Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Německý pinč vypadá jako zdrclý dobrman

Německý pinč je tak trochu exotika, respektive v Čechách ho potkáte spíše sporadicky. A pokud potkáte, budete patrně chvíli uvažovat nad tím, o jakou rasu vlastně jde. Na první pohled totiž vypadá trochu jako zdrclý dobrman. I když jde o drobnějšího psa, rozhodně se nemusíte bát, že jako majitel přijdete o adrenalin. S tímto psem se totiž nudit nebudete.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (2)

Německý pinč je štíhlý a elegantní pes, kterému nechybí velká dávka energie. Má lesklou srst a bystrý pohled, je to elegán každým coulem. Nejde ovšem o psa, kterého položíte na gauč a on na něm v elegantní poloze vydrží. Jde o aktivního psa, který ocení jakoukoliv aktivitu nebo práci, ideálně v těsném kontaktu s majitelem. Pokud se bude nudit, snadno se z něj stane uzlíček nervů.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (1)

Důvody, proč si pořídit německého pinče

 • Jde o energického a bystrého psa, který dokáže být na několika místech zároveň. I díky těmto vlastnostem z něj bývá skvělý hlídač.
 • Je vhodnou volbou k zkušenějšímu majiteli, který si poradí s určitými zapeklitostmi jeho povahy. Se správným přístupem je z něj velmi příjemný společník.
 • Tato psí rasa ocení aktivního člověka, který s ním bude nadšeně pracovat a věnovat se nějaké fyzické aktivitě.
 • Má notnou dávku přirozené inteligence. Pracovat se vám s ním bude velmi snadno.
 • Je vhodnou volbou na různorodé psí sporty nebo na všestranný výcvik. A to díky kombinace vysoké inteligence a velké dávce energie.
 • Na majitele se velmi fixuje a nadšeně s ním spolupracuje. Což je velkou výhodou na všestranný výcvik.
 • Jde o zdravé a dlouhověké plemeno. S troškou štěstí byste se psem neměli trávit příliš času na veterině.
 • Krátká a hladká srst psa je nenáročná na péči.
 • Je o něco drobnější než „bratránek“ dobrman. Velmi dobře se poskládá i do menšího bytu. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, bude spokojený i ve městě.
 • Je nadšený, když je v častém a těsném kontaktu se svým člověkem. V přítomnosti svého pána se snadno přizpůsobí téměř jakémukoliv životnímu stylu.
 • Dobře vychází i s dětmi. Ideálně těmi staršími, které již chápou, jak se k psovi správně chovat.
 • Kombinace elegantního zevnějšku a přirozeného sebevědomí z něj dělá Pana Psa. Nudit se určitě nebudete.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (10)

Důvody, proč si NEpořídit německého pinče

 • Pořízení německého pinče si velmi důkladně rozmyslete, především, pokud má jít o vašeho prvního psa. Velkou výhodou, ale i nevýhodou psa je jeho fixace na pána. Svého hlavního páníčka miluje z celého srdce a pokud by se s ním z jakéhokoliv důvodu měl rozloučit, nesl by to velmi špatně psychicky.
 • Tento pinč má sebevědomí na rozdávání. O důvod víc, proč není vhodný pro začátečníky. Spíše zkušený chovatel si poradí s tímto velmi sebevědomým psem.
 • Jde o psí plemeno, u kterého se nesmí podcenit fyzické i psychické požadavky plemene. Tito psi mají energie na rozdávání a je potřeba psa fyzicky unavit, ideálně každý den na několik hodin.
 • Tento pes je i velmi inteligentní, což sice usnadňuje výcvik, ale komplikuje běžné soužití. Psa je potřeba důkladně unavit nejen fyzicky, ale i psychicky. Snadno se totiž začne nudit a bude vymýšlet lumpárny.
 • I když mu občasné vypadnutí dlouhé procházky nebo tréninku nevadí, není radno podceňovat jeho fyzické i psychické unavení. Dvě tři kratší procházky po okolí za den a pobíhání po zahradě tomuto psovi opravdu stačit nebudou. A jednou delší procházkou o víkendu nudu psa určitě nezaženete.
 • Krátká hladká srst má své výhody na péči. Nevýhodou tohoto typu srsti pak je, že krátké a tvrdé chlupy se mají tendenci zavrtávat do všeho měkkého, oblečením počínaje, pohovkou konče.
 • V minulosti se předci pinčů využívali především jako lovci hlodavců na farmách a statcích. Pokud je zvyklý od malička, na další zvířecí členy domácnosti v podobě morčat nebo křečků si zvykne, ale i tak se doporučuje podobné zvířecí miláčky před pinčem důkladně zabezpečit. Lovecký instinkt se může ozvat i velmi nečekaně.
 • Jde o poměrně hodně uštěkané plemeno, ještě aby ne, má to v genech. Jeho předci za pomoci hlasitého štěkotu hlásili vše, co se jim nezdá. Dodnes jsou pinčové dobrými hlídači. Pokud ovšem bydlíte v bytovém domě, sousedé asi nebudou nadšení ze všech uštěkaných komentářů vaše mazlíčka. Je tak dobré doufat v tolerantní sousedy a ideálně od štěněte pracovat na povelu typu „ticho“.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (11)

Historie německého pinče

Německý pinč patří mezi starší plemena, jejichž historie sahá minimálně do poloviny 18. století. Ze zmíněného období existují malby, které zobrazují pinče v podobě, jak ho známe dnes. Název plemene je prostý – je odvozen od původního účelu plemene, tedy lovu drobných hlodavců na statcích a dvorech. Zbytek plemene odkazuje na zemi původu tohoto zajímavého pejska. První oficiální písemné zmínky rasu popisuje kniha Pes ve svých hlavních a vedlejších druzích z roku 1836.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (12)

I když bylo plemeno v minulosti velmi ceněno pro jeho výborné pracovní vlastnosti, tak mělo mezi lety 1949-1957 namále. V tomto rozmezí nebylo v zemi svého původu zapsáno v plemenné knize ani jedno štěně. Poradce chovu pan Werner Jung se rozhodl pro záchranu plemene, kvůli obnovení pinčů postupně opustil od chovu velkých kníračům, kterým se do té doby věnoval. Během 60. let došlo k obnovení plemene, a i když jde spíše o vzácnější plemeno, jeho obliba postupně stoupá.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (13)

Povaha německého pinče

V minulosti patřil německý pinč mezi skvělé hlídače a perfektní lovec hlodavců. I když mělo plemeno na mále v průběhu druhé světové války, všechny povahové vlastnosti pinče se zachovaly. Sice jde o vzácnějšího psa, stále existuje stabilní množství milovníků této rasy, právě pro jeho povahu. Jde sice o ostřejšího a sebevědomého psa s notnou dávkou tvrdohlavosti, přesto se správným přístupem jde o skvělého společníka, který bude svou rodinu bránit do roztrhání těla. Je přirozeně velmi inteligentní, bystrý a velmi energický.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (14)

Je tak vhodnou volbou k různorodému i náročnějšímu výcviku nebo k nějakému sportu. Hravě zvládne náročnější obedience cviky, stopy nebo i obranu. Bavit ho bude agility, canicross nebo dlouhé túry. Je vhodnou volbou především k zkušenějším chovatelům, kteří si dokáží poradit s náročnějšími povahovými vlastnostmi pinče. Při výchově tohoto psa se bez dávky přirozené autority neobejdete. Zároveň je vhodné k pinčovi přistupovat s laskavě, ale i důsledně a trpělivě. Od malička musí mít pes stanovené mantinely, které je nutné 100% dodržovat, jinak by se pes mohl pokusit o převzetí velení v rodině.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (3)

Vzhled německého pinče

Německý pinč patří mezi středně velké hladkosrsté psy, s elegantním vzhledem a kvadratickou stavbou těla. Krátká srst zdůrazňuje dobře osvalené tělo pinče. Hlava psa je dlouhá s plochým čelem a silná. Oční víčka, nos a pysky jsou vždy černé. Obě čelisti jsou silné a s dobře vyvinutými žvýkacími svaly a nůžkovitým skusem. Tmavé oči jsou oválné. Uši jsou natočené vpřed, jsou vysoko nasazené a mají podobu písmene V. Krk je kratší a bez laloků, je silný a klenutý, rovný a plynule přechází do hřbetu. Bedra jsou hluboká, krátká a silná. Ocas je nesen v podobě šavle nebo srpovitě, v některých zemích se stále smí kupírovat. Silné končetiny jsou rovné a pohyb psa je harmonický. Srst je lesklá a krátká. Pod zbarvení psa patří různé odstíny hnědé (od tmavě červenohnědé po jelení červenou) nebo černé s pálením. Kohoutková výška psa se pohybuje mezi 45-50 cm. Hmotnost psa se pohybuje mezi 14-20 kg.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (4)

Ke komu je německý pinč vhodný

Německý pinč je všechno, jen ne lenoch. Jde o energického a hravého psa, je tak vhodnou volbou i k dětem. Ideální je psa zvykat od štěněte, a se správnou výchovou bude s dětmi nadšeně dovádět celé dny. A nadšeně s nimi bude i vymýšlet lumpárny. Bývá ovšem doporučován spíše k starším dětem, které již chápu, jak se správně k psovi chovat. Je dobré mít psa pod dozorem především pokud si vaše děti hrají s cizími dětmi. I nějaký drobnější spor mezi dětmi může pes vyhodnotit jako ohrožení jeho svěřenců a mohl by nepřiměřeně zasáhnout. Se zvířaty v jedné domácnosti vychází dobře, opět především v momentě, kdy je zvyklý od štěněte. Ideální ovšem je do stejné domácnosti nepořizovat hlodavce, ty i přes důkladnou socializaci psa mohou být v ohrožení díky jeho minulosti, tedy lovce hlodavců. S cizími psy většinou vychází dobře a je i vhodnou volbou do smečky.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (5)

Jde o sebevědomého, energického a chytrého psa, který disponuje velkou dávkou sebevědomí. Pokud máte závodní ambice v různorodých sportovních disciplínách nebo se chcete účastnit různorodých obedience zkoušek a soutěží (s vidinou výhry), pak bude pro vás pinč správnou volbou. Psí plemeno je doporučováno spíše zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s občasnou tvrdohlavostí a notnou dávkou sebevědomí. Je potřeba psa důkladně socializovat a od mala mu určit hranice, které je třeba dodržovat. Při správně nastavené vazbě psa na člověka a alespoň základním výcvikem budete mít doma skvělého aktivního parťáka, který se s vámi rád vrhne do každého dobrodružství. Snad až na myslivost nebo pasení. Bavit ho budou ovšem různorodé disciplíny obedience, skvělý bude v pachových sportech nebo v obranách. Nadšeně s vámi bude dovádět při dogdancingu, agility nebo při flyballu. Je doporučován zkušeným chovatelům.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (8)

Německý pinč v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psa se pohybuje mezi 45-50 cm.
 • Hmotnost psa se pohybuje mezi 14-20 kg.

Srst:

 • Krátká, lesklá.

Zbarvení:

 • Různé odstíny hnědé (od tmavě červenohnědé po jelení červenou) nebo černé s pálením.

Jak dlouho žije:

 • Německý pinč se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Německo

Ke komu je vhodný:

 • Německý pinč je středně velký akčňák, s kterým se rozhodně nebudete nudit. Jde o chytrého psa, který se snadno učí a zároveň překypuje energií. Se psem se můžete věnovat náročnějším obedience disciplínám, ale i různorodým psím sportům.
 • Je vhodnou volbou k zkušenému chovateli, začátečníkům se chov této rasy velmi nedoporučuje. Pes kromě slušné dávky tvrdohlavosti disponuje i notnou dávkou sebevědomí. Je tak potřeba být při výcviku důsledný a 100% dodržovat nastavené hranice, jinak se pes může pokusit o převzetí vedení v rodině. Psovi je potřeba dopřát minimálně základní výcvik, ale zvládne velmi snadno i náročnější disciplíny poslušnosti. Větší dávka přirozené autority je při chovu tohoto plemene velkou výhodou.
 • Bývá doporučován i k dětem, pokud je na ně ideálně zvykaný od štěněte. Pořídit tohoto psa se doporučuje spíše k starším dětem, které již chápou, jak se k psovi správně chovat.
 • Je vhodnou volbou i do menšího bytu, a to díky krátkým chlupům a střední velikosti. Pokud psa důkladně unavíte, bude zbytek dne spokojeně chrupkat v pelechu. K celoročnímu pobytu venku vhodný není, a to právě díky krátké srsti a minimálním zásobám tuku. Nicméně zahradu spolehlivě ochrání a rád se na ní proběhne, pokud jí má k dispozici. Minimálně přes zimu se nevyhnete pouštění psa do domu alespoň na noc. A stejně tak se nevyhnete nutnosti se psovi pravidelně věnovat, pouhé pobíhání na zahradě mu totiž stačit nebude.
 • S cizími i domácími zvířaty zpravidla vychází bez potíží, procházky by tak neměli být větším problémem, pokud zapracujete na tahání na vodítku a přivolání. Stejně tak je vhodnou volbou do větší smečky. V ohrožení v jeho přítomnosti budou akorát hlodavci, k jejichž lovu byl původně vyšlechtěn.

Psi-plemeno-nemecky-pinc (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu