Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Puli je chytrý pes s kožichem plným dredů

Středně veliký, inteligentní, citlivý a sebevědomý pejsek, který velmi rád spolupracuje se svým člověkem. Tento střapatý hafan má ochranitelské a pečovatelské sklony k dětem, ale i dalším členům domácnosti, včetně dalších zvířat.

Psi-plemeno-puli (8)

Puli je vnímavý k seniorům i nemocným, čím dál častěji se tak využívá ke canisterapii. Zároveň je velmi hravý a temperamentní, v kombinaci s rychlostí a přesností je vhodnou volbou i k agility. Jde původně o pasteveckého psa, který se k tomuto účelu využíval například na farmách. Dnes se pro tyto účely již moc nevyužívá, přesto se s tímto plemenem můžete pasení věnovat sportovně. Jde o chytrého pejska, kterému pouhá procházka stačit nebude, je třeba ho zaměstnat nejen fyzicky, ale i psychicky.

Psi-plemeno-puli (12)

Důvody, proč si pořídit puliho

 • Puli je aktivní pes, který se s vámi vrhne na řadu sportů. Ideálně takových, které mu zaměstnají hlavu i ho unaví fyzicky. Vhodný je tak například na agility nebo dogdancing.
 • Tento původně pastevecký pes se k svému účelu v současnosti příliš nepoužívá, ale i tak bude velmi spokojený na farmě nebo při sportovním pasení.
 • Jde o velmi chytrého psa, který zvládne nejen základní povely, ale i náročnější obedience disciplíny.
 • Jde o středně velkého psa, který je velmi skladný. Velikostně se vejde i do bytu, ovšem za podmínky, že se psovi budete několik hodin věnovat a pořádně ho unavíte psychicky i fyzicky.
 • Jeho dredatá a provázkovitá srst mu dodává netradičního vzezření, rozhodně s ním upoutáte pozornost na každém kroku.
 • I když jde o starou psí rasu, jedná se zároveň o zdravé psy, se kterým byste neměli trávit příliš času na veterině.

Psi-plemeno-puli (10)

Důvody, proč si NEpořizovat puliho

 • Dredatá a provázkovitá srst je velmi hustá a péče o ní není vůbec jednoduchá. Mnoho chovatelů, pokud nemá výstavní ambice, psa stříhá. Tím ovšem pes ztrácí na svém typickém vzhledu. Zároveň pes přichází o ochranu proti chladnému i horkému počasí. Srst je ovšem třeba pravidelně mýt, což je poměrně náročné.
 • Rozhodně nejde o psa pro gaučového povaleče. Tento pes opravdu potřebuje velmi důkladně unavit a procházka po blízkém parku mu rozhodně stačit nebude. Před jeho pořízením je tak třeba zvážit vaše časové možnosti.
 • I když tento pes ocení možnost pobíhat po rozlehlém pozemku, pouhé pobíhání po zahradě pulimu rozhodně stačit nebude. Psa je třeba unavit psychicky i fyzicky, a to každý den, i když má k dispozici zahradu.
 • Rád, často a hodně štěká. Ale jde o chytrého psa, který poměrně záhy pochopí povel typu „ticho“.

Psi-plemeno-puli (9)

Historie puliho

Puli patří mezi stará plemena s historií sahající 2 000 let zpět. Podle indicií již staří Sumerové před několika tisíci lety využívali psy velmi podobné pulimu, a to k pasení a nahánění ovcí. Puli se časem z Asie dostal do dnešního Maďarska, kde toto plemeno velmi rychle získalo na popularitě. Maďarští pastevci preferovali tmavé až černé psy, které snadno mezi ovcemi rozpoznali. Předpokládá se, že se puli využíval především k nahánění ovcí, zatímco další psi – komondoři – se pak používali především k ochraně stáda. Pastýři k chovu vybírali vždy ty nejschopnější a inteligentní psy, vysoká inteligence plemene se proto dochovala dodnes.

Psi-plemeno-puli (7)

Během 16. století bylo Maďarsko ohroženo Osmany, část Maďarska dokonce byla nějakou dobu podrobena Osmanskou říší. Společně s Turky byly do této části Maďarska přivedeny další psí rasy a puli měl tehdy namále. Až roku 1912 se spojil maďarský profesor veterinární medicíny Dr. Emil Raitsits a ředitel budapešťské ZOO Adolf Lendl za účelem záchrany tohoto plemene. Část pozemku ZOO byla vyhrazena na vytvoření experimentálního chovu puliho. Záhy vznikla chovatelská stanice Allatkert. Psi z této stanice se posléze stali základem mnoha dalších chovatelských stanic. Roku 1915 vznikl první standard plemene, který byl schválen roku 1924. První psi této rasy byli převezeni do USA roku 1935. Jako mnoho jiných psích plemen měli i puli namále během druhé světové války a patrně jen jeho velká popularita těsně před začátkem války způsobila, že se plemeno nakonec zachovalo. Roku 1959 vznikl nový standard plemene a tito psi se opět šířili světem.

Psi-plemeno-puli (6)

Povaha puliho

Puli je veselé a laskavé plemeno, které miluje svou rodinu. K cizím lidem bývá rezervovaný a zpravidla jde o výborného hlídače. Tato psí rasa je poměrně uštěkaná, jeden z vašich oblíbených povelů tak bezpochyby bude „ticho“. Puli je velmi inteligentní, tedy nejen povel „ticho“, ale vůbec základní i složitější poslušnost zvládne snadno. Nebývá ovšem nadšený z „drilu“, u kterého se brzy začne nudit, chce to dopřát mu pestrost. I když se v současnosti k aktivnímu pasení využívá spíše sporadicky, je díky tomuto původnímu účelu stále velmi aktivní a potřebuje fyzické i psychické vybití. Jde zároveň o hravé psy, kteří se rádi zabaví při různých sportech typu agility, pokročilé obedience disciplíny, pasení nebo dogfrisbee. Ideální volbou je pro něj taková činnost, která v sobě skloubí fyzickou i psychickou činnost. Puli je pes, který dokáže být občas tvrdohlavý, je tak třeba být při výcviku důslední, ale i laskaví.

Psi-plemeno-puli (5)

Vzhled puliho

Mezi největší poznávací znak puliho je provázkovitá srst, která je podobná dredům. Srst je velmi bohatá, může až 3x zvětšit velikost psa, pouhým pohledem tak skutečnou velikost a proporce psa špatně odhadnete. Hlava je plně osrstěná a kulatá, oči zpravidla nejsou vidět. Hřbet je rovný, dobře osvalený a pevný. Středně dlouhý ocas je silně osrstěný a bývá nesen nad zády. Srst se skládá z jemné podsady a hrubé krycí srsti. Zbarvení je černé, plavé, bílé nebo šedé. Štěňata mají hustou, krátkou a zvlněnou nebo kudrnatou srst, která postupně roste a až zhruba ve třech letech je dlouhá k zemi. Mnoho chovatelů má tendenci usnadňovat si život a srst výrazně zastřihávat, což je nepochybně škoda. Nejen že dodává pulimu jeho typický vzhled, zároveň ho chrání v zimě před chladem a v létě před horkem. Kohoutková výška plemene je 37-44 cm, váha se pohybuje mezi 10 a 15 kg.

Psi-plemeno-puli (4)

Ke komu je puli vhodný

Puli k svému životu potřebuje spoustu prostoru a pohybu. Jde o psa, který se k pasení používá v současnosti sporadicky, potřeba pohybu v něm ovšem nadále stále zůstává. Je tak vhodnou volbou k domu s větším pozemkem (s přístupem dovnitř), spokojený bude i na menší farmě v přírodě či na vesnici. Svého člověka a rodinu má velmi rád, tedy k samostatnému celoročnímu pobytu venku ideální volbou není, se svými lidmi potřebuje být v kontaktu.

Psi-plemeno-puli (3)

Již při pohledu na puliho vás napadne, že péče o jeho srst nebude jednoduchá. Je třeba ji pravidelně čistit, a to především kolem tlamy a řitního otvoru. Psa je třeba také pravidelně koupat, což není příliš jednoduché. Aby bylo možné ho důkladně našampónovat, a tím pádem psa pořádně umýt, je třeba, aby srst byla opravdu důkladně nasáklá vodou. Vhod vám také přijde řidší šampon, který se snadněji dostane do dredů a provázků, které srst tvoří. Vymytí šamponu může pak trvat i půl hodiny. I sušení puliho bude chvíli trvat, pouhé oklepání psa stačit nebude. Vodu je třeba vymačkat ze srsti, další přebytečnou vodu ze srsti dostanete za pomoci ručníku a případně i fénu a nepochybně vám to pár minut zabere.

Psi-plemeno-puli (1)

Puli v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene je 37-44 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 10 a 15 kg.

Srst:

 • Hustá jemná podsada a dredovitá šňůrkovitá drsnější krycí srst

Zbarvení:

 • Černé, plavé, bílé nebo šedé

Jak dlouho žije:

 • Puli se dožívá 12 až 16 let. 

Odkud pochází:

 • Maďarsko

Ke komu je vhodný:

 • Jde o chytrého a aktivního psa, který je vhodný k sportovně založeným lidem.
 • Původně pastevecký pes, který se využívá k svému původnímu účelu v současnosti spíše občas. Přesto ho k tomuto účelu s úspěchem můžete využít jak na farmě, tak v rámci sportovní disciplíny.
 • Vhodný je na větší pozemek, na kterém se může proběhnout, někam na farmu či na vesnici nebo do menšího města. Ale ideálně s přístupem dovnitř, aby mohl být v co největším kontaktu se svou rodinou.
 • Tito chytří psi hravě zvládnou nejen základní poslušnost, ale i složitější obedience disciplíny. Je ovšem třeba být při výcviku důslední a kreativní, aby se pes nezačal nudit a zároveň neměl tendenci převzít velení v rodině.
 • Ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů, kromě pasení ho bude bavit například agility nebo dogdancing. Vhodný je především ke sportům, kde se vyblbne fyzicky a zároveň unaví hlavu.

Psi-plemeno-puli (2)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu