Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Grónský pes je silný a odolný pes na venkov

Grónský pes patří mezi nejstarší plemena světa. Izolovanost Grónska pomohla zachovat čistokrevnost této rasy. Patří mezi oblíbené tažné psy a skvělé lovce. Tento pes je velmi aktivní a potřebuje zaměstnat hlavu i nohy, je tak ideální volbou pro zkušenější aktivní majitele.

Psi-plemeno-gronsky-pes (1)

Grónský pes patří mezi smečková zvířata, bude velmi spokojený s dalšími psími parťáky. Je třeba mít na paměti, že jde o aktivního psa, který se od počátku využíval jako pracovní plemeno. I dnes potřebuje nějaké zaměstnání, jinak se velmi snadno začne nudit a bude pak vymýšlet lumpárny. Zároveň jde o psa, který není jednoduchý na výcvik, bývá tak doporučován zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s menšími záludnostmi v povaze psa.

Psi-plemeno-gronsky-pes (10)

Důvody, proč si pořídit grónského psa

 • Grónský pes je pracant každým coulem. Pes byl cíleně vyšlechtěn k tahání saní. Jde o silné a odolné psy, kteří jsou vytrvalí. Pokud toužíte po dobrém psovi do psího spřežení, bude pro vás grónský pes správnou volbou.
 • Pokud toužíte po odolném a vytrvalém psovi, ale ne vyloženě po psovi na mushing, i tak pro vás může být toto psí plemeno ideální. Ocení i dlouhé trecky nebo vytrvalostní běh. Prostě parťák na různorodé outdoorové aktivity.
 • Jsou chytří a rádi se učí. Především pokud chcete psa do spřežení, je nutné, aby byl dobře vycvičený. S tímto plemenem je výcvik jedna radost, ovšem pro zkušenější chovatele, kteří si spíše poradí se sklony k samostatnosti a určitou dávkou tvrdohlavosti.
 • Díky svému původu jde o velmi odolného psa vůči nepříznivému počasí. Jejich hustá srst je důkladně chrání před chladem a sněhem. Mají také skvělý orientační smysl a i ve velmi špatném počasí dokáží najít sprývný směr. Pokud toužíte po odolném parťákovi na hory, je to opět správná volba.
 • Jsou loajální a oddaní. Tato vlastnost souvisí především z drsného prostředí, z kterého pochází. Jejich spolupráce s člověkem musela být perfektní, aby oni i člověk v nepříznivých přírodních podmínkách přežili. Dodnes jsou skvělými společníky, své rodinně jsou věrní až za hrob.

Psi-plemeno-gronsky-pes (11)

Důvody, proč si NEpořizovat grónského psa

 • I když díky chundelaté srstí vypadají jako plyšáci, určitě nepočítejte s tím, že budou v elegantní póze na pohovce. Jsou velmi aktivní a potřebuje velkou dávku fyzické aktivity, a to několik hodin denně. Pokud je dostatečně neunavíte, pak můžete počítat s dávkou destruktivního chování z nudy.
 • Jde o chytré plemeno se silnou vůlí a nezávislou povahou. Což je sice přínosné, ale jejich výcvik tak není pro každého. Spíše zkušenější chovatel si poradí se specifiky tohoto plemene a dokáže mu nastavit mantinely. Větší dávka přirozené autority majiteli tohoto psa nepochybně při výcviku psa také pomůže.
 • Tento pes byl sice vyšlechtěn primárně jako pes do tahu, v Grónsku se ovšem cenila i určitá univerzálnost psů. Pes se proto využíval i k lovu a má dodnes silný lovecký instinkt. Není tak doporučován k dalším domácím zvířatům, poměrně snadno totiž může dojít k „nechtěnému“ ulovení domácího králíka či morčete.
 • Má hustou srst, která ho chrání před nepříznivým počasím. Má to ovšem své nevýhody, je potřeba jí důkladně pročesávat, především v době línání.
 • Jde o psa vhodného k celoročnímu pobytu na zahradu a ideálně na vesnici, do hor nebo okraj města. Potřebuje dostatek prostoru a blízkost přírody, do centra města a do menšího bytu se opravdu nehodí. Navíc hůře snáší teplé počasí, v menším městském bytě by se uprostřed léta pravděpodobně upekl a byl by i nešťastný.

Psi-plemeno-gronsky-pes (13)

Historie grónského psa

Grónský pes patří mezi nejstarší plemena světa. Plemeno využívali Inuité (Eskymáci), a to na lov nebo na transport věcí. Pravděpodobně byl vyšlechtěn z původních saňových psů, které na území Grónska dovezli před mnoha staletími první přistěhovalci z Kanady a Sibiře. Pes byl vyšlechtěn tak, aby zvládal drsné polární podmínky. Dnes hravě zvládá i extrémní mrazy. V minulosti šlo o plemeno, bez kterého se místní neobešli. S rozvojem moderních dopravních prostředků jako skútry a letadla se jeho využití snížilo. Přesto je nejen v Grónsků mnoho fanoušků této jedinečné psí rasy, kteří psa využívají k tahu nebo k lovu.

Psi-plemeno-gronsky-pes (14)

Protože je Grónsko od dalších států dobře izolované, uniklo plemeno většímu křížení s dalšími psy. Jde tak o jedno z nejčistokrevnějších psích plemen na světě. V současnosti je pes rozšířen po celém světě, ale do Grónska se psi žádného plemene dovážet nesmí. Pokud si tak pořídíte psa přímo z Grónska, máte jistotu čistoty plemene. V souvislosti s čistotou rasy a drsným přírodním podmínkám, které se v Grónsku nachází, vzniklo silné a odolné plemeno. Dnes jde spíše o vzácnější psí rasu, která je mimo Grónsko spíše ojedinělá, ale má stabilní počet fanoušků. Do České republiky se dostal grónský pes v 90. letech 20. století. Mezinárodní kynologické organizace, včetně FCI, uznávají grónského psa a podporují jeho zachování jako geneticky cenného a kulturně důležitého plemene.

Psi-plemeno-gronsky-pes (15)

Povaha grónského psa

Grónský pes je velmi pracovitý a odvážný. Bývá přátelský nejen ke své rodině, ale i k cizím, nebývá z něj proto nejlepší hlídač. Práci v tahu miluje a není vázán na konkrétního člověka, bude tak spolupracovat téměř s jakýmkoliv trochu zkušeným musherem. Jde o energického psa, který potřebuje zaměstnání. Kromě saňového zápřahu ho můžete využít o do zápřahu ke kolu či koloběžce, ale i k řadě dalších sportů. Vhodný je i na canicross nebo dogtrecking. Lidi má sice rád, ale potřebuje být i součástí psí smečky. Jedná se o smečkového psa, který je velmi nešťastný, pokud je sám.

Psi-plemeno-gronsky-pes (2)

Zpravidla moc neštěká, o to radši vyje. V tomto případě jde o dorozumívací prostředek, posílí tím smečku. Osamocení psi pak vyjí ze stesku. Grónský pes patří mezi primitivní plemena, což má vliv na způsoby jeho jednání a myšlení. Jde o psa, který rád jedná samostatně a dokáže být hodně tvrdohlavý. Je tak vhodnou volbou ke zkušenějším chovatelům, kteří si se specifiky jeho povahy spíše poradí. Jak bylo zmíněno, se psy vychází velmi dobře, s ostatními zvířaty to tak jednoduché nemá. Přeci jen jde i o lovce a jeho lovecký instinkt je poměrně silný. Domácí králíci či křečci můžou být bez dozoru v ohrožení, především pokud pes na ně není zvyklý od štěněte. Stejně tak je potřeba být ve střehu při venčení a ideálně ho mít pojištěného alespoň stopovačkou, aby vám neutekl třeba i jen za domnělou kořistí.

Psi-plemeno-gronsky-pes (3)

Vzhled grónského psa

Tělo grónského psa má mírně obdélníkový rámec v poměru 10:11 (výška kohoutku : délka těla). Feny mívají tělo mírně delší. Mírně klenutá lebka je celkově široká a nejširší je mezi ušima. Čenich u mozkovny je široký a směrem ke špičce se zužuje, není ovšem špičatý. Čelist je silná s pravidelnými a sinými zuby. Oči mají odpovídat zbarvení, měly by být tmavé. Trojúhelníkovité uši jsou poměrně malé. Krátký krk je poměrně silný. Vysoko posazený ocas je silný a huňatý. Ocas je zahnutý nad hřbetem a nošen bývá stočený. Srst je patrová a dvojí, podsada je hustá a měkká, krycí srst je hustá s rovnými pesíky, které nejsou zakroucené. Na končetinách a hlavě je srst o něco kratší. Zbarvení je možné jakékoliv, může být strakaté i jednobarevné. Jediné zbarvení, které by se objevovat nemělo je merle a albíny. Kohoutková výška plemen se pohybuje u psů přes 60 cm a u fen přes 55 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 30 a 40 kg.

Psi-plemeno-gronsky-pes (4)

Ke komu je grónský pes vhodný

Grónský pes je vhodnou volbou k celoročnímu pobytu na zahradu. Do městského bytu, natož do centra města, se vůbec nehodí. I v českých podmínkách potřebuje kotec nebo boudu, kam se může schovat především ve vedru či při občasné sněhové bouři. Jeho hustý kožich ho velmi dobře chrání před třeskutými mrazy a sněhem, je ovšem nutné ho čas od času vyčesat, především v době línání. O co lépe snáší sníh a ledový vítr, o to hůře snáší vysoké teploty. Přes léto ocení chladicí podložku nebo možnost se osvěžit ve vodě. Je dobré se psovi důkladně věnovat a pořádně ho zaměstnat, jinak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny. Zpravidla se využívá k tahu, je proto dobré mu do většího zápřahu pořídit botičky k ochraně tlapek.

Psi-plemeno-gronsky-pes (8)

Grónský pes v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemen se pohybuje u psů přes 60 cm a u fen přes 55 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 30 a 40 kg.

Srst:

 • Krycí delší srst a hustá podsada

Zbarvení:

 • Téměř jakékoliv. Nemělo by být merle nebo albín.

Jak dlouho žije:

 • Grónský pes se dožívá 13 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Grónsko

Ke komu je vhodný:

 • Jde o aktivní plemeno, které je potřeba důkladně zaměstnat. Je vhodný především k tahu (téměř čehokoliv) nebo k dalším sportům typu canicross nebo dogtrecking.
 • Je to pes vhodný k celoročnímu pobytu na zahradě, ideálně s boudou či kotcem. Nehodí se do bytu, a už vůbec ne do centra města.
 • Jde o plemeno odolné vůči velmi špatnému počasí, především vůči silným mrazům, větru a sněhu. Ocení tak pobyt na horách. Velmi špatně pak snáší horko. V případě tepla je potřeba mu zajistit vodu a aktivitu vymýšlet pouze brzy ráno, kdy je nejchladněji.
 • Grónského psa není jednoduché cvičit, je tvrdohlavý a rád se rozhoduje samostatně. Je tak vhodnou volbou ke zkušenějším chovatelům.

Psi-plemeno-gronsky-pes (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu