Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

West highland white teriér je prostě westík

West highland white teriér je menší, hravý a veselý pes. Jde o psa plného energie, který rád baví sebe i své okolí. Jako správný teriér je nezávislý a plný sebevědomí. Pokud ovšem bude důslední a laskaví zároveň, bude z něj stále dobře naladěný společník či výstavní pes.

Plemeno-West-highland-white-terier (14)

Původně lovec, dnes je „westík“ především aktivní společník. Jeho lovecké instinkty v něm stále dřímají, byť hodně hluboko. Jeho předci byli využívání k lovu hlodavců, dodnes před ním nebudou morčata či křečci 100% v bezpečí. Pro toto psí plemeno je typická bílá srst, kterou je potřeba pravidelně rozčesávat a občas trimovat, jiná zvláštní péče není potřeba.

Plemeno-West-highland-white-terier (7)

Důvody, proč si pořídit west highland white teriéra

 • Westíci jsou drobnější veselí pejsci nabití energií. S tímto plemenem psa se určitě nudit nebudete.
 • Původně lovecké plemeno, dnes především aktivní společník. Nadšeně vám bude dělat společnost na dlouhých procházkách, ale i se promenádovat na „výstavních molech“.
 • Tato psí rasa ráda baví sebe i své okolí. Je to prostě nezdolný pejsek do nepohody.
 • Jde o hravé, přátelské a veselé pejsky, kteří dobře vychází i s dětmi, především těmi staršími, které již vědí, jak se k psům chovat. S těmi pak dokáže vymýšlet lumpárny a donekonečna dovádět.
 • Miluje různorodé psí hračky, za pomoci kterých se dobře cvičí a také ho za pomoci hraček dobře vydovádíte. Nejčastěji má rád různé míčky a balonky, které rád a intenzivně aportuje.
 • Zpravidla nejde o psa jednoho pána, váže se na celou svou rodinnou smečku. Se všemi je při správném přístupu ochoten spolupracovat. Je tak vhodný pes především do bytu, ve kterém může být v kontaktu s celou svou smečkou.
 • Je vhodnou volbou do městského bytu. A to jak díky svému drobnému vzrůstu, tak i díky navázanosti na rodinu.

Plemeno-West-highland-white-terier (5)

Důvody, proč si NEpořizovat west highland white teriéra

 • Westík je teriér každým coulem. Je plný sebevědomí a je nezávislý. Při výcviku s ním není snadné pořízení. Je tak doporučován spíše zkušenějším chovatelům.
 • Jeho vzhled plyšáka není zadarmo. Je mnoho náročnějších psů na péči o srst, přesto je potřeba počítat s pravidelným rozčesáváním srsti a občasným trimováním.
 • I když zpravidla dobře vychází s dalšími domácími zvířaty, není nejlepší volbou k menším hlodavcům. Sice v něm lovecké instinkty dřímají velmi hluboko, přesto se může stát, že po vašem morčátku či křečkovi nadšeně půjde.
 • Je tak trochu uštěkaný. Sice za pomoci štěkotu upozorní například na zloděje, někdy ale může být jeho intenzivní štěkot obtěžující. Je potřeba zapracovat na pokynu typu „ticho“, jinak se z častého štěkání brzy zblázníte.
 • I když je často doporučován jako rodinný pes k dětem, není ideální volbou k těm nejmenším. Se staršími dětmi se dokáže vydovádět, na pošťuchování těch nejmenší ovšem zpravidla nemá náladu a trpělivost.
 • Větších psů se bojí a ze strachu má tendenci na ně hodně štěkat. Je potřeba od štěněte pracovat na socializaci a na velké psy ho zvykat.

Plemeno-West-highland-white-terier (4)

Historie west highland white teriéra

West highland white teriér má společnou historii s dandie dinmont teriérem, sky teriérem, cairn teriérem a skotským teriérem. Podle tradice má westík původ v nešťastné nehodě při lovu. Plukovník Malcom z Poltallochu omylem zastřelil jednoho ze svých oblíbených psů během lovu, a to kvůli tomu, že si ho prý spletl s liškou. Tato událost ho velmi zasáhla, proto se rozhodl, že bude chovat pouze bílé psy, aby v budoucnu nemohlo dojít k další podobné nehodě. K chovu tak nadále vybíral pouze bílé psy a westíky tak postupně vyřadil z účasti na honech.

Plemeno-West-highland-white-terier (2)

Panoval totiž názor, že bílí psi jsou nevhodní k lovu, protože mají horší vlastnosti a horší lovecké schopnosti než tmaví psi. Edward Malcolm ovšem trval na tom, že barva srsti neovlivní lovecké schopnosti psa a nadále šlechtil toto plemeno v bílé barvě. Nově vzniklé plemeno se vyskytovalo pod různými názvy, až roku 1909 byl zaveden jednotný název west highland white teriér. Postupně se westík rozšířil z Velké Británie do zbytku světa. Dnes je chován především jako aktivní a veselý společník.

Plemeno-West-highland-white-terier (3)

Povaha west highland white teriéra

Westík je oproti dalším teriérům velmi přátelský. Jako původně lovecký pes je plný energie, je neustále v pohybu a rád si hraje. Miluje různorodé hračky, nejvíce bývá nadšený z různých míčků a balónků. Jako mnoho dalších teriérů i west highland white teriér velmi rád hrabe a poměrně hodně štěká. Mezi typické vlastnosti této psí rasy patří nekonečná energie, nezávislost a sklony k tvrdohlavosti. Dnes jde o aktivního společníka, který miluje přítomnost lidí a velmi rád vyhledává jejich společnost. Zpravidla nejde o psa jednoho pána, většinou se upne na celou svou lidskou smečku. Je to hračička, dokáže donekonečna dovádět s dětmi. Je ovšem doporučován spíše k starším dětem, které vědí, jak se k psovi správně chovat. Pošťuchování od menších dětí totiž zpravidla nesnáší nejlépe a nemívá problém se ohnat v momentě, kdy mu dojde trpělivost.

Plemeno-West-highland-white-terier (1)

Toto psí plemeno velmi dobře vychází s dalšími domácími zvířaty, je ovšem třeba mít se na pozoru, pokud doma chováte morčata či králíky, ty i s omezenými loveckými instinkty westíci mají tendenci považovat za kořist. Na větší psy a občas i na další větší zvířata je opatrný, respektive bez správné socializace se jich často bojí. Je tak třeba na větší psy i zvířata westíka odmala zvykat, jinak na ně ze strachu štěká. Jde o chytré psy, chvíli mu ovšem trvá, než si nový povel upevní. Povely je tak třeba pravidelně oživovat a upevňovat.

Plemeno-West-highland-white-terier (15)

Vzhled west highland white teriéra

West highland white teriér je menší kompaktní pejsek s pevnou stavbou těla. Hlava poměrem odpovídá k tělu, nos je poměrně velký a disponuje velkou černou nosní houbou. Tmavé, středně velké oči jsou dalece posazené od sebe. Menší a špičaté uši jsou vztyčené. Hluboký hrudník s klenutými žebry přechází v rovný hřbet. Rovné a dobře osvalené nohy jsou krátké. Ocásek je poměrně dlouhý, většinou okolo 14 cm, zpravidla se nekupíruje (u nás zakázáno). Srst se skládá z krátké a měkké podsady a zhruba 5 cm dlouhé drsnější krycí srsti. Povolené zbarvení je pouze bílé. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 25 a 28 cm, váha se pohybuje mezi 7 a 10 kg.

Plemeno-West-highland-white-terier (13)

Ke komu je west highland white teriér vhodný

Westík je přizpůsobivý a veselý pejsek, který si zvykne na jakékoliv životní prostředí. I když jde o psa zvyklého na nepříznivé počasí, není vhodnou volbou pro celoroční pobyt venku. Je velmi vázaný na svou rodinu a rád tráví co nejvíce času v její přítomnosti. Rád tráví čas v přítomnosti dalších psů, ideálně stejné rasy nebo alespoň podobně velikých. Větších psů se zpravidla bojí a ze strachu na ně má tendenci štěkat, při správné socializaci si ovšem zvykne i na bernardýna. Tito menší psi mají sklony být velmi hluční defacto nonstop, když to trochu jde, tak prostě štěkají. Jedná se zároveň o chytré psy, kteří pochopí povel typu „ticho“ a lze je naučit, že opravdu nemusí štěkat pořád a na všechno, nebývá tak problém je chovat i v městském bytě.

Plemeno-West-highland-white-terier (8)

Pobyt v bytě zvládne snadno, a pokud ho unavíte, bývá v něm i velmi klidný. Venku jde o střelu plnou energie. Unavit ho můžete i za pomoci různých psích hraček, které má velmi rád. Srst je potřeba pravidelně a důkladně rozčesávat a zhruba 2x ročně trimovat. I když psa chováte v bytě, není potřeba ho v jednom kuse koupat, stačí jen v případě potřeby.

Plemeno-West-highland-white-terier (10)

West highland white teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 25 a 28 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 7 a 10 kg.

Srst:

 • Srst se skládá z krátké a měkké podsady a zhruba 5 cm dlouhé drsnější krycí srsti.

Zbarvení:

 • Bílé

Jak dlouho žije:

 • West highland white teriér se dožívá 12 až 16 let. 

Odkud pochází:

 • Skotsko

Ke komu je vhodný:

 • Westík je společenský pejsek, který miluje svou rodinu z celého srdce. Zpravidla nejde o psa jednoho pána, upíná se na celou rodinu.
 • Jde původně o lovecké psí plemeno, které se dnes k lovu nevyužívá. Naopak se využívá především jako aktivní společník.
 • Jeho srst je potřeba pravidelné rozčesávat a občas trimovat. Jinak jde o nenáročného menšího pejska vhodného do městského bytu.
 • Je to společenský pejsek se vším všudy, zpravidla mu dělá dobře i společnost dalších zvířat. Určitou výjimkou můžou být morčata či králíci, v tomto případě se občas projeví po generace „uspané“ lovecké pudy.
 • Dokáže být velmi uštěkaný, ale dá se na tom pracovat. S trochou snahy zvládne povel typu „ticho“. Výhodou může být, že i díky této vlastnosti je z něj dobrý hlídač, na nesrovnalosti zpravidla štěká.
 • Velké množství energie v kombinaci s tvrdohlavostí může být pro řadu lidí oříškem. Tento aktivní tvrdohlavec je tak většinou doporučován zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí se specifiky teriéři povahy.

Plemeno-West-highland-white-terier (6) 

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu