí překážkou. Tyto psy není jednoduché unavit a zároveň řada začátečníků může mít problém zvládnout dominantní povahu těchto psů.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

„Maliny“, jak se těmto psům v Čechách přezdívá, jsou opravdu velmi univerzální psi. Zpravidla excelují v disciplínách sportovní kynologie, a to i s „běžnými“ chovateli, nikoliv pouze v rukou profíků. Čím dál častěji se s nimi běžní chovatelé věnují různorodým kynologickým sportovním disciplínám, mezi kterými tito psi často také vynikají. Canicross je tak jedna z mnoha disciplín, kterým se s tímto psem můžete věnovat.

Ke komu se hodí belgický ovčák malinois? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německý ovčák

Německý ovčák je již několik desetiletí populárním služebním psem, mnoho profesionálních kynologů z řad policie a armády na toto plemeno nedá dopustit. Zároveň jde již po mnoho let o populární rasu i mezi běžnými chovateli, kteří rádi tohoto psa využívají k ochraně rozsáhlého pozemku či k různorodým disciplínám sportovní kynologie.

Psi-plemeno-nemecky-ovcak (1)

Německý ovčák je chytrý a disciplinovaný pes, který je svou povahu jako stvořený ke „klasickému“ drilu při výcviku. Zpravidla si nedělá hlavu ze zvýšeného hlasu nebo z požadavku na velmi přesné plnění povelů. I pokud se nechcete s touto psí rasou věnovat obedience disciplínám, je potřeba pamatovat na to, že tito psi potřebují k svému životu nějaké „zaměstnání“, klidně v podobě některé ze sportovní disciplíny. Pokud vy sami milujete běh, pak právě canicross může být pro vás i vašeho psa tou správnou volbou.

Ke komu se hodí německý ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Border kolie

Border kolie jsou známé především jako excelentní pastevečtí psi, kteří vynikají i vysokou inteligencí, rychlostí a mrštností. Často se o nich mluví jako o Einsteinech psí říše – téměř na cokoliv si vzpomenete, to se borderka velmi rychle a snadno naučí. Přesto nejde o psa pro každého. Toto plemeno potřebuje opravdu velmi důkladně unavit, a to jak psychicky tak i fyzicky. Je nutné se těmto psům věnovat několik hodin denně, a to i když mají k dispozici rozlehlou zahradu. Pokud péči o psa podceníte, budete mít doma neurotika, který bude terorizovat nejen svou rodinu, ale i široké okolí.

Psi-plemeno-border-kolie (9)

borderkou se můžete věnovat celé řadě kynologických disciplín. Excelují nejen v mnoha obedience disciplínách, ale především řadě sportovních disciplínách, u kterých využijí inteligenci, rychlost a mrštnost. Mezi jejich královské disciplíny (vedle samotného pasení ovcí) patří agility, dogdancing nebo právě canicross. Právě při canicrossu musí být tito psi nejen rychlí, ale musí zapojit i hlavu při sledování konkrétní trasy a vnímání svého pána.

Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pudl

Pudl patří mezi oblíbené aktivní rodinné parťáky. Jde zároveň o velmi chytré psy, kteří se běžně při různých testech objevují v první pětici nejchytřejších plemen. Pudl je velmi všestranný, zvládne řadu sportovních a obedience disciplín. Zároveň mu nečiní problém být „pouze“ aktivním rodinným parťákem. Mezi další nesporné výhody tohoto plemene je výběr ze čtyř velikostních variet a nespočtu barevných variant.

Psi-plemeno-pudl (9)

Pudl se často využívá nejen k různým sportům, ale i jako společník a výstavní pes. Přesto by byla škoda potenciál tohoto plemene nevyužít a nevěnovat se některé z kynologických disciplín. Toto plemeno se pro svou eleganci a mrštnost využívá například při dogdancingu, pro svou rychlost a mrštnost při agility. V posledních letech můžeme vidět tyto psy čím dál častěji i při canicrossu, především tedy střední a královskou velikost. Pudlové dokáží vyvinout velkou rychlost a právě ty větší varianty pomohou tahem i svému pánovi.

Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pointer

Pointer patří mezi nejstarší lovecká plemena, dodnes se k tomuto účelu využívá. Pokud tak toužíte po psovi, se kterým bude lovecký výcvik velmi snadný, bude pointer tou správnou volbou. Zároveň jde o chytré psy, kteří alespoň základní výcvik s notnou dávkou trpělivosti zvládnou. Tento pes nebývá agresivní, je naopak velmi přátelský a dobře vychází i s dětmi. Je tak vhodnou volbou do aktivní rodiny.

Psi-plemeno-pointer (2)

Pointer je velmi aktivní pes, který když se začne nudit, má destruktivní sklony. Potřebuje tedy pohyb, pohyb a zase pohyb. Pokud se nechcete věnovat loveckému výcviku, ale rádi trávíte čas v přírodě, pak pro vás bude pointer správnou volbou. Stačí mu totiž dlouhé procházky (je dobrou volbou i k dogtrekkingu) nebo se rád proběhne u kola. Stejně tak bude mít radost právě z canicrossu.

Ke komu se hodí pointer? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Jack Russell teriér

Jack Russell teriér je energický diblík, se kterým se určitě nudit nebudete. Jde původně o lovecké plemeno, které se i dnes k tomuto účelu využívá. Jako se správným lovečákem to s ním není jednoduché. Dokáže být až neuvěřitelně tvrdohlavý, a i když jde o chytrého psa, jeho výcvik není jednoduchý. Je to doporučován spíše zkušenějším chovatelům, kteří si snáze poradí se záludnostmi teriéří povahy.

Plemeno-jack-russell-terier (13)

Sice jde o menšího psa, přesto má energie na rozdávání. Určitě se nebude od rána do večera rozvalovat na pohovce. Tento akční pejsek je vhodný nejen k lovu, ale i k řadě sportovních aktivit. Miluje přírodu, bude ho tedy bavit dogtrekking, běh u kola, samozřejmě i canicross.

Ke komu se hodí jack russell teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Výmarský ohař

Výmarský ohař je velký milovník lidí a pohybu. Je vhodnou volbou do aktivní rodiny s dětmi, se kterými velmi dobře vychází. Čas od času se projeví jeho lovecká povaha, chytne stopu a běží a běží, je proto důležité mu dopřát alespoň základní výcvik a zaměřit se především na přivolání. Jeho výcvik musí být důsledný, zároveň je potřeba být trpěliví a výcvik vést ideálně pozitivní metodou.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (5)

Dodnes se výmarák využívá k lovu, ale ocení jakoukoliv aktivitu v přírodě. Toto plemeno je potřeba velmi důkladně unavit, jinak se začne nudit a z nudy bude vymýšlet lumpárny. I když má pes k dispozici zahradu, je potřeba ho každý den vytáhnout alespoň na procházku, ideálně se s ním věnovat některému ze psích sportů. Pokud se nechcete věnovat lovu, pak se nabízí sporty typu dogtrecking, běh u kola nebo právě canicross.

Ke komu se hodí výmarský ohař? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Dalmatin

Dalmatin je elegantní pes, který na první pohled zaujme svým netradičním vzhledem. I když jde spíše o vzácnější plemeno, většina lidí ho zná z filmů o 101 dalmatinech. Jde o plemeno, které je velmi vázané na svou rodinu. Zároveň se jedná o inteligentní a laskavé psy, kteří dobře vychází i s dětmi. I když jde o elegantního psa, určitě nebude trávit celé dny v pohodlné pozici na gauči.

Psi-plemeno-dalmatin (14)

Dalmatin patří mezi aktivní a vytrvalé psy, kteří potřebují vybít přebytečnou energii. Toto plemeno bylo vyšlechtěno k doprovázení kočárů s koňmi při dlouhých cestách, běh má tedy v krvi. Je proto perfektní k psím závodům, k běhu u kola, na dlouhé trekky a právě i ke canicrossu.

Ke komu se hodí dalmatin? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Kanadský retrívr neboli toller (Nova Scotia duck tolling retrívr)

Kanadský retrívr je aktivní, původně lovecký pes, se kterým se určitě nudit nebudete. Je to akčňák, který se dodnes využívá k lovu kachen. Je to pes nabitý energií, pokud se nebudete chtít věnovat lovu, budete se muset s tímto psem věnovat nějaké jiné sportovní aktivitě. V tomto směru jde o univerzálního sporťáka, věnovat se s ním můžete téměř čemukoliv. Vhodný je nejen na canicross, ale i na agility, dogtrekking nebo na stopování.

Novoskotsky-retrivr-toller (13)

Toller je přátelský pes, který je vhodný do aktivní rodiny s dětmi. Lidi miluje totiž z celého srdce a na své rodině dokáže být až závislý. Jde o psa, kterého lze chovat v městském bytě nebo v domku se zahradou. V obou případech je potřeba počítat s tím, že ho budete muset důkladně unavit. Jde i inteligentního psa, který se snadno učí, ale je třeba počítat s občasným retrívřím záchvatem tvrdohlavosti. O něco vhodnější je tak alespoň pro trochu zkušené pejskaře.

Ke komu se hodí kanadský retrívr (toller)? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

  

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu